Vienspalvis gėlynas: stilinga ar nuobodu?

Kad gėlynas neatrodytų chaotiškas ir perkrautas, sodo dizaineriai pataria apriboti spalvų paletę. Vietoj margumyno verta rinktis kelias spalvas, bet įmanoma sukurti gėlyną ir tik iš vienos pagrindinės spalvos. Mėlynas gėlynas, rožinis gėlynas, baltas gėlynas – ar esate daug tokių matę Lietuvoje? Modernių apželdinimo kursų „Geltonas karutis“ specialistai pateikia keletą patarimų, kaip stilingas vienspalvis gėlynas gali būti sukuriamas.

BALTAS GĖLYNAS

Baltasis sodas, išpopuliarintas prieš keletą dešimtmečių, vienu metu buvo daugelio svajonė. Klasikinio namo fone, kartu su baltomis kolonomis ir nedideliu fontanu, baltai žydinčios gėlės atrodytų subtiliai ir harmoningai. Puikiai tiktų ir kaip skandinaviško balto interjero tąsa lauke: neperkrautas žvilgsnis ir santūrumas tuomet išlaikomas ir namuose, ir kieme.

Baltasis sodas. Nuotrauka iš www.trekearth.com

Baltasis sodas. Nuotrauka iš www.trekearth.com

Balto gėlyno harmonija sukuriama žalios, baltos ir pilkos spalvų derme. Kadangi pačios spalvos nekrenta į akis, pagrindinį vaidmenį sužaidžia augalų faktūros (lapų smulkumas, šiurkštumas, pūkai, aštrūs ar apvalūs kraštai ir pan.) ir formos (vertikalūs blakėžudės žiedynai su ovaliai formuotais buksmedžiais, ir pan.). Drąsiai kurkite kontrastus maišydami skirtingai atrodančius augalus: stambiažiedės tulpės ir bijūnai, vertikalūs veronikūnai, ramunės formos ežiuolės ir rudeniniai astrai, astilbės ir miskantų baltos šluotelės, elegantiškosios astrancijos.

Didesniam tūriui galima sodinti krūmus, kurių lapeliai su baltais apvadais, pvz.: sedula (Cornus alba) ‘Elegantissima’. Bet ir žydinčių krūmų pasirinkimas platus: nuo pilkųjų lanksvų ‘Grefsheim‘ anksti pavasarį, vėliau baltai žydinčių alyvų, jazminų iki hortenzijų (šviesiųjų ir šluotelinių), kurios džiugina akis antrąją metų pusę.

Žemesniam ardui taip pat tinka augalai su baltais dryžiais – nepakeičiamos melsvės pavėsiui ir visžalis ožekšnis margam kilimui.

Ožekšnis nenumeta lapų ir žiemą.

Ožekšnis nenumeta lapų ir žiemą.

Sidabriškai pilki lapai (pvz. vilnotoji notra) sujungs į visumą, jei kažkur trūks užbaigtumo.

Baltam sode venkite gelsvų atspalvių, nes gali atrodyti nešvariai. Geriau tarsi netyčia įterpti mėlynų mažų akcentukų, jie duos gaivumo.

ROŽINIS GĖLYNAS

Rožinis gėlynas – romantiškas ir švelnus. Jei patinka angliško stiliaus gėlynai, vijokliai ir rožės, be šios spalvos sunkiai išsiversite. Galybė augalų turi rožinių atspalvių žiedų. Čia ir prasideda žaidimas atspalviais: nuo švelniai alyvinės iki violetinės.

Ypač ryškus rožinis gėlynas. Virgininis veronikūnas 'Fascination' ir ežiuolė. Nuotrauka iš garden-photos-com.photoshelter.com

Ypač ryškus rožinis gėlynas. Virgininis veronikūnas ‘Fascination’ ir ežiuolė. Nuotrauka iš garden-photos-com.photoshelter.com

Ypač subtiliam deriniui rožinės atspalviai tebūnie labai nežymūs. Grynai rožinis gėlynas gal atrodyti blankus, bet jei kontrastuoja su aplinka, pavyzdžiui, jis prie tamsiai rudos namo sienos, rožinė spalva atrodys labai išskirtinė.

Jei gėlynas nekontrastuoja su aplinka, kad nebūtų per daug nuobodus, geriau pasirinkti platesnį atspalvių spektrą, pavyzdžiui, vos rausvas derinti su purpurinėmis.

Nepamažinkite žalios spalvos, ji – puikus fonas rožinei atsiskleisti. Viksvos ir kiti siauralapiai žolynai padės sukurti faktūrų įvairovę. Be įprastų rožių ir ežiuolių, yra ir įdomesnių formų rožinių žiedynų, pavyzdžiui, vertikalus varpotasis liatris (Liatris spicata), apvalus dekoratyvinio česnako (Allium) bumbulas arba ažūrinis patagoninės verbenos (Verbena bonariensis) lengvumas.

Klasikinis rožinis gėlynas. Nuotrauka iš http://www.ultingwickgarden.co.uk

Klasikinis rožinis gėlynas. Nuotrauka iš http://www.ultingwickgarden.co.uk

Kalbant apie rožinę, reikia nepamiršti ir lapų. Lapai su rožiniais apvadais arba tiesiog su panašios spalvos niuansu gali papildyti visą kompoziciją. Pasirinkti galime ne tik iš žolinių augalų (kaukazinis šilokas ‚Tricolor‘, kininis miskantas ‚Kleine Fontane‘, ritininė imperata ‚Red Baron‘), bet ir krūmų bei medžių (paprastasis bukas ‚Purpurea Tricolor‘, sveikalapis gluosnis ‚Hakuro nishiki‘).

Svarbu nepersistengti ir spalvos nepadauginti. Balta, pilka ir juoda – neutralios spalvos, jas galima naudoti bet kokių spalvų gėlyne.

MĖLYNAS GĖLYNAS

Mėlyna spalva yra šalta, bet raminanti, tad gėlynas niekada neatrodys rėkiantis, o tokioje aplinkoje gerai pailsėsite. Mėlyną bangą pradėkite pavasarį nuo svogūninių ir žibuoklių, ir pratęskite per vasarą su katžolėmis, šalavijais, melėsais, sibiriniais vilkdalgiais, katilėliais, galiausiai baikite rudeniniais astrais, kurių pasirinkti galima nuo švelniai melsvų iki rašalo mėlynumo, – jie žydėjimą tęs iki šalnų.

Rašalo mėlynumo - rudeniniai astrai VU botanikos sode Kairėnuose.

Rašalo mėlynumo – rudeniniai astrai VU botanikos sode Kairėnuose.

Gojinis šalavijas 'Mainacht' , dekoratyvinis česnakas ir dekoratyvinės žolės. Nuotrauka iš www.arends-maubach.de

Gojinis šalavijas ‘Mainacht’ , dekoratyvinis česnakas ir dekoratyvinės žolės. Nuotrauka iš www.arends-maubach.de

Atskieskite mėlyną su balta – gausite subtilius derinius, kurie papildys minimalistinį namų dizainą. Balti žiedai gerai atgaivins gėlyną, jei jie bus dominuojantys, t.y. stambūs (kaip didesnių tulpių, bijūno ar hortenzijos) arba jų labai daug (pvz. sibirinių vilkdalgių grupė). Bet jei norite, kad mėlyna dominuotų, tiesiog jų sodinkite gerokai daugiau nei baltų.

Pagrindinis vaidmuo - gojiniam šalavijui. Nuotrauka iš https://lambley.com.au/

Pagrindinis vaidmuo – gojiniam šalavijui. Nuotrauka iš http://lambley.com.au

Mėlynai žydinčios gėlės – paprastas būdas sukurti jūros tematiką savo sode. Pridėkite vėjyje siūbuojančių dekoratyvinių žolių (melvenių, soruolių, ašuočių), aplinką papildykite iš vytelių pintais elementais, balto smėlio ar žvirgždo takeliais, pilkais tarsi vėjo nugludintais vazonais terasoje.

Industrinės ir lofto stilistikos namui mėlyną tiktų papildyti su sidabrine spalva. Daugiausia tai – sidabriški lapai. Čia pirmiausiai reikia paminėti vilnotąją notrą, taip pat pilka lapija – žiloji veronika, levandos, zundos, gubojos. Gėlynas atrodys ypač lengvas ir ramus. Nors kalbame apie vienspalvį gėlyną, rausvi akcentukai čia būtų ne pro šalį, šiek tiek pagyvintų koloritą.

Mėlyna spalva gali atsirasti ir lapuose, pavyzdžiui, melsvių (hosta) yra ne viena išraiškinga veislė, kurios lapai turi mėlynumo. Iš esmės toks atspalvis nėra dažnas, bet jį galima išgauti su kai kuriomis dekoratyvinėmis žolėmis: mėlynalape poaviže, melsvaisiais eraičinais, smiltynine rugiaveide (ji plečiasi agresyviai, gerai apribokite).

Variacija pavėsiui su melsvo atspalvio lapais. Nuotrauka iš www.houzz.com

Variacija pavėsiui su melsvo atspalvio lapais. Nuotrauka iš www.houzz.com

Vien mėlyna spalva gėlyne naudojama retai. Dažniausiai jai draugiją sudaro geltona. Jei pasirinkote tik mėlyną, bet norite šiek tiek ekstravagantiško vaizdo, verta pagalvoti apie santykį su žalia spalva. Ryškus derinys – mėlyna su salotine žalia, pavyzdžiui, gojinis šalavijas (arba melėsas, katžolė, pentiniai) su rasakila arba bet kokiu ‘aurea’ tipo krūmu (pvz. gražiažiedė veigelė ‘Nana variegata’, darželinis jazminas ‘Aureus’, lanksva japoninė ‘Little princess’). Gėlynas atrodys spalvotas, bet neperkrautas.

Straipsnis buvo publikuotas Delfi portale “Kaip sukurti stilingą vienspalvį gėlyną“.  

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt