Persikų auginimas jau seniai nebėra egzotiška svajonė. Užsiauginti juos net terasoje yra tikrai įmanoma. Deivydas Rimkevičius atskleidė persikų, nektarinų ir abrikosų priežiūros paslaptis. Vaisių jis sulaukia tiek daug, kad tenka virti uogienes. Norite ir jūs? Visa instrukcija – šiame straipsnyje.
Tekstas parengtas pagal LRT televizijoje transliuotą laidą „Čia mano sodas“.
Veislių ir sodinukų pasirinkimas
Persikų auginimo entuziastas tikina, kad pirmasis ir vienas svarbiausių žingsnių, norint užsiauginti persikų, yra pasirinkti tobulą sodinuką. Koks sodinukas bus pats geriausias? Jis turi būti sveikas, be jokių ligų požymių. Įsigyjant sodinuką, reikėtų atkreipti dėmesį, kad jis būtų augintas vazone. Ir žinoma, perkant reikia pasidomėti norimos veislės savybėmis.
Jei mažas sodinukas yra silpnas, jis sunkiai išgyvena ir vėliau. O sveikas sodinukas užaugs į stiprų medį.
Įsigijus dviejų metų sodinuką, trečiaisiais metais reikėtų išskinti dalį vaisių. „Suprantu, kad gaila, bet to reikia, kad medelis nenuvargtų, tinkamai susiformuotų“ sako Deivydas. O nuo ketvirtųjų metų jau sulauksite gausaus derliaus.
Pasiteisinusios veislės
Vilniečio pagyrų sulaukusios veislės:
- ‘Maira’ persikų veislė išvesta Latvijoje. Ši veislė – gana ankstyva, labai ištverminga, atspari ligoms. Persikai itin sultingi.
- Mini persikas ‘Alice’ žydi nuostabaus grožio rožiniais žiedais, puikiai tinka auginti vazone – terasoje ar balkone.
- Koloninis persikas ‘Alice’ – labai vėlyvas, vaisiai prinoksta tik rugsėjo antroje pusėje. Jų derėjimui koją gali pakišti šaltas, atšiaurus ruduo. Jei rugsėjis bus nepalankus, šie persikai gali nespėti prinokti.
- Koloninis abrikosas ‘Harlain’ Deivydo terasoje vaisius sunokina pats pirmasis.
- Koloninis abrikosas ‘Goldrich’ – sultingas, aromatingas, saldus. Atsparus šalčiams, vaisius veda gana anksti – liepą.
- Taip pat labai skanus koloninis abrikosas ‘Sirene’, kurio vaisių sulauksite bene vėliausiai, rugpjūčio antroje pusėje.
- Mini nektarinas ‘Fantasia’ – ankstyva veislė, labai tinkama mažiems sodams.
Persikų auginimas vazone
Auginant persikus vazone, itin svarbus yra vazono pasirinkimas. Pabandęs auginti persikus terakotos vazonuose, augintojas visgi nusprendė jų atsisakyti:
- Jie yra labai sunkūs;
- Gana greitai peršąla, peršyla, o staigūs temperatūrų skirtumai medelių šaknims gali būti pražūtingi.
Persikų augintojo pasirinkimas – putoplasto vazonai, kurie stabilizuoja temperatūrą, apsaugo nuo staigių temperatūrų skirtumų. Geras temperatūros stabilizavimas tiek žiemą, tiek pavasario šalnoms ir atšilimams, yra esminis vazono pasirinkime. Jis nulems, ar sėkmingai pavyks auginti šiuos medelius.
Taip pat, putoplasto vazonų svoris – praktiškai nulinis, o vazonuose auginant didelius medelius tai – itin aktualu.
Substrato paruošimas
Svarbus ir substrato pasirinkimas. Sodininkas renkasi įprastas žemes, kurias maišo su molio milteliais, vermikulito arba perlito granulėmis, taip substratą išlengvina, kad medelio šaknys turėtų erdvės. Drenažinis sluoksnis vazono apačioje – būtinas. Jis padeda šaknims neužmirkti.
Kalkių pagalba sodininkas sukuria ir kiekvienam medžiui reikalingą pH. Jų įmaišydamas į substratą sumažina rūgštingumą ir sukuria apie 7 pH terpę, kurioje geriausiai gyvuoja šie augalai.
Deivydas persikus laisto bene kasdien, ypač karštomis vasaros dienomis. Auginant vazone, substratas greičiau išdžiūsta, tad būtina stebėti, kad šaknys neperdžiūtų.
Buvo jis ir laistymo sistemą įsirengęs, bet vėliau nusprendė, kad smagiau pačiam kasdien prieiti.
Persikai ir abrikosai tikrai nėra tas augalas, kurį gali pasodinti ir pamiršti. “Mažas plotelis, o darbo labai daug”, šypteli Deivydas. Kiekvieną medelį reikia genėti, tręšti, prižiūrėti, o kur dar ligos ir kenkėjai, be kurių vis tiek nepavyksta apsieiti.
Persikų ir abrikosų formavimas
Iš savo persikų ir abrikosų medelių kolekcijos sodininkas tikisi ir dar vienos funkcijos – gyvatvorinės uždangos nuo kaimynų. Tad vazonus Deivydas sudeda glaudžiai vieną prie kito, o medelių šakas genėjimu ir vielutėmis formuoja taip, kad jos sudarytų tankią sienelę.
Jeigu neformuotų, medeliai augtų platūs, šakos tarpusavyje susipintų, o pačiam šeimininkui vietos terasoje nebeliktų. Tad toks formavimas kilo iš individualaus poreikio. Deivydas šypteli, kad tai nėra teisingiausias būdas šiems vaismedžiams formuoti.
Deivydo Rimkevičiaus sėkmės istorija tik patvirtina, kad persikus ir abrikosus galime užsiauginti kiekvienas. Persikų auginimas net ir terasoje – svajonė, kuri nesunkiai gali virsti realybe.
Tekstas paruoštas pagal LRT televizijoje transliuotą laidą „Čia mano sodas“, kurią galite pažiūrėti ir internetu, LRT mediatekoje.
Vaismedžių sodinukus įsigyti galite Emedelynas.lt su pristatymu į namus:
Jums taip pat gali būti įdomu:
„Kaip sodinti vaismedžius: trumpa konkreti atmintinė“
„Kaip rišti medelius: išmokite 4 patikrintus būdus“
Susiję kursai:
„Šiuolaikiškų vazonų kompozicijų kūrimas“ – įkvepiantis nuotolinis seminaras ieškantiems daugiau idėjų balkonams ir terasoms. Dizainerė parodo, kokius daugiamečius ir vienmečius augalus sodinti į vazonus ir kaip tai daryti, kad atrodytų stilingai ir šiuolaikiškai.
„Vaismedžių genėjimas“ – tai sodo kursai, kuriuose lektorius parodys, kaip teisingai genėti obelis ir kitus vaismedžius.
„Šiuolaikinis daržas“ – nuotoliniai kursai norintiems auginti valgomus augalus ne iš nuojautos, o remiantis mokslu paremtomis žiniomis ir patyrusių sodininkų sukaupta praktika.