Kalėdinis lauko apšvietimas: 3 praktiški dizainerės patarimai

Kalėdinis lauko apšvietimas gali padaryti stebuklus – net ir pats paprasčiausias namas gali tapti kalėdiškai jaukus, jei bus gražiai apšviestas. Tačiau girliandos bei lemputės kainuoja nemažai, kaip pasirinkti tinkamas? Pasikalbėjom su apšvietimo dizainere Asta Remeikiene ir išskyrėm 3 praktiškus patarimus, į kuriuos siūlome atsižvelgti. Apie viską štai šiame video

O dabar iš eilės  – apie šiuos tris patarimus.

1.APŠVIETIMO KLASĖ

Visų pirma, reikia atkreipti dėmesį į apsaugos klasę, žymima raidėmis IP. Apsaugos klasė nurodo atsparumą drėgmei, lietui, šalčiui. Kuo didesnis skaičius, tuo geresnė yra apsauga. Šviestuvams ir girliandoms, kurios bus kabinamos lauke, reikalinga ne mažesnė nei IP44 klasė.

Lauke kabinamų girliandų, lempučių bei šviestuvų apsaugos klasė turi būti ne žemėsnei nei IP44. Šią informaciją rasite ant pakuotės.
Lauke kabinamų girliandų, lempučių bei šviestuvų apsaugos klasė turi būti ne mažesnė nei IP44. Šią informaciją rasite ant pakuotės. Nuotr. L. Liubertaitė 

Žemesnės klasės šviestuvai (pavyzdžiui, IP20 klasės) tinkami naudoti patalpose: svetainėje, miegamajame, virtuvėje. Vonios kambaryje, kur daug drėgmės, vertėtų naudoti aukštesnės IP klasės šviestuvus, na bet šiandien mes kalbame apie kalėdines dekoracijas, tad gal nenukrypkim nuo temos.

IP44 reiškia, kad šviestuvas yra apsaugotas nuo smulkių dalelių (pvz. dulkių) patekimo į vidų, ir apsaugotas nuo vandens purslų. Kitais žodžiais tariant, rizika dėl vandens ir sniego sąlyčio su elektra yra minimali.

Darom išvadą: jeigu abejojate, ar girlianda su lemputėmis tinka laukui, pasižiūrėkite užrašus ant pakuotės. Jeigu randate IP44 arba IP su dar didesniu skaičiumi, drąsiai puoškite jomis savo kiemą. Tai pirmas ir pats svarbiausias dalykas, nuo ko turi būti pradedama, kai  kuriamas kalėdinis lauko apšvietimas. 

2. PAJUNGIMO LAIDO ILGIS

Geriausia, jei dar projektuojant namą, buvo numatyta pakankamai elektros kištukinių lizdų lauke: prie terasos, prie įėjimo į namą, palei stogą. Juk galima numanyti, kad ateityje kalėdinis lauko apšvietimas bus aktualus, kai norėsite savo namui suteikti šventiškos dvasios. 

„Tačiau suprantama, kad ne visada tai yra pragalvota iš anksto, – sako dizainerė. Tai neturi jūsų sulaikyti nuo jaukaus pasipuošimo.“ Jeigu turite bent vieną kištukinį lizdą lauke, galite jį išnaudoti ir su juo sukurti visą apšvietimo grandinę.

Tam labai svarbus elementas – pajungimo laido ilgis. Atkreipkite dėmesį, kad ant girliandos pakuotės paprastai rasite schemą, kurioje nurodytas ir laido ilgis, ir šviečiančios dalies ilgis. Tai tikrai svarbu: kuo ilgesnis pajungimo laidas, tuo daugiau galimybių kūrybiškai panaudoti dekoraciją, tuo lengviau išlaviruoti, jei turite per mažai rozečių. Be prailgintuvo vis tiek neapsieisite, bet su ilgesniais pajungimo laidais darbas bus greitesnis ir paprastesnis.

Ant girliandos pakuotės paprastai būna nurodyta schema, kurioje pateikiamas ir laido ilgis, ir šviečiančios dalies ilgis.
Ant girliandos pakuotės paprastai būna nurodyta schema, kurioje pateikiamas ir laido ilgis, ir šviečiančios dalies ilgis. Nuotr. L. Liubertaitė

Projektuojantiems namą dizainerė pataria ne tik iš anksto suplanuoti elektros prieigas lauke, bet ir įsirengti valdymą iš vidaus – tai labai patogus sprendimas.

3. LEMPUČIŲ SPALVINĖ TEMPERATŪRA

Šiuolaikiškas dekoratyvinis apšvietimas kuriamas ne su kaitrinėmis, o su LED lemputėmis – apie tai jau net nebediskutuojame. Tačiau plati apšvietimo atspalvių gama ir praplečia pasirinkimo horizontus, ir glumina dėl per plataus pasirinkimo. Pasitaiko, kad žmogus susijungia apšvietimą palei stogo kontūrą, įžiebia girliandą, apsivijusią aplink laiptų turėklus, uždega šviečiančius bumbulus terasoje, ir mato, kad kažkas „nelimpa“. Atskirai visi objektai atrodo gražiai, tačiau kartu jie netinka.

Nesuderinti apšvietimo spalvos tonai – dažnai pasitaikanti problema. Sprendimas paprastas: pasirinkite tik šilto arba tik šalto atspalvio apšvietimą. Šilto atspalvio šviesa yra šiek tiek gelsva, šalto atspalvio – melsva. Dizaineriai gali išgauti nuostabius derinius maišydami, tačiau jei jūs ne profesionalas, saugiausia pasirinkti tik vieną iš jų.

Pirmai pradžiai užtenka informacijos ant pakuotės. „Warm white“ reiškia, kad lemputės bus šilto gelsvo atspalvio, „cold white“ – šalto atspalvio.

Šioje nuotraukoje - ekspozicija parduotuvėje "Žalia stotelė". Visi atspalviai šilti, išskyrus akivaizdžiai mėlynas dekoracijas dešinėje. Nuotr. L. Liubertaitė
Šioje nuotraukoje – ekspozicija parduotuvėje “Žalia stotelė“. Visi atspalviai šilti, išskyrus akivaizdžiai mėlynas dekoracijas dešinėje. Nuotr. L. Liubertaitė
Šioje nuotraukoje kairėje esantis kalėdinis lauko apšvietimas atrodo nebenaujas, kadangi centre šviečia šalto atspalvio lemputės. Tokio derinio geriau vengti. Nuotr. L. Liubertaitė
Šioje nuotraukoje kairėje esantis kalėdinis lauko apšvietimas atrodo nebenaujas, kadangi centre šviečia šalto atspalvio lemputės. Tokio derinio geriau vengti. Nuotr. L. Liubertaitė

Rinkitės pagal galimybes, pagal savo skonį ir pagal esamas fasado spalvas. Prie pilkšvų gal geriau tiktų šaltų atspalvių šviečiančios girliandos, o prie angliško tipo namo su rudu klinkeriu – šviesių atspalvių apšvietimas. Kalėdinės dekoracijos (vainikai, žaisliukai, kaspinai) taip pat gali sufleruoti apšvietimo, kuris tiktų kartu, atspalvį.

Jeigu norite, kad jūsų kalėdinis lauko apšvietimas kurtų jaukumo įspūdį, rinkitės „šiltai baltas“ šviečiančias girliandas.

>Linkime, kad ir jūsų kalėdinis lauko apšvietimas įneštų jaukumo ir šventiškumo į jūsų kiemą bei namus.
Linkime, kad ir jūsų kalėdinis lauko apšvietimas įneštų jaukumo ir šventiškumo į jūsų kiemą bei namus. Nuotraukoje – su dizainere Asta Remeikiene. 

Šis straipsnis buvo publikuotas ir Lrytas.lt portale.

Taip pat skaitykite: 

“Kalėdinė kompozicija vazone – detali video instrukcija” (augalai, susodinti kartu į vazoną ir laikomi lauke per žiemą)

“Kaip išsaugoti ir persodinti kalėdinę eglutę” (su video)  

Left Menu Icon
Krepšelis