Mažo sklypo dizainas: 6 netikėtos idėjos

Mažo sklypo dizainas išties kelia nemažų iššūkių, ypač kai šeimininkai patys ryžtasi kurti savo kiemo jaukumą. Kaip padaryti, kad erdvė vizualiai atrodytų didesnė? Netikėtų idėjų ir praktiškų sprendimų gali pasiūlyti kraštovaizdžio architektė Ūla Marija Bujauskaitė.

Susipažinkite su Ūla Marija Bujauskaite

Didžiojoje Britanijoje gyvenanti Ūla Marija Bujauskaitė šiandien tikrai gali didžiuotis savo pasiekimais. Pradėjusi studijuosi Vilniaus dailės akademijoje, mokslus tęsė Birmingamo miesto universitete, kur mokėsi kraštovaizdžio architektūros bakalauro ir magistro studijų. Ten buvo apdovanota „Landscape Institute’s John Knight“ apdovanojimu tiek už bakalauro, tiek antrosios pakopos studijas.

Talentinga lietuvė taip pat buvo apdovanota Karališkosios sodininkystės draugijos jaunojo dizainerio titulu, jos sukurti sodo dizainai sulaukė puikių įvertinimų prestižinėse parodose. Žurnalas „Gardens’ Illustrated“ taip pat įtraukė Ūlą Mariją į labiausiai įkvepiančių britų sodų kūrėjų moterų sąrašą.

Na, o visai neseniai ji išleido populiarią knygą „Green“, kurioje dėmesį kaip tik ir skiria mažų miesto erdvių kūrimui.

Prestižinių apdovanojimų laureatė Ūla Marija Bujauskaitė pasidalins patirtimi šių metų „Garden Style“ konferencijoje. Nuotr. Rebekah Kennington
Prestižinių apdovanojimų laureatė Ūla Marija Bujauskaitė pasidalins patirtimi šių metų „Garden Style“ konferencijoje. Nuotr. Rebekah Kennington

Ūla Marija Bujauskaitė dalyvavo aplinkos dizaino konferencijoje „Garden Style“, kuri vyko 2022 m. rugpjūčio 27 dieną Vilniuje. Jos pranešimo tema – „Kaip sukurti ilgaamžį sodą su unikalia atmosfera, kuris būtų nepavaldus madoms“. Ūla Marija pasidalino aktualiais patarimais iš savo patirties ir pasiūlė idėjų, kad maža miesto erdvė atrodytų erdvesnė ir jaukesnė. Ūlos Marijos Bujauskaitės visą pranešimą išklausyti galite įsigiję įrašą čia.

Keliomis idėjomis kraštovaizdžio architektė pasidalijo ir šiame straipsnyje, tačiau prieš pradedant užtvirtinkime dar vieną svarbų dalyką.

Mažo sklypo dizainas prasideda nuo gero plano

Kol neįsibėgėjom vardyti atskirų idėjų, kraštovaizdžio architektė pabrėžia, kad kiemo aplinkos kūrimas prasideda toli gražu ne nuo dekoro detalių ar augalų sodinimo, o nuo planavimo. Tad pirmiausia ramiai prisėskite su pieštuku ir popieriaus lapu ir pagalvokite, kokį vaizdą norite matyti savo kieme.

Susiplanuokite funkcines kiemo zonas, pavyzdžiui:

  • Ramaus poilsio (vieta, kur galima ramiai paskaityti, pasideginti ar pan.)
  • Aktyvaus poilsio (pvz., žaidimų aikštelė)
  • Maisto gaminimo (kur stovės kepsninė, stalas ir pan.);
  • Daržo ir pan.

Atskiras zonas į bendrą sklypo piešinį turėtų apjungti takai. O paskui jau galima galvoti ir apie augalus, kurie derėtų su bendru kiemo stiliumi.

Na, o dabar grįžkime prie konkrečių idėjų mažam kiemui.

1 idėja: dideli daiktai mažoje erdvėje

Labai dažnai mažose erdvės naudojami maži daiktai (nedidukai augalai, maži vazonėliai, kuo mažesni baldai ir pan.) manant, kad tik tokie čia tinka. Bet specialistė sako, kad maži daiktai visai nepadeda padidinti erdvės, o kaip tik ją dar labiau mažina ir paverčia miniatiūrine. Tad kur kas geriau naudoti iš pirmo žvilgsnio per didelius akcentinius daiktus: masyvius vazonus ar aukštus augalus.

Toks kontrastas sukuria tam tikrą iliuziją, kad erdvė didesnė nei yra iš tikrųjų. Be to, žiūrint į didelius, aukštus daiktus, akys natūraliai krypsta į viršų ir taip žvilgsniu aprėpiama daugiau erdvės, nei stengiantis įžiūrėti smulkius daiktus, esančius kažkur po kojomis. 

Nebijokite mažose erdvėse naudoti didelių daiktų, taip sukursite didesnės erdvės iliuziją. Nuotr. Ūla Marija Bujauskaitė
Nebijokite mažose erdvėse naudoti didelių daiktų, taip sukursite didesnės erdvės iliuziją. Nuotr. Ūla Marija Bujauskaitė

2 idėja: vertikalus sluoksniavimas

Kai nėra galimybės plėstis į šonus, visada galima stiebtis į viršų. Todėl mažo sklypo dizainas paprastai paremtas vertikalumu, žaidžiama skirtingais kiemo elementų aukščiais.

Pavyzdžiui, dizaineriai mažuose kiemuose dažnai iš karto projektuoja pakeltas lysves (gali būti ir kelių pakopų), kad augalai natūraliai atsidurtų aukščiau. Ū.M. Bujauskaitė pataria priešais tokias pakeltas lysves dar statyti augalus vazonuose, kad sukurtume dar daugiau sluoksnių. Toks sluoksniavimas tarsi panaikina aiškią kiemo ribą, ją pagilina, sukuria iliuziją, kad erdvė yra didesnė.

Prie pakeltų lysvių derinkite ir įvairias sieneles, treliažus, pergoles. Tokie vertikalūs elementai atlieka praktinę funkciją, padeda sutaupyti vietos, puošia aplinką, suteikia struktūriškumo ir optiškai didina erdvę.

Vertikalūs dizaino elementai kviečia pakelti akis aukštyn, taip sukuriamas erdvesnio sklypo jausmas. Nuotr. Ūla Marija Bujauskaitė
Vertikalūs dizaino elementai kviečia pakelti akis aukštyn, taip sukuriamas erdvesnio sklypo jausmas. Nuotr. Ūla Marija Bujauskaitė

3 idėja: žaidimas faktūromis

Specialistė siūlo nebijoti eksperimentuoti ir maišyti įvairias faktūras, pavyzdžiui, šalia glotnių blizgaus metalo baldų labai gerai atrodys grubios faktūros akmuo.

Skirtingos faktūros tarpusavyje sukuria įdomų šešėlių žaismą, praturtina bendrą vaizdą, bet jo neapkrauna, todėl labai tinka mažoms erdvėms.

Savo kiemo aplinkoje derinkite įvairių faktūrų:

  • Augalus – lygiais ir blizgiais, pūkuotais ar plunksniškais lapais;
  • Baldus ir mažosios architektūros elementus – jie gali būti iš medienos, blizgaus ir rūdinto metalo;
  • Tekstilę – nuo švelnių audinių pagalvėlių iki grubaus pynimo krepšių;
  • Dekoravimo elementus – grubius masyvius betoninius vazonus šalia blizgaus metalo detalių ir pan.
Derinkite skirtingas faktūras, pavyzdžiui, medį su plytelėmis ir lengvai krentančiais augalais. Nuotr. Ūla Marija Bujauskaitė
Derinkite skirtingas faktūras, pavyzdžiui, medį su plytelėmis ir lengvai krentančiais augalais. Nuotr. Ūla Marija Bujauskaitė

4 idėja: augalų grupavimas

Kraštovaizdžio dizainerė pataria mažose erdvėse nenaudoti labai daug skirtingų rūšių ir spalvų augalų bei nedėlioti jų po vieną. Tikrai pakaks 5 skirtingų rūšių augalų, bet kiekvienos rūšies įsigykite bent po 3 vienetus. O tada šiuos augalus grupuokite, kurkite jų kompozicijas, eksperimentuokite su jų aukščiais.

Jei skirtingų rūšių augalų bus daugiau ir po erdvę jie bus išmėtyti padrikai ir po vieną, aplinkai trūks vientisumo. Tuo tarpu atsikartojantys ir sugrupuoti augalai suteikia kiemo stiliui ritmiškumo ir harmonijos.

Geriau mažiau augalų, bet tegul jie atsikartoja – taip sukursite harmoningą vaizdą. Nuotr. Ūla Marija Bujauskaitė
Geriau mažiau augalų, bet tegul jie atsikartoja – taip sukursite harmoningą vaizdą. Nuotr. Ūla Marija Bujauskaitė

5 idėja: mažiau spalvų

Neišsigąskite, tikrai nesiūlome atsisakyti spalvų. Tiesiog mažoje erdvėje labai lengva jų padauginti ir sukurti ne harmoningą vaizdą, o tikrą „vizualinį triukšmą“. Todėl verta atsirinkti kelias pagrindines spalvas, kurios atsikartotų visoje kiemo aplinkoje: namo eksterjere, augalų žieduose, dekoro detalėse ir pan. Taip mažo sklypo dizainas bus subtilus, vieningas ir malonus akiai.

6 idėja: gamtos padiktuotas stilius

Ištikus idėjų badui, įkvėpimo ieškokite gamtoje. Pašnekovė sako, nėra geresnio dizainerio už gamtą. Todėl dažnai pakanka apsidairyti aplink ir pabandyti savo kieme sukurti miško, pievos, pelkės, upės pakrantės ar kitokį jums patinkantį kraštovaizdį. Tikrai nebūtina stengtis tiksliai atkartoti natūralią gamtą ir pulti savo kieme sodinti laukinių augalų. Pakanka gamtą interpretuoti. Pavyzdžiui:

  • Jeigu gyvenate prie miško, tai ir savo kieme pabandykite atkartoti miško žalumą, rinkitės subtiliai žydinčius, natūralistinio stiliaus augalus ir venkite labai ryškios, su mišku stipriai kontrastuojančios stilistikos. Puikų sklypo prie miško pavyzdį galite apžiūrėti čia;
  • Jus įkvepia upės pakrantės vaizdas? Siūlau kieme įrengti dailiai kaip upė vingiuojančius takelius ir rinktis į smilgas panašius varpinius augalus.
Ieškokite įkvėpimo sklypą supančioje gamtoje, rinkitės natūralistinio stiliaus augalus. Nuotr. Ūla Marija Bujauskaitė
Ieškokite įkvėpimo sklypą supančioje gamtoje, rinkitės natūralistinio stiliaus augalus. Nuotr. Ūla Marija Bujauskaitė

Apibendrinimui – nebijokite mažose erdvėse akcentuoti didelius daiktus, įtraukite vertikalius dizaino elementus, nepersistenkite su spalvomis ir žaiskite faktūromis. O įkvėpimo visuomet galite paieškoti aplink supančioje gamtoje. Tada net ir nedidukas kiemelis vizualiai atrodys didesnis, patrauklesnis.

Taip pat skaitykite:

„Praktiškos kiemo dizaino idėjos, kurias gali pritaikyti kiekvienas“

Ūla Marija Bujauskaitė apdovanota aukso medaliu!

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis