Hortenzijos – pasirinkim mieliausią

Hortenzijos, nuo seno įprastos kaimo sodybose, šiandien sutinkamos ir išpuoselėtuose šiuolaikiniuose soduose. Modernių želdinimo kursų „Geltonas karutis“ lektorės Vaida Vaitkutė-Eidimtienė ir Elė Urbonienė pasakoja, kodėl hortenzijos taip vertinamos, kaip jas pasirinkti ir kaip susodinti.

PUOŠNUS NEREIKLUS KRŪMAS

Hortenzijos mėgstamos dėl savo nereiklumo, matyt todėl jų šviečiančias galvas galime sutikti ir išlikusias apleistose sodybose, ir puošiančias romantiškas modernias terasas. O svarbiausia – šis krūmas žydi ne tik vėliau nei dauguma krūmų ir medžių, bet ir gerokai ilgiau. Populiariausia balta hortenzijų spalva yra neutrali, todėl lengvai pritaikoma įvairiuose želdynuose.
hortenzijos sodyboje
„Lietuvoje labiausiai paplitusios – šviesiosios, didžialapės ir šluotelinės. Rečiau sutinkamos ąžuolialapės ir šiurkščialapės,“ pasakoja E.Urbonienė.

ŠVIESIOSIOS HORTENZIJOS

Šviesiosios (Hydrangea arborescens) – įprastos mūsų akiai hortenzijos su baltais žiedų burbulais, žydinčiais nuo liepos mėnesio. Augalas nereiklus, atsparus, mėgsta lengvą pavėsį, priemolio, priesmėlio dirvą. Gali augti ir saulėje, jei užtenka drėgmės. Pasiekia 1,5 m aukštį.

Tinka laisvoms gyvatvorėms, akcentui, romantiškam stiliui. Yra keletas naujų veislių neįprastos formos (plokščiais) ar spalvos (rausvais) žiedais.

Šviesiosios hortenzijos. Nuotrauka iš www.thegracefulgardener.com

Šviesiosios hortenzijos. Nuotrauka iš www.thegracefulgardener.com

V.Vaitkutė-Eidimtienė teigia, kad Europos soduose ši hortenzija dažnai sutinkama deriniuose su pavėsiniais augalais: paprastaisiais buksmedžiais, įvairiais rododendrais. Šalia krūmų tinka sodinti melsves, paparčius, liguliarijas.

ŠLUOTELINĖS HORTENZIJOS

 Šluotelinė hortenzija (Hydrangea paniculata)- viena puošniausių ir šiuo metu ypač madinga hortenzija, įspūdingai atrodo tiek pavienė, tiek grupėse.

E.Urbonienė pasakoja, kad šluotelinės hortenzijos skiriasi žiedų forma ir spalva. Aukščiau minėtos šviesiosios hortenzijos rudeniop įgauna žalsvą atspalvį, o šluotelinės – įvairių atspalvių rausvą, vėliau bordinį (pvz. ‘Vanille- Fraise’), kai kurios – irgi žalsvą (pvz. ‘Limelight’). Jų rūšies pavadinimas diktuoja žiedų formą – žydi šluotelėmis. Sąlygos tinka tokios pat, kaip ir šviesiosioms. Selekcininkai “dirba” su šiuo augalu, todėl galima rasti įvairaus aukščio (nuo kompaktiškų 1,2 m iki 4 m aukščio), anksčiau ar vėliau pražystančių, įvairaus atspalvio – net geltonai žydinčių, arba tiksliau, į geltoną spalvą besikeičiančių žiedų spalvų.

Už lauko baldų - hortenzija (Hydrangea paniculata) 'Limelight'. Nuotrauka iš https://deborahsilver.com/

Už lauko baldų – hortenzija (Hydrangea paniculata) ‘Limelight’. Nuotrauka iš http://www.deborahsilver.com

DIDŽIALAPĖS HORTENZIJOS

Didžialapės hortenzijos (Hydrangea macrophylla) yra tikros lepūnėlės, teigia specialistė. Žiemą šį augalą reikia pridengti ar net uždengti, mulčiuoti, o vasarą nuolat tręšti. Šios hortenzijos žemesnės – daugiau nei 1 m neužauga. Gali augti ir pavėsyje, joms reikalinga rūgštoka dirva su daug geležies, kad galima būtų išlaikyti žiedų spalvas. Žiedai rausvi, alyviniai, didesni negu šviesiųjų hortenzijų. Būna krūmų, vienu metu žydinčių dviem arba keliais atspalviais.

Didžialapės hortenzijos (Hydrangea macrophylla), Vilnius.

Didžialapės hortenzijos (Hydrangea macrophylla), Vilnius.

LAIPIOJANČIOS HORTENZIJOS

 Laipiojančioji hortenzija (Hydrangea anomala subsp.petiolaris arba H. petiolaris) – gana greitai auganti aukšta liana, prie atramų tvirtinasi orinėmis  šaknimis, teigia V.Vaitkutė-Eidimtienė. Gali būti sodinama prie kolonų, treliažų, arkų, namų ar pavėsinių sienų, lengvai vejasi aplink medžius. Puikiai auga ir pusiau pavėsyje.

Laipiojanti hortenzija, nuotrauka iš thewelldressedgarden.com

Laipiojanti hortenzija, nuotrauka iš thewelldressedgarden.com

Straipsnis buvo publikuotas Delfi Mano namai 2014 06 16 “Specialistų patarimai, kaip pasirinkti tinkamiausią hortenzijos rūšį savo sodui“.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis