Išsami instrukcija, kaip sodinti šilauoges į vazoną

Kaip sodinti šilauoges, jeigu turite tik terasą arba jūsų sklype nedėkingas dirvožemis? Turiu jums gerų žinių – šias uogas galite užsiauginti praktiškai bet kur, net vazone.

Štai video instrukcija, kaip sodinti šilauoges į vazoną, kad tikrai pavyktų:

O jeigu norite daugiau sužinoti apie šiuolaikinę daržininkystę ir išmokti užsiauginti gausų derlių natūraliais būdais, jums patiks mūsų kursai „Šiuolaikinis daržas“. Po kursų vysta tiesioginė klausimų-atsakymų sesija su lektore dr. Inge Auželiene.

Kodėl sodinau šilauoges į vazoną

Daugeliui gali kilti klausimas, kodėl apskritai reikia sodinti šilauoges į vazoną, o ne lauke. Žinoma, jeigu jūs turite užtektinai vietos kieme, tuomet visada geriau sodinti šilauoges į atvirą gruntą – išsamią instrukciją rasite čia.

Tačiau jeigu jūsų sklype yra daug molio ir sunku iškasti duobes, tuomet pabandykite vieną kitą šilauogę pasisodinti į vazonus. Vazonuose jūs galite kontroliuoti visą situaciją: kokią žemę sudėsite, tokią ir turėsite.

Arba galbūt turite prie namo mažai žemės, bet yra terasa, tokiu atveju šilauogės vazonuose irgi yra puikus pasirinkimas – štai mano viena draugė taip šilauoges augina jau ne vienerius metus ir vargo nemato.

Ką pasiruošti

Prieš pradedant sodinti, pasiruoškite darbui reikalingas priemones:

  • Šilauogių sodinukai – kaipgi be jų;
  • Rūgšti durpė su priedais (netrukus patikslinsiu, šįkart naudojau „Terraerden“ šilauogių substratą);
  • Drenažas;
  • Vazonai, į kuriuos sodinsite;
  • Mulčias.

Keliaujame toliau – papasakosiu, kaip pasirinkti viską tinkamai ir parodysiu, kaip sodinti šilauoges į vazoną.

Kaip išsirinkti šilauogių sodinukus

Jeigu abejojate, ar jums pavyks užsiauginti šilauogių vazone, laikykitės 3 kriterijų:

  • Patikrinta veislė (čia ne vieta eksperimentuoti);
  • Kokybiškas sodinukas;
  • Sodinuko dydis (amžius).

Šįkart pasirinkau laiko patikrintą šilauogę Bluecrop. Tai viena populiariausių šilauogių veislių, ir ne be reikalo. Ji labai derlinga, o uogos stambios ir saldžios.

Šilauogės vazonuose gali puikiai augti ir derėti, jeigu pasirinksite tinkamą veislę. Nuotr. Lina Liubertaitė
Šilauogės vazonuose gali puikiai augti ir derėti, jeigu pasirinksite tinkamą veislę. Nuotr. Lina Liubertaitė

Kitas svarbus žingsnis – patikrinkite, ar sodinukas turi augalo pasą. Tai yra speciali etiketė su visa svarbiausia informacija apie augalą. Augalo pasas yra formalus įrodymas, kad galimai augalas bus kokybiškas, nes tik patikrinti bei sertifikuoti medelynai turi teisę išduoti pasus.

Dar vienas svarbus niuansas yra sodinuko dydis. Nuo jo priklausys, kaip greitai turėsite derlių. Mažas sodinukas bus pigesnis, bet derliaus gali reikėti palaukti. Jeigu įsigysite jau paaugintą krūmelį, rezultato sulauksite greičiau, bet pats sodinukas bus brangesnis.

Kaip išsirinkti vazoną šilauogėms

Jeigu sodintumėte į vazoną dekoratyvinį augalą, jums užtektų vos didesnio vazono nei tas, kuriame iki tol augo sodinukas. Tačiau kai kalbame apie šilauogių krūmus, reikia kur kas didesnės talpos vazono.

Šilauogių šaknys labiau yra paviršinės, negu gilios. Todėl visada prioritetą teikite tokiam vazonui, kuris būtų kuo platesnis.

Dėl paties vazono, apžvelgsiu kelis tinkamus variantus:

  • Gražus vazonas su ratukais – labai patogus pasirinkimas, jeigu vėliau norėsite šilauogę perstumti į kitą vietą (svorio tikrai bus).
  • Į gražų vazoną galite įdėti tą juodą, „darbinį“, kuriame auginami sodinukai. Tokiu atveju juodas yra su skylėmis vandens pertekliui nubėgti, o tas gražusis gali būti be skylių – tai svarbu, jei nenorite purvinu vandeniu teršti terasos grindų.
  • Tinka ir bet koks dielis vazonas, kurį jau turite.

Aš šįkart naudojau seną ir daug augalų mačiusį keramikinį vazoną, kurį jau turėjau namuose. Nebūtina pirkti naujo, jeigu galite kažką panaudoti antrą kartą. Maniškis vazonas nėra labai platus, todėl kitais metais šį sodinuką reikės persodinti į didesnį.

Pasirinkau štai tokį keramikinį vazoną – jis gal ir nėra pats idealiausias variantas, bet vieneriems metams užteks. Nuotr. Lina Liubertaitė
Pasirinkau štai tokį keramikinį vazoną – jis gal ir nėra pats idealiausias variantas, bet vieneriems metams užteks. Nuotr. Lina Liubertaitė

Instrukcija, kaip sodinti šilauoges į vazoną

1 etapas: pasiruoškite vazoną su skylėmis dugne. Jeigu jų nėra, pragręžkite ar išmuškite.

2 etapas: berkite drenažinį sluoksnį: tinka akmenys, molio šukės, keramzito granulės. Jis skirtas vandeniui nutekėti.

Drenažui naudojau keramzito granules. Nuotr. Lina Liubertaitė
Drenažui naudojau keramzito granules. Nuotr. Lina Liubertaitė

3 etapas: pasiruoškite substratą. Šilauogėms reikalinga rūgšti durpė, tačiau vien jos neužtenka – durpė turi būti kartu su maistinėmis medžiagomis (pavyzdžiui, sumaišyta su kompostine žeme ar galvijų mėšlu).

Kadangi šias šilauoges auginsite vazone, dar rekomenduočiau įmaišyti kokių nors drėgmę sulaikančių priedų – pavyzdžiui, vermikulito ar įgėrio granulių.

Paprasčiausia naudoti gatavą mišinį. Žiūrėkite, kad būtų geros kokybės. Aš naudojau „Terraerden“ šilauogių substratą, kurio kokybė įrodyta moksliniais tyrimais. Jo sudėtyje yra visko, ko reikia šilauogėms – ir durpė, ir maisto medžiagos, ir mikroelementai, ir drėgmę sulaikančios medžiagos „Fiba Zorb Plus“.

„Terraerden“ šilauogių substratas subalansuotas specialiai šiems augalams, todėl turi visų reikalingų medžiagų ir priedų. Nuotr. Lina Liubertaitė
„Terraerden“ šilauogių substratas subalansuotas specialiai šiems augalams, todėl turi visų reikalingų medžiagų ir priedų. Nuotr. Lina Liubertaitė

Šio substrato galite įsigyti „Moki veži“ parduotuvių tinkle, kur dažnai būna ir patrauklių akcijų, arba internetu gamintojo el.parduotuvėje Terraerden.com (reklama).

4 etapas: gausiai paliekite žemę. Durpė yra puri – jeigu nesulaistysite sodindami, po to žemė smarkiai sukris ir atsiras duobių. Todėl aš rekomenduoju laistyti etapais. Subėrėte dalį substrato – iškart sulaistykite, o kai vanduo nubėgs, vėl berkite substratą ir vėl sulaistykite.

5 etapas: sodinkite į vazoną. Paverskite sodinuką į šoną ir lengvai pagniaužykite vazoną, kuriame jis augo – pamatysite, kaip lengvai visas sodinukas su žemėmis atsiskiria. Belieka jį įsodinti.

Viena dažnai daroma klaida yra ta, kai šilauogės pasodinamos per giliai. Tada gali nepavykti jų užsiauginti. Šilauogių šaknys yra paviršinės, tad nepalaidokite šilauogių per giliai.

6 etapas: užpildykite tuščias vietas substratu ir dar kartą gerai viską sulaistykite.

7 etapas: užmulčiuokite viršų, kad drėgmė ne taip greitai išgaruotų. Šilauogėms labai tinka pušų žievės mulčias arba spygliai, nes jie irdami šiek tiek parūgština žemę.

Šilauogių mulčiavimui labai tinka pušų žievės mulčias arba pušų spygliai, jeigu tokių turite. Nuotr. Lina Liubertaitė
Šilauogių mulčiavimui labai tinka pušų žievės mulčias arba pušų spygliai, jeigu tokių turite. Nuotr. Lina Liubertaitė

8 etapas: apgenėkite, jei reikia. Normalu, kad transportuojant sodinukai šiek tiek nukenčia. Tad dabar pasiimkite sekatorių ir nukirpkite negyvybingas, sausas, nulūžusias šakeles. Tada krūmas galės visą energiją skirti kokybiškoms šakoms ir derliui auginti.

Šilauogių genėjimui naudojau savo ištikimąjį „Gardena“ sekatorių. Nuotr. Lina Liubertaitė
Šilauogių genėjimui naudojau savo ištikimąjį „Gardena“ sekatorių. Nuotr. Lina Liubertaitė

Vazoną pastatykite į saulėtą vietą savo kieme arba terasoje. Štai ir viskas! O dabar pereikime prie šilauogių priežiūros, ką daryti toliau.

Šilauogių priežiūra po sodinimo

Pirmus du mėnesius nepamirškite šilauogių nuolat palieti, jokiu būdu neleiskite žemei perdžiūti.

Vėliau laistymas vis tiek yra kritiškai svarbus – jeigu bijote pamiršti, pravers laistymo sistemos.

Po sodinimo šilauoges būtina reguliariai laistyti ir neleisti žemei perdžiūti. Nuotr. Lina Liubertaitė
Po sodinimo šilauoges būtina reguliariai laistyti ir neleisti žemei perdžiūti. Nuotr. Lina Liubertaitė

Tręšti šilauogių pirmais metais nereikia. „Terraerden“ šilauogių substrate jau yra viskas, ko joms gali prireikti, todėl maistinių medžiagų pirmaisiais metais tikrai užteks.

Antraisiais metais, jei persodinsite šilauoges į didesnius vazonus, papildysite ir substrato, ir trąšų. Jeigu nepersodinsite ir auginsite tame pačiame vazone, trąšos ir rūgštiklis bus būtini. Kaip tręšti šilauoges, skaitykite čia.

Šilauogių priežiūra vazone žiemą

Yra du variantai:

  • Jeigu vazonas keramikinis, perneškite jį į vidų (pavyzdžiui, į rūsį arba garažą), kur visą žiemą būtų palaikoma stabili temperatūra
  • Jeigu vazonas pritaikytas žiemai (pavyzdžiui, putoplastiniai vazonai arba vazonai su oro tarpais), galite palikti lauke. Papildomai galima apvynioti agroplėvele ar kokiu audiniu. Geriausia vazonus žiemai perkelti kur nors į pavėsį, kad nebūtų kardinalių temperatūros skirtumų.

Tai visa instrukcija, kaip sodinti šilauoges į vazonus ir kaip jas po to prižiūrėti. Visai nesudėtinga – svarbu pasirinkti tinkamo dydžio vazoną ir naudoti specialiai šilauogėms pritaikytą substratą, neužmiršti palaistyti ir tikrai sulauksite gausaus uogų derliaus.

ĮVAIRIŲ ŠILAUOGIŲ SODINUKŲ RASITE EMEDELYNAS.LT:

Susiję kursai:

Šiuolaikinis daržas – video pamokos norintiems užsiauginti gausų vaisių, daržovių ir uogų derlių natūraliais būdais. Veda lektorė dr. Ingė Auželienė.

Taip pat skaitykite:

Šilauogių sodinimas: instrukcija pradedantiesiems

Kaip genėti šilauoges pavasarį, kad uogos būtų stambios

Left Menu Icon
Krepšelis