Kaip genėti šilauoges pavasarį, kad uogos būtų stambios

Kad sulauktumėte gero šilauogių derliaus, būtina jas genėti. Apie tai, kaip genėti šilauoges, plačiau pasakoja agronomas Tautvydas Gurskas ir šilauogių ūkio šeimininkė Agnė Mažulienė, su kuriais kalbėjomės LRT laidoje Čia mano sodas“.

Gerai prisirpusios šilauogės – vienos skaniausių vasaros uogų. Nuotr. Pixabay.com
Gerai prisirpusios šilauogės – vienos skaniausių vasaros uogų. Nuotr. Pixabay.com

Jei puikus derlius neatsiejamas nuo poreikio estetikai, kviečiame pasižiūrėti į savo sklypą dizainerio žvilgsniu. Įkvepiantys kursai Mano sodo dizainas“ skirti norintiems sukurti šiuolaikišką savo kiemo dizainą. Kursai vyksta gyvai ir internetu. Registracija atidaryta.

Kodėl uogos tampa vis smulkesnės

Tik pasodinus šilauoges, uogos būna stambios ir gardžios, tačiau metams bėgant situacija keičiasi – ketvirtaisiais ar penktaisiais auginimo metais jos užauga vis smulkesnės, nebe tokios skanios. Agronomas Tautvydas Gurskas pateikia keletą priežasčių, kodėl taip atsitinka.

Visų pirma, šilauogė (lot. Vaccinium) yra erikinių šeimos augalas, turintis vieną įdomybę: jo šaknys gyvena simbiozėje su grybiena. Šiai grybienai reikia sukurti palankias sąlygas, kad ji pamaitintų krūmą. Šilauogėms skirta dirva turėtų būti rūgšti, drėgna bei pralaidi orui. Tada augalas neskurs, gerai peržiemos ir užaugins stambias uogas. Laistant krūmą ar tiesiog nulijus lietui iš dirvos po truputį išplaunama rūgštis. Patikrinti, ar dirva pakankamai rūgšti, galite paprasčiausiais lakmuso popierėliais, ir reikalui esant pakartotinai ją nurūgštinti.

Kaip užtikrinti rūgčią terpę laikui bėgant, skaitykite čia – esu surašiusi, kada ir kokias priemones naudoti.

Tautvydas Gurskas pataria prieš žiemą krūmus pamulčiuoti rūgščia durpe, o pavasarį ją prasklaidyti į šonus. Tai padės augalui geriau peržiemoti ir leis užtikrinti, kad dirvos pH išliktų rūgštus.

Ne visi moka tinkamai prižiūrėti šilauoges. Nuotr. Lina Liubertaitė
Ne visi moka tinkamai prižiūrėti šilauoges. Nuotr. Lina Liubertaitė

Antroji galima uogų susmulkėjimo priežastis: piktžolių ir kitų augalų konkurencija. Šilauogių krūmai, būdami negiliai įsišakniję, gali nukentėti nuo vandens ir maistinių medžiagų trūkumo, jeigu šalia auga kiti augalai.

Genėjimas taip pat lemia būsimą derlių. Tautvydas sako, kad jei norite turėti stambių uogų, nebūtina daug tręšti – svarbiau yra kiekvieną pavasarį genėti. Mažiau išsikerojęs krūmas praleis daugiau šviesos, uogų užaugs daugiau ir jos bus didesnės.

Reguliariai genėdami šilauoges užtikrinsite gerą derlių. Nuotr. Lina Liubertaitė
Reguliariai genėdami šilauoges užtikrinsite gerą derlių. Nuotr. Lina Liubertaitė

Kaip genėti šilauoges: pagrindai

Tinkamai nugenėti šilauoges ne taip ir sudėtinga, tereikia pavasarį prieš imant į rankas sekatorių žinoti kelis pagrindinius dalykus.

Vadovėliuose rašoma, kad genėdami šilauogės krūmą turėtume palikti 8 didžiausias šakas:

  • 2 seniausias šakas – jas nesunku atskirti vizualiai: jos storesnės už kitas, žievė susiraukšlėjusi, apsilaupiusi,
  • 2 trimetes šakas,
  • 2 dvimetes šakas,
  • 2 jauniausias vienmetes – tai vertikalūs ūgliai.

Kai kalbame apie šakas, tai turime omenyje ne smulkias šonines šakeles, o tokias, kurios auga jau nuo apačios.

Žinoma, su tuo 8 šakų skaičiumi nereikia užsiciklinti. Agnė sako, kad augalas nėra vadovėlis, todėl kiekvienu atveju sprendžiame individualiai.

Kaip genėti šilauoges: žingsnis po žingsnio

Apžiūrėkite prieš pradėdami. Kaip atskirti šakų raizgalynėje, kas yra kas? Prieš kirpdami paimkite šakos viršūnę ir pajudinkite: tada aiškiai pamatysite, kuri krūmo dalis juda, o kuri nejuda. Bus iškart aiškiau, kur šakos pradžia, kur pabaiga. Bus lengviau nuspręsti, ką iškirpti, ar palikti.

Pradėkite nuo pačių seniausių šakų. Pašalinkite po žiemos nudžiūvusias, ligotas šakas. Pajuodę galiukai rodo, kad šaka nušalusi – iškirpkite. Planuokite palikti 2 šakas, bet pagal situaciją galite palikti ir 1 arba 3 šakas.

Nukirpkite žemai nulinkusias šakas. Nepalikite nulinkusių apatinių krūmo šakų. Augdamos uogos jas gali nulaužti, o derlius atsidurs ant žemės. Be to, žemai augančias šakas galite netyčia pažeisti žoliapjove. Tad drąsiai kirpkit.

Iškirpkite šakas, kurios turi žaizdų. Kai judinate šaką, paėmę už viršūnės, atkreipkite dėmesį, ar nesibūžina šakos viena į kitą. Tokioje trinties vietoje galima pamatyti pažeistą žievę. Ar reikia sveikai šilauogei žaizdų? Nereikia. Iškirpkite šakas, kurios brūžinasi viena į kitą, net jeigu žaizdos dar nesimato. Svarstydami, kurią šaką palikti, atkreipkite dėmesį į 8 šakų taisyklę.

Nepalikite susmulkėjusių šakų. Jeigu matote, kad kai kurios šakos išsišakojo į daug smulkių šakelių, nugenėkite jas prie pat kamieno. Gero derliaus iš jų greičiausiai nesulauksite – uogos užaugs labai smulkios.

Pereikite prie jauniausių šakų. Nugenėję pačias seniausias šakas, imkitės jaunesnių. Jų būklę vertinkite panašiu principu – iškirpkite išsmulkėjusias, į vidų augančias ar šalčių pažeistas šakas, palikdami sveikiausias ir stipriausias. Šilauogės dera ant antramečių šakų, todėl nenugenėkite visų užpernai užaugusių šakų. Palikite tokias bent dvi – šiųmetiniam derliui.

Tuomet apžiūrėkite naujai išaugusius ūglius. Jeigu jie atrodo smulkūs ir silpni, irgi negailėdami nukirpkite. Tokios šakos ateityje neduos gero derliaus, tik atims reikalingas medžiagas iš perspektyvesnių šakų. Palikite tik stipriausius.

Kaip dažnai genėti šilauoges

Tautvydas Gurskas sako, kad šilauoges reikia „dresiruoti“. Skirtingos šilauogių veislės šakojasi skirtingai: vienos nuolat duoda naujų ūglių, kitos vos kerojasi. Bet kuriu atveju rekomenduojama reguliariai genėti: taip paskatinsime naujų šakų augimą ir tuo pačiu – gausesnį derlių.

Geriausių rezultatų pasieksite genėdami šilauoges kiekvieną pavasarį – taip užauginsite daugiau uogų.

Tautvydas Gurskas ir Agnė Mažulienė pataria, kaip genėti šilauoges. Nuotr. Lina Liubertaitė
Tautvydas Gurskas ir Agnė Mažulienė pataria, kaip genėti šilauoges. Nuotr. Lina Liubertaitė

Šis straipsnis yra parengtas pagal LRT laidą „Čia mano sodas“, kur agronomas Tautvydas Gurskas ir šilauogių ūkio šeimininkė Agnė Mažulienė parodė, kaip genėti šilauoges.

SUSIJĘ KURSAI:

Mano sodo dizainas“ – įkvepiantys kursai norintiems susiplanuoti savo svajonių kiemą. Pritaikykite dizaino dėsnius ir įdarbinkite savo kūrėjo gyslelę. Kursai vyksta gyvai ir internetu.

TAIP PAT SKAITYKITE:

Šilauogių sodinimas: instrukcija pradedantiesiems

Šilauogių priežiūra: kodėl prastai dera ir ką daryti

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis