Ką daryti, jei gėlyno spalvos nedera tarpusavyje

Iš gėlyno visada tikimės spalvų. Tačiau kai viskas pražysta, kartais tenka pripažinti, kad iš gerų norų teliko margumynas. Vieni augalai sužydėjo anksčiau, kitų žiedų atspalvis ne toks, kaip buvo nupiešta ant pakuotės, o dar vieni tarsi iškrenta iš bendro gėlyno konteksto. Dabar žydinčių gal nepersodinsite, tačiau kitą kartą atkreipkite dėmesį į keletą svarbių dalykų, kad jūsų gėlynas būtų harmoningas.

 GĖLIŲ DERINIAI: SUSIAURINKITE KOLORITĄ

Daug spalvų yra iššūkis. Jums patinka ryškios spalvos – dar didesnis iššūkis jas suvaldyti. Menininkai gali laužyti taisykles ir sukurti neįtikėtinai gražių augalų derinių, tačiau jie atkreipia dėmesį ir į tonus, šešėlius, ažūriškumą, vėjo poveikį. Mėgėjams nereikia mokytis taisyklių laužymo, jie ir taip jas laužo – eksperimentuodami savo malonumui. Todėl bent pagrindines taisykles verta žinoti, kad gėlynas būtų harmoningas, o ne chaotiškai margas.

Vienas iš paprastų būdų jį sutvarkyti – sumažinti spalvų skaičių. Pasirinkite dvi ar tris spalvas ir stenkitės gėlyne palikti tik tuos augalus, kurie žydi jūsų pasirinktomis spalvomis. Pasiūlymas labai paprastas, bet sunkiai įgyvendinamas. Ne dėl to, kad nerastumėt savo kolorito augalų, o dėl to, kad bus sunku atsisakyti kitų spalvų gėlių, kurios jums taip pat labai patinka.

Nuosaikus banguojantis daugiametis gėlynas. Aut. Piet Oudolf, Potters' Fields, Londonas. Nuotr. L.Liubertaitė

Nuosaikus banguojantis daugiametis gėlynas. Aut. Piet Oudolf, Potters’ Fields, Londonas. Nuotr. L.Liubertaitė

Pavyzdžiui, jei jūsų gėlių deriniai su dominuojančiomis mėlyna ir geltona, sodinkite melsvai žydinčias katžoles, katilėlius, gojinius šalavijus, pentinius, snapučius, astrus ir gelsvai žydinčias laumenes, narcizus, baltagalves, saulaines, rudbekijas. Tačiau dėl ryškiai raudonos rožės jau susilaikykite, nes ji išbalansuos visą harmoniją.

Pasirinktas gelsvos ir rausvos derinys

Gelsvų ir rausvų gėlių deriniai – subalansuotas, nuotaikingas vaizdas. Projekto aut. D.Ivanauskienė, Trakų r. Nuotr. L.Liubertaitė

Kaip pasirinkti savo koloritą ir kodėl to reikia, kraštovaizdžio architektė Lina Puodžiūtė papasakos įkvepiančioje aplinkos dizaino konferencijoje “Garden Style”, kuri įvyks rugpjūčio pabaigoje.

NETINKANČIUS AUGALUS PERKELKITE Į KITĄ VIETĄ

Jei jūsų gėlynas dabar yra per margas, gėlių deriniai atrodo neišbaigti, spalvų tarsi per daug – pagalvokite, kokios spalvos galėtumėte atsisakyti, ir pamatysite, kad taip vaizdas taptų gerokai tvarkingesnis. Nebijokite pašalinti ryškių spalvų (raudonos, geltonos, ryškiai rožinės) – nebūtina pašalinti visas, bet reikia apsispręsti, kuri iš jų liks kaip pagrindinė. Jei ryškios spalvos naudojamos neteisingai, su jomis klaidos išryškėja daugiausia.

Ryški geltona ir aukšti žiedai rožinės - kas čia dominuoja?

Ryškiai geltoni serenčiai ir aukšti rožiniai flioksai – tai kurie čia dominuoja? Nuotr. L.Liubertaitė.

Tas pats galioja ir krūmams spalvota lapija. Jei jau pasirinkote ryškiai citrininį raugerškį (Berberis Thunbergi ‘Aurea’), tai prisiminkite, kad ryškus jis bus visą sezoną. Aktyvi jo spalva užima nemažai vietos, todėl šalia augantis bijūnas rožiniais stambiais žiedais kažin ar sukurtų tinkančią draugiją. Žiūrėsite ir nesuprasite, kuris iš jų čia lyderis. Jei bijūną perkelsite prie melsvų, violetinių draugių, arba jei perkelsite jį tiesiog į žalių lapų foną, harmonija bus puikiausiai išlaikyta. O raugerškiui parinkite kitą, ramesnę draugiją.

Dar sudėtingiau su pretenzingomis spalvomis. Pavyzdžiui, jei gėlyne turite tamsiai purpurinės spalvos gėlių žiedų (kaip kai kurios tulpių, šiurpinių gvazdikų, šilokų veislės) ar lapų (kaip putinalapio pūslenio ‘Diabolo’ arba pūkenio europinio ‘Royal Purple’), tai tokia spalva dažnai derinama su geltona. Tačiau ryškiai purpurinė su ryškiai geltona – jau vienas žingsnis link rėksmingo gėlyno. Pabandykite ryškiai geltonus iškelti į kitą vietą, o prie purpurinių lapų krūmų palikti tik vos gelsvus, geriausia – visai baltus augalus. Nebepainiokite čia raudonų ar mėlynų.

Purpuriniai lapai gali atrodyti kaip dėmė ar skylė

Augalas purpuriniais lapais gali atrodyti kaip dėmė ar skylė – atkreipkite dėmesį nuotraukos dešinėje. Nuotr. L.Liubertaitė

PADIDINKITE KIEKIUS

Susiaurinti koloritą, atsisakyti kelių augalų… Tai kuo tuos tarpus užpildyti? Ogi tais pačiais augalais, kokius jau turite. Padauginkite jų ir pasodinkite dar daugiau. Didesni vienos rūšies plotai atrodo žymiai efektyviau negu daug įvairių veislių augalų, pasodintų po vieną.

Dideli vienos rūšies augalų plotai atrodo efektyviau negu daug skirtingų augaliukų po vieną. Nuotr. L.Liubertaitė

Dideli vienos rūšies augalų plotai atrodo efektyviau negu daug skirtingų augaliukų po vieną. Nuotr. L.Liubertaitė

Atsirinkite tuos augalus, kurie jūsų gėlyne jau pasiteisino: jie sveiki, puikiai auga be ypatingos priežiūros, jums patinka juos matyti. Kai šių augalų bus daugiau, gėlynas jums atrodys dar gražesnis, o priežiūros reikalaus mažiau.

Augalus, kuriuos dauginsite, auginkite grupelėmis gėlyne, pakartokite juos ir kitose sklypo vietose. Taip sukursite stilistinį vientisumą visoje teritorijoje.

Gėlių deriniai geriau pavyksta, jei jie atsikartoja keliose gėlyno ar sklypo vietose.

Nors šiame gėlyne įsipainiojo ryški oranžinė, gėlių deriniai vis tiek gerai atrodo, nes dominuojančios rožinės astilbės užima nemenką plotą ir atsikartoja keliose gėlyno vietose. Nuotr. L.Liubertaitė

NESIŽAVĖKITE ĮVAIRIŲ SPALVŲ MIŠINIAIS

Kyla klausimas, kam tada parduodamos sėklų pakuotės, kuriose sumaišytos skirtingų spalvų gėlių sėklos? Pavyzdžiui, įvairių spalvų gvaizdūnės (dar vadinamos zinijomis), kininiai ratiliai (dar vadinami astrais), didžiažiedės portulakos ir kt. Atkreipkite dėmesį, kad tokiu atveju gėlės turi kažką bendro, t.y. pakuotėje būna tų pačių gėlių sėklos, tik spalvos jų yra skirtingos. Kadangi augalas yra vienas ir tas pats, pasikartoja kero forma, aukštis, lapų spalva ir tekstūra, žiedyno dydis ir forma. Skiriasi tik spalva – todėl ir gražu pažiūrėti į tokį margumyną. Jei gėlyną kursite tik iš vienos augalų rūšies mišinio ir kitų augalų neįpainiosite, rezultatas bus gražus. Tačiau jei bandysite panašų spalvų derinį atkartoti kitokiame gėlyne, kur auga įvairių veislių skirtingi augalai, jau bus chaosas.

Patarimas būtų toks: kažkoks elementas turi būti jungiantis, pasikartojantis. Jei auginate skirtingus augalus, tegul juos sujungia pasikartojančios spalvos.

Jei pasirinkta viena spalva, gėlių deriniai gali būti sudaromi iš visai skirtingų augalų. Nuotraukoje augalų salelė sankryžoje, Londonas. Nuotr.L.Liubertaitė

Jei pasirinkta viena spalva, gėlių deriniai gali būti sudaromi iš visai skirtingų augalų. Nuotraukoje augalų salelė sankryžoje, Londonas. Nuotr.L.Liubertaitė

Jei auginate daug vienos rūšies augalų, jų spalvos gali būti ir visai skirtingos. Kadangi paprastai gėlynai kuriami ne iš vieno sėklų pakelio, geriau būtų sėklų mišiniais nesižavėti.

KAIP UŽTIKRINTI SPALVĄ

Su vienmetėmis gėlėmis yra ir daugiau rizikos. Sudėtinga atspausdinti ant pakuotės tiksliai tokią spalvą, koks žiedas išaugs iš tų sėklų. Rožinė kosmėja ir rožinė juodgrūdė ant pakuočių gali atrodyti panašių spalvų, tačiau išaugus pamatysite, kad spalvos visiškai nedera tarpusavyje.

Be to, kai kurie augalai linkę “pasiskolinti” spalvą iš stipresnių kaimynų. Net tulpės ir kardeliai, kurie auga iš svogūnėlių, gali pakeisti spalvą ir taip iškristi iš jūsų sugalvotos spalvų gamos.

Patikimiau su daugiamečiais augalais, jei juos perkate su aiškiai įvardinta veisle. Sertifikuotos veislės kainuoja daugiau, tačiau galite reikalauti kokybės ir garantijos. Daugiametės gėlės yra didesnė investicija, tačiau ilgaamžė. Be to, ir darbo su daugiametėmis mažiau.

Spalvą gali duoti ir žiedai ir lapai

Su daugiametėmis gėlėmis ir krūmais mažiau vargo nesu vienmetėmis gėlėmis. Nuotr.L.Liubertaitė

ĮSIMYLĖKITE ŽALIĄ

Ir galiausiai, nereikalaukite, kad gėlynas būtų ištisai kupinas spalvų. Pasaulinės apželdinimo tendencijos sukasi apie tai, kad turime džiaugtis būdami gamtos dalimi. O gamtos kaita – vienas iš svarbiausių ir įdomiausių procesų.

Todėl mažos kompaktiškos pušaitės ir eglaitės, taip pamėgtos lietuvių dėl nuolatinės žalumos visus metus, vis dažniau laikomos statiškomis ir nuobodžiomis. Jos keičiamos daugiamečiais gėlynais, kuriuose aiškiai matosi, kada yra pavasaris, kada vasara, ruduo ir žiema.

Kai daug žalios,  kitos spalvos tada mažiau reikalauja derinimo

Kai daug žalios, kitos spalvos tada mažiau reikalauja derinimo. Nuotr.L.Liubertaitė

Kol pavasarinės gėlės žydi, kitų tebeaugančių augalų matosi tik žalia lapija. Atėjus vasarai, kitos gėlės tampa pagrindiniais žaidėjais, o pavasarinės žaliuoja arba visai išnyksta iki kito pavasario. Rudenį vėl kiti augalai dominuoja, o likusieji, nužydėję jau anksčiau, užleidžia savo svarbiąsias pozicijas. Dėl tokios kaitos gėlynas ne tik būna nenuobodus, bet jame ir išlaikomas pakankamas žalios lapijos balansas.

Atkreipkite dėmesį, dažniausiai chaotiški ir per margi būna gėlynai iš vienmečių gėlių, ypač jei vienu metu žydi daug skirtingų ryškių spalvų. Daugiamečiai gėlynai paprastai turi stabilesnį žalios ir kitų spalvų balansą, todėl gėlių deriniai atrodo labiau harmoningi.

Jei pasirinksite vieningą savo gėlyno koloritą, rezultatas bus dar gražesnis.

Į gėlių derinius įtraukite ir aplinką, kuri supa. Barbican Gardens, aut. Nigel Dunnett, Londonas. Nuotr. L.Liubertaitė

Į gėlių derinius įtraukite ir aplinką, kuri supa. Barbican Gardens, aut. Nigel Dunnett, Londonas. Nuotr. L.Liubertaitė

Kokie galimi spalvų deriniai, kokį poveikį jie gali padaryti jūsų aplinkai, daugiau sužinosite aplinkos dizaino konferencijoje “Garden Style”. Tai įtraukiantis smagus renginys, kuris vyks rugpjūčio 27 dieną Trakuose. Jame sužinosite, kokios yra pagrindinės spalvų derinimo taisyklės ir kokios išimtys, su kuriomis savo kieme galima išgauti įvairiausius įdomius efektus.

Straipsnis buvo publikuotas ir Delfi portale Manonamai.lt, iš “Garden Style” konferencijos straipsnių ciklo.

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt