Kompostas: kompostavimo abėcėlė ir video reportažas

Ar būtina komposto dėžė šiuolaikiškame sklype? Tikrai taip – kompostas labai reikalingas, apie jo privalumus, naudojimą ir jam skiriamą vietą sklype pasakoja modernių želdinimo kursų „Geltonas karutis“ lektorės Ingė Auželienė ir Vaida Vaitkutė-Eidimtienė. Straipsnio apačioje – ir trumpas video reportažas.

ARGUMENTAI KOMPOSTO NAUDAI

Tiems, kas laikosi ekologijos, pagrindinis argumentas – kompostas yra nepamainoma organinė trąša jūsų daržui, teigia I. Auželienė. Jūsų kompostas daugiausia sudarytas iš jūsų sklype augusių augalų, t.y. iš vietinių medžiagų. Natūralu, todėl labiausiai tinka jūsų žemei pamaitinti.

Kitas svarbus argumentas – nuolat atsiranda organinės kilmės atliekų, kurias tiesiog turime kažkur padėti. Virtuvėje – skutam, lupam, turim graužtukų, daržovių lapų ar šaknų, kiaušinių lukštų; lauke – pjaunam veją, ravim piktžoles, nuimam derlių, nuskinam nužydėjusius žiedus, genime krūmus ir medžius, rudenį grėbiam lapus. Kam pirkti kompostinę žemę ir trąšas, jei galime panaudoti tokias atliekas ir lengvai trąšų pasigaminti patys?

Kompostas. Nuotrauka iš https://www.oregonmetro.gov/
Kompostas. Nuotrauka iš https://www.oregonmetro.gov/

KAIP ĮRENGTI KOMPOSTO DĖŽĘ

Komposto dėžę kompostui galima pasigaminti patiems arba nusipirkti specialią. Svarbu, kad dėžė nebūtų aklina. Į ją turi patekti oro, kad mikroorganizmams veistis ir visiems procesams vykti būtų palanki terpė.

Pirmam sluoksniui rekomenduojama dėti stambesnes šakas, kad cirkuliuotų oras. Toliau organiką sluoksniuojam su žemėmis, pavyzdžiui, 10-15 cm organinių atliekų, 5 cm durpės, juodžemio ar tiesiog daržo žemės, pataria specialistė. Dažnai taip sluoksniuoti išeina natūraliai, nes retai kada turime tik vienos rūšies atliekų.

Patogu, kai komposto dėžė turi dangtį. Jis neturi būti visada uždarytas, dažniausiai užtenka, kad būtų šiek tiek pakeltas. Kad lietus neišplautų medžiagų, lietingiems orams vyraujant verta uždengti. Kad oras cirkuliuotų, geriausia, jei komposto dėžės sienelės yra atviros arba tarp komposto ir dangčio yra oro tarpas.

Jei vyrauja sausringi orai, kompostą būtina palieti – drėgmė būtina vykstantiems procesams.

Žiemai kompostą vertėtų uždengti. Jei nėra dangčio, galima ir plėvele, tačiau nesandariai – turi nepritrūkti oro ir drėgmės.

KUR STATYTI KOMPOSTO DĖŽĘ

V.Vaitkutė- Eidimtienė pataria komposto dėžę pasistatyti ūkinėje sklypo zonoje: arti sodo, daržo. Kompostas turi būti funkciškai lengvai pasiekiamas, kad nereikėtų atliekų nešti per visą kiemą.

Geriausia, jei komposto dėžė pastatyta atokiau, nepastebima iš pirmo žvilgsnio. Taip pat netinka atvira saulėta vieta. Tokį kampelį savo darže tikrai turėtumėte rasti.

Jei jūsų sklype daug medinių elementų, jei sodyba etnografinio stiliaus, verta įsirengti medinę komposto dėžę.

Medinė komposto dėžė. Nuotrauka iš www.thisoldhouse.com
Medinė komposto dėžė. Nuotrauka iš www.thisoldhouse.com

Moderniame sklype atokesnėje vietoje tiks plastikinės komposto dėžės. Jų patogi talpa, atrodo tvarkingai. Tamsi plastiko spalva ir apgalvotas tūris kelia temperatūrą dėžės viduje, sukuria palankesnę terpę irimui, todėl pagreitina procesus. Tokioje dėžėje tinkamas kompostas gali pasigaminti jau per metus. Plastikinių komposto dėžių galite įsigyti, o kai kuriose apskrityse Lietuvoje jos dalinamos sklypų savininkams, pasidomėkite apie galimybes ir pasinaudokite gera proga, jei dar neturite.

Plastikinė komposto dėžė. Nuotrauka iš https://www.sustainabletable.org.au/
Plastikinė komposto dėžė. Nuotrauka iš https://www.sustainabletable.org.au/

I.Auželienė pataria nestatyti komposto dėžės prie terasos, žaidimų aikštelės ar miegamojo langų. Tinkamai kraunamas kompostas neturi nemalonaus kvapo. Tačiau jei sudėsime daug šviežios nupjautos žolės, pradėsime jausti pūnančios žolės kvapą. Todėl ką tik nupjautą rekomenduojama šiek tiek apvytinti.

KAS NETINKA KOMPOSTUI

Jau paminėta, ką galima naudoti kompostui. O štai ko nerekomenduojama:

  • Piktžolių su žiedais ar subrendusiomis sėklomis – atsparios sėklos nesuirs, o pasisės kartu su kompostu;
  • Mėsos, žuvies, kaulų, riebalų (ir taukų, ir aliejaus) – gali prasidėti rūgimo procesai, įsimesti puvinių, gali atsirasti graužikų,
  • Didesnių kiekių obuolių ir citrusinių vaisių – parūgštinsite žemę,
  • Ąžuolo lapų – labai lėtai yra,
  • Ligomis užkrėstų augalų dalių – galite ligą pernešti kitiems augalams.

Jei atsiranda nemalonus kvapas, reikia pervartyti kompostą, kad patektų kuo daugiau oro, kad atsirastų kitų rūšių bakterijų. Galima dezinfekuoti dedant kalkes, dolomitmilčius arba pelenus, kad neutralizuotų puvimo bakterijas. Stengtis palaikyti sausiau: nelaistyti, vartyti kad apdžiūtų. Modernus sodas ir darzas KADA JAU GALIME NAUDOTI

Įprastai atliekas į dėžę dedam visą sezoną, o kitą pavasarį jos jau būna suirusios ir mikroorganizmai, sliekai jau atlikę savo darbą, teigia I.Auželienė. Todėl verta turėti dvi dėžes: į vieną krauname šiais metais, iš kitos, sukrautos praėjusiais, naudojame.

Jei atliekų itin daug, o vietos neturime, galima išbandyti specialius preparatus, kurie pagreitina irimo procesus. Tuomet įmanoma pradėti naudoti kompostą jau po 3 mėnesių.

Apie viską trumpai ir su gyvais pavyzdžiais – LRT laidos “Labas rytas, Lietuva” reportažas: 

Save

Save

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt