Monsteros ir jų rūšys: kuri geriausiai tiks jūsų namams?

Monsteros – taip, tai tos gėlės dideliais skylėtais lapais! Bet monsterų lapai gali būti ir be skylių, stambūs ir smulkūs, pailgi ir apvalūs. Jei svarstote įsigyti šią gėlę, bet nežinote, ar ji tiks jūsų namams, skaitykite toliau. Šįkart drauge su Oresta Dvarvytyte iš studijos „Kambarinės gėlės“ pasakojame apie populiarias ir mažiau girdėtas monsterų rūšis bei tinkamą namų aplinką jų auginimui – kviečiu žiūrėti:

Jei monsteros jums dar ne itin pažįstamos, perskaitę straipsnį žinosite atsakymus į šiuos klausimus:

  • Ar monsteros gali augti namuose, kuriuose gana tamsu?
  • Kodėl vienų monsterų lapai turi skyles, o kitų ne?
  • Kokia yra populiariausia monsterų rūšis, o kokios sutinkamos rečiau?
Monsteros lapų „karpiniai“ traukia akį ir puošia aplinką. Nuotr. L. Liubertaitė
Monsteros lapų „karpiniai“ traukia akį ir puošia aplinką. Nuotr. L. Liubertaitė

Monsteros gamtoje – lianos, kovojančios dėl šviesos

Oresta primena, kad monsteros iš tiesų yra lianos. Natūraliai jo auga atogrąžų miškuose tarp gausybės kitų didelių ir mažų augalų, užstojančių saulę. Tad kovodamos dėl saulės šviesos, jos orinėmis šaknimis prisitvirtina prie kitų augalų (medžių) ir auga kopdamos jais į viršų. Manoma, kad skyles lapuose monsteros turi būtent tam, kad pro jas prasiskverbianti saulės šviesa pasiektų ir apačioje esančius lapus.

Viršutiniai monsteros lapai turi daugiau ertmių, kad pro jas saulės šviesa pasiektų ir apatinius lapus. Nuotr. L. Liubertaitė
Viršutiniai monsteros lapai turi daugiau ertmių, kad pro jas saulės šviesa pasiektų ir apatinius lapus. Nuotr. L. Liubertaitė

Kambarinės monsteros – kaip parinkti joms vietą namuose

Kadangi natūraliai gamtoje monsteros pratusios būti kitų augalų tankumyne, net ir kambarinės jų sesės nebijo prietemos. Tad jei jūsų namuose tamsoka, drąsiai rinkitės monsterą, nes jai tokios sąlygos – ne kliūtis sėkmingai augti ir kerotis.

Kita vertus, nors ši gėlė visai neblogai jaučiasi patamsyje, jos nereiktų nugrūsti į patį tamsiausią namų kampą. Šviesa monsteroms irgi būtina. Tik ne tiesioginiai saulės spinduliai ir kaitra, o išsklaidyta šviesa. Be to, nuo šviesos kiekio priklauso ir monsteros lapų dydis bei puošnumas:

  • jei monstera auga kambaryje, kur daug išsklaidytos šviesos, jos lapai bus didesni, turės daugiau skylių ir bus labiau karpyti;
  • laikant monsterą tamsiau, jos lapai bus kiek kuklesni, mažesni ir skylių turės kiek mažiau.

Taigi, geriausiai monsterai tinka vakarinė arba rytinė namų pusė, kur saulė nespigina, bet ir nėra ypatingai tamsu.

Beje, monsteros nėra vienintelės kambarinės gėlės, toleruojančios mažesnį saulės kiekį. Mūsų straipsnyje „Stilingiems namams: 7 kambariniai augalai, mėgstantys tamsą“ rasite daugiau įdomių pasirinkimų, tad spauskite skaityti.

Populiariausios kambarinės monsteros

Dažniausiai namuose auginama, tad populiariausia monsterų rūšis – nuostabioji monstera (Monstera deliciosa). Šios rūšies augalas namų sąlygomis gali užaugti iki 3 m aukščio, ir būtent jam yra būdingi itin dideli, tamsiai žali, gausiai karpyti ir skylėti lapai.

Jei nusipirkote šios rūšies monsterą, bet jos lapai vientisi ir be skylių, neišsigąskite – jie tikrai ilgainiui pasidarys tokie, kokių tikitės. Lapų plyšimai ir skylės formuojasi palaipsniui augalui bręstant:

  • kol monsteros itin jaunutės, lapeliai būna gana nedideli ir vientisi;
  • ilgainiui atsiranda vienas plyšimas lapo krašte ir plyšimų vis daugėja;
  • ant brandesnių augalų atsiranda ir skylutės;
  • ant subrendusių ir senų monsterų lapų jau galima matyti net po dvi skylių eiles abiejuose lapo kraštuose.
Kuo monstera brandesnė, tuo jos lapai didesni, labiau karpyti ir turi daugiau skylių. Rankose laikau jauną Monstera deliciosa, o šalia matosi tos pačios rūšies brandi monstera – lapų išvaizdos skirtumai akivaizdūs. Nuotr. L. Liubertaitė
Kuo monstera brandesnė, tuo jos lapai didesni, labiau karpyti ir turi daugiau skylių. Rankose laikau jauną Monstera deliciosa, o šalia matosi tos pačios rūšies brandi monstera – lapų išvaizdos skirtumai akivaizdūs. Nuotr. L. Liubertaitė
Puikiai matomi bręstančios nuostabiosios monsteros lapų pokyčiai. Daugėja įplyšimų ir skylių. Nuotr. L. Liubertaitė
Puikiai matomi bręstančios nuostabiosios monsteros lapų pokyčiai. Daugėja įplyšimų ir skylių. Nuotr. L. Liubertaitė

Rečiau sutinkamos monsterų rūšys

Oresta pristatė tris kiek mažiau populiarias, bet ne ką mažiau gražias monsterų rūšis:

1) Monstera karstenianum. Šios monsteros iš kitų rūšių išsiskiria savo lapų išvaizda:

  • jie yra vientisi, nekarpyti ir be skylių;
  • lapai yra kelių atspalvių: nuo šviesiai smaragdinės iki sodriai žalios. Tiesa, jei auginsite šią monsterą tamsesnėje aplinkoje, jos lapai bus tiesiog tamsiai žali, be smaragdinio atspalvio, o perkėlus į šviesą, spalvų vėl gali atsirasti daugiau;
  • jie turi tam tikrą faktūrą – yra tarsi banguoti.
Žali labirintai ant Monstera karstenianum lapų. Nuotr. L. Liubertaitė
Žali labirintai ant Monstera karstenianum lapų. Nuotr. L. Liubertaitė

2) Monstera adansonii. Šios rūšies monsteros gali turėti arba siaurus, pailgus ir skylėtus lapelius, arba kiek didesnius ir apvalius. 

Dailūs, siauri ir skylėti Monstera adansonii lapeliai. Nuotr. L. Liubertaitė
Dailūs, siauri ir skylėti Monstera adansonii lapeliai. Nuotr. L. Liubertaitė

3) Monstera adansonii dažnai painiojamos su kita rūšimi – Monstera obliqua. Bet Oresta sako, kad įsigyti Monstera obliqua savo namams yra beveik tiek šansų, kiek einant gatve rasti deimantą. Tokias monsteras  pasaulyje savo kolekcijose turi vos trys-keturi augintojai, o kiti tiesiog neteisėtai naudoja šį pavadinimą.

Monstera obliqua ypatinga tuo, kad:

  • yra miniatiūrinė – užauga iki 1 m aukščio;
  • jos lapai yra plonyčiai, kone peršviečiami, su didelėmis, asimetriškai išsidėsčiusiomis skylėmis; juos liečiant atrodo, kad tarp pirštų tiesiog nieko nėra;
  • jos stiebai labai ploni – itin jaunos Monstera obliqua stiebas gali būti vos 2 mm storio ;
  • ant stiebo auga ir šakelės be lapų.

Monsteros – sparčiai augantys vijokliai

Ne veltui šios gėlės tarp jų augintojų juokais vadinamos monstrais. Jos auga tikrai sparčiai, tad galite net nepastebėti, kaip jos užkariaus visą jūsų kambarį. Todėl prieš įsigydami tokį augalą, įvertinkite, ar tikrai turėsite kur jį laikyti.

Be to, net jei nusipirkote jauną ir dar labai stačią monsterą, nepamirškite, kad tai – vijoklis, todėl jau po metų gali tekti sugalvoti, kaip ir kuo ją paremti, kad lapai nevirstų ant grindų.

Štai, kokio įspūdingo dydžio monsteras mačiau „SPA Vilnius“ Anykščiuose.  Nuotr. L. Liubertaitė
Štai, kokio įspūdingo dydžio monsteras mačiau „SPA Vilnius“ Anykščiuose. Nuotr. L. Liubertaitė

Tad ačiū Orestai Dvarvytytei už įdomią kelionę po įspūdingųjų monsterų pasaulį ir patarimus.

TAIP PAT SKAITYKITE:

„Stilingiems namams: 7 kambariniai augalai, mėgstantys tamsą“

„Kitokios orchidėjos: atraskite naujas, įdomias rūšis ir veisles“

„Oro augalai: ar reikia prižiūrėti, ar vien grynu oru sotūs?“

KURSAI INTERNETU:

Nuotoliniai apželdinimo kursai – tai video pamokos su patarimais, pavyzdžiais ir užduotimis. Visas kursų programas rasite paspaudę čia.

Prenumeruokite „Geltono karučio“ naujienlaiškius ir gausite sezoninių patarimų, dizaino idėjų ir garantuotai - įkvėpimo.

Palaukite...

Ačiū.

Left Menu Icon
Krepšelis