Kalėdinė gėlė puansetija: instrukcija ilgam jos žydėjimui

Puansetija gali būti vadinama lepia Kalėdų karaliene. Ir nesiginčysiu. Tiesą pasakius, turiu karčios patirties, kai mano namuose ši gražuolė neišsilaikė net iki švenčių. Bet šiandien jau žinau, ką daryti, kad puansetija išliktų graži kuo ilgiau, ir kaip prižiūrėti, kad ji pražystų dar ir kitais metais.

Pasižiūrėkite, kaip išsirinkti puansetiją, turinčią daug potencialo ilgai žydėti, kaip ją prižiūrėti ir kokios dažniausios priežastys, jei nepavyksta. Šiame video – viskas gerokai aiškiau:

Kas iš tiesų yra puansetija?

Puansetija – puošniausioji karpažolė (lot. Euphorbia pulcherrima). Tai daugiametis augalas, tačiau lauke jai be šansų ištverti mūsų lietuviškas žiemas. Taigi mūsų klimato sąlygomis puansetija augti ir žydėti geba tik šiltame šviesiame kambaryje, rūpestingai prižiūrima. Apie priežiūrą netrukus papasakosiu.

Puansetijų būna kelių spalvų. Plačiau apie spalvas ir jų derinimo principus kalbame seminare Spalvų derinimas kieme. Tai nebrangus, bet išsamus nuotolinis seminaras, padėsiantis suprasti, nuo ko atsispirti renkantis spalvų paletę savo kiemui. Tuos pačius principus galima pritaikyti ir kambariniams augalams.

Kaip išsirinkti pačią geriausią puansetiją parduotuvėje

1. Nepirkite parduodamų prie pat durų. Puansetija nemėgsta skersvėjų ir gali jautriai sureaguoti į šaltį. Todėl pirkdami prekybos centre atkreipkite dėmesį, kur laikomi šie augalai. Žiūrėkite,  kad nebūtų kur nors arti įėjimo, prie dažnai varstomų durų. Tai žinodama, dabar savo gražiausią puansetiją tikrai imčiau nuo stelažo, esančio tolimesniame prekybos centro kamputyje, arba dar geriau – iš jaukios nedidelės gėlių parduotuvės.

2. Žiūrėkite į puansetijos pumpurus. Kitas dalykas, kurį reikia žinoti renkantis puansetiją, susijęs su jos apgaulinga prigimtimi. Greičiausiai galvojate, kad tie  ryškiai raudonos spalvos lapai  yra tikrieji puansetijos žiedai? Pasirodo, kad yra ne visai taip. Jos tikrasis žiedas yra tas pumpuriukas viduryje, o raudoni lapai – tai pažiedlapiai.

Rinkdamiesi puansetijas, atkreipkite dėmesį į patį viduriuką, jos tikrąjį žiedą. Nuotr. aut. L. Liubertaitė.
Rinkdamiesi puansetijas, atkreipkite dėmesį į patį viduriuką, jos tikrąjį žiedą. Nuotr. aut. L. Liubertaitė.

Jeigu matote, kad tie centre esantys žiedukai jau išsiskleidę, tai žinokite, kad žydėjimas eina jau į pabaigą, tad ilgai grožio nebeturėsite. Ieškokite puansetijos su neišsiskleidusiais pumpuriukais viduryje, nes tokią gali pavykti išlaikyti gražią net iki trijų mėnesių.

Šios puansetijos žiedas vos išsiskleidęs, o tai rodo, kad ji turi potencialo ilgam žydėjimui. Nuotr. aut. L. Liubertaitė.
Šios puansetijos žiedas jau skleidžiasi – visai neblogas variantas, bet ieškokite dar mažesnių pumpuriukų. Nuotr. aut. L. Liubertaitė.
Pražydusi puansetija. Nuotr. aut. L. Liubertaitė
Pražydusi puansetija. Geriau rinktis nepražydusią. Nuotr. aut. L. Liubertaitė

3. Ir šiaip – ar augalas sveikas atrodo. Apžiūrėkite prieš dėdami į pirkinių krepšelį, ar puansetija gražiai išsišakojusi, prižiūrėta. Svarbu, kad lapai nebūtų pageltę, su apnašomis ar dėmėti. Žiūrėkite, kad jų nebūtų daug nukritusių aplink.

Rinkitės tą, kurios lapai sodriai žali, šakelės nenudžiūvusios.

Prieš pirkdami puansetiją, ją gerai apžiūrėkite, kad kokia šakelė nebūtų nudžiūvusi. Nuotr. aut. L. Liubertaitė.
Prieš pirkdami puansetiją, ją gerai apžiūrėkite, kad kokia šakelė nebūtų nudžiūvusi. Nuotr. aut. L. Liubertaitė.

Puansetija iškart po pirkimo

Tik nepatarčiau iš parduotuvės jos taip ir išsinešti rankose. Pirkite puansetiją ten, kur ją galės supakuoti. O jeigu tokios galimybės nėra, tada ir patys galite užbėgti įvykiams už akių, įsimesdami kokį didesnį maišą, kuriuo augalą apgaubtumėte iš visų pusių. Ir žinant visą jos lepumą, su puansetija važiuočiau tiesiai į namus – jokių „užeisiu trumpam į dar vieną parduotuvę“. Patariu kuo trumpiau ją laikyti automobilyje ar lauke.

Na ką, kai jau, išsirinkome, nusipirkome, parsivežėme namo ir  įsinešėm vidun, reikia ją atsargiai išpakuoti, kad kokia šakelė nenulūžtų. O tai padaryti visai nesudėtinga dėl augalo trapumo.

Beje, nuskintoje vietoje puansetija išleidžia pieno spalvos sultis, kurios yra nuodingos. Ši informacija svarbi visiems, kurie augina mažus vaikus arba laiko naminius gyvūnus. Atsarga gėdos nedaro – pagalvokite, kur šiam augalui  yra pati tinkamiausia vieta jūsų namuose.

Kaip ilgai išlaikyti puansetiją gražią

Taigi, ką jums reikia žinoti, kad puansetija puoštų namus kuo ilgiau:

1. Suraskite jai tinkamą vietą, kur yra pakankamai šilta ir šviesu.

Ir pasistenkite, kad puansetija būtų:

 • Toliau nuo radiatoriaus;
 • Šviesioje vietoje;
 • Tačiau toliau nuo tiesioginių saulės spindulių.
Netinkamas puansetijos laikymo pavyzdys, nes šalia radiatoriaus ir tiesioginių saulės spindulių. Nuotr. aut. L. Liubertaitė.
Netinkamas puansetijos laikymo pavyzdys, nes šalia radiatoriaus ir pietinėje pusėje prie lango – tiesioginių saulės spindulių daug. Nuotr. aut. L. Liubertaitė.

2. Laistyti reikia dažnai, nes žemė turi būti nuolatos sudrėkinta. Tačiau atsargiai, nes riba čia slidi: jei vandens bus per daug, ji ims mesti lapus ir rodys kitokius nepasitenkinimo ženklus. Patikrinkite drėgmę įkišdami pirštą į žemę (nieko nėra sukurta geriau ir tiksliau) – jeigu žemė išdžiūvusi arba jei visiškai drėgna, tikrai tai pajusite.

Laistymui naudokite tik nusistovėjusį vandenį ir jis turėtų būti šiltas arba bent kambario temperatūros, jokiu būdu ne šaltas.

 Puansetijas reikia laistyti nusistovėjusiu, kambario temperatūros vandeniu. Nuotr. aut. L. Liubertaitė.
Puansetijas reikia laistyti nusistovėjusiu, kambario temperatūros vandeniu. Nuotr. aut. L. Liubertaitė.

3. Iki pilnos puansetijos laimės ir komforto trūksta trąšų. Žydinčias kambarines gėles intensyviai tręšiame vasarą, jų piko metu, o žiemą tai darome žymiai rečiau. Tačiau puansetijų žvaigždžių valanda išaušta būtent žiemą, todėl galime jai padėti ir suteikti tos papildomos energijos.

Jeigu nesate didelis trąšų ekspertas ir abejojate dėl trąšų dozavimo, siūlau išbandyti jau sumaišytas trąšas, skirtas žydinčioms gėlėms, jų galite įsigyti paspaudę čia arba paspaudę čia, arba tiesiog ieškokite parduotuvėse. Man patinka paprastas jų naudojimas, nes nereikia nieko skiesti ar maišyti. Tiesiog kartą kas 1-2 savaites palaistau ne su vandeniu, o su skysčiu iš trąšų butelio, ir viskas.

Toks butelis su 1 litru gatavų trąšų labai patogus, panašiai tiek ir sulaistysite vienai puansetijai per žydėjimo sezoną. Nuotr. L.Liubertaitė
Toks butelis su 1 litru gatavų trąšų labai patogus, panašiai tiek ir sulaistysite vienai puansetijai per žydėjimo sezoną. Nuotr. L.Liubertaitė

Puansetija gaus mineralų ir kitų reikalingų medžiagų ilgesniam žydėjimui. O jei trąšų liks, vėliau sunaudosite bet kokioms žydinčioms kambarinėms gėlėms.

Puansetija vargsta? Priežastys

Kokius ženklus siunčia puansetija, pranešdama apie savo poreikius:

 • Jeigu matote, kad puansetijų lapų ir pažiedlapių spalva prarado savo sodrumą, pablyško, tai rodo, kad persistengėte su augalo laistymu;
 • Jeigu su gėlės lapais viskas kaip ir gerai, tačiau pažiedlapiai pasidarė blyškūs ar juos nusėjo baltos dėmelės, tai gali rodyti, kad jai yra per karšta. Tokiu atveju perkelkite ją į kitą vietą, kuo toliau nuo radiatorių ar šildomų grindų;
 • Jeigu krenta lapai, tai gali rodyti, kad ją perlaistėte arba paliejote šaltu vandeniu.
Viena iš priežasčių, kodėl krenta lapai, gali būti perlaistymas. Nuotr. aut. L. Liubertaitė
Viena iš priežasčių, kodėl krenta lapai, gali būti perlaistymas. Nuotr. aut. L. Liubertaitė

Kad puansetija išliktų kitiems metams

Būtų naivu tikėtis, kad puansetija žydės amžinai. Peržydėjus jai ateis ramybės metas: puansetija numes savo lapus ir gražiuosius „žiedus“. Et, gaila būtų išmesti, kai jau visai nemažai  pastangų įdėta. Gera žinia ta, kad įmanoma ją išlaikyti ir kitoms Kalėdoms pražydinti. Bloga žinia ta, kad pastangų tam reikės dar daugiau – ne veltui iš pat pradžių sakiau, kad tai lepi karalienė. Taigi toliau išvardinsiu, kas jūsų laukia, jeigu tam ryšitės:

 • Likusią žiemos dalį, jau po švenčių, laistome mažai ir retai;
 • Pavasarį persodinkime į durpes, nes jos purios ir puikiai išlaiko drėgmę;
 • Intensyviai tręšiame (maždaug nuo kovo mėn.);
 • Pavasarį genėjame, kad vėliau turėtų dailią formą;
 • Saulės šviesos, laistymo ir tręšimo režimas lieka toks pat, kaip paminėta aukščiau.

ĮVAIRIŲ PRIEMONIŲ AUGALŲ PERSODINIMUI RASITE EMEDELYNAS.LT

Bet ir to dar neužtenka laimingai pabaigai! Jeigu prižiūrėsite su meile ir pagal visas instrukcijas, bet nežinosite tam tikrų niuansų, greičiausiai per kitas Kalėdas turėsite augalą, labiau panašų į žalią krūmą nei į puošnią gėlę ryškiais žiedais. Tai ką gi daryti?

Likus mėnesiui ar dviems iki norimo rezultato, reikia palaikyti tam tikrą tamsos režimą. Keliolika valandų per parą jam reikia leisti pabūti aklinoje tamsoje. Esu girdėjusi, kad jei turi tik kelis kerus, žmonės apdengia juos kartoninėmis dėžėmis. Galima ir daugiau visko prigalvoti, kaip sakoma, originalioms idėjoms ribų čia nėra. Paprasčiausias būdas, manau,  nurodytam laikui išnešti puansetiją į kokią patalpą be langų arba į garažą. Toks šviesos ir tamsos režimas paskatins augalo spalvą tapti ryškiai raudona.

Jeigu ir kitais metais norite džiaugtis ryškiai raudona puansetijos spalva, reikės įdėti nemažai pastangų. Nuotr. aut. L. Liubertaitė.
Jeigu ir kitais metais norite džiaugtis ryškiai raudona puansetijos spalva, reikės įdėti nemažai pastangų. Nuotr. aut. L. Liubertaitė.

Sakyčiau, kad išlaikyti puansetiją iki kitų Kalėdų reikalauja nemažo užsispyrimo, bet tikiu, kad didelės jūsų pastangos šiam augalui suteiktų dar daugiau vertės ir grožio.

Linkiu sėkmės!

Šio straipsnio pirmoji versija sukurta 2020 m. bendradarbiaujant su “Baltic agro”, ir vėliau atnaujinta su nauju video reportažu.

TAIP PAT SKAITYKITE:

„Kambariniai augalai – kaip sukurti kompoziciją kokedama būdu“ 

„Kalėdinis vainikas “iš nieko”: kaip pasigaminti pačiam“

„Amarilių auginimas: ką daryti, kad žydėtų ilgiau“

SUSIJĘ KURSAI:

„Spalvų derinimas kieme“ – tai nuotoliniai kursai tiems, kurie nori išmokti kurti harmoningus augalų derinius savo kieme. Garsiausi sodų kūrėjai remiasi tam tikromis taisyklėmis, kurių dėka “suvaldo” spalvas. Šiame kurse supažindinsime Jus su pagrindine informacija apie spalvas ir jų derinimą, o ją galėsite pritaikyti kurdami savo gėlynus.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis