Pavasaris jau netruks pradėti savo kelią, laukti darosi vis sunkiau, norisi kuo geriau jam pasiruošti. Daugelį vienmečių gėlių bus galima sėti tiesiai į dirvą, tačiau kai kurias galima pasisėti iš anksto ir paauginti daigus ant palangės, kad žiedų būtų anksčiau.
Kada sėti vienmetes gėles, pasistengsim apžvelgti pagal mėnesius.
VIENMETĖS GĖLĖS, KURIAS GALIMA SĖTI VASARĮ
Anksčiausiai reikia pasisėti tas gėles, kurios dygsta ilgiausiai. Taip pat verta imtis gėlių, kurios kilusios iš šiltesnių kraštų – joms mūsų vasara per trumpa. Anksčiau pasėję, laimime daugiau laiko, kad spėtų užaugti, sužydėti ir subrandinti sėklas.
Taigi vienmetės gėlės, kurios sėjamos vasario mėnesį į lovelius, yra šios:
- Surfinijos
- Kalibrachijos
- Valero sprigės
- Italinės levandos
- Raudonžiedžiai šalavijai
- Meksikiniai žydrūnai
- Kai kurios našlaičių rūšys
- Kai kurios rudbekijų rūšys
Didžiausias iššūkis sėjant vasario mėnesį – saulės trūkumas. Kai sudygs ir atsiras 3-5 tikrieji lapeliai, statykite lovelius ant šviesiausios palangės. Dėl šilto kambario oro didėja tikimybė, kad daigai išstyps, todėl idealu būtų surasti saulėtą, bet vėsesnę vietą. Jei turite oranžeriją ar įstiklintą balkoną, jau sudygusius daigus auginkite ten. Apie saulės trūkumo poveikį daugiau rašėme straipsnyje “Kas atsitiks, jei daržoves pasėsite per anksti” – tie patys dėsniai galioja ir gėlėms.
Kitas iššūkis – laikas. Jei nusprendėte auginti daigus, reikės nuolat jais rūpintis iki pat pavasario: laistyti, mažiausiai vieną kartą pikuoti. Vienas gėles galėsite persodinti į lauką balandį, o šiltamėgius augalus turėsite laikyti namuose iki pat gegužės.
Tad jeigu jau nusprendėte, darykite viską iki galo – negalėsite savaitei kitai pamiršti savo daigų.
VIENMETĖS GĖLĖS, KURIAS GALIMA SĖTI KOVĄ
Vienmetės gėlės, kurios sėjamos kovo mėnesį, jau nekelia tiek problemų: saulės jau gerokai daugiau, o išlaukti iki persodinimo visai nesudėtinga. Kovą galite sėti šias gėles:
- Verbenos
- Pelargonijos
- Lobelijos
- Celiozijos
- Kobėjos
- Ipomėjos
- Sukučiai
- Kininiai gvazdikai
- Penstemonai
- Leukonijos
- Godecijos
- Žioveiniai
Nenustebkite, jei kai kurios sėklos neišdygs per kelias dienas. Kiekviena sėkla turi savo dygimo trukmę, pavyzdžiui, petunijos sudygsta per 10-12 dienų, o patagoninės verbenos – per 2-3 savaites.
Jei pasirinkote sėklas, kurios dygsta ilgai, tik neužsimirškite ir per anksti nenuleiskite rankų. Palaikykite drėgmės ir šilumos balansą. Jeigu norite savo jėgomis užsiauginti gėlių daigų – kantrybės.
Kai kurias vienmetes gėles, pavyzdžiui, ratilius ar žioveinius, galima sėti tiesiai į dirvą gegužę, bet jei pasisėsite jų ant palangės kovo mėnesį, pagreitinsite visus procesus ir gėlės žydės anksčiau.
Jei vasario mėnesį sėjote gėles, išdygusius jų daigus kovo mėnesį planuokite pikuoti.
VIENMETĖS GĖLĖS, KURIAS GALIMA SĖTI BALANDĮ
Dabar atrodo, kad balandį jau bus pavasaris ir saulė pyškins kiek tik gali. Tačiau lietuviški pavasariai būna apgaulingi. Balandžio pradžioje dar galime tikėtis paskutinio sniego ir viską aptraukiančio ledo. Be to, dar vis aktualus šalnų pavojus.
Balandžio pabaigoje ir gegužės pradžioje jau galima sėti tiesiai į dirvą trumpos vegetacijos vienmetes gėles. Tai tokios gėlės, kurios greitai sudygsta ir anksti pradeda žydėti. Gėles, kurios nemėgsta persodinimo, taip pat geriausia sėti tiesiai į dirvą. Taigi tokiu metu galima sėti šias vienmetes gėles:
- Kvapieji pelėžirniai
- Nasturtės
- Rudgrūdėlės
- Lineliai
- Ratiliai
- Portulakos
- Kosmėjos
- Laibeniai
- Kiškio ašarėlės
- Dekoratyviniai miežiai
- Serenčiai
Daigelius, kurie sudygs per tankiai, išretinkite. Atidžiai prižiūrėkite, kad dygstančių gėlių nenustelbtų piktžolės.
Atkreipkite dėmesį į vijoklinius augalus, jeigu reikia gražios uždangos vieneriems metams – kvapusis pelėžirnis pajėgus ir išaugti aukštai, ir žydėti gražiai, ir dar kvepėti.
Rinkdamiesi gėles, nepamirškite, kad mažiausiai priežiūros reikalauja ilgaamžiai daugiamečiai augalai. Jų nereikia kasmet keisti ir auginti iš naujo. Be to, yra didelis pasirinkimas ir tokių, kurie pakenčia sausras ar nederlingą dirvožemį.
Taip pat nepamirškite į savo gėlių sąrašą įtraukti tokių, kurios gali būti geros pagalbininkės, kai reikia išlaikyti kitus augalus sveikus. Serenčiai savo kvapu atbaido kai kuriuos kenkėjus, todėl auginkite juos darže. O štai nasturtė – atvirkščiai: ji savo kvapu privilioja amarus, taip nukreipdama jų dėmesį nuo jūsų auginamų daržovių. Todėl ją taip pat galite auginti darže.
Kada sėti vienmetes gėles, būtinai pasižiūrėkite ir ant sėklų pakuotės. Žinoma, užsienietiškų pakuočių informaciją vertinkite atsargiai – kartais mums verta sėti vėliau negu rekomenduojama. Be to, labai svarbu – to paties augalo skirtingos veislės gali turėti kitokias rekomendacijas dėl to, kada sėti vienmetes gėles.
Straipsnis buvo publikuotas ir LRytas portale.
Taip pat skaitykite: