Rudeninių lapų kompostavimas: kodėl tai daryti verta?

Kai kurie medžiai dar vis spalvoti ir gražūs, o kai kurie jau pradėjo mesti savo lapus. Jei lapų grėbimas jums atrodo beprasmis darbas, sužinokite, kaip galima juos sutvarkyti, kodėl lapų kompostavimas gali būti gera mintis ir kuo tai gali būti naudinga jums.

lapų kompostavimas Geltonas karutis

Rudenį prikritę lapai yra natūrali besisukančio gamtos proceso dalis, tačiau ne visada ji džiugina. Nuotr. L.Liubertaitė

RUDENINIAI LAPAI – BŪTINAS JŪSŲ KIEMO ELEMENTAS

Gamtoje viskas yra reikalinga, įskaitant ir rudenį krentančius lapus. Medžiai turi gilias šaknis, todėl per jas pasimaitina įvairiausiais mineralais iš giliųjų dirvos sluoksnių. Naudingos medžiagos pereina ir į lapus, todėl verta juos panaudoti kaip kalcio, magnio, fosforo ir kitų mineralų šaltinį. Spalvoti rudens lapai gali būti pati brangiausia, bet tuo pačiu nemokama, organinės kilmės trąša. Ir ji tiesiog krenta iš dangaus!

Suirę lapai gali duoti daug naudos jūsų sodui ir daržui:

  • Pagerina dirvos struktūrą;
  • Palengvina oro pritekėjimą sunkioje, molingoje dirvoje;
  • Apsaugo skurdžią smėlingą dirvą nuo greito išdžiūvimo;
  • Sugeria lietaus vandenį ir tolygiau jį paskirsto.

Taigi rudeniniai lapai yra reikalingi, tik reikia juos įdarbinti.

JEI GALITE, JUOS TIESIOG PALIKITE

Lapai, nukritę nuo medžių ar krūmų, uždengia žemę kaip patalai. Geriausia būtų juos taip ir palikti, kad ten pat galėtų, žiemą juos apsnigtų, o pavasarį jau ten nieko neberastumėt. Nukritę lapai sudaro natūralų mulčią, sulaiko ilgiau šilumą, tampa tarsi tam tikra apsauga. Be to, per žiemą po truputį irdami, pavasarį galiausiai tampa geru viršutiniu žemės sluoksniu, pilnu gyvybės ir maisto medžiagų. Taigi procesas sukasi tiesiog be žmogaus įsikišimo: lapai nukrenta, suyra ir virsta turtinga medžiagų trąša.

Lapų kompostavimas

Lapai užauga, rudenį nukrenta, žiemą suyra – natūralus gamtos procesas.

Dar daugiau, jeigu prie tako turite krūmų eilę, lapus su specialiu aparatu pūskite arba tiesiog šluokite tiesiai po krūmais. Labai greita ir efektyvu, o augalai jums padėkos, nes taip juos apsaugosite nuo žiemos šalčių, o pavasarį jie gaus organinių trąšų iš suirusių lapų. Taip galite sutvarkyti išties didelį kiekį lapų. Tad jeigu prie tako auga tujų gyvatvorė, lapų tvarkymas tampa gerokai paprastesnis, toli lapų nešti nereikia.

ATVEJAI, KAI LAPUS GERIAU SUGRĖBTI

Rudeninių lapų kompostavimas ar kitoks tvarkymas yra ir funkcinis dalykas, ir estetinis. Pradėkime nuo to, kad jei jums nepriimtina natūrali estetika ir nukritusių parudavusių lapų nenorite matyti, viskas gerai – šluokite juos, grėbkite ir kitaip šalinkite.

Tačiau turėkite omenyje, kad prarandate galimybę padėti savo augalams su puikia organine trąša, ir pasidarote sau daugiau darbo. Norite mažiau rūpesčių – keiskite požiūrį.

Lapų kompostavimas

Sugrėbkite sergančių medžių ar krūmų lapus – čia jau nebe estetikos, o sodo higienos klausimas. Kitaip juose esantys ligų užkratai ar kenkėjai gali ir toliau nesitraukti nuo jūsų derliaus. Įmetus tokių lapų į kompostą, neverta tikėtis, kad problema pasišalins savaime, nes galite sulaukti atvirkštinio proceso – su kompostu užkratą ar kenkėjus galite vėliau paskleisti po visą sklypą.

Sugrėbkite ir kai kurių medžių lapus – yra keletas tokių išimčių, į kurias verta atkreipti dėmesį. Ąžuolo lapai labai lėtai yra, tad geriausia juos būtų išvežti toliau ir sukrauti atskirą krūvą. Tokių lapų kompostavimas jau sudėtingesnis, ilgesnis. Kompostas su ąžuolo lapais gali rūgštinti dirvą, todėl tiks naudoti ten, kur auginate šilauoges, erikas, rododendrus.

Sakoma, kad riešutmedžių lapai išskiria tam tikrus junginius, kurie pristabdo augimą. Todėl juos taip pat rekomenduojame ne sušluoti po krūmais ar sudėti į kompostą, o geriau sukrauti atskirą krūvą.

Ir žinoma, lapus reikia nugrėbti nuo vejos.

NEPALIKITE LAPŲ ANT VEJOS

Yra vieta, kur lapų tikrai nereikia palikti žiemoti – tai veja. Nuoširdžiai sugrėbkite visus lapus, kurie nukrenta ant vejos, nepalikite jų ten žiemai. Jei paliksite, sniegas lapus priplos prie vejos, o yrantys lapai paveiks ir veją: žolė gali iššusti, atsiras palanki terpė grybelinės kilmės ligoms.

Lapų kompostavimas

Palikite lapus ant lysvių, gėlyne ir po krūmais, bet jokiu būdu ne ant vejos. Nuotr. L.Liubertaitė

Turėkite omenyje, kad dekoratyvinė veja nėra natūralus gamtos dalykas, ji žmogaus sugalvota: vejos žolių šaknys trumpos, iš giliųjų žemės sluoksnių jos negali pasiimti reikalingų medžiagų, todėl joms sunku pačioms savimi pasirūpinti. Vasarą veja reikalauja daug maisto medžiagų ir drėgmės, o žiemą ji tampa neatspari. Todėl jei nenorite pavasarį matyti išplikusių ir išplėkusių plotų, nepalikite nukritusių lapų ant vejos žiemai.

Yra vienas kompromisinis būdas: jei jūsų vejapjovė turi smulkinimo funkciją ir jei krintantys lapai yra gležni ir smulkūs (pavyzdžiui, beržo), galima juos smulkinti ir paskleisti tiesiog vejoje. Smulkūs lapų skuteliai žymiai greičiau suirs ir nespės padaryti žalos vejai. Atvirkščiai – jie gali būti puiki trąša. Jei norite naudoti šį būdą, šienauti reikia rečiausiai kas savaitę, kad lapų kiekis per vieną pjovimą nebūtų labai didelis.

LAPŲ KOMPOSTAVIMAS – KITŲ METŲ DERLIUI

O universaliausias būdas panaudoti rudeninius lapus – lapų kompostavimas. Drąsiai grėbkite lapus į lysves, kuriose auginote daržoves, po krūmais, į gėlynus. Jei lapų ypač daug, neškite juos į komposto dėžę arba sukraukite atskirą krūvą.

Lapų kompostavimas

Mūsų geltonas karutis irgi pasiraitęs rankoves, veža lapus kompostuoti. Nuotr. L.Liubertaitė

Dažnai apželdinimo kursuose dalyviai sako, kad lapai labai lėtai suyra. Ką daryti? Patariame juos sluoksniuoti, tada geresnis skirtingų medžiagų balansas užtikrins greitesnį irimą:

  • Jei kraunate lapus į nebenaudojamą lysvę, ant lapų sluoksnio dar užberkite daržo žemės.
  • Jei lapus nešate į komposto dėžę, sluoksniuokite juos su piktžolėmis, organinės kilmės buitinėmis atliekomis (lupenomis, žievėmis, graužtukais, kavos tirščiais ir kt.). Tiks ir paprasčiausia daržo žemė ar durpės – svarbiausia, kad būtų sluoksniai, o ne tiesiog lapų krūva.
  • Jeigu planuojate kitais metais naujas lysves, štai čia jums lapai bus nepamainomi. Kraukite lapų kuo daugiau, tai bus puikus pagrindas naujai lysvei.
  • Jei domitės gamtine žemdirbyste, jei montuosite pakeltas lysves – abiem atvejais rudeniniai lapai bus vienas iš svarbiausių sluoksnių, kad žemė kitąmet būtų sveika ir derlinga.
Lapų kompostavimas

Lapų kompostavimas efektyviausias tada, kai sluoksniuojamas. Nuotr. L.Liubertaitė

Šis straipsnis buvo publikuotas ir LRytas.lt portale.

Prenumeruokite „Geltono karučio“ naujienlaiškius ir gausite sezoninių patarimų, dizaino idėjų ir garantuotai - įkvėpimo.

Palaukite...

Ačiū.

Taip pat skaitykite:

Vejos priežiūra rudenį

Kaip paruošti šiltnamį prieš žiemą

Medžių balinimo ABC: viskas paprasčiau negu atrodė

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt