Kambarinių augalų priežiūra: paprasti patarimai, kad augalai nežūtų

Sakote, mokate tik pražudyti augalus? Kambarinių augalų priežiūra yra visiškai nesudėtinga, ir jei pasinaudosite šiomis 5 taisyklėmis, tikimybė, kad jums pavyks, smarkiai išaugs. O gal net suprasite, kur buvo jūsų klaidos anksčiau.

Jeigu atrodo sudėtinga išsirinkti tinkamus augalus savo kiemui ir juos gražiai suderinti, chaoso išvengti padės „Augalų komponavimo seminaras“. Šiuose mokymuose dalijamės susisteminta informacija apie augalų komponavimą ir dizaino dėsnius, todėl įgysite vertingų žinių pagrindą.

1. Pasirinkite tinkamą dirvožemį

Pirmas dalykas, į kurį reikėtų atkreipti dėmesį – tai dirvožemis, kuriame augalą sodinate. Jis turi būti kuo artimesnis natūraliai to augalo prigimčiai.

Paradoksalu, bet net ir dirvožemiu jį ne visada galime pavadinti. Pavyzdžiui, orchidėjoms „dirvožemis“ yra tiesiog žievės, smėlio ir vermikulito mišinys. Tropiniams augalams tai yra paprasčiausia durpė, sumaišyta su perlitu ir vermikulitu.

Dirvožemis kambariniams augalams gali būti nepanašus į dirvą darže, dažnai turi specialių priemaišų.
Dirvožemis kambariniams augalams gali būti nepanašus į dirvą darže, dažnai turi specialių priemaišų.

Jeigu nežinote, iš kur kilęs augalas, naudokitės Google, bet niekada nesodinkite jo į bet kokią žemę. Tai svarbu, ir nėra čia ko ginčytis.

2. Duokite pakankamai šviesos

Vieni augalai mėgsta tiesioginę saulės šviesą, kiti gali augti ir prietemoje. Jei nežinote, ko nori jūsų augalas – rinkitės aukso viduriuką: kur yra pakankamai šviesu, tačiau saulė nespigina tiesiai į lapus.

Na o kad kambariniai augalai tikrai gautų pakankamai šviesos, reikėtų nepamiršti reguliariai atlikti šių dviejų dalykų:

1) Nusivalykite langus. Gal atrodo netikėta, bet nešvarūs langai blokuoja saulės kiekį, patenkantį į patalpą.

2) Nuvalykite lapus. Kaip ir ant kitų daiktų namuose, taip ir ant kambarinių augalų lapų nusėda dulkės. Tada į augalo lapus patenka mažiau oro ir mažiau šviesos – o tai nepadeda ir fotosintezei.

Valykite dulkes nuo augalų lapų su drėgna šluoste.
Valykite dulkes nuo augalų lapų su drėgna šluoste.

Kambarinių augalų priežiūra ir dulkių valymas nuo lapų yra kaip alfa ir omega. Tikrai to reikia.

Kaip lapus nuvalyti teisingai? Tai priklausys nuo augalo. Kaktusams patogiausia naudoti smulkų kosmetinį arba dulkių šepetėlį. Lapines gėles lengvai nušluostykite sudrėkinta mikropluošto šluoste. Geriausiai tinka virintas, filtruotas ar pastovėjęs vanduo, nes jei drėkinsite šluostę vandeniu tiesiai iš čiaupo, gausite ne tokį rezultatą, kokio norite: ant lapų liks kalkių nuosėdų.

3. Patręškite ilgalaikio poveikio trąšomis

Be trąšų jūsų kambariniai augalai neaugs laimingi, nes naudingų medžiagų kiekis vazonuose yra labai ribotas.

Kada tręšti? Darykite tai aktyviu jo vegetacijos laikotarpiu – kitaip tariant, kai jis auga. Dažniausiai žiemą kambariniai augalai miega, todėl šaltuoju metu jų netręškite. Tai darykite pavasarį arba kitu metu, kai matote vazone dygstančius jaunus, mažus ūglius.

Kuo tręšti? Galite naudoti skystas trąšas ir augalus jomis laistyti. Tada jie naudingas medžiagas greičiau pasisavina, bet jums teks greitai kartoti tręšimą. Patogiau naudoti ilgalaikio poveikio trąšas. Pavyzdžiui, trąšos „Plant-I-Boost“ ne tik yra ilgo veikimo, bet ir organinės kilmės. Jų užteks ilgam, nes naudingąsias medžiagas augalui atiduoda per ilgesnį laiką. Dėl tos pačios priežasties sunku jų perdozuoti – todėl pradedantiesiems joms puikiai tinka.

Organinės trąšos "Plant-I-boost" tinka pradedantiesiems, kurie nedrįsta pradėti tręšimo.
Organinės trąšos “Plant-I-boost” tinka pradedantiesiems, kurie nedrįsta pradėti tręšimo.

Kaip tręšti? Paberkite trąšų granulių ant dirvožemio, pasiimkite paprastą virtuvinę šakutę ir su ja atsargiai permaišykite žemę su trąšomis. Galiausiai jų turi nelikti ant paviršiaus – paslėpkite po žeme.

Patręšus būtina augalą palaistyti, nes tik tokiu būdu trąšos ištirps ir augalas galės jas pasisavinti.

Beje, toks atsargus papurenimas šakute apskritai naudingas visiems kambariniams augalams, ypač tuomet, jeigu ant dirvožemio paviršiaus susidarė kieta plutelė. Papurenus žemę, augalo šaknys gaus daugiau deguonies ir bus sveikesnės.

4. Neperlaistykite

Įdomus faktas: dažniausiai augalai žūva ne dėl sausros, o dėl perlaistymo!

  • Jeigu matote, kad augalas atrodo nuleipęs, jo lapai susisukę, nusileidę – laikas laistyti.
  • Jei augalo lapai gelsta – didelė tikimybė, kad praėjusį kartą perlaistėte, tai jau dabar neliekite dar daugiau.
Kambarinių augalų priežiūra labai daug priklauso nuo tinkamo laistymo.
Kambarinių augalų priežiūra labai daug priklauso nuo tinkamo laistymo.

Štai keli patarimai apie kambarinių augalų laistymą:

1) Jei nežinote, ar jau laikas laistyti, pakilnokite vazonėlį su augalu. Jei jis labai lengvas, tai ženklas, kad augalą reikia laistyti.

2) Laistykite kambario temperatūros vandeniu: prisipilkite vandens ir šiek tiek palaukite, kol jis nusistovės. Jeigu skubate – prisipilkite šiltėlesnio vandens ir laistykite iškart.

3) Kartkartėmis apipurkškite vandeniu lapus, kad augalas ir per juos gautų drėgmės. Ypač svarbu, kai namuose yra labai karšta (pavyzdžiui, vasarą) arba labai sausa (žiemą prasidėjus šildymo sezonui).

Kambarinių augalų lapus labai naudinga apipurkšti – ypač tada, kai namuose karšta ir sausa.
Kambarinių augalų lapus labai naudinga apipurkšti – ypač tada, kai namuose karšta ir sausa.

5. Kambarinių augalų priežiūra vasarą

Vasarą kambarinius augalus išsiųskite atostogų į balkoną arba terasą.

Svarbu: neskubėkite jų išnešti vos tik atšilus orams. Prie lauko augalus pratinkite palaipsniui. Bus negerai, jeigu vieną dieną vazonas su augalu stovės kambaryje, o kitą dieną jį padėsite lauke tiesiai po kepinančia saule. Pasistenkite augalus pagrūdinti: pradžioje išneškite juos po porą valandų per dieną, vėliau tą laiką ilginkite.

Geriausia rinktis tokį dienos metą, kai saulė mažiau kaitri – ankstų rytą arba popietę. Taip pat nepatingėkite lauke paieškoti tokios vietos, kurioje ant augalo nekristų tiesioginė saulės šviesa. Netiks ir vietos, kur augalui gali tekti ilgai būti lietuje. Tada jis permirks ir ims pūti. Na, ir paskutinis dalykas – venkite skersvėjo.

Atrodo, daug sąlygų, bet iš esmės eilinis balkonas ar terasa po stogeliu yra tai, ko reikia jūsų kambariniams augalams vasarą.

Pabaigai

Štai ir visos penkios bazinės taisyklės apie kambarinių augalų priežiūrą. Dalinkitės jomis su visais, kurie mano, kad augalus tik pražudo. Ačiū organinių trąšų gamintojui „Plant-I-Boost“ už bendradarbiavimą kuriant šį straipsnį. Jų trąšų galite įsigyti „DEPO“, „Ermitažas“, „Moki-veži“, „Horticom“ parduotuvėse.

TAIP PAT SKAITYKITE:

„Kambariniai augalai interjere: kaip išsirinkti ir kaip stilistiškai sukomponuoti“

„Stilingiems namams: 7 kambariniai augalai, mėgstantys tamsą“

SUSIJĘ KURSAI:

„Augalų komponavimo seminaras“ – jūsų kiemas neturi atrodyti nuobodžiai! Šiame seminare sužinosite, kaip iš gausybės skirtingų augalų pasirinkti sau tinkamus ir kokiais principais vadovautis, norint sukurti harmoningus augalų derinius.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis