Pasidalinsiu rekomendacijomis iš praktikos, kaip įsirengti sporto aikštelę savo kieme. Šiame straipsnyje – patarimai ir matmenys: kiek gi vietos skirti aikštelei, ką kloti ant žemės vietoj vejos, kokiame aukštyje montuoti skersinį ir kita.
Kiek vietos skirti sporto aikštelei
Atrodo, prisitraukimams padaryti vietos daug nereikia. Bet jeigu atsiranda dar nors vienas elementas – kopėtėlės ar kablys bokso kriaušei – tai reiškia, kad vietos reikia aplinkui jau gerokai daugiau. Prie kopėtėlių galima pritvirtinti lentą ir naudotis ja tarsi suoliuku atsilenkimams. Aplink bokso kriaušę reikia erdvės apibėgti, aplink ją šokinėti ir panašiai. Verta įsirengti ir lygiagretes. Čia kilnosite kojas – skirkite papildomą metrą joms.
Taigi pusmetrio aplink skersinį neužteks. Savo sporto aikštelei, kurioje L formos įrenginys su skersiniu ir kopėtėlėmis (ji iš “TwinNation”), skyriau 20 kv.m., t.y. 4 m ilgio ir 5 m pločio. Jei turėčiau daugiau vietos, skirčiau ir dar daugiau.
Aplink sporto aikštelę planuoju pasodinti gyvatvorę, kad būtų jaukiau.
Sporto aikštelės danga: privalumai ir trūkumai
- Veja. Malonu vaikščioti, tačiau yra 2 dideli trūkumai. Aplink kiekvieną strypą sudėtinga bus šienauti veją. Kad aplink strypus neliktų žolių kuokštų, reikės su specialiomis žirklėmis kiekvieną karpyti rankomis (o aš neturėsiu tam laiko ir kuokštai vis tiek bus).
Antrasis vejos minusas – jeigu aktyviai naudosite savo sporto aikštelę, tai aišku, čia tos žolės labai greitai nebus – ji bus išmindyta ir atrodys neestetiškai.
- Skaldelė arba žvirgždas. Tai nebus labai patogu, jeigu kartais nugriūnate. Be to, skaldelė gali išsinešioti po veją, jei ji auga netoliese. Yra išeitis – dabar galima įsigyti specialios dervos, kuri leidžia vandeniui susigerti, o akmenukai lieka savo vietose. Bet toks pasirinkimas net ir nedidelei aikštelei gali atsieiti bent tūkstantį eurų.
- Guminės plytelės. Visai kaip profesionalioje aikštelėje: danga minkšta, maloni liesti, galima daryti pratimus tiesiai ant šių plytelių (pavyzdžiui, ant akmenukų atsilenkimų gi nedarysi). Rinkdamiesi gumines plyteles, būtinai atkreipkite dėmesį į jų kokybę. Čia kompromisų nedarykite, kitaip po kelių metų išbluks ir išsikraipys.
Kaip įsirengti sporto aikštelę: pamatai ir konstrukcija
Mano aikštelę pagamino ir sumontavo “TwinNation”. Jie žino, ką daro, nes Aidas ir Aurimas Sauliai, kurie gamina sporto aikštelės ir jas montuoja, ir patys yra sportininkai čempionai, net Gineso rekordininkai. Iš meilės sportui jie įkūrė sporto aikštelių verslą, organizuoja čempionatus ir patys visur dalyvauja. Todėl jie sporto aikšteles gamina ne kaip dekoracijas, o realiai pritaikytas sportui. Štai ką jie pataria, kad būtų patogu sportuoti:
- Pamatams jie išgręžia 1 metro gylio duobes.
- Konstrukcija įleidžiama daugmaž 65 cm gylyje. Šis skaičius gali svyruoti priklausomai nuo to, kokiame aukštyje norite palikti skersinį.
- Standartinis aukštis skersiniui yra 240 cm. Jei žmogaus, kuris daugiausiai tą skersinį naudos, ūgis yra 178 – 195 cm, tada skersinio aukštis 240 cm yra tinkamas. Pavyzdžiui, mūsų šeimoje vaikai yra šiek tiek žemesni, tai atitinkamai pagal mūsų šeimos naudotojus šios sporto aikštelės skersinį mes montavome 2,35 m. aukštyje. Auksinė taisyklė – skersinio aukštis turi būti toks, kad žmogus, kuris sportuoja, galėtų pašokdamas jį pasiekti.
- Skersinio storis turi būti 33,7 mm, kitaip tariant, skersiniui labiausiai tinka colinis vamzdis. Turi būti lengva apglėbti. Dažna klaida – skersiniui vamzdis pasirenkamas per storas.
- Atstumas tarp lygiagrečių turėtų būti 55 cm. “TwinNation” vaikinai sako, kad viena iš dažniausių klaidų – padaromas per didelis atstumas. Deja, tada tampa labai nepatogu sportuoti.
Patarimai po montavimo
Sporto aikštelė jau subetonuota? Nepulkite sportuoti iš karto. Leiskite betonui labai gerai sustingti. Palaistykite stingstantį betoną kartą, ar du, ypač karštą dieną.
Sportuoti pradėkite ne anksčiau kaip 2 dienos po sumontavimo. Geros sporto!