Gražus sklypas žiemą: kaip tai padaryti

Žiemą įprasta, kad sklypas atrodo tuščias, apmiręs ir nuobodus. Kaip sutvarkyti sklypą, kad jo grožiu ir žiemą būtų galima džiaugtis, trumpai keletas esminių dalykų.

TINKAMA VIETA

Žiemos metu daugiausiai laiko praleidžiame namuose. Todėl gražinkite tas sodo vietas, kurias dažniausiai matote būdami namuose. Pasižiūrėkite, į kokį vaizdą nukreipti kambario langai, jei kasdien sukiojatės virtuvėje, jei mėgstate vakarus leisti svetainėje. Šias sodo vietas vertėtų gerai apgalvoti.

Atkreipkite dėmesį ir į tas vietas, pro kurias savo kieme praeinate kasdien. Jos taip pat yra svarbios ir jas reiktų paryškinti esant šaltajam sezonui.

Lauko apšvietimas gali suderinti funkciją ir estetiką. Nuotr. aut.L.Liubertaitė

Lauko apšvietimas gali suderinti funkciją ir estetiką. Nuotr. aut.L.Liubertaitė

Kai žinosite sklypo vietas, į kurias žiemos metu kreipiamas didžiausias dėmesys, galite rinktis būdus, kaip jas daryti išraiškingesnes.

SKLYPO STRUKTŪRA

Kai sniegas užkloja sklypą, viskas rodos susilieja. Išryškėja tie elementai, kurie kuria sklypo karkasą: statiniai, aiškios sklypo ribos (tvora), medžiai, krūmai.

Žiemą aiškiai matoma sklypo struktūra. Nuotrauka iš Manonamai.lt

Žiemą aiškiai matoma sklypo struktūra. Nuotrauka iš Manonamai.lt

Panaudodami didesnius akmenis ar riedulius, mūrines sieneles ar medines tvoreles, galite atskirti kai kurias zonas, gėlynus, vaikų žaidimo vietą, daržą ar tvenkinį. Kurdami sklypą, apsiribokite keliomis medžiagų rūšimis – atsikartojimas kuria vientisumą. Tad jei prie modernaus stiliaus namo aplinkai pasirinkote betoną ir metalo detales, medinė pavėsinė tikrai netiks. O būtent žiemą, kai augalai nenukreipia dėmesio, toks neatitikimas pasidaro labai svarbus.

Sode esantys baldai ir laikini statiniai, tokie kaip suolelis su stalu, skulptūros, sūpuoklės, taip pat palaikys formą esant sniego užklotui. Galite pasigaminti arba įsigyti lesyklėlę, kuri ne tik nudžiugins žiemoti likusius paukščius, bet taps ir gražiu akcentu jūsų sode.

Smulkioji architektūra - Bernardinų sodas, Vilnius

Smulkioji architektūra – Bernardinų sodas, Vilnius

MEDŽIAI IR KRŪMAI

Sumedėję augalai taip pat laiko sklypo struktūrą. Medžiai ir krūmai išryškėja balto sniego fone ir duoda tą vertikalų skeletą, kurio taip trūksta žiemą. Tamsiu paros metu augalų spalvos nėra ryškios, dėl to reikalingas aiškus jų apibrėžimas. Gyvatvorėms rinkitės lakoniškas ir paprastas genėjimo formas. Tuomet ir atsiradus sniegui, tokios formos aiškiai matysis.

Kai kurie augalai lapų nenumeta ir žiemą, pavyzdžiui, skroblas (Carpinus), kurio rudi susisukę lapeliai užsispyrę laikosi ant šakų ir šiurena nuo vėjo. Rekomenduojame gyvatvorei. Paieškosime ir nuotraukų 😉

Įprasta grožėtis žiemą spygliuočiais augalais, tokiais kaip tujos, eglės, pušys, tačiau verta paminėti kitus visžalius augalus, tai kukmedis, buksmedis. Taip pat tinka gyvatvorėms.

Jei lapų ar spyglių nėra, visas dėmesys – kamienui ir šakoms. Balta spalva geriausiai matosi tamsiais žiemos vakarais, todėl beržai gali būti geras pasirinkimas, kurie bene vieninteliai mūsų krašte turi žymiai šviesesnę žievę negu kiti medžiai.

Baltosios sedulos (Cornus Mas) ‚Sibirica‘– krūmas, kurio raudoni ūgliai bus ryškus sodo akcentas netgi iškritus sniegui. Nereiklus krūmas, greitai augantis, gerai toleruojantis genėjimą, o vasarą džiugins baltai žaliais lapeliais.

Raudoni sedulos (Cornus Mas 'Sibirica') ūgliai žiemą

Raudoni sedulos (Cornus Mas ‘Sibirica’) ūgliai žiemą

Lazdynas (Coryllus) ‚Red Majestic‘ nustebins neįtikėtinai susuktomis šakelėmis. Vasarą su lapais toks lazdynas gali atrodyti keistas, tačiau žiemą jis bus viso sodo puošmena (daugiau apie jį čia).

Lazdynas susuktomis šakelėmis - Coryllus 'Red Majestic' - vasarą su purpurinio atspalvio lapeliais

Lazdynas susuktomis šakelėmis – Coryllus ‘Red Majestic’ – vasarą su purpurinio atspalvio lapeliais

Yra augalų, kurių uogos apsnigtos arba apšalusios atrodo ne ką prasčiau negu vasarą. Tai raugerškis, kaulenis, erškėtis. Šie augalai yra atsparūs šalčiui, o uogos būna ryškiai raudonos spalvos.

Putino uogos žiemą

Putino uogos žiemą

Nepamirškim ir kitų krūmų, kurie ne tokie raudonai ryškūs, tačiau ne mažiau įdomūs. Pvz., oranžinis šermukšnis, juodoji aronija ar putinalapis pūslenis.

Putinalapis pūslenis 'Diabolo' išlaiko juodus sėklalizdžius

Putinalapis pūslenis ‘Diabolo’ išlaiko juodus sėklalizdžius

VEŠLUS GĖLYNAS ŽIEMĄ

Nors įprasta nuimti žolinių dekoratyvinių augalų atžeminę dalį prieš žiemą, šiuo metu madingos natūralistinės bangos (dar vadinama Olandiška banga, prerijų sodai ir pan.) gerbėjai kaip tik ją palieka nenukirptą iki pat ankstyvo pavasario. Tam tinka tokie daugiamečiai žoliniai augalai, kaip monardos (lot.Monarda), astilbės (Astilbe), astrai (Aster), veronikūnai (Veronicastrum), zundos (Eryngium) ir kt. Jie nesuglemba nuo šalčio, išlaiko savo struktūrą ir tvirtus žiedynus, todėl puikiai puošia sodą žiemą. Nepakartojamos rudbekijos (Rudbekia) ir ežiuolės (Echinacea), kurių žiedų viduriukai žiemą ryškiai juodos spalvos.

Šilokų žiedynai žiemą

Šilokų žiedynai žiemą

Žiemą nuostabiai atrodo dekoratyvinės žolės: miskantai (Miscanthus), smailiažiedžiai lendrūnai (Calamagrostis x acutiflora), soruolės (Pennisetum), melvenės (Molinia) ir šluotsmilgės (Deschampsia).

Dekoratyvinės žolės žiemą

Dekoratyvinės žolės žiemą

Jos švelniai siūbuoja pučiant vėjui, tad sodui įneša gyvumo ir dinamikos.

LAUKO APŠVIETIMAS

Jeigu grožį savo kieme norisi matyti ir grįžus namo po darbų, lauko apšvietimas žiemą – neišvengiamas. Apšvieskite ne tik taką, kuriuo einate prie durų, bet ir augalus, skulptūras. Geriausia, jei galite keisti prožektoriaus vietą – tada lengvai pritaikysite apšvietimą žiemos situacijai, kai augalai atrodo kitaip nei vasarą. Su lauko apšvietimu savo sodo grožį pratęsite dvigubai – džiaugsitės ne tik savaitgaliais, o ir kasdien, rytais ir vakarais.

Lauko apšvietimas žiemą. Nuotrauka iš Manonamai.lt

Lauko apšvietimas žiemą. Nuotrauka iš Manonamai.lt

Šis straipsnis taip pat publikuotas Manonamai.lt portale 2014-12-12.

Ačiū Karolinai Žemaitytei, kuri padėjo paruošti straipsnį.

Taip pat skaitykite: “Lauko apšvietimas: ką reikia žinoti planuojant“.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis