Kaip sodinti bulves: profesionalų patarimai pradedantiesiems

Atrodo, kaip sodinti bulves, turėtų būti visiems aišku. Tačiau ekspertai sako, kad dažnai bulvės sodinamos per tankiai ir per giliai. Pasižiūrėkite išsamią instrukciją, kaip sodinti bulves, arba skaitykite žemiau.

Norite išmokti užsiauginti gausų daržovių derlių natūraliais būdais? Tam skirti įkvepiantys nuotoliniai kursai Šiuolaikinis daržas. Juose – 23 video pamokos ir tiesioginė klausimų-atsakymų sesija su lektore dr. Inge Auželiene internetu.

Rugilė Gikarė ir Živilė Vasiliauskienė iš sertifikuotų bulvių sėklininkystės ūkio Vfarm parodė, kaip sodinti bulves, ir pristatė visą šį procesą žingsnis po žingsnio – nuo veislės pasirinkimo iki sodinimo ir priežiūros po to.

Dirvos paruošimas rudenį

Bulvėms reikia derlingos, purios žemės, todėl geriausia būtų, jei dar rudenį galėtumėt išdirbti dirvožemį, kuriame jas vėliau sodinsite.

Jei bulves auginsite organiškai, dirvą rudenį galite pagerinti natūralia trąša – perpuvusiu mėšlu. Ir viskas, ramiai laukite pavasario.

Dirvos paruošimas pavasarį

Auginant bulves, verta jas apkaupti (apie tai – vėliau). Todėl patogiausia jas auginti vagose.

Vagas formuokite 10-15 cm gylio, atstumai tarp vagų – 70 cm pločio (galima net iki 1 m).

Suformuokite vagas 70-100 m atstumais. Nuotr. L.Liubertaitė
Suformuokite vagas 70-100 m atstumais. Nuotr. L.Liubertaitė

Dažniausiai vagos formuojamos tankiau, tačiau bulvių sodinukams reikia ir erdvės, ir mineralinių medžiagų, kad jie pilnai išsivystytų ir pasiektų savo potencialą. Jeigu norite, kad viena sėkla duotų maksimumą derliaus, nesutankinkite.

Kita dažna klaida – bulvės sodinamos per giliai. Tuomet joms sunku išdygti. Prisiminkite, kad vėliau bulvės bus apkaupiamos, tad pradiniam etapui jų giliai sodinti neverta.

Sertifikuotos sėklinės bulvės

Prieš sodinant bulves pirmiausia reikia pasidaryti namų darbus ir išsirinkti tinkamą veislę, sako Rugilė. Labai svarbu nesirinkti maistinių bulvių – jos puikiai tinka vartojimui, tačiau gero derliaus neduos.

Vietoje maistinių bulvių rinkitės sertifikuotas sėklines bulves, kurios yra dauginamos ir auginamos specializuotuose ūkiuose, pavyzdžiui, Vfarm Lietuvoje. Jų sėklinių bulvių labai paprastai galite įsigyti internetu https://seklinesbulves.lt/ (reklama). Išsirinkite patikusią veislę, norimą kiekį įsidėkite į krepšelį, pasirinkite pristatymą kurjeriu į namus ar atsiimti “Vfarm” sandėlyje, ir apmokėkite. Jomis kasmet prekiaujama jau nuo sausio mėnesio su atidėtu pristatymu nuo kovo.

Sertifikuotos sėklinės bulvės turi kelis pranašumus:

 • jos neturi virusų;
 • jos turi stipresnę apsaugą nuo ligų (kai kurios veislės visiškai atsparios marui);
 • jos yra „užprogramuotos“ duoti didesnį derlių.

Sertifikuotų sėklinių bulvių prekyba yra griežtai kontroliuojama, todėl tokių bulvių taip paprastai turguje neįsigysite – jomis prekiauja specializuotos parduotuvės.

Sertifikuotos sėklinės bulvės privalo turėti mėlyną etiketę su visa svarbiausia informacija. Nuotr. Lina Liubertaitė
Sertifikuotos sėklinės bulvės privalo turėti mėlyną etiketę su visa svarbiausia informacija. Nuotr. Lina Liubertaitė

Ant mėlynos spalvos etikės rasite visą reikalingą informaciją apie konkrečią bulvių veislę – pavadinimą, klasę, gumbų dydį ir t.t. 

Naujos kartos bulvių veislės

Visi žinome tokias tradicines bulvių veisles kaip ‚Vineta‘ arba ‚Laura‘, tačiau neapsiribokite jomis – dabar yra išvesta daug naujos kartos produktyvių, o kas svarbiausia – sausroms bei virusinėms ligoms atsparių – bulvių veislių.

Kaip alternatyvą ‚Vineta‘ ir ‚Laura‘ veislėms Rugilė rekomenduoja rinktis ‚Camelia‘ ir ‚Alouette‘ veisles, puikiai tinkančias lietuviško klimato sąlygoms.

Jeigu norite bulvių turėti jau po Joninių, tuomet rinkitės pačias ankstyviausias veisles, tokias kaip ‚Colomba‘, ‚Adora‘ ar ‚Primabelle‘. Jos greitai užaugins gumbus ir duos šviežią derlių.

Daug apie karščiui ir sausroms atsparias naujas sėklinių bulvių veisles kalbėjome šiame straipsnyje – atsiverskite paskaityti.

Bulvių daiginimas

Ar reikia daiginti bulves, priklauso nuo dviejų dalykų: pasirinktos veislės ir derliaus nuėmimo laiko. Jeigu sodinsite ankstyvąsias veisles šviežiam vasaros derliui, tuomet bulves daiginkite. Jeigu sodinsite vėlyvas veisles, kurias planuojate sandėliuoti per žiemą ir turėti iki pavasario, tuomet daiginti nebūtina.

Kaip daiginti bulves:

 • Paskleiskite bulves gerai vėdinamose dėžėse 2 sluoksniais;
 • Neškite dėžę į šiltą, saulėtą patalpą;
 • Tinkamiausia daiginimui temperatūra +15C – +20C; neleiskite naktimis labai atvėsti patalpai;
 • Laikykite 3-5 savaites;
 • Kartais patikrinkite, ar viskas gerai;
 • Rezultatas – bulvės su žaliais daigais (ne baltais!)
Bulvių daiginimui naudokite dėžes su angomis, kad laisvai galėtų cirkuliuoti oras. Nuotr. Lina Liubertaitė
Bulvių daiginimui naudokite dėžes su angomis, kad laisvai galėtų cirkuliuoti oras. Nuotr. Lina Liubertaitė
Štai tokie žali daigeliai rodo, kad bulvės sudaigintos tinkamai. Nuotr. Lina Liubertaitė
Štai tokie žali daigeliai rodo, kad bulvės sudaigintos tinkamai. Nuotr. Lina Liubertaitė

Jeigu norite šviežią derlių turėti jau po Joninių, tuomet bulves daiginkite vasario pabaigoje – kovo pradžioje, kad iki sodinimo spėtų susidaiginti.

Kada sodinti bulves

Bulvės įprastai sodinamos balandžio pabaigoje – gegužės pradžioje. Svarbu, kad žemė būtų įšilusi bent iki 6-8 laipsnių Celsijaus.

Stenkitės bulves pasisodinti vėliausiai iki gegužės vidurio, kad jos spėtų užaugti.

Kaip sodinti bulves

Sodinimo eiga:

 • padarykite vagas;
 • susodinkite bulves maždaug per pėdą (išeitų apie 30 cm atstumu viena nuo kitos); jei daiginote, gerai būtų sodinti daigais į viršų;
 • suberkite trąšas į vagas (jei netręšėte rudenį);
 • užverskite žemėmis;
 • palaistykite;
 • uždenkite agroplėvele (jei ankstyvam derliui).
Bulves sodinkite maždaug pėdos atstumu viena nuo kitos. Nuotr. Lina Liubertaitė
Bulves sodinkite maždaug pėdos atstumu viena nuo kitos. Nuotr. Lina Liubertaitė

Kaip tręšti bulves

Jei rudenį tręšėte mėšlu, pavasarį daugiau trąšų nereikia (nes galite pertręšti).

Jei rudenį netręšėte, dabar naudokite kompleksines trąšas, kurios būtų be chloro – po saują trąšų berkite į vagą, į tarpus tarp bulvių, ir tik po to užverskite žemėmis.

Trąšas paskleiskite į tarpus tarp bulvių – tiesiog įberkite po gerą saują trąšų. Nuotr. Lina Liubertaitė
Trąšas paskleiskite į tarpus tarp bulvių – tiesiog įberkite po gerą saują trąšų. Nuotr. Lina Liubertaitė

Atkreipkite dėmesį į tai, kad trąšos turėtų ne tik pagrindinių elementų, bet ir mikroelementų, kurie labai svarbūs bulvių skoniui bei gumbų kokybei.

Svarbiausi bulvėms yra trys elementai:

 • Azotas skatina bulvių augimą ir derlingumą;
 • Fosforas skatina šaknų augimą bei padeda sudygti ir susiformuoti gumbams;
 • Kalis skatina krūmo vešlumą.

Galite naudoti universalias trąšas, galite specialiai bulvės skirtas, bet svarbu, kad jos būtų be chloro. Dėl chloro pertekliaus bulvių vidus gali pajuoduoti (pirkdami parduotuvėje, ne kartą esate tai matę). „Vfarm“ ūkis daug metų naudoja „Baltic agro“ kompleksines trąšas be chloro. Jūs taip pat galite tokias naudoti.

„Baltic agro“ universalios kompleksinės trąšos puikiai tinka bulvėms. Nuotr. Lina Liubertaitė
„Baltic agro“ universalios kompleksinės trąšos puikiai tinka bulvėms (reklama). Nuotr. Lina Liubertaitė

Norint dar geresnio derliaus, laistydami į vandenį įpilkite šiek tiek  „Humistar“. Tai natūralios kilmės organinės trąšos, kurios turi huminių ir fulvo rūgščių. Ši priemonė skatina įsišaknijimą ir veikia dirvožemio mikroflorą, todėl bulvės sudygs greičiau.

Trąšų ir “Humistar” galite įsigyti čia (reklama).

Ar reikia bulves apkaupti

Kai daigai pasirodys, pasiimkite vagotuvą arba kitą įrankį ir prasieikite su juo tarpuvagiu. Bulvės mėgsta būti apkauptos, taip išsaugoma daugiau drėgmės.

Čia bulvės apkauptos – tačiau čia jos susodintos neteisingai, nes per tankiai, todėl ir apkaupimui vietos per mažai. Nuotr. Lina Liubertaitė
Čia bulvės apkauptos – tačiau čia jos susodintos neteisingai, nes per tankiai, todėl ir apkaupimui vietos per mažai. Nuotr. Lina Liubertaitė

Šitaip apkaupti bulves dar naudinga ir dėl to, kad tuomet tarp bulvių nespės užaugti piktžolės ir atkris dar vienas papildomas darbas – ravėjimas. Rugilė rekomenduoja apkaupti kas 2 savaites, priklausomai nuo piktžolių vegetacijos.

Štai ir visa instrukcija, kaip sodinti bulves. Išsirinkite tinkamą sertifikuotų sėklinių bulvių veislę, jeigu norite ankstyvo derliaus – bulves sudaiginkite, o tada sodinkite į vagas, nepamiršdami patręšti kompleksinėmis trąšomis ir apkaupti.

Susiję kursai:

„Šiuolaikinis daržas – nuotoliniai daržo kursai, kuriuose daug dėmesio skiriame derliaus auginimui natūraliais būdais. Prisijungti galite tiesiog dabar.

Taip pat skaitykite:

„Naujos sėklinių bulvių veislės – atsparios ir karščiui, ir sausroms“

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt