Maždaug nuo gegužės pabaigos daugelis daržininkų ima galvoti, kokios yra geriausios priemonės nuo skruzdėlių. Šiltnamiuose skruzdėlės išverčia žemes, o tik nesužiūrėk ir vaismedžiuose jos jau įkuria amarų fermą. Gamtininkas Marius Čepulis ir sodininkystės ekspertė dr. Ingė Auželienė šiame straipsnyje dalinasi, kaip sumažinti skruzdėlių ir net su skruzdėlėmis susijusių amarų kiekį savo sode.
Sodininkystės ekspertė, “Geltono karučio” kursų “Šiuolaikinis daržas” ir “Sodybos apželdinimas” dėstytoja, dr. Ingė Auželienė LRT laidoje “Čia mano sodas” juokavo, kad sodininkai neretai iš skruzdėlės padaro dramblį.
Kur apsigyvena skruzdės
Pasak Ingės, skruzdės renkasi tikrai ne kiekvieną sklypo kampą. Ar jų bus daugiau, ar mažiau, priklauso nuo sklypo drėgmės. Skruzdėlės mėgsta rinktis tokiose vietose, kur yra sausa, pavyzdžiui:
- Nederlingas smėlingas dirvožemis, kur drėgmė neužsilaiko;
- Šiltnamis su laistymo sistema – kur kapiliarai nedrėkina, tose vietose itin sausa;
- Vietos, kur nėra aukštų ar šešėlį metančių augalų, kurie padėtų palaikyti drėgmę ilgiau;
- Nelaistomoje ir netręšiamoje vejoje, kur atsiranda išsausėjusių tuščių plotelių.
Kaip skruzdės kenkia augalams
Skruzdės gali įsitaisyti vazone, jei jį laikote ant žemės be lėkštelės. Jos gali apsigyventi ir po augalų šaknimis. Tokiais atvejais gali pridaryti šiek tiek žalos, bet retai kada tai tampa esmine problema.
Blogiau yra su amarais, kuriuos globoja skruzdės. O kad amarai kenkia augalams, čia jau nėra abejonių. Jei amarų bus labai daug, jie iščiulps augalo sultis, pakenks naujų ūglių vystymuisi, o rožių pumpurus gali suniokoti taip, kad žiedas nebeišsiskleis.
Amarų kolonijų vystymosi pikas – vasaros pradžia. Vėliau kolonijos nebeauga taip aktyviai. Tad labai svarbu birželio pradžioje, kai jie labiausiai dauginasi ir intensyviausiai maitinasi augalų sultimis, suvaldyti šių kolonijų veisimąsi.
Kur skruzdėlės, ten amarai ir… boružės
Gamtininkas Marius Čepulis pasakoja, kad skruzdžių ir amarų santykiuose dalyvauja ir trečioji šalis – boružės. Tai – plėšrūs vabalai: boružės bei jų lervos minta skydamariais, amarais ir kitais smulkiais vabzdžiais. Nuostabūs pagalbininkai sodininkams!
Bet čia Marius Čepulis atskleidžia įdomų niuansą – amarai, siurbdami augalų sultis, ne visas jas panaudoja. Perteklinį cukrų jie pašalina. O šiuo amarų išmetamu cukrumi įprato maitintis skruzdėlės. Pastarosios ne tik budi prie amarų tikėdamosios šio maisto, bet ir aršiai gina juos nuo boružių.
Taigi, skruzdėlės ne tik kilnoja veją, padaro daug kupstelių, bet ir saugo bei nuo priešų gina amarų kolonijas.
Kaip atsikratyti skruzdėlių
Ingė Auželienė siūlo ne kovoti su skruzdėmis, bet bandyti jų kiekį riboti. Jų išnaikinti visai – nereikia ir netgi neįmanoma.
Vieno stebuklingo recepto nėra. Ingė pataria, kad kovos su skruzdėmis priemones būtų gerai keisti, nes nuolat naudojama ta pati priemonė ilgainiui gali nebeveikti. Išbandykite kuo daugiau čia išvardintų būdų ir atrasite, kas geriausiai padeda būtent jūsų situacijoje.
Aliejus nuo skruzdėlių
Internete galima rasti patarimų užpilti skruzdėlyną aliejumi. Ingė pataria: jei bandysite skruzdėles naikinti aliejumi, tose vietose gali išplikti veja.
Druska nuo skruzdėlių
Tarp trinkelių skruzdėles naikinti galima su druska, jei tai – ne betoninės trinkelės, kurioms druska gali pakenkti. Akmeninius takelius druska barstyti tinka, jiems ji nepakenks.
Nebarstykite druskos gėlynuose ir darže, nes pakenksite augalams.
Actas, soda
Naudodami actą arba sodą kovai su skruzdėmis, būtinai juos skieskite vandeniu. Proporcija turėtų būti maždaug 1:1. Tokiais tirpalais purkškite skruzdėlyną ar jo dalį, skruzdėlės bent laikinai išbėgios ir jų sumažės.
Ir atkreipkite dėmesį, kad soda ar gryno acto pylimas gali labiau pakenkti šalia augantiems augalams, nei skruzdėlėms.
Tačiau į liaudiškas kovos su skruzdėlėmis priemones neverta numoti ranka. Daugiau ar mažiau kovai su skruzdėlėmis turėtų veikti ir aliejus, ir actas, ir druska, ir soda. Tik tai nėra ilgalaikės kovos priemonės.
Žaliasis muilas
Vasaros pradžioje amarus ir skruzdes galime naikinti organiniais preparatais. Neblogai veikia žaliojo muilo preparatai, o dar geriau – žaliasis muilas su čili ekstraktu. Beje, čili pipirų miltelius, kuriuos rasite ir savo virtuvėje, taip pat galima naudoti kovai su skruzdėlėmis.
Cheminės priemonės nuo skruzdėlių
Sodo prekių parduotuvėse ir panašiose prekyvietėse galima įsigyti cheminių kovos su skruzdėlėmis priemonių. Aerozoliai ant šių kenkėjų yra purškiami ir vabzdžiai, jų įkvėpę, žūsta. Tiesa, mums patiems purškiant reikia pasisaugoti ir neįkvėpti šių chemikalų.
Miltelių pavidalo insekticidai barstomi ant skruzdėlių takų. Tai svarbu tam, kad skruzdėlės nuneštų miltelius giliau į lizdą.
Prieš naudodami bet kurią pasirinktą priemonę, atidžiai perskaitykite instrukciją.
Natūraliausia priemonė nuo skruzdėlių
Pati natūraliausia priemonė kovai su skruzdėmis yra tiesiog vanduo. Skruzdėlės nemėgsta drėgmės pertekliaus, tad jei gausiai sulaistysite skruzdėlyną, nupurkšite stipria srove skruzdėlėmis apniktas vietas, tikrai jas atbaidysite. Būna, kad stiprus užsitęsęs lietus išvaro skruzdėles iš jų gyvenamosios vietos. Šias nepalankias sąlygas galime sukurti ir dirbtinai.
Veiks ir natūralios, ir cheminės bei biologinės priemonės nuo skruzdėlių. Nors stebuklingo būdo kovai su skruzdėlėmis ir nėra, atsikratyti skruzdėlių gali padėti įvairūs aukščiau išvardinti būdai bei jų kombinacijos.
Priemonių sodo apsaugai galite įsigyti Emedelynas.lt
SUSIJĘ KURSAI:
„Šiuolaikinis daržas“ – šiuose kursuose mokome ne konkretaus augalo auginimo, o perduodame visą sistemą, kaip auga augalai, kaip suteikti jiems geriausias sąlygas, kaip identifikuoti ir spręsti problemas.
TAIP PAT SKAITYKITE:
„Tulpių virusas: kas tai yra ir kodėl reikia išrauti tokias tulpes“