Kad sodinukų mugė nesibaigtų tuščia pinigine ir sergančiais augalais

Pavasaris – puikus metas augalams sodinti, puikus metas ir augintojams bei prekybininkams. Sodinukų mugė būna praktiškai kiekvienam mieste, turgavietėje, prie botanikos sodų ir net prekybos centrų. Kad iš sodinukų mugės negrįžtumėt su tuščia pinigine ir menkaverčiais augalais, atkreipkite dėmesį į keletą svarbių dalykų.

 1. PRIEŠ PIRKDAMI ĮVERTINKITE, KUR SODINSITE

Eidami pirkti, jau turite būti paruošę namų darbus. Apžiūrėkite ir įvertinkite vietą savo sode, kurioje planuojate sodinti naują augalą. Štai ką jums reikia žinoti, įvertinant vietą naujam augalui:

 • Apšvietimas. Jei vieta saulėta, galėsite rinktis šviesiamėgius augalus. Jei saulė toje vietoje šviečia tik pirmąją dienos pusę, daugelis šviesiamėgių vis tiek puikiai augs. Jei saulės šviesos tėra tik keletą valandų per dieną, arba jei ji šviečia tik vakare, tai vietai ieškosite pavėsį mėgstančių augalų. Saulė yra ne visų augalų mėgstama, todėl atkreipkite dėmesį, kad pavėsio augalai saulėje gali skursti, nudegti, prarasti lapų spalvą ir t.t. Augalai, nokinantys vaisius ir uogas, nors ir kai kurie pakantūs pavėsiui, tačiau saulėtoje vietoje sunoksta greičiau ir būna saldesni.
 • Erdvė. Ar augalo augimui bus pakankamai erdvės? Pagalvokite, kiek augalų gali tilpti į jūsų numatytą vietą. Atstumą skaičiuokite galvodami ne apie mažus sodinukus, kokius įsigysite, o apie tokius, kiek ploto jie užims jau suaugę. Apie kiekvieną veislę, kiek plačiai ji auga, rasite tiesiog internete. Taip nenusipirksite per mažai arba per daug augalų, o būtent tiek, kiek reikia. Jei nepasidomėjote iš anksto, paklauskite pardavėjo, kokio pločio bus suaugęs augalas.
 • Dirvožemis. Koks jūsų sode yra dirvožemis? Jei tai turtingas augalinis gruntas, juodžemis, toks tinka praktiškai visiems augalams, kurie auginami dėl derliaus. Jei sklype priesmėlis arba molis, priemolis, dekoratyviniams augalams nebūtina jo gerinti, tiesiog reikia pasirinkti augalus, kuriems toks gruntas patinka. Sugniaužkite saujoje grumstą: jei atgniaužus jis sutrupa, vadinasi, priesmėlis arba smėlis. Jei atgniaužus grumtas lieka savo formos ir iš jo galite net lipdyti, vadinasi, molis. Pasakykite prekiautojui arba medelyno darbuotojui, kai rinksitės augalus.
 1. VENKITE IMPULSYVIŲ PIRKIMŲ

Lengva susižavėti ryškiai žydinčiais augalais, išstatytais gerai matomose vietose medelyne ir prekyvietėje, ir nusipirkti nepagalvojus, kur šį augalą savo sode sodinsite. Kuo ilgiau prižiūrimas kiemas, tuo labiau jis apauga tokiais impulsyviais pirkiniais. Apželdinimo kursuose dažnai girdime tokių situacijų, kai nepamatuotai prisiperka tiek naujakuriai, tiek ir patyrę augintojai, o vėliau grįžę vaikšto su augalu po visą kiemą ir ieško jam tinkamiausios vietos. Būkite gudresni ir darykite atvirkščiai: pirma suplanuokite, o tada pirkite.

Į muges patarčiau keliauti tik su augalų sąrašu. Jei tokio nesudarėte, mugėse tik apsižvalgykite, susipažinkite, pasikalbėkite, o pirkite tik vienmetes gėles vazonui – na tiesiog kad negrįžtumėt tuščiomis.

Dar vienas būdas pirkti mugėse – iš anksto susitarti su vietiniais augintojais dėl konkretaus jūsų nusižiūrėto augalų sąrašo, ir atvažiuoti į mugę tiesiog atsiimti savo augalų. Kadangi augintojai Lietuvoje išsiblaškę po įvairiausius miestus ir rajonus, didžiosiose sodinukų mugėse dalyvauja daugelis iš jų. Todėl patogu ne važiuoti toliausiai į kitą Lietuvos dalį, o atsiimti savo augalus artimiausioje didelėje mugėje. Toks modelis yra gana plačiai naudojamas, drąsiai klauskite patikusio medelyno arba ieškokite jų svetainėje, kur planuoja dalyvauti, ir susitarkite ten susitikti.

 1. SKAITYKITE ETIKETES

Ant daugelio augalų kabo etiketės. Čia gali būti parašytas augalo pavadinimas, kokio aukščio bus suaugęs, žydėjimo metas, apšvietimo ir vandens poreikis, augalo priežiūros ypatumai. Žinoma, etiketėje parašyta ne visa informacija apie augalą, bet, turėdami jo pavadinimą, galite lengvai surasti dominančią informaciją internetu.

Augalo pasas

Augalo pasas – pavyzdys iš “Žagarės medelyno”, www.zagares-medelynas.lt

Kita situacija su augalais be etikečių. Jei perkate iš močiutės, nereikalaukite kokybės, nes negalite būti užtikrinti dėl to, ką perkate. Pirkite iš jos tada, jei norite paskatinti ją, kad užsiimdama mėgstama veikla galėtų gauti papildomų pajamų. Bet jei norite gero kokybiško augalo, pirkite iš specializuotų augintojų, kurie gali pateikti sertifikatus, augalo pasus ir garantijas.

Augalų, užaugintų kitose šalyse (Lenkijoje, Olandijoje ir pan.) etiketėje dažniausiai parašyta ir augalo atsparumo zona. Lietuvoje zonos yra nuo 4 (pietryčiuose) iki 6 (pajūryje). Vadinasi, jei kokia nors vijoklinė rožė yra 7-10 zonos augalas, Vilniuje ji greičiausiai nežiemos. Deja, kai kurie prekiautojai gana dažnai pardavinėja augalus, netinkamus mūsų klimatui.

Sodinukų mugė gausi ir atvežtiniais augalais, skaitykite jų etiketes. Nuotr. iš http://www.springwoodgardencentre.com

Sodinukų mugė gausi ir atvežtiniais augalais, skaitykite jų etiketes. Nuotr. iš http://www.springwoodgardencentre.com

Be to, visada išlieka žmogiškosios klaidos faktorius. Kas negirdėjo istorijų, kai vietoj vienos obels veislės gauna visai kitą (tai supranta tik po kelerių metų, kai pradeda vesti vaisius), arba vietoj dekoratyvinės žolės išdygsta piktžolė. Žinoma, pasitaiko klaidų, bet kartais ir apgaulės versijos negalima paneigti. Todėl labai svarbu pasiruošti iš anksto, žinoti ką perkate ir pasirinkti patikimą augintoją ar prekeivį, kuris garantuos tai, kas parašyta etiketėje. Sodinukų mugė yra vieta, kuri traukia ir ne visai sąžiningus prekeivius.

 1. PAŽINKITE SERGANČIO AUGALO POŽYMIUS.

Kartais mugėse ar augalų prekybos aikštelėse būna parduodami ir sergantys augalai. Štai keletas požymių, į kuriuos turėtumėt atkreipti dėmesį, kad neparsineštumėt sergančio arba kitaip nukentėjusio augalo:

 • Gelstantys lapai. Jie gali rodyti maistingų medžiagų trūkumą, perlaistymą, arba abu.
 • Susisukusios šaknys. Kai augalas auga vazone per ilgai, jo šaknys, neturėdamos vietos, pradeda suktis ratu, dėl to augalui tampa sunkiau pasisavinti vandenį ir maisto medžiagas. Lendančios pro drenažo skylutes šaknys rodo, kad joms vazone yra mažai vietos. Galite paprašyti medelyno darbuotojo atsargiai ištraukti augalą iš vazono ir apžiūrėti šaknų sistemą. Susisukusios šaknys vazono apačioje ir šonuose turės tankų šaknų kilimėlį.
 • Negyvybingos šaknys. Jei augalą perkate ne augintą vazone, o plikomis šaknimis (dažniausiai taip parduoda vaismedžius ir vaiskrūmius), paprašykite darbuotojo, kad atrištų plėvelę ir leistų apžiūrėti. Augalai gali būti iškasti prieš kelias dienas, transportuoti, kilnoti, saulėje džiovinti, todėl gali būti jau ne tokie gyvybingi. Jei prie šaknų matote vidutiniškai drėgną žemę ir baltuojančias smulkias šakneles, augalas puikus. Jei šaknys atrodo plikos ir sausos, nerizikuokite, nes sėkmingo prigijimo šansai jau mažesni. Jei suplanavote pirkti sodinukų mugėje, darykite tai pirmąją mugės dieną, kad būtų praėjęs kuo mažesnis laiko tarpas nuo jų iškasimo.
 • Kenkėjai ir ligos. Augalai gali būti užsikrėtę ligomis ir kenkėjais, kurie gali pažeisti ir jūsų sode augančius augalus. Patikrinkite, ar ant lapų nėra dėmių ar taškelių, kurie rodytų, kad augalas užsikrėtęs. Vabzdžiai dažniausiai slepiasi lapų apačioje arba ant stiebų.
 • Nuvytę lapai. Tai rodo, kad augalas medelyne nebuvo tinkamai laistytas. Kartais visus augalus pravartu tiesiog gerai prilaistyti, kad atsigautų.
 1. RINKITĖS PUMPURUS, NE ŽIEDUS.

Dar vienas patarimas, renkantis dekoratyvinius augalus. Pripažinkite, būtent į žydinčius augalus mes atkreipiame dėmesį, vaikščiodami medelyno eilėmis arba mugėje. Kad ir kaip viliotų apsipylęs žiedais krūmas, protingiau būtų pirkti augalą, kuris dar nežydėjo.

Sodinukų mugė

Įsivaizduokite, kad jūs parsinešate namo apsipylusią spalvingais žiedais hortenziją ir ją pasodinate. Tikitės, kad savo žiedais jus džiugins ilgą laiką. Kadangi kažkurį laiko tarpą ji jau žydėjo medelyne, jūsų kieme žydės trumpiau. Be to, pervežimas augalui sukelia stresą, dėl ko žiedai gali nubyrėti. Jei nusipirkote hortenziją su neišsiskleidusiais žiedais, netrukus po persodinimo ji pražys, o jūs galėsite džiaugtis ilgesniu žydėjimu.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt