Pomidorų maras yra viena iš dažniausių priežasčių, kodėl netenkama dalies pomidorų derliaus. Deja, taip nutiko ir man — pomidorų krūmus, augančius lauke, negailestingai pakirto ši nemaloni liga. Čia sužinosite, kodėl atsiranda pomidorų maras, kaip jo išvengti ir ką daryti, jei jis jau įsisiūbavo:
Kas yra pomidorų maras
Pomidorų maras, kitaip žinomas kaip fitoftorozė, yra grybinės kilmės susirgimas. Jis dažniausiai atsiranda rudenį, kai oro temperatūra nukrenta, o dienos tampa lietingos. Vėsus ir drėgnas oras — tai puikios sąlygos pomidorų marui plisti. Kadangi šiais metais rugpjūtis buvo vėsus, su pomidorų maru teko susidurti gerokai anksčiau.
Pomidorų maras yra grybinės kilmės susirgimas, kuris plinta grybų sporomis. Jų aplinkoje rastume bet kuriuo metu, tad nereikia ieškoti ypatingų užkrato šaltinių.
Vis dėlto maras dažnu atveju pirmiausiai apninka bulvių krūmus. Jei auginate bulves ir pastebėjote, kad staiga nurudavo bulvienojai, galite ruoštis morališkai, kad susirgimas netrukus pasieks ir pomidorus. O plinta ši liga itin greitai — mano ‘Black Cherry’ pomidorus pasiglemžė vos per dvi dienas.
Kaip atpažinti pomidorų marą
Pomidorų maro ženklai:
- Ant lapų atsiranda pilkai rudų dėmių, lapai atrodo nudžiūvę, susisukę;
- Paruduoja gyslos;
- Paruduoja / pajuoduoja stiebo dalys;
- Atsiranda kietų rudai pilkų dalių ant vaisių, taip pat ir ant neprinokusių.
Pirmiausia galite pastebėti požymius ant lapų, o kai jau pilkėja stiebai ir vaisiai — maras jau nemenkai įsisuko į jūsų daržą.
Pomidorų maras yra labai rimta liga. Jei lygintume su rudąja dėmėtlige, ji kenkia krūmui, bet vaisiai vis tiek auga (apie šią ligą pasakojau jau anksčiau). Įsimetus pomidorų marui, kyla didelė rizika netekti viso pomidorų derliaus, nes pažeidžiami ir vaisiai.
Kaip kovoti su šia liga
Kovą su pomidorų marų išskaidžiau į tris etapus:
1 etapas — prevencija;
2 etapas — kai yra pirmųjų maro ženklų;
3 etapas — kai maras įsisiautėjo.
Prevencija
Pomidorų maras nėra labai lengvai gydoma liga, todėl verta skirti dėmesio prevencijai. Ką galite tuo klausimu padaryti?
- Rinkitės atsparesnes grybinėms ligoms pomidorų veisles. Rinkdamiesi veisles, atsižvelkite ne tik į skonį, grožį, derlingumą, bet ir į atsparumą ligoms. Šiemet mane itin pradžiugino veislė ‘Paberžės raudonieji’ — jų neužpuolė net į šiltnamį įsimetusi dėmėtligė, o derliaus buvo labai daug. Visą mano šiltnamio pomidorų derliaus 2021 metų apžvalgą galite pamatyti čia.
- Kai sodinate pomidorų daigus, sodinkite juos palikdami didesnius tarpus — oras galės laisviau cirkuliuoti šiltnamyje pomidorams paaugus. Kai drėgmė šiltnamyje užsistovi, sukuriamos palankesnės sąlygos grybinės kilmės ligoms plisti.
- Kitas labai svarbus momentas yra šiltnamio vėdinimas. Tam rekomenduoju įsirengti automatiškai atsidarančius langelius — sukontroliuoti šiltnamio klimatą bus daug lengviau. Kad oras cirkuliuotų, vasarą taip pat palikite atidarytas šiltnamio duris.
- Periodiškai šalinkite pomidorų lapus. Kodėl tai reikėtų daryti ir kaip, papasakojau šiame video.
- Profilaktiškai purkškite pomidorų krūmus. Galite rinktis apsaugančius nuo ligų ir stiprinančius mišinius su cinku ir boru arba su kaliu ir jodu. Galite įsigyti tokių sodo prekių parduotuvėse arba pasigaminti patys — prieš kurį laiką kaip tik dalinausi, kaip pasigaminti tokį mišinį.
Jei pasirodė pirmieji maro ženklai
Jei pastebėjote menkiausius maro ženklus, nedelskite ir imkitės priemonių:
- Išskinkite pažeistus lapus. Darykite tai atsargiai, šiaip sau nekilnokite, po vieną nenešiokite — stenkitės, kad ligos sporos nepasklistų dar labiau.
- Išskinkite pomidorų vaisius. Sudėkite juos į dėžutes, išneškite iš užkrato vietos ir pasidėkite namuose, kad jie toliau prinoktų dėžutėje.
- Norėdami išsaugoti būsimą derlių, šiltnamyje likusius kerus išpurkškite fungicidais. Tai vienintelis kelias norint pristabdyti ligą.
Kai maras įsisiautėjo
Ligai pažengus — o tai įvyksta žaibiškai greitai — deja, nieko padaryti nebėra įmanoma, išgelbėti pomidorų nepavyksta. Jei matote ne tik pažeistus lapus, bet ir nemažai pažeistų stiebų ir vaisių:
- Nurinkite pomidorų vaisius ir sudėkite į dėžutes nokinimui namuose.
- Pašalinkite visus pomidorų kerus.
- Augalų liekanų nemeskite į komposto dėžę — rizikuotumėte ligą pernešti ir kitais metais.
- Nepalikite pliko dirvožemio: užsėkite garstyčiomis ar kitais sideratais, kurie pagerins dirvožemio būklę ir paruoš jį naujam sezonui — apie sideratus daugiau rasite čia.
- Prieš žiemą nepamirškite šiltnamio kruopščiai išvalyti. Nepalikite jame virvelių ar kitų objektų, kurie galėtų išlaikyti ligą šiltnamyje.
Na o kitais metais jau imkitės prevencijos iš naujo: didesni atstumai tarp daigų, sveikas dirvožemis, geras vėdinimas ir atsparios veislės. Telieka palinkėti ir gerų orų.
Pasidalinkite šiuo straipsniu su kitais, kas augina pomidorus — tebūnie ir jiems šie gero derliaus palinkėjimai.
TAIP PAT SKAITYKITE:
„Pomidorų veislės 2021: kurios man pasiteisino“
„Profilaktinis pomidorų purškimas su naminėmis priemonėmis“
„Pomidorų sodinimas šiltnamyje — kaip aš tą darau“
SUSIJĘ KURSAI:
„Šiuolaikinis daržas“ — nuotoliniai daržininkystės pagrindų kursai, kuriuose išmoksite užsiauginti gausų derlių natūraliais būdais.