Pavasarį norite mėgautis ankstyvosiomis daržovėmis net keliomis savaitėmis anksčiau nei įprasta? Rizikuokite ir pasėkite dabar!
ANKSTYVOJO DERLIAUS IŠŠŪKIS
Kad daržoves reikia sėti pavasarį, aišku kaip dukart du. Tačiau kai kurias daržoves galima pasisėti ne metų pradžioje, o pabaigoje. Morkos, petražolės, krapai, špinatai, pastarnokai, ridikėliai pakenčia gana žemą temperatūrą, todėl galima sėti juos vėlyvą rudenį. Vartojame terminą “rudeninė sėja”, nes paprastai visas veiksmas vyksta rudenį, tačiau šiemet ir gruodį dar puikiausiai spėjam į traukinį.
Geriausia, jei spalio mėnesį pasiruošiate lysves: reikia išravėti, supurenti, kas 15—20 cm įspausti 2-3 cm gylio vageles. Pasiruošus reikia stebėti orus, kada prognozuojami ateinantys rimti šalčiai. Svarbu, kad pasėtos sėklos nesudygtų dar rudenį, o išlauktų pavasario. Jei paskubėsite ir pasėsite per anksti, sudygę daigeliai gali nušalti. Todėl kartais geriau vėliau nei per anksti.
Paprastai sėjama apie lapkričio vidurį, tačiau ir dabar žemė dar neįšalusi, todėl yra tinkamas metas sėti. Skamba paradoksaliai – sėti žiemos metu – neišsigąskite ir bandykite.
Žinoma, tai tikras iššūkis, nes niekada nežinai, kokia bus žiema. Jei neišdygs pirma laiko, jei bus pakankamai sniego, o pavasarinis atšilimas tolygus – turėsite šviežių žalėsių keliomis savaitėmis anksčiau negu jūsų kaimynai. Pavasarį savos šviežios daržovės yra aukso vertės, priimkite iššūkį ir surizikuokite.
KOKIAS DARŽOVES GALIMA PASISĖTI IŠ RUDENS?
MORKOS. Morkų sėklos ilgai dygsta, jų daigelių negalima persodinti, todėl pavasarį labai užtrunka laukti pirmųjų traškių morkyčių. Sėjant iš rudens, ilgas jų dygimas tampa privalumu, nes lengviau apskaičiuoti sėjimo laiką, kad nespėtų sudygti rudenį.
Tokiam sėjimui tinka ankstyvosios morkos, paprastai ir ant pakuotės būna parašyta, kad tinka rudeninei sėjai. Svarbu: sėklos sėjamos tik sausos. Jų išeiga pusantro karto didesnė nei sėjant pavasarį, todėl sėklų berkite gausiau.
Rudeninės sėjos morkos netinkamos ilgam laikymui, pavyzdžiui, žiemai. Bet pasakykite, kas gi galėtų pirmąsias morkytes ilgai laikyti, juk jos bus iškart pasigardžiuojant suvalgytos!!!
PETRAŽOLĖS. Jas taip pat galima sėti iš rudens. Jos dygsta labai ilgai, bet jauni daigeliai pakelia net iki 9 laipsnių šalčius. Keliomis savaitėmis anksčiau galėsite mėgautis žalias petražolių lapeliais, jei iš rudens juos pasisėsite.
ŠPINATAI. Žaliuosius stipruolių lapelius galima užsiauginti gerokai anksčiau, nes špinatų daigeliai taip pat gerai pakelia kelių laipsnių šalčius. Sudygę ir įsitvirtinę daigai gali net peržiemoti, na o paberti sėklų prieš žiemos šalčius tikrai galima. Kas gali atsisakyti šio puikaus geležies šaltinio pavasarį?
PASTARNOKAI. Kad geriau sudygtų, pastarnokus verta stratifikuoti – prieš sėjant palaikyti šaldytuve. Rudeninės sėjos sąlygos artimos savaiminiam pasisėjimui, todėl pastarnokus sėti iš rudens yra logiškas žingsnis, sudygimo procentas būna dar geresnis.
KRAPAI. Krapus įprasta sėti pavasarį, tačiau jie mėgsta ir patys pasisėti. O kaip jau išsiaiškinome, rudeninė sėja labai artima savaiminiam pasisėjimui. Tad drąsiai bandom.
RIDIKĖLIAI. Ridikėliai nebijo nedidelių šalčių, todėl galima pasisėti jų iš rudens. Derlius bus gerokai ankstyvesnis, nes pavasarį jų vegetacija suaktyvės iškart pasirodžius tinkamoms sąlygoms.
KAIP SĖTI SIEKIANT SĖKMINGO ANKSTYVOJO DERLIAUS?
- SĖKLOS. Jau minėta sąlyga – sėklos turi būti sausos, o pačių sėklų reikia negailėti, sėti jų daugiau.
- DIRVA. Ji turi būti gerai paruošta – dar spalį reikėtų išravėti piktžoles, pagerinti kompostu, įspausti maždaug 2 cm gylio vageles.
- VIETA. Parinkite tinkamą vietą: turi būti saulėta, dirva neužmirkstanti (svarbi sąlyga). Jei gruntas molingas, pramaišykite su smėliu ar smulkiu žvyru, kad dirva būtų laidesnė. Neauginkite toje pačioje vietoje, kaip pernai – darykite kelių metų pertrauką.
- ORO TEMPERATŪRA. Geriausia pasėti, kai oro temperatūra nukrinta iki 1-3 laipsnių šilumos, savaitę iki dirvos užšalimo, prieš nusistovint rimtesniems šalčiams. Kadangi šiemet žiema neskuba ateiti, dabar pats tas laikas.
- KAI PASĖJOTE, griovelius užpilkite lengva žeme ir/arba durpėmis (apie 2 cm). Galima ir daugiau užmulčiuoti, tuomet pavasarį viršutinį sluoksnį reiktų praskleisti.
- PAVASARIS. Lysves galima uždengti agroplėvele, kad derlius būtų dar ankstyvesnis.
Sėklos sudygsta anksti, pavyzdžiui, morkos dygsta, kai dirva įšyla iki 5-8 laipsnių, o pačias morkas jau galite valgyti birželį.
Sodininkystės specialistė Ingė Auželienė kursuose „Modernus sodas ir daržas“ teigia, kad rudenį pasėtos daržovės gali duoti dviem-trim savaitėm ankstyvesnį derlių, o augalai būna labiau užsigrūdinę ir mažiau serga. Verta išbandyti, kad sulauktumėte savų daržovių gerokai anksčiau.
Kitas svarbus vėlyvo rudens darbas – balinti vaismedžius. Tai paprasčiau, nei atrodo, skaitykite čia, kaip tai daryti, arba žiūrėkite trumpą video mūsų Youtube kanale.