Kaip sėti baklažanus, kad tikrai pavyktų? Šįkart parodysiu jums, kaip tai padaryti, o taip pat papasakosiu kelis svarbius niuansus, kuriuos reikia žinoti, jeigu norite užsiauginti baklažanų patys.
„Šiuolaikinis daržas“ – tai nuotoliniai sodo ir daržo kursai, kuriuose didelį dėmesį skiriame natūraliems daržovių auginimo būdams. Išmoksite susiplanuoti daržą ir tinkamai jį prižiūrėti, kad daržininkauti būtų lengviau, o derlius didesnis.
Kokių priemonių reikės
Pirmiausia, ką turite padaryti – iš anksto pasiruošti visas priemones, kurių reikės baklažanų sėjai. Šį straipsnį remia „Aseja“, kurios priemones šiandien ir naudosime.
Vienas būdas:
sėti į mažas daigyklas ir vėliau persodinti į didesnį indą. Tada jums reikės purios, orui pralaidžios žemės: tinka nurūgštinta durpė, durpių substratas sėjai (kuo smulkesnis), tinka tabletės daiginimui iš kokoso pluošto arba durpių.
Šįkart aš naudojau „Aseja“ daugkartinį daiginimo komplektą, kuriame yra viskas, ko reikia: ir vazonėliai su lėkštutėmis, ir kokoso pluošto sėjimo tabletės, ir žymekliai.
Antras būdas:
sėti iškart į didelį vazonėlį (bent 0,5 ar 1 litro talpos) ir persodinti gerokai vėliau. Tada jums reikės durpių substrato su maisto medžiagomis. Vadinasi, durpę arba kokosą turite sumaišyti su kompostu, arba galite įsigyti durpių substrato specialiai daigams.
Patogiausia rinktis plastikinius vazonėlius. Jei rūpi ekologija, naudokite vazonėlius ne vieną kartą. T. y. rinkitės jau turimus plastikinius, likusius nuo anksčiau pirktų augalų, arba naudokite grietinės/jogurto indelius (reikės pradurti skylę dugne). Taip pat galite įsigyti pagamintus iš natūralių medžiagų. Durpiniai vazonėliai man nepasiteisino, bet bambukiniai atitinka plastikinių savybes, tad puikus daugkartinis pasirinkimas.
Jums taip pat reikės šiltesnio vandens palaistymui, medinio rytietiško pagaliuko (arba pieštuko), ir, žinoma, baklažanų sėklų.
Baklažanų veislės: kaip išsirinkti
Baklažanai yra šiltų kraštų augalas, todėl mūsų vasaros jiems trumpokos. Kad baklažanai tikrai spėtų subręsti, pradedantiesiems rekomenduoju atkreipti dėmesį į du dalykus:
- Kad veislė būtų kuo ankstyvesnė;
- Kad vaisiai būtų smulkūs.
Dabar sėju baklažanus ‚Black Beauty‘. Tai tradicinė juodų baklažanų veislė. Tačiau yra gerokai įvairesnių: galite auginti dryžuotus, pailgus, baltus ir visokius kitokius.
Kai jau išsirinkote veislę, metas sėti.
Kaip sėti baklažanus į vazonėlius
Baklažanų šaknys yra jautrios persodinimui. Todėl venkite persodinimo – kuo ilgiau augs vienoje vietoje nejudinamas, tuo geriau. Todėl paprasčiausias sėjimo būdas – sėti po vieną sėklą į didesnį vazonėlį.
Taip pat galite sėti ir po dvi sėklas į vieną vazonėlį, tuomet vėliau vieną silpnesnį daigą reikės nugnybti.
Trumpa instrukcija, kaip sėti baklažanus į vazonėlius:
- Užpildykite vazonėlį žemėmis beveik iki viršaus;
- Mediniu pagaliuku įstumkite sėklas į maždaug 0,5 cm gylį;
- Lengvai užžerkite žemėmis;
- Palaistykite;
- Uždenkite dangčiu arba plėvele iki kol sudygs.
Štai ir viskas! Plėvelę arba dangtį kasdien trumpam nudenkite, kad pravėdintumėt.
Kaip sėti baklažanus į tabletes
Tabletės su supresuotomis durpėmis arba kokoso pluoštu – švarus sėjos būdas. „Aseja“ turi kokoso pluošto supresuotų tablečių daiginimui, kurios žaibišku greičiu išbrinksta ir nepalieka netvarkos.
Štai instrukcija, kaip sėti baklažanus į durpines arba kokosines tabletes:
- Dėkite į vazonėlį daiginimo tabletę;
- Užpilkite tabletę vandeniu ir palaukite, kol ji išbrinks;
- Mediniu pagaliuku įstumkite sėklas į maždaug 0,5 cm gylį;
- Lengvai užžarstykite sėklas;
- Uždenkite dangčiu arba plėvele iki kol sudygs.
Svarbu tai, kad durpė arba kokosas yra sterili terpė, be maisto medžiagų. Sėkloms sudygti to pilnai pakanka. Tačiau vėliau daigelius reikės perkelti į didesnius vazonėlius su turtingesniu substratu, pvz. sumaišytu su kompostu.
Optimali sėklų dygimo temperatūra
Baklažanų sėkloms reikia pakankamai aukštos temperatūros, kad jos sudygtų, optimalu – 25-28 laipsniai Celsijaus.
Na ir šiaip baklažanų daigelių reikia palaukti, nes jie dygsta maždaug 8-10 dienų. Tačiau jeigu jūsų kambaryje nebus pakankamai šilta, tuomet sėklos dygs dar ilgiau arba visai nepasirodys.
Jeigu turite papildomą šilumos šaltinį – baklažanai yra ta daržovė, kuriai tikrai pravers. Tai gali būti specialios elektrinės daigyklos su šildomais kilimėliais. Bus naudingos ir daigų auginimui skirtos LED lempos. Visų šių dalykų rasite įsigyti Emedelynas.lt, galite tiesiog atsisiųsti į namus.
Kada sėti ir persodinti baklažanus
Baklažanus sėkite ne anksčiau kaip kovo viduryje, kad vėliau persodinant į šiltnamį nebūtų per šalta.
Jeigu baklažanų sėklas sėjote į mažesnius vazonėlius, daigelius dar turėsite išpikuoti. Tai darykite tuomet, kai pamatysite pirmus tikruosius lapelius – vadinasi, praėjus maždaug mėnesiui po sėjos.
Jeigu sėjote į didesnius vazonėlius, tuomet daigus galėsite dar ilgiau paauginti ir galbūt netgi spėsite persodinti tiesiai į šiltnamį – praėjus maždaug dviem mėnesiams nuo sėjos.
Taigi, kad nepamirštumėte:
- Kovo viduryje sėkite baklažanų sėklas į vazonėlius;
- Balandžio viduryje pikuokite daigus, jei sėjote į smulkesnius vazonėlius;
- Ne anksčiau kaip gegužės viduryje persodinkite daigus į šiltnamį.
Štai ir visa instrukcija, kaip sėti baklažanus. Aptarėme skirtingus sėjimo būdus, kaip išsirinkti tinkamą veislę ir kada sėti bei persodinti baklažanus – beliko kibti į darbus!
Ačiū “Aseja” už paskatinimą auginti baklažanus!
Kviečiame auginti su Emedelynas.lt:
Susiję kursai:
„Šiuolaikinis daržas“ – nuotoliniai sodo ir daržo kursai, kuriuose mokome gausų derlių užsiauginti natūraliais būdais.