Į klausimą, kaip naikinti kambarinių gėlių kenkėjus, geriausiai atsakys Gintarė Ambraškienė – kraštovaizdžio specialistė, prižiūrinti ištisas kambarinių augalų džiungles.
Zooparkas Vilniuje, Verkių gatvėje, talpina šimtus augalų, kuriais rūpinasi Gintarė. Ir tai ji privalo daryti be jokios chemijos! Filmuojant laidą “Čia mano sodas” LRT televizijai (čia galite rasti įrašą), atkreipiau dėmesį į Gintarės rankinę, kurioje daug jos išbandytų natūralių priemonių. Paprašiau, kad ji mums papildomai pakomentuotų, ką toje rankinėje ji turi kambarinių augalų sveikatai. Šitas straipsnis su jos knrkečiais patarimais – aukso vertės! Išsisaugokite jį ateičiai ir pasidalinkite su draugais.
Augalų “džiunglės” be jokios chemijos
Cheminių preparatų negalima naudoti viešosiose erdvėse, o tuo labiau uždarose patalpose, kur vaikšto ne tik žmonės, bet ir beždžionėlės bei kiti gyvūnai. Jiems neįsakysi – sugalvos paragauti lapo ir padarys tai neatsiklausę! Taigi, Zooparke Vilniuje augalus prižiūrinčiai Gintarei belieka stiprinti augalų natūralų atsparumą, o su kenkėjais kovoti draugiškomis aplinkai, gyvūnams ir žmonėms priemonėmis.
Entomofagai
Entomofagai yra naudingi vabzdžiai, kurie naikina kenkėjus, jų lervas ar kiaušinėlius. Mažai kas žino apie tokį biologinį būdą, dar mažiau šį būdą naudoja. Tačiau ši naujiena tampa vis populiaresnė.
Pats principas ne toks ir naujas: žinoma, kad boružės ėda amarus, tad daugiau boružių – mažiau amarų. Mokslininkai ištyrė, kurie vabzdžiai maitinasi tam tikrais kenkėjais, ir pritaikė žinias sodininkų naudai. Dabar galima įsigyti boružių, auksaakių, plėšriųjų erkučių, vapsvučių ir kitų vabzdžių ir juos paskleisti, kad kovotų su kenkėjais (pavyzdžiui, galite pasižiūrėti jų čia).
Pasitarkite su pardavėjais, kokių tiksliai entomofagų jums reikia (priklausomai nuo to, su kokiu kenkėju susiduriate). Gintarė sako, kad entomofagai atkeliauja dėžutėse miegantys arba kiaušinėlių formoje, todėl reikia užsisakyti, kad gautumėte juos gyvus ir pasiruošusius imtis darbo.
Naudojimas: išbarstykite juos ant lapų arba pakabinkite specialius maišelius su entomofagais prie augalų. Galima naudoti uždarose patalpose, šiltnamyje, laukuose mažiau efektyvu, čia reikėtų stengtis privilioti gamtoje esančius geradarius vabzdžius (yra ir specialūs naudingųjų vabzdžių viliokliai). Kai naudingieji vabzdžiai išnaikina kenkėjus ir nebėra kuo maitintis, jie miršta, tad patys problemų nekelia.
Nuotraukoje žemiau – apžiūrime dėžutę, kurioje granulės su entomofagais. Juos išbarstysime ant lapų.
Geltona lipni gaudyklė
Jei nežinote, dėl kokių kenkėjų vargsta augalas, visų pirma apžiūrėkite antrą lapo pusę (dažniausiai kenkėjai susikaupia ten). Tokiu atveju patalpoje verta pakabinti geltoną lipnią gaudyklę.
Tokia gaudyklė yra universali, nes geltona spalva traukia vabzdžius. Pakabinę kelias gaudykles pamatysite, kokie būtent kenkėjai įkliuvo ir koks jų kiekis per dieną prilipo. Taip identifikuosite situacijos rimtumą ir galėsite imtis atitinkamų priemonių.
Jei naudojate biologines kovos su kenkėjais priemones, tokias kaip žalias muilas ar entomofagai, kenkėjų išnaikinimas yra ilgas procesas, tad gaudyklės labai praverčia, kad suprastumėte, ar priemonės pasiteisina, ar kenkėjų kiekis mažėja.
Mėlyna lipni gaudyklė
Mėlyna lipni gaudyklė skirta konkrečiai tripsams – jie labiausiai reaguoja į mėlyną spalvą. Kad priviliotumėte tripsus, Gintarė pataria papildomai pridėti specialų kvapnų vilioklį. Kai tripsų patinėliai prilimpa, bendra populiacija mažėja ir dėl to, kad mažiau apvaisinamos patelės.
“Paprastai lipnios gaudyklės kabinamos tiesiogiai ant augalo ar šakos, bet kadangi jas naudoju Zooparke, kur gyvena smalsios beždžionėlės (o gaudyklės joms gali pasirodyti labai žaismingos), turime šias priemones apsaugoti – įdedu jas į tinklelį ir tvirtai pririšu, kad jų nenuimtų, nesukramtytų ar kaip kitaip nesusižalotų,” pasakoja Gintarė. Apie tai verta pagalvoti ir žmonėms, turintiems mažų vaikų ar smalsių naminių gyvūnų.
Tad jeigu kambarinius augalus užpuolė tripsai, visų pirma įsigykite mėlyną gaudyklę, tripsų vilioklį ir tinklelius (jei reikia).
Bet tai tik pirmasis žingsnis – tripsų visiškai neišnaikinsite tik gaudykle ir viliokliu.
Kaip naikinti kambarinių gėlių kenkėjus su žaliuoju muilu
Žaliasis kalio muilas – priemonė, kurią žino daugelis sodininkų. Su juo galima plauti lapus ar purkšti visą augalą, saugant nuo tokių kenkėjų, kaip amarai, tripsai, baltasparniai, erkutės. Galima naudoti ir profilaktiškai, kas 2 savaites.
Naudojimas. Žaliasis muilas skiedžiamas tokiu santykiu: 500ml muilo 10l vandens. Paruoštu tirpalu gausiai sušlapinus šluostę, kruopščiai nuvalyti abi augalo lapo puses. Tam, kad žaliasis muilas būtų veiksminga kovos su kenkėjais priemonė, turi būti tiesioginis kontaktas su kenkėju. Nuplauti vandeniu nereikia.
Gintarės rankinėje yra ir speciali pirštinė lapams valyti – su ja dirbti tikrai patogu.
Azotą fiksuojančios endofitinės bakterijos
Kovoti su kenkėjais bus beviltiška, jeigu augalai nebus stiprūs – tam Gintarė turi kitų natūralių priemonių savo rankinėje.
Azotą fiksuojančios endofitinės bakterijos Methylobacterium symbioticum – 100 proc. biologinis produktas, skirtas augalų purškimui. Jis greitai sudaro bakterijų kolonijas ir padeda lapams kaupti azotą. Tai reiškia, kad augalai natūraliai aprūpinami azotu, taip sunaudojama mažiau azoto trąšų (pastarųjų vis tiek tenka naudoti).
Naudojimas: 1g preparato sumaišomas su 1l vandens. Purškimas kartojamas po 3 mėnesių (Gintarė purškia rudens pabaigoje ir tada jau beveik pavasarį). Geriausiai purkšti ryte, kai atsidaro daugiau augalo žiotelių.
Mikoriziniai grybai
Mikoriziniai grybai – visiškai natūrali trąša, biologinis dirvožemio gerinimo būdas. Mikorizinių grybų gijos (jos daug ilgesnės ir smulkesnės nei augalų), prisikabinusios prie augalų šaknų, padeda augalui pasiekti sunkiai pasiekiamas maisto medžiagas, mikro ir makroelementus. Todėl augalai, kurių dirvožemis praturtintas mikorize, auga stipresni, užaugina didesnę žaliąją masę, lengviau prisitaiko prie nepalankių sąlygų ir ištveria kenkėjų antplūdžius.
Mikorizė labiausiai aktuali grunte augantiems, lauko augalams, kur yra sąlytis su žeme. Bet šis preparatas taip pat turi savyje azotą fiksuojančių mikroorganizmų, vadinasi, gali praversti ir vidaus augalams.
Naudojimas: 1g preparato sumaišomas su 1l vandens. Galima ir laistyti, ir purkšti (Gintarė renkasi laistymą). Kartojama kas 3 mėnesius.
Enzimai
Sakoma, kad enzimai (dar žinomi kaip fermentai) svarbūs imuninei sistemai – tiek žmogaus, tiek ir augalo. Jie pagreitina fotosintezės reakcijas bei reikalingi daugumai cheminių reakcijų, vykstančių organizmuose. Moksliškai pagrįsto tvirtinimo nerandame, tačiau pabandyti šį būdą galima.
Enzimų praturtintą vandenį augalams purkšti Gintarė gaminasi pati. Paprastai tariant, tai – vanduo, cukrus ir vaisių atliekos, kurios paliekamos inde fermentuotis keletą mėnesių. Tikslių receptų rasite internete, Gintarė gamina naudodamasi tokiomis proporcijomis: 5 litrų talpoje – 3 litrai vandens, 300 g cukraus, 900 g citrusinių vaisių atliekų, fermentuojama 3 mėnesius.
Kadangi priemonė natūrali, ryškaus ir greito efekto naudojant enzimus nesimato. Juos Gintarė naudoja kaip papildomą augalų imuniteto pastiprinimą. Gintarė augalus purškia, bet galima ir laistyti.
Naudojimas. Tirpalą reikia labai stipriai skiesti: literatūroje siūloma laistymui skiesti 1:1000, purškimui 2:1000. Gintarė šios dozuotės stipriai nesilaiko, tiesiog šlakelį šliūkšteli į 10l purkštuvą ir purškia – neigiamo stipresnės dozės poveikio nepastebėjo.
Huminės rūgštys
Huminės rūgštys, pavyzdžiui, “Black Jack”, yra natūralūs preparatai naudojami įsišaknijimui pagerinti, augalo ląstelių lygmenyje vykstantiems cheminiams procesams paskatinti, kad suaktyvintų augimą. Taip pat padeda atstatyti nualintą dirvožemio mikroflorą.
Naudojimas. Jei norime pagerinti dirvožemį, skiedžiame apie 50ml huminių rūgščių su 10l vandens. Jei norime patręšti augalus per lapus – gaminamės tirpalą purškimui santykiu 5ml preparato į 10l vandens.
AUGALŲ IR PRIEMONIŲ JŲ SVEIKATAI RASITE EMEDELYNAS.LT:
Amino rūgštys
Biostimuliatorius su amino rūgštimis (pvz., “Delfan Plus”) padeda augalams atsistatyti po streso, arba kai augalai auga nelabai jiems palankiomis sąlygomis: trūksta saulės šviesos, patiriamas vandens stygius ar perteklius.
Greičiausias amino rūgščių pasisavinamas vyksta per lapus – tai reiškia, kad preparatą geriau išpurkšti. Puikiai tinka visiems augalams: tiek dekoratyviniams, tiek vaismedžiams ar net daržovėms, tik skiriasi priemonės paruošimo santykis (pasitikrinti reiktų informaciniame lapelyje). Dekoratyvinius augalus rekomenduojama purkšti skiedžiant su vandeniu (15ml preparato į 10l vandens).
Jūros dumblių ekstraktas
“Neko Luomu Merileväuute” – tai natūralus produktas, jūros dumblio Ascophylium nodosum 8% ekstraktas, o savyje jis turi tiek amino ir organinių rūgščių, tiek makro ir mikroelementų, vitaminų ir antioksidantų, netgi augalų augimo hormonų. Paruoštu preparatu galima ir laistyti (taip pagerinti dirvožemį), ir purkšti (tręšti augalus per lapus). Rezultatas – stipresnis augalų imunitetas, dėl to turime ir natūraliai susidarantį didesnį atsparumą kenkėjams bei ligoms.
Naudojimas. Kadangi priemonė natūrali, labai tiksliai mililitrų neskaičiuojam – pusę dangtelio jūros dumblių ekstrakto skiedžiame su 1 l vandens.
Auksinės taisyklės, naudojant biologines priemones
Augalus apsaugant ir gydant tik biologinėmis priemonėmis, gali tekti įdėti daug daugiau darbo, o norint išvengti chemijos, svarbu laikytis šių gairių:
- Biologines priemones verta kaitalioti, daryti tarpus, nes naudoti tik vieną preparatą visą laiką irgi nebus gerai, jo veiksmingumas silpnės;
- Purškiant svarbu neperdozuoti, nepadaryti per stiprių tirpalų, laikytis rekomenduojamų normų.
- Tręšimas greičiau vyksta per lapus, tad stipriai atskiedus geruosius papildus, augalus galima jais purkšti. Tuo pačiu padidinamas drėgmės kiekis patalpoje.
- Skysti biostimuliatoriai, huminės ir amino rūgštys gali būti derinamos (maišomos) ir su kitais naudojamais preparatais, norint pagerinti, pastiprinti jų poveikį.
- Persodinant galima naudoti įsišaknijimo stimuliatorius.
Pabaigai
Natūraliai rūpinantis augalais, vienos priemonės neužteks. Tačiau žinodami, kaip naikinti kambarinių augalų kenkėjus be chemijos, padėsite augalams įgyti imunitetą, augalai bus natūraliai stipresni ir atsparesni kenkėjų antplūdžiams ir ligoms. O svarbiausia, sumažinsite chemikalų kiekį savo aplinkoje – išeis į naudą ir jūsų pačių sveikatai.
Vis tik svarbiausias augalų priežiūros veiksnys išlieka tinkamai parinkta augimo vieta: augdamas tinkamoje aplinkoje, tinkamame grunte ir gaudamas pakankamą kiekį apšvietimo, augalas natūraliai formuos stiprią imuninę sistemą ir bus gerokai atsparesnis kenkėjams ir ligoms. Ačiū Gintarei Ambraškienei už patarimus ir pasidalinimą savo augalų “vaistinėle”.
TAIP PAT SKAITYKITE:
„Kambarinių augalų priežiūra: paprasti patarimai, kad augalai nežūtų“
„Stilingiems namams: 7 kambariniai augalai, mėgstantys tamsą“
SUSIJĘ KURSAI:
„Augalų komponavimo seminaras“ – jūsų kiemas neturi atrodyti nuobodžiai! Šiame video seminare sužinosite, kaip iš gausybės skirtingų augalų pasirinkti sau tinkamus ir kokiais principais vadovautis, norint sukurti harmoningus augalų derinius.