Jei ieškote sedulų savo kiemui, iš žemiau aprašomų rūšių tikrai kažką išsirinksite. Pakalbėkime apie tai, kokios sedulos gali būti skirtingos, kuo ypatinga jų priežiūra ir kodėl kartais verta sekatoriumi nukirpti sedulų šakeles.
Jei ieškote seduloms vietos sode, domina augalų komponavimas arba norite sužinoti apie šiuolaikinį želdinių dizainą, spauskite čia ir išklausykite “Augalų komponavimo seminarą” neišeidami iš namų.
Sedulos – dekoratyvios ir vasarą, ir žiemą
Sedulos – krūmai, kuriuos tikslingai formuojant galime auginti kaip medelius. Juos vis dažniau atrandame savo sodo kompozicijose kaip nereiklius ir gražius augalus. Sedulų grožis labiausiai vertinamas dėl:
- Spalvotų šakelių. Šios šakelės vasarą nėra labai efektingos, nes slepiasi po lapija, tačiau atėjus šaltajam ir pilkajam metų laikui raudonos sedulų šakos, numetusios lapus „užsidega“ visu grožiu.
- Variegatinių (žaliai baltų) lapelių. Tokie baltuojantys krūmai puošia kiemą, jais tinka želdinti vietas, kur norisi kontrasto su tamsia (pavyzdžiui, tujų) gyvatvore.
- Aukščio. Dažnai sedulos užauga iki 2,5 metrų aukščio, išlaiko gražią formą. Dėl aukščio, nereiklumo sodinimo vietai ir dirvai, sedulos neblogai tinka gyvatvorėms. Krūmai būna pusiau rutuliški, auga greitai, lengvai pasiduoda formavimui.
Sedulų auginimui tinka saulėta vieta arba dalinis pavėsis, o dirvai šis krūmas visiškai nereiklus. Tiesa, jei sodinsite vaisius vedančią geltonžiedę sedulą, stenkitės parinkti jai saulėtesnę vietą, nes saulės šiam krūmui reikia daugiau, kaip ir bet kuriam kitam uogakrūmiui.
Sedulas tinka sodinti įprastame nedideliame sklype, o ypatingai didesnėje sodyboje, kur reikia daugiau masės, nes sedulos auga gana greitai.
Kurias sedulas pasirinkti?
Baltoji sedula (Cornus alba). Tai – pati dažniausia sedulų rūšis, o populiariausia baltųjų sedulų veislė – ‘Elegantissima’. Būtent baltoji sedula ‘Elegantissima’ turi ir žiemą atskleidžiančias grožį raudonas šakas, ir dekoratyvius variegatinius baltai žalius lapelius.
Baltoji sedula – pusiau rutuliškas, greitai augantis platus krūmas, iki 2,5 m aukščio. Jai tinka saulėta vieta ar dalinis pavėsis. Nereiklus augalas, tinkantis gyvatvorėms, užtvaroms nuo vėjo formuoti.
Geltonžiedė sedula (Cornus mas) nėra ypatingai dekoratyvi, labiau auginama soduose dėl uogų. Tai – anksti žydintis ryškiais geltonais smulkiais žiedais kryžmadulkis krūmas. Žydi kovo – balandžio mėnesiais, žydėjimas trunka 3-4 savaites.
Geltonžiedė sedula sunokina pailgas tamsiai raudonas uogas su kauliuku rugsėjo – spalio mėnesiais. Skonis saldžiarūgštis, turintis ypatingą aromatą ir skonį, primenantį vyšnių ir spanguolių mišinį. Uogos vartojamos tiek atskirai, tiek konservuojamos.
Raudonoji sedula (Cornus sanguinea), yra išskirtinio dekoratyvumo augalas šaltajam metų laikui. Tai kiek retesnis dekoratyviųjų sedulų pasirinkimas, nei baltoji sedula. Pagrindinis jų skirtumas toks, kad raudonoji sedula vasaros mėnesiais puošiasi švelnaus, subtilaus žalio atspalvio lapais, o rudenį galite džiaugtis gražios rudeniškos paletės lapelių spalvomis.
Įdomus raudonųjų sedulų pasirinkimas gali būti ‘Anny’s Winter Orange’ veislės sedula, kurios šakelės – oranžinės. Stiebai sukuria tikrą spalvų žaismą numetę lapus – spindinčią geltoną spalvą, kuri gilėja iki ryškiai oranžinės ir raudonos arčiau galiukų. Žiemą ji tarsi „užsiliepsnoja“. Krūmas nereiklus, pakenčia užmirkusias vietas, lengva auginti ir prižiūrėti.
Japoninė sedula (Cornus kousa). Nepaprastojo grožio ir dekoratyvumo sedula, džiuginanti ištisus metus. Lietuvoje tai – retas sedulų pasirinkimas, nes yra gana reikli, mūsų klimatas jai gana rūstus, gali apšalti. Gegužės pabaigoje pasipuošia didžiuliais, baltais iki 10 cm žiedais. Jei auga tinkamomis sąlygomis, augalas gali subrandinti avietės dydžio valgomas uogas, o rudenį japoninės sedulos lapai nusidažo ugninėmis spalvomis. Rekomenduojame auginti tik ten, kur mikroklimatas yra švelnesnis bei galite užtikrinti jai nuolatinę priežiūrą.
Palaipinė sedula (Cornus sericea) taip pat sutinkama rečiau. Jos įdomiai horizontaliai išsidėsčiusios šakelės gražiai žydi, krūmas yra gana žemas, tankus, tinka žemesnėms gyvatvorėms, bordiūrams formuoti. Skirtingos palaipinių sedulų veislės turi raudonas, geltonai-žalsvas šakeles, kurių spalva ryškiai puošia kiemą net žiemą.
Įvairių sedulų veislių iš lietuviškų ūkių rasite Emedelynas.lt, spauskite čia ir peržiūrėkite, kokias sedulų veisles šiuo metu galima įsigyti. Ar žinojote, kad galima užsakyti sodinukus iš anksto ir juos rezervuoti pavasariui? Taip užsitikrinsite, kad tikrai gausite norimas veisles. Jums nebereikės važinėti ir ieškoti norimų augalų po medelynus, nes užsakydami Emedelynas.lt skirtingų Lietuvos medelynų asortimentus peržiūrėsite neišeidami iš namų. Ir žinoma, prekes gausite tiesiai į namus!
Kaip „paryškinti“ raudonas sedulų šakeles?
Raudonos sedulų šakelės – ne mitas. Jomis tikrai galima papuošti savo žiemos gėlyną ir suteikti jam netikėtą akcentą. Norint šio efekto žiemą, verta pasistengti.
Sedulų šakelės yra ryškios, kai jos yra pirmametės. Šviežios šakelės visada bus ryškesnės, nei kelių metų šakos. Siekiant, kad žiemą sedula atrodytų kuo įspūdingiau, reikėtų ją kartas nuo karto atjauninti. Tai reiškia, tiesiog su sekatoriumi nukirpti senas šakas. Užaugusios naujosios bus ryškesnės.
Galima sedulą genėti ir drastiškai, tai reiškia, seną krūmą anksti pavasarį nugenėti labai žemai, tam, kad iššautų visi nauji ūgliai ir krūmas būtų vien tik su šviežiais naujais ryškių spalvų ūgliais. Jei krūmas labai senas, pavasarį galima imtis šio drastiško genėjimo, tačiau dažniausiai užtenka kartas nuo karto išgenėti senas šakas, kad nuolat būtų šviežių ir taip turėsite ryškesnį krūmą.
Dekoruoti ir kiemui, ir namams
Sedulos naudingos ir tada, kai norime grožio žiemą ir ankstyvą pavasarį ne tik lauke, bet ir namuose, nes ryškių spalvų šakelės labai tinka natūralioms kalėdinėms dekoracijoms, advento vainikams gaminti. Ryškiomis šakelėmis papuošite ir šventines dovanas, joms nereikia jokių dažų.
Ankstyvą pavasarį, jei norime pražydinti sedulų šakas namuose, kartu su tam dažniausiai naudojamomis forsitijomis, kurios pražysta ryškiai geltonai, į puokštę drąsiai galima merkti ir sedulų šakeles. Jos ryškiai atrodys ir neprasprogusios, o gana greitai pradės sprogti maži žali lapukai.
Taip pat skaitykite:
Rododendrų veislės – kaip žinoti, kas tiks man?
Šluotelinės hortenzijos – žydintys krūmai be rūpesčių
Susiję kursai:
Augalų komponavimo seminaras – šiuose kursuose išmoksite kurti harmoningus augalų derinius, kuriuose medžiai, krūmai ir dekoratyviniai augalai derinami pagal dizaino dėsnius.
Mano sodo dizainas – tai kursai norintiems pertvarkos savo kieme. Pasiimkite savo sklypo brėžinį ir kursų metu susiplanuosite šiuolaikišką dizainą savo kiemui.