Sėjomaina: kaip paprastai ją taikyti savo darže

Kai pavasaris ateis, reiks eiti į lauką ir daryti darbus, o ne planuoti. Apgalvokite jau dabar, kur, kokias ir kiek daržovių sodinsite savo darže. Tada ir daržovės gerai augs, ir derliumi džiaugsitės. Vienas iš principų, kuriuos verta žinoti ir savo darže taikyti, yra sėjomaina.

Sėjomaina. Cukinijos.

Sėjomaina. Cukinijos.

KODĖL REIKIA TAIKYTI SĖJOMAINĄ

Kas yra sėjomaina? Tai iš esmės yra auginamų kultūrų kaitaliojimas. Vienoms daržovėms reikia daugiau vienų maisto medžiagų, kitoms daugiau kitų. Jeigu toje pačioje lysvėje auginsite tas pačias daržoves keletą metų iš eilės, dirva bus nualinta, o reikalingiausi toms daržovėms elementai vis labiau išeikvojami. Be to, kenkėjams nereikės niekur toli eiti, tad jų gali privisti vis daugiau. Ligų, būdingų šioms daržovėms, užkratai turės palankias sąlygas gyvuoti ir plėstis. Net ir piktžolės prisitaiko prie vienos rūšies daržovių, ir jų priauga daugiau ir daugiau.

Todėl jei tos pačios grupės daržovės auginamos vienoje vietoje keletą metų, kasmet jų derlius prastėja, smulkėja, daugėja ligų ir kenkėjų.

Šis faktas pagrįstas ne tik mūsų senolių patirtimi, bet ir moksliniais tyrimais. Dideli ūkiai jau seniai taiko (ir privalo taikyti) sėjomainos principus, bet ir mažame daržiuke verta prisiminti pagrindinius dalykus.

KAIP TAIKYTI SĖJOMAINĄ NEDIDELIAME DARŽE

Kad kiekvienam sodininkui nereikėtų gilintis į mokslinius straipsnius, galima pasižiūrėti į sėjomainą paprastai ir sugrupuoti daržoves į kelias grupes:

1) lapinės ir prieskoninės daržovės (salotos, krapai, špinatai, petražolės, pipirnės, rūgštynės, bazilikai)

Sėjomaina. Petražolės.

Sėjomaina. Petražolės.

2) vaisinės daržovės (pomidorai, agurkai, paprika, moliūgai, cukinijos, baklažanai, patisonai)

Sėjomaina. Agurkai.

Sėjomaina. Agurkai.

3) šakniavaisinės (morkos, burokai, bulvės, ridikėliai, pastarnokai, salieras, topinambai) ir kopūstinės daržovės (kopūstai, brokoliai, žiediniai kopūstai)

Sėjomaina. Burokėliai.

Sėjomaina. Burokėliai.

4) ankštinės daržovės (pupos, pupelės, žirniai)

Sėjomaina

Sėjomaina. Žirniai.

Kiekviena daržovių grupė reikli tam tikroms maisto medžiagoms. Be to, šakniavaisiai ir kopūstinės daržovės pasiima maisto medžiagas iš gilesnių dirvos sluoksnių, o lapinės ir kai kurios svogūninės daržovės pasiima daugiau maisto medžiagų iš viršutinio sluoksnio. Ypatingas vaidmuo yra ankštinėms daržovėms: jos pagausina azoto, praturtina nualintą dirvą.

TINKAMA EILĖS TVARKA

Tas pačias daržoves sėti kas antrus metus nepakanka – turi būti bent 3 metų pertrauka. Todėl paprasčiausia suskirstyti daržoves į kelias grupes ir kasmet sėti vis kitoje lysvėje rotacijos principu.

Mažame darže tai lengva padaryti, jei turite keturias lysves: kiekvieną iš jų skiriate vienai daržovių grupei. Pavyzdžiui, jei vienais metais bulvėms skyrėte pirmąją lysvę, kitais metais sodinkite antrojoje.

Keletas sėjomainos pavyzdžių:

Bulvės – žirniai – pomidorai – žiediniai kopūstai
Ridikai – cukinijos – salotos – pupelės
Agurkai – burokėliai – svogūnai – pupos

Daugiametės daržovės (braškės, smidrai, rabarbarai) auginamos atskirai. Bet jeigu atnaujinate, taip pat ieškokite naujos vietos darže.

DAR DIDESNIS DERLIUS

Kad derlius būtų dar didesnis, neapsiribokite tik lysvių keitimu. Prieš sodinant vėlyvesnes daržoves, galite spėti užauginti ankstyvą derlių. Arba po ankstyvųjų daržovių nuėmimo dar galima spėti užsiauginti trumpos vegetacijos daržoves vėlyvam derliui.

Toks būdas naudingas ne tik dėl to, kad žemė nestovi tuščia, bet ir dėl to, kad galima subalansuoti geresnes dirvos sąlygas. Štai keletas pavyzdžių, ką tiktų auginti, norint gauti du derlius iš vieno ploto:

Prieš pomidorus, baklažanus, paprikas – sėjame ankstyvąsias salotas, ridikėlius, pipirnes.

Po ankstyvųjų kopūstų derliaus – žieminiai ridikai ir ropės.

Po ankstyvųjų bulvių derliaus – brokoliai ir kitokie kopūstai vėlesniam vartojimui.

Po žirnių nuėmimo – salotos ir kitos prieskoninės žolelės rudens derliui.

Sėjomaina. Brokoliai.

Sėjomaina. Brokoliai.

Jei derlių nuėmėte, bet dar liko laiko iki žiemos, sėkite sideratines kultūras: garstyčias, vikius, liucernas ir kt. Jos papildys dirvą svarbiais mikroelementais ir organika, tad kitais metais derlius bus dar geresnis.

DARŽOVIŲ AUGINIMAS PRAMAIŠIUI

Dar vienas būdas subalansuoti dirvos kokybę, arba tiksliau tariant, mažiau ją išbalansuoti – tai sodinti daržoves pramaišiui. Kartu auginamos skirtingo tipo daržovės pasiima maisto medžiagas iš skirtingų dirvos sluoksnių, dera kitu metu, kenkėjams sunkiau surasti savo skanėstą. Toks būdas taikomas gamtinėje žemdirbystėje. Sėjomaina to jau nepavadinsime, bet iš esmės remiamasi tais pačiais kertiniais principais, kiekvieno augalo poreikiais dirvai ir maisto medžiagoms. Ingė Auželienė kursuose „Modernus sodas ir daržas“ sako, kad nesvarbu kokį auginimo būdą pasirinksime: ekologinę, gamtinę, tradicinę ar kitokią žemdirbystę, vis tiek reikia išmanyti svarbiausius augalo poreikius (kursuose galite išmokti ir jūs).

Tad ir eiliniame nedideliame daržiuke galima taikyti panašų būdą. Pavyzdžiui:

Kopūstų tarpueiliuose galima auginti salotas ir ridikėlius;

Burokų tarpueiliuose – svogūnus laiškams;

Morkų tarpueiliuose – pipirnes.

Ir bet kurios lysvės pakraščiuose galima auginti salotas ir kitas prieskonines žoleles.

PATARIMAS IŠ PRAKTIKOS

Kad ir ką pasirinksite, būtinai pasižymėkite. Jei kitais metais dar prisiminsite, kur sėjote morkas, tai dar po metų tikrai nebežinosite, kas kur buvo. Jeigu per metus užauginate ne vieną derlių, jei auginate daržoves pramaišiui, prisiminti dar sudėtingiau.

Paskirkite užrašų knygutę savo pastebėjimams arba susiraskite patogią programėlę savo telefone. Ten žymėkitės kur ką sodinote, kas gerai augo, kad derėjo prastai. Kai turėsite bent trejų metų užrašus, pamatysite, kad galite pasidaryti puikių išvadų ir išvengti daugelio klaidų ateityje.

Straipsnis buvo publikuotas ir LRytas.lt portale.

Taip pat skaitykite:

Dažniausios klaidos, kodėl nepavyksta užsiauginti daigų

Šiltnamis pavasarį, arba kaip paruošti šiltnamį po žiemos

Prenumeruokite „Geltono karučio“ naujienlaiškius ir gausite sezoninių patarimų, dizaino idėjų ir garantuotai - įkvėpimo.

Palaukite...

Ačiū.

Left Menu Icon
Krepšelis