Kaip suplanuotos lauko žaidimų aikštelės gali tapti geriausia laisvalaikio erdve ne tik vaikams? Ar tikrai žaidimų aikštelėse pakankamai pagalvota apie suaugusiuosius? Kraštovaizdžio architektė Dovilė Mažeikienė, pakeliavusi po pasaulį, pririnko geriausių žaidimų aikštelių pavyzdžių – bus įdomu ir tiems, kurie svarsto apie aikštelę savo kieme.
Anksčiau jau publikavome Dovilės vaikų žaidimų aikštelių apžvalgą (pirmąją dalį), kur ji kalbėjo apie medžiagas ir dangas, naudojamas įvairiose pasaulio vaikų žaidimų aikštelėse.
Poilsio zonos tėvams
Pirmas dalykas – patogiai atsisėsti, kol žaidžia vaikai. Tam įrengiamos apgalvotos poilsio zonos – suolai, atraminės sienelės, ant kurių saugu atsisėsti, net gultai. Patogiai įsitaisę suaugusieji galės stebėti vaikus, mėgautis aplinka ir dalintis smagiomis akimirkomis bendraudami.
Pavėsis – būtinas vaikų žaidimams
Žaidimo aikštelėse pavėsis yra tiesiog būtinas ne tik komfortui, bet ir saugumui (tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų). Žaidimų erdvės dažnai kuriamos pavėsingose parko vietose arba tikslingai apsodinamos jaunais medžiais, kurie augdami kurs vis didesnį šešėlį.
Be to, žalieji gyvatvorių „pavėsio tuneliai“ ne tik saugo nuo saulės, bet ir estetiškai atskiria žaidimų zonas nuo kitų parko ar miesto erdvių.
Lauko žaidimų aikštelės su vaizdu
Kai kurios žaidimų aikštelės išnaudoja miestų panoramas ar net pakrančių grožį. Pavyzdžiui, San Francisko žaidimų erdvės kviečia mėgautis ne tik žaidimais, bet ir įspūdingais atsiveriančiais vaizdais: toliais, jūra. Toks žaidimų aikštelės lokacijos pasirinkimas suteikia galimybę vaikams ir tėvams dalintis atradimo džiaugsmu ir stebėti savo miestą iš naujos perspektyvos.
Vaikai – miestų prioritetas
Visas miestas turi būti įdomus ir saugus tyrinėti, žaisti, pasilypėti ar nušokti. Vaikai suteikia miestams gyvybės. Tad nebūtinai žaidimų aikštelės turi būti tik specialiai projektuojamos. Architektūra, skulptūros, skverai, pėsčiųjų zonos ir visos kitos erdvės turi būti saugios ir pritaikytos kūrybingam, o tuo pačiu aplinką tausojančiam naudojimui.
Taip pat ir įsirengjant privatų sklypo projektą, verta atkreipti dėmesį, kad vaikai žais ne tik tam dedikuotoje erdvėje, bet visoje sklypo teritorijoje. Sumaniai įrengti borteliai, takeliai ir atraminės sienelės gali tapti erdve bėgti, lipti, prisėsti – tiek vaikams, tiek ir suaugusiems.
Žaidimai skirtingiems pomėgiams ir amžiaus grupėms
“Viename daugiabučių projekte, Helmut-Zilk parke Vienoje apžiūrinėdama erdves filosofiškai susimąsčiau, kad per visą gyvenimo ratą dažnai keičiasi tai, kuo rūpiniesi, kam skiri savo laiką ir dėmesį. Įvairaus amžiaus kaimynai šio parko teritorijoje augina vaikus, šunis arba daržoves, o šiems jų užsiėmimams ir pomėgiams prie namų suprojektuota daug erdvių.
Helmut-Zilk parkas gyvenamųjų kvartalų apsuptyje yra puikus pavyzdys, kad įvairesnės veiklos nori visos amžiaus grupės, skirtingų pomėgių žmonės. Tad dideliame parke suprojektuotos kelios skirtingos žaidimų aikštelės vaikams ir tėvams, nemažas bendruomenės daržas, kuriame sukosi vyresnio amžiaus gyventojai, taip pat atskira aikštelė kaimynų augintiniams ir jų šeimininkams priminė, kad žaidimas yra universali sąvoka,” apie rečiau matomą daugiafunkcinę miesto laisvalaikio erdvę pasakojo Dovilė.
Žaidimų aikštelės – kuo universalesnės
Išvadą darom tokią: lauko žaidimų aikštelės smagiausios tada, kai jos su suoliukais, yra pakankamai pavėsio, ir yra veiklų vyresniems (pavyzdžiui, šalia daržas).
Už idėjas, kokios įvairios gali būti lauko žaidimų aikštelės, dar kartą ačiū Dovilei Mažeikienei, socialiniuose tinkluose žinomai kaip Gardis. Sodo režisierius.
TAIP PAT SKAITYKITE:
„Vaikų žaidimų aikštelės (1 dalis): kokias medžiagas ir dangas rinktis“
“Kaip įsirengti sporto aikštelę savo kieme: su matmenimis”
SUSIJĘ KURSAI:
„Mano sodo dizainas“ — tai kursai, skirti turintiems kelių – keliolikos arų sklypą. Juose padėsime suvokti svarbiausius šiuolaikiško dizaino principus ir pritaikyti juos savo konkrečiam sklypui. Kalbame ne apie konkrečius augalus, o apie viso sklypo suplanavimą. Kursų metu dalyviai kuria eskizus iškart ant savo brėžinių.
„Augalų komponavimo dirbtuvės“ — tai praktinis dizaino seminaras, kuriame išmoksite sukurti harmoningus derinius iš medžių, krūmų, daugiamečių gėlių ir varpinių augalų.