Labai smagu, jei Kalėdų eglutė gyvena toliau ir po švenčių. Tai gal verta pasistengti, ką? Skaitykite, kaip prižiūrėti eglutę, kad ji išgyventų sveika, ir ką daryti, kad prigytų persodinama.
Kalėdų eglutė byra – kodėl ir ką daryti?
Jei eglutė gausiai meta spyglius, tai yra aiškus ženklas, kad jai kažkas nepatinka. Priežastys dažniausiai būna šios:
- Eglutei trūksta drėgmės, tad ji su tuo kovoja atsikratydama spyglių, kurie išgarina paskutinius drėgmės likučius. Tad jei byra spygliai, reiškia, kad eglutė kenčia ir reikia skubėti papildyti jos vandens atsargas;
- Eglutė buvo netinkamai ir neatsakingai nukirsta ir tiesiog sugrūsta į vazoną su žemėmis. Tokiu atveju, medeliui buvo stipriai pakenkta dar prieš atvykimą pas jus.
Kaip tinkamai laistyti kalėdinę eglutę
Žiemą eglutės ilsisi ir yra pratusios prie žemos aplinkos temperatūros, esančios lauke. Tad mūsų namuose, kur dažniausiai yra apie 20-23 C° šilumos ir labai sausa, eglutė jau savaime nesijaučia labai gerai. Štai kaip reikia laistyti eglutę vazone, kad drėgmės jai nepritrūktų:
- Laistykite žemę, kurioje eglutė pasodinta. Geriausiai tinka kambario temperatūros, šiek tiek pastovėjęs vanduo;
- Kasdien vandeniu apipurkškite eglutės spyglius. Naudokite paprastą kambario temperatūros vandenį ir švarų indą su purkštuvu.
Kalėdų eglutė kambaryje ar lauke – kur geriausia statyti
Jei statote eglutę kambaryje, parinkite vietą, esančią toliau nuo šilumos šaltinių:
- Radiatoriaus;
- Šildytuvo;
- Židinio – jo sukuriamas karštis ne tik eglutei gerokai per stiprus, bet būdama labai arti atviros ugnies, ji gali ir netikėtai užsiliepsnoti;
- Šildomų grindų – jos tiesiogiai kaitina eglutės šaknis iš apačios ir jai stipriai kenkia, tad būtinai pakelkite eglutę aukščiau (ant staliuko, spintelės ir pan.).
Jei turite terasą, į kurią atsiveria svetainės langai, eglutę statykite ir puoškite būtent ten. Tai tiesiog tobulas sprendimas, nes jūs puikiausiai matysite eglutę pro langą ir ji neužims papildomai vietos kambaryje. Be to, eglutė nepatirs temperatūros šoko, o ir Kalėdų seneliui nereiks vargti ir spraustis pro kaminą vidun, kad paliktų dovanas po egle.
Ką reikia žinoti, jei ketinate eglutę persodinti
Jei perkate eglutę su mintimi, kad ją po švenčių persodinsite, rekomenduoju porą svarbiausių dalykų:
- Pirkite ją iš medelyno, o ne iš prekybos centro ar aikštelės. Pirkdami iš medelyno tiksliai žinosite, kokią eglę perkate ir galėsite pasirinkti jums labiausiai tinkančią veislę. Be to, būsite tikri, kad sodinukas buvo tinkamai auginamas ir prižiūrimas, tad jį tikrai bus galima persodinti ir tikėtis, kad prigis;
- Kambaryje eglutę laikykite kuo trumpiau – maždaug iki 2 savaičių. Laikant ilgiau šiltoje patalpoje, eglutė tarsi supranta, kad atėjo pavasaris, todėl jos pumpurai pradeda sprogti. Eglutės su šviežiais pumpurais jokiu būdu negalima persodinti tiesiai į šaltą gruntą, todėl jai reikės ypatingos priežiūros, kad ją išlaikytumėte sveiką, o persodinti galėsite tik vėlyvą pavasarį. Vadinasi, Kalėdų eglutė kambaryje turėtų užsibūti kuo trumpiau, kad nepradėtų sprogti.
Kaip tinkamai persodinti?
Pastaraisiais metais šylant klimatui, žiemos darosi vis švelnesnės ir šiltesnės. Tai koreguoja ir eglučių persodinimo eigą bei taisykles. Tad siūlau du persodinimo variantus: šaltai ir šiltai žiemai.
Jei žiema šalta, persodinimo eiga yra tradicinė:
- Šventėms pasibaigus, perkeliame eglutės sodinuką į vėsią vietą (balkoną, terasą, garažą), kad stabdytume jos vegetaciją;
- Laistome pagal poreikį ir saugiai laikome iki pavasario, kol iš žemės visiškai išeis įšalas ir bus tikrai pakankamai šilta;
- Pavasarį persodiname.
Jei žiemą laikosi maždaug 0 °C ir aukštesnė temperatūra, nėra susiformavęs įšalas, Kalėdų eglutė gali būti persodinta kur kas greičiau, bet reikia leisti jai vėl apsiprasti lauko aplinkoje, tad:
- Kasdien išneškite eglutę į lauką vis ilgesniam laikui. Pavyzdžiui, pirmą dieną lauke palikite valandai, antrą – dviem, trečią – iki pusdienio ir t. t. Toks eglutės grūdinimas tikrai yra prasmingas, nes ji geriau adaptuojasi, tad ir sėkmingo persodinimo tikimybė yra didesnė;
- Maždaug po 2 adaptacijos savaičių eglutę galima persodinti. Prieš tai gerai palaistykite. Šaknis galite užpilti mulčiu, kad eglutei būtų jaukiau. Aišku, jei netikėtai atšalo, persodinimo planus teks keisti ir palaukti pavasario.
Kartais žmonės skuba ir nieko nelaukdami eglutę pasodina iš karto po švenčių. Toks variantas įmanomas, tačiau tada eglutės prigijimo sėkmė tampa tikra loterija. Taip staigiai persodinti galima bandyti nebent mažytes ir tikrai labai gerai išlaikytas eglutes.
Tikrai nerekomenduoju iš karto persodinti, jei ant eglutės jau matote sprogstančius pumpurus (šviesiai žalius ūgliukus). Tokiu atveju, būtina stabdyti eglutės vegetaciją, perkeliant į vėsią vietą, ir laukti pavasario. Juk tikrai nenorite po kurio laiko žiūrėti į aptrupėjusią, parudavusią ir liūdną eglutę, ypač jei pasodinote ją reprezentacinėje savo kiemo vietoje. Kitaip tariant, jei jau ryžomės persodinti, skirkime tam dėmesio ir laiko.
Kaip užtikrinti, kad persodinta Kalėdų eglutė prigis?
Jei įsigijote kokybišką sodinuką, rūpinotės eglute visą šventinį laikotarpį ir tinkamai ją pasodinote – jūsų darbas padarytas, ir belieka pasitikėti pačia eglute bei jos stiprybe. Niekas negali garantuoti, kad persodinimas bus sėkmingas, net jei viską padarėte teisingai. Kita vertus, galite dar šį tą papildomai nuveikti, kad eglutei pritapti naujoje vietoje būtų dar lengviau:
- Naudokite kompostą, nes iš karto po pasodinimo eglutei reikalingas didesnis naudingųjų medžiagų kiekis;
- Pirmaisiais ir antraisiais metais nepamirškite eglutės palaistyti;
- Pavasarį palaistykite specialiomis priemonėmis su probiotikais, kurios gali palengvinti eglutės prigijimą.
Vieta kieme – kur geriausia sodinti eglutę?
Kalėdų eglutė, net jei ji dar visai mažutė, vis tik, yra medis, kuris ilgainiui užaugs tikrai aukštas ir platus. Priklausomai nuo eglės rūšies ir veislės ji gali užaugti net iki 30-40 m aukščio! Todėl parenkant jai vietą sklype, būtina laikytis visų medžių sodinimo reikalavimų, išlaikyti tinkamus atstumus nuo namo, tvoros ir pan.
Rinkdami vietą sklype, apgalvokite:
- Kur yra pravestos komunikacijos ar vamzdžiai (elektra, vanduo ir pan.), kad nepasodintumėte eglutės virš jų ir ilgainiui šaknys nepradėtų jų kliudyti, sukeldamos pavojų;
- Kur užaugęs medis mes šešėlį, kad nesukurtumėte nepageidaujamo pavėsio kitiems sklype augantiems augalams arba kaimyno kiemui.
Prieš sodinant eglę ar bet kokį kitą augalą savo sklype, reikia pagalvoti net tik apie tą konkretų augalą, bet apie bendrą sklypo dizainą. Jei ieškote idėjų ir konkrečių sprendimų, apsilankykite mūsų kursuose „Mano sodo dizainas“, kuriuose drauge surasime geriausius dizaino sprendimus būtent jūsų kiemui. Plačiau apie kursus skaitykite čia.
Ar reikia formuoti eglutę?
Eglės paprastai natūraliai turi gražią kūgio formą, tad jei nėra kažkokio ypatingo tikslo, jų formuoti nebūtina. Bet jei kokia nepaklusni šaka žiūri ne ten, arba yra kokių ligos užuomazgų, o gal norite iš eglių kurti gyvatvorę, drąsiai galite eglę formuoti, kaip ir bet kurį kitą medį.
Taigi, linkiu, kad visų jūsų eglutės būtų žalios, kūčiukai trapūs, dovanos taiklios, o šventės linksmos, jaukios ir šiltos!
Kalėdoms el. prekyvietėje Emedelynas.lt:
TAIP PAT SKAITYKITE:
„Amarilių auginimas: ką daryti, kad žydėtų kuo ilgiau“
„Kalėdinė gėlė puansetija: instrukcija ilgam jos žydėjimui“
SUSIJĘ KURSAI:
„Mano sodo dizainas“ – kursai skirti jums, jeigu turite nedidelį sklypą ir norite susikurti šiuolaikišką dizainą jame. Kursų metu kuriate savąjį svajonių kiemą.
„Sodybos apželdinimas“ – jei turite sodybą ir norite ją atnaujinti – šie kursai kaip tik Jums. Po jų jau turėsite konkretų planą, ką ir kaip pakeisti savo sklype.
KURSAI INTERNETU:
Nuotoliniai apželdinimo kursai – tai video pamokos su patarimais, pavyzdžiais ir užduotimis. Visas kursų programas rasite paspaudę čia.