Kavos tirščiai darže neduoda tiek naudos, kiek galvojama

Tradiciškai manoma, kad kavos tirščiai darže ir sode yra puiki trąša, o ypač tinka rūgščiamėgiams augalams, nes efektyviai rūgština dirvą. Bet tai yra du dažniausiai pasitaikantys mitai apie kavos tirščius! Dar girdėjau, kad kavos tirščiais verta pabarstyti aplink lauko augalus, kad šliužai neatkeliautų. Atėjo laikas išsiaiškinti tiesą:

Tai naudingi kavos tirščiai augalams ar ne?

1 MITAS: KAVOS TIRŠČIAI YRA PUIKI TRĄŠA

Kad kavos tirščiai veiktų kaip efektyvi trąša, jie turi savyje turėti daug vertingų maisto medžiagų, kurias augalai galėtų lengvai pasisavinti. Bet yra kitaip:

  1. Kavos tirščiai savyje maisto medžiagų turi labai mažai. Juose galima rasti šiek tiek azoto, fosforo ir kalio (NPK formulė), bet jų kiekiai tokie menki, kad norimo poveikio tikrai nesuteikia;
  2. Kavos tirščių molekulės yra labai didelės, todėl maisto medžiagas atiduoda ypatingai lėtai ir neefektyviai. Kitaip tariant, augalai neturi galimybės pasisavinti net ir to menko kiekio maistinių medžiagų, esančių tirščiuose.

Vadinasi, galime drąsiai daryti išvadą, kad kavos tirščiai nėra efektyvi trąša daržo ir sodo augalams.

Kavos tirščiai yra organinė medžiaga, bet kaip trąša augalams neveikia. Nuotr. L. Liubertait
Kavos tirščiai yra organinė medžiaga, bet kaip trąša augalams neveikia. Nuotr. L. Liubertaitė

2 MITAS: KAVOS TIRŠČIAI RŪGŠTINA DIRVĄ

Rūgšti dirva patinka rododendrams, šilauogėms, spanguolėms, viržiams, erikoms, kai kuriems kambariniams augalams (pvz., azalijoms). Norėdami tokiems augalams pagerinti augimo sąlygas ir dirvą parūgštinti, žmonės neretai juos mulčiuoja kavos tirščiais.

Bet norimo efekto tikėtis neverta. Šis mitas paneigtas mokslinių tyrimų metu, kai į dirvą buvo įterpiami kavos tirščiai ir matuojamas dirvos pH prieš ir po. Rezultatas – jokio didelio skirtumo nebuvo užfiksuota.

Kavos tirščiai dirvos efektyviai nerūgština. Nuotr. L. Liubertaitė
Kavos tirščiai dirvos efektyviai nerūgština. Nuotr. L. Liubertaitė

Atlikti moksliniai tyrimai rodo, kad dirvą gali parūgštinti malta kava, išbarstyta ant dirvos, bet kavos tirščiai – ne. Kai užplikome kavą vandeniu, didžioji dalis joje esančios rūgšties atsiduria skystyje. Jį išgeriame, o likusių tirščių rūgštingumas yra neutralus – nuo 6,5 iki 6,8 pH.

Vadinasi, norint rūgštesnės dirvos, galima ją barstyti malta kava ir paskui gerai sulaistyti. Na bet sutikite, kad tai visišką nesąmonė ir kavos švaistymas. Kavą reikia gerti ir ja mėgautis, o dirvai rūgštinti yra kur kas efektyvesnių ir būtent tam tikslui skirtų priemonių, pvz., specialų trąšų.

Išvada: kavos tirščiai dirvos nerūgština.

3 MITAS: KAVOS TIRŠČIAI ATBAIDO ŠLIUŽUS

Sklando ir trečias mitas, kad kavos tirščiai apsaugo augalus nuo šliužų. Neva, pakanka tirščių pabarstyti aplink augalą, ir šliužai prie jo nebenorės artintis.

Bet tai visiška netiesa – nėra jokių tokio teiginio įrodymų, tad prie šio mito ilgiau apsistoti net neverta. Jeigu jūsų kitokia patirtis – rašykite komentaruose!

TIKROJI KAVOS TIRŠČIŲ NAUDA

Nors kavos tirščiai neturi daug maisto medžiagų ir nerūgština dirvos, darže ir sode jie vis dėlto gali būti naudingi pagalbininkai, nes:

  • Gerina dirvos struktūrą. Kai dirva labai sunki, molinga, verta ją permaišyti su kavos tirščiais (ypač jei turite jų daug prikaupę). Taip dirva taps lengvesnė, puresnė;
  • Yra puikus kompostas. Kavos tirščiai – organinė medžiaga, todėl tikrai jų neišmeskite. Lai jie keliauja tiesiai į komposto dėžę, kur galės sau ramiai ir iš lėto skaidytis su kitomis organinėmis atliekomis.
Pasimėgavę kava, jos tirščius kompostuokite. Nuotr. L. Liubertaitė
Pasimėgavę kava, jos tirščius kompostuokite. Nuotr. L. Liubertaitė

Tad skanios jums kavos, o tirščius įdarbinkit ten, kur jie tikrai naudingi!

TAIP PAT SKAITYKITE:

„Durpės ir ekologija: netikėtos išvados dėl alternatyvų“

„Durpiniai vazonėliai – kodėl nenaudoju ir nerekomenduoju“

SUSIJĘ KURSAI:

„Šiuolaikinis daržas“ – nuotoliniai kursai norintiems auginti valgomus augalus ne iš nuojautos, o remiantis mokslu paremtomis žiniomis ir patyrusių sodininkų sukaupta praktika.

Prenumeruokite „Geltono karučio“ naujienlaiškius ir gausite sezoninių patarimų, dizaino idėjų ir garantuotai - įkvėpimo.

Palaukite...

Ačiū.


Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis