Saulėgrąžos kaip Ukrainos gyvybės simbolis – pasėkime kartu

Šiandien saulėgrąžos įgavo naują prasmę – kartu su mėlynai geltona Ukrainos vėliava jos reprezentuoja neblėstančią kovotojų drąsą, viltį ir solidarumą. Pasisėti šių gražuolių galite ir savo gėlių darželyje – tegul išdidžiai iškėlusios žiedus saulėgrąžos primena mums svarbiausius dalykus, dėl kurių verta kovoti.

Saulėgrąža – nacionalinė Ukrainos gėlė ir vilties simbolis. Pixabay.com nuotr.
Saulėgrąža – nacionalinė Ukrainos gėlė ir vilties simbolis. Pixabay.com nuotr.

Šiek tiek apie saulėgrąžas

Noriu paskatinti visus pasisėti šiais metais saulėgrąžų, kad augintume ir puoselėtume vienybę. Šiais metais daug sužinojome apie Ukrainą, sužinokime ir apie saulėgrąžas.

Saulėgrąža (lot. Helianthus) yra vienmetis arba daugiametis astrinių šeimos augalas, išsiskiriantis stambiais žiedynais. Saulėgrąžos gali būti įvairių spalvų ir formų, tačiau Lietuvoje populiariausios ryškiai geltonos vienmetės saulėgrąžos, per vasarą subrandinančios valgomas sėklas.

XVI amžiuje ispanų konkistadorai pirmą kartą į Europą atvežė saulėgrąžų sėklų iš Šiaurės Amerikos. Iš pradžių europiečiai jas vertino tik kaip įdomias ir neįprastas gėles, tačiau laikui bėgant saulėgrąžos Senajame žemyne įsitvirtino kaip kultūrinis augalas ir jau XVIII amžiuje buvo plačiai auginamos saulėgrąžų aliejaus pramonei.

Viena iš įdomiausių saulėgrąžų savybių yra heliotropizmas – jos atsigręžia į saulę, kai ši keliauja danguje. Ryte, kai augalas dar neišskleidęs žiedo, jis „žiūri“ į rytus. Dienos metu saulėgrąžos plačiai atveria savo galvas ir seka saulės kelionę per dangų, kad gautų kuo daugiau šviesos. Vakare žiedas nusisuka į vakarus, o per naktį vėl atsigręžia į rytus, laukdamas kylančios saulės. Heliotropizmas pastebimas ankstyvomis saulėgrąžos augimo stadijose, prieš augalui subrandinant sėklas.

Kaip sėti saulėgrąžas

Vienmečių saulėgrąžų paprasta užsiauginti iš sėklų, todėl smagu jas sėti kartu su vaikais ir saulėgrąžų auginimą paversti visos šeimos pramoga. Netgi galite nusipirkti nekepintų saulėgrąžų kur nors turgelyje arba paimti kelias sėklas iš paukščių lesalo pakuotės ir jas pasėti – svarbu, kad sėklos būtų neišlukštentos.

Paukščių lesalui skirtas saulėgrąžų sėklas galima sėti tiesiai į dirvą. Pixabay.com nuotr.
Paukščių lesalui skirtas saulėgrąžų sėklas galima sėti tiesiai į dirvą. Pixabay.com nuotr.

Šis augalas nėra labai lepus, tačiau reikėtų žinoti kelis pagrindinius dalykus:

  • Sėkite saulėgrąžas tiesiai į dirvą nuo gegužės iki birželio – praėjus pavasario šalnų pavojui arba tada, kai dirva įšyla bent iki 10°C;
  • Sėklas sėkite maždaug 3 cm gylyje, sprindžio atstumu viena nuo kitos.
  • Kai sodinukai pasieks 15 cm aukštį, išretinkite juos, palikdami stipriausius augalus maždaug 30 cm atstumu vienas nuo kito. Itin aukštoms saulėgrąžoms arba toms, kurios plačiai išsišakoja, reikėtų palikti dar daugiau vietos.

Saulėgrąžos ima žydėti maždaug nuo liepos vidurio. Norėdami visą vasarą džiaugtis vis naujais ryškiai geltonais žiedais, pasėkite saulėgrąžų kas dvi tris savaites, kad peržydėjusius žiedus pakeistų nauji.

Kokios saulėgrąžos gali žydėti jūsų gėlyne

Nors skaičiuojama daugiau nei 70 saulėgrąžų rūšių, Lietuvoje populiariausios dvi: visiems gerai pažįstama vienmetė paprastoji saulėgrąža (lot. Helianthus annuus) bei daugiametė bulvinė saulėgrąža (lot. Helianthus tuberosus), dar žinoma kaip topinambas.

Metams bėgant selekcininkai išvedė nemažai dekoratyvinių paprastosios saulėgrąžos veislių, tinkančių gėlynams. Dalį jų tikrai rasite ir Lietuvos sodo bei daržo prekių parduotuvėse. Svarbu: maistui sėklų iš dekoratyvinių saulėgrąžų neužsiauginsite! Dekoratyvinės saulėgrąžos būna įvairių spalvų – ne tik tradicinės geltonos, bet ir raudonos, oranžinės ar violetinės.

Užsienyje labai populiarios daugiametės saulėgrąžos, o mūsų šalyje jos auginamos rečiau. Vis dėlto, gerai paieškojus vieną kitą jų veislę galima atrasti ir pas mus – pavyzdžiui, ‘Lemon Queen’ ar ‘Maksimiliano’. Tokios saulėgrąžos gražiai atrodo natūralistinio stiliaus gėlynuose.

Saulėgrąžos smarkiai skiriasi ir savo dydžiais. Kai kurios veislės gali pasiekti net kelių metrų aukštį, bet jeigu neturite daug vietos, rinkitės nykštukines saulėgrąžas, kurios užauga iki 30-50 cm. Vienmetes žemaūges saulėgrąžas galima auginti ir vazonuose, tik jeigu pasisėjote juose, ten per vasarą ir auginkite – saulėgrąžų šaknys nemėgsta persodinimo.

Kai kurios saulėgrąžos gali užaugti net iki kelių metrų. Pixabay.com nuotr.
Kai kurios saulėgrąžos gali užaugti net iki kelių metrų. Pixabay.com nuotr.

Saulėgrąžų priežiūra. Vienmetės saulėgrąžos geriausiai auga saulėtose vietose. Joms reikia ilgų, karštų vasarų, kad gerai žydėtų.

Sausą vasarą nepamirškite saulėgrąžų gausiai laistyti: neleiskite žemei išdžiūti, nes kai kurioms veislėms gali būti sunku atsigauti po sausros. Pasirūpinkite, kad dirva būtų pralaidi vandeniui ir jis neužsistovėtų.

Saulėgrąžos mėgsta derlingą dirvą su daug mineralinių medžiagų. Prieš žydėjimą galite jas papildomai patręšti pomidorų trąšomis.

Labai aukštoms veislėms gali prireikti atramų. Idealu, jeigu saulėgrąžas auginsite gerai nuo vėjo apsaugotoje vietoje – šalia tvoros ar pastatų. Tuomet bus mažesnė tikimybė, kad stiprus vėjas ar audra išlaužys saulėgrąžų stiebus ar žiedynus.

Saulėgrąžos mėgsta šviesą, šilumą ir užuovėją. Pixabay.com nuotr.
Saulėgrąžos mėgsta šviesą, šilumą ir užuovėją. Pixabay.com nuotr.

Keli įdomūs faktai apie saulėgrąžas

Kiekviena saulėgrąža užaugina nuo 1000 iki 2000 sėklų. Saulėgrąžų sėklos subręsta vidurinėje gėlės dalyje – centre.

Saulėgrąžas sudaro tūkstančiai mažų žiedelių. Geltoni saulėgrąžų žiedlapiai ir rusvi jų viduriukai iš tiesų yra sudaryti iš atskirų miniatiūrinių žiedų. Vieną saulėgrąžos „galvą“ gali sudaryti iki 2000 tokių žiedų!

Saulėgrąžų sėklos – labai vertingos. Vos 30 gramų saulėgrąžų sėklų turi net 6 gramus baltymų. Jos taip pat yra puikus vitamino E, vitamino B1, seleno, magnio ir linolo rūgšties šaltinis. Saulėgrąžų sėklos vertinamos kaip sveikas ir maistingas užkandis.

Aukščiausia pasaulyje saulėgrąža užaugo daugiau nei 9 metrus. Į Gineso rekordų knygą įrašyta aukščiausia pasaulyje saulėgrąža užaugo Vokietijoje 2014 metų vasarą. Ji pasiekė net 9,17 m aukštį! Lietuvoje pačią aukščiausią saulėgrąžą – 5,50 m aukščio – 2016 metais užaugino Anykščių rajone gyvenanti sutuoktinių pora.

Šią vasarą kviečiu saulėgrąžas auginti kartu! Parodykite, kokias veisles išsirinkote, dalinkitės auginimo akimirkomis Instagrame ir nepamirškite pažymėti manęs: www.instagram.com/geltonas_karutis/. Rūpinimasis augančiomis saulėgrąžomis tegul nuolat primena, kad turime puoselėti vienybę ir kad augti galime tik padėdami vieni kitiems.

SUSIJĘ KURSAI:

„Augalų komponavimo seminaras“ – trumpas, bet išsamus internetinis seminaras, kuriame visi svarbiausi augalų derinimo dėsniai kartu su realiais pavyzdžiais iš gėlynų.

TAIP PAT SKAITYKITE:

9 pervertinti augalai: sužinokite, kodėl nerekomenduoju

Hortenzijų genėjimas: instrukcija, kada ir kaip genėti


Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis