Jau pajutote, kad naktys ilgesnės, rytai tamsesni, o vakarai greičiau ateina. Nors vasarą atrodo, kad lauko apšvietimas yra nebūtinas, žiemos metu jis tampa svarbiu dalyku, dėl kurio lauko sezonas savame kieme pastebimai prailgėja. Jei dar tik planuojate įsirengti lauko apšvietimą, dalinamės keletu patarimų.
Išskaidyta šviesa geriau negu viena bendra
Nereikia apsimesti, kad diena dar nesibaigė – nesirinkite vieno šviestuvo su galinga šviesa. Didelis žibintas, apšviečiantis plačią teritoriją, yra ne išeitis. Gatvės apšvietimas, jei krenta ant jūsų kiemo, taip pat neišsprendžia visų klausimų. Didelės ryškios šviesos šaltinis duoda tik tiek, kad grįžtant namo matysite, kur kojas statyti. Tačiau tokia šviesa nepadarys kiemo jaukesnio ir nesukurs to gražaus vaizdo, kokio galite pasiekti naudojant išskaidytą šviesą.
Atkreipkite dėmesį, kad interjero dizaineriai vis plačiau naudoja skirtingus apšvietimo tipus, o ne vien tik pagrindinį šviestuvą lubų centre. Net šiuolaikiniai muziejai nebeplieskia akinančia šviesa, o būna pritempdyti, su apšvietimu išryškinant tik praėjimo takus ir, žinoma, eksponatus (čia prisiminiau tokį skaitytą straipsnį apie muziejus Vilniuje ir autoriaus mintis apie apšvietimą).
Tie patys dėsniai galioja ir kieme. Didelė ryški šviesa nesukuria jaukumo, net atvirkščiai – gali paryškinti nesutvarkytą vietą, fasado ar takų dangos nelygumus. Su išskaidyta šviesa galite pabrėžti būtent tai, ką norite.
Kokios vietos yra gražiausios sklype
Nesugalvojate, ką išryškinti su lauko apšvietimu? Vėlų vakarą apeikite savo sklypą ir pasižiūrėkite, kokios vietos jums gražiausios:
- Klasikinis sprendimas – apšviesti augalus. Geriausia, jei laidai išvesti taip, kad galėtumėt prožektoriaus šviesos kryptį pakeisti. Tada skirtingu metų laiku galima keisti apšviečiamus augalus, ir lanksčiai reaguoti į augalų pokytį metams bėgant – galų gale jie auga ir didėja, tad pokytis neišvengiamas. Pasirenkant kokius augalus apšviesti, mažiau dėmesio kreipkite į spalvą, o daugiau – į lapiją, į kero, krūmo ar žiedyno formą. Pusė apšvietimo žavesio yra šešėliai, būtent todėl labai svarbi augalo forma, lapelių dydis ir pan.
- Apšvieskite augalų ir akmenų kompozicijas. Akmenų faktūra labai gražiai atrodo prietemoje, išnaudokite šią savybę.
- Jei turite lauko skulptūrą, gražų židinį, įspūdingą krėslą – nukreipkite dėmesį ten.
Išsibandykite įvairius būdus, kartais net nereikia dominančio objekto apšviesti tiesiogiai. Įsivaizduokite suoliuką, kuris pastatytas miskantų ar kitokių dekoratyvinių žolių apsuptyje. Pašvieskite ne tiesmukai patį suoliuką, o tuos augalus – iš abiejų šonų, prožektorius paslepiant kažkur kampuose. Tamsų vakarą toks suoliukas atrodys pats jaukiausias pasaulyje.
Kiek reikia numatyti gražių apšviečiamų vietų
Kuo daugiau turite gražių apšvietimo vertų objektų , tuo daugiau jų galite apšviesti, jei tik kišenė leidžia. Tačiau nepamirškite, kad tamsusis paros metas turi būti tamsus, todėl su apšvietimo gausa nereikia persistengti.
Jei jūsų sklypas yra tik kelių arų ir nesiruošiate labai išlaidauti, prie takų ir įėjimo apšvietimo pridėkite bent tris taškus grožiui ir širdžiai – tiek pakaks, kad kiemas būtų jaukesnis.
Nebūtina išvedžioti apšvietimo visame kieme, įsivertinkite savo poreikius ir atitinkamai numatysite, kiek reikia pašviesti. Jei žiemos metu į vidinį kiemą nekeliate kojos, neverta ten įrenginėti apšvietimo. O jeigu norite, kad gražiausia viet būtų sklypo priekinėje dalyje, būtent ten suplanuokite gražiausią apšviestą vaizdą.
Pagalvokite, ką akys mato, žiemą būnant viduje. Jeigu apšviestumėt gražias eglaites arba įmantriai susisukusias lazdyno šakeles, kurias matote pro langą, tamsiuoju metų lauku jūsų erdvė prasiplėstų į lauką, net jeigu tuo metu lauke nesate. Išnaudokite tokią galimybę.
Takų ir įėjimo apšvietimas
Augalų ir kitų gražių objektų apšvietimo paskirtis yra kurti estetiką tamsiuoju paros metu, o takų, vartelių, įėjimo zonos apšvietimas yra labiau funkcinis. Jau visai greitai vakarai bus tokie tamsūs, kad neapšviestas takas tikrai gali sukelti nepatogumų. Ledas ar sniegas didina riziką paslysti, o ant takelio gulinčios kliūties tiesiog galite nepastebėti. Todėl verta apšviesti visas pagrindines kryptis, kuriomis vaikštote tamsiuoju metų laiku.
Vėl grįžtame prie pirmojo punkto – bendras ryškus apšvietimas yra ne išeitis, nes jis nesukuria jaukumo ir nepadaro aplinkos estetiškos. Bendras apšvietimas su judesio davikliais yra dar blogiau, nes akinanti šviesa staiga atsiranda ir taip pat staiga dingsta. Jausmas ne iš maloniųjų, būkim atviri.
Prie tako pasirinkite keletą blankiai degančių žibintų, kurie tarsi punktyru pažymėtų kelią, kuriuo reikia eiti. Optimaliausia pasirinkti šiek tiek pakeltus grybo formos žibintus, kurie šviesą nukreipia ne į viršų ar šonus, o žemyn. Tokie žibintai, įrengti palei taką, apšvies ir taką, ir augalus, kurie auga šalia. Taigi vienu šūviu nušausite du zuikius: žibintai atliks ir funkcinę, ir estetinė paskirtį.
Gerai pasvarstykite dėl prožektorių, įmontuotų į trinkeles – rudenį jie gali apsinešti purvais ir lapais, o žiemą – sniegu.
Investuokite ne į dizainą
Ieškokite idėjų, tačiau pasikliaukite profesionalais. Nors kursuose mokome, kaip pačiam susikurti savo sklypo projektą arba kaip pačiam susitvarkyti sodybą, skirtingi lektoriai vienbalsiai tvirtina, kad apšvietimą reikia patikėti savo srities specialistams.
Kraštovaizdžio architektė Lina Puodžiūtė teigia, kad įvairių gamintojų prožektoriai, nors atitinka tuos pačius parametrus, gali šviesti vieni ryškiau, kiti blankiau. Atitinkamai vieni gali apšviesti didesnį plotą, kiti mažesnį. Todėl nežinant konkretaus gamintojo produktų, sudėtinga nuspręsti, kiek 3 metrų takui reikės žibintų. Specialistai naudojasi specialiomis programomis, todėl gali sukurti lauko apšvietimo projektą būtent jūsų situacijai, kuris atitiks jūsų poreikius, bus pagalvota apie elektros energijos sąnaudas ir pan.
Be to, be įprastinio elektros įvado, dabar yra naujų technologijų, kurios naudoja žemą įtampą, todėl yra saugesnės ir paprasčiau montuojamos.
Todėl rekomenduojame investuoti ne į šviestuvų dizainą, o į jų kokybę. Kraštovaizdžio architektė, kursų lektorė Vaida Vaitkutė-Eidimtienė teigia, kad svarbiausias yra ne šviestuvo dizainas, o apšviečiamas plotas.
Svarbu suprasti, kad šviesiu paros metu grožį kuria augalai, o ne šviestuvai; tamsiu paros metu grožį kuria apšviesti augalai, o ne šviestuvai. Todėl labiau apsimoka investuoti ne į šviestuvų grožį (geriau tegul jie lieka nematomi), o į jų kokybę, kad tarnautų gerai ir ilgai.
Skaitykite “Gražus sklypas žiemą: kaip tai padaryti“