Kuo anksčiau paruošite šiltnamį, tuo greičiau jame esanti žemė įšils ir galėsite sėti ridikėlius, žalumynus ir kitas ankstyvąsias daržoves. Kokių paruošiamųjų darbų reikalauja šiltnamis pavasarį, pataria sodininkystės specialistė, mūsų apželdinimo kursų “Geltonas karutis” lektorė Ingė Auželienė.
KODĖL REIKIA KEISTI ŽEMĘ ŠILTNAMYJE
Kad žemė būtų derlinga, gyvybinga, ji turi patirti natūralias gamtos sąlygas ir nuolat atsinaujinti. Jei vienoje vietoje auginami tie patys augalai keletą metų iš eilės, iš dirvos pasisavinamos tos pačios maisto medžiagos, joje apsigyvena tiems augalams būdingi kenkėjai, ten gyvuoja būdingi ligų užkratai. Taip ir atsitinka šiltnamyje.
Augindami daržoves lauke, to galime išvengti naudodami sėjomainos principą, t.y. kasmet keisdami auginamų daržovių tipą: vienais metais šakniavaisinės, kitais lapinės, ir t.t. Vienos daržovės išnaudoja daugiau tam tikrų maisto medžiagų, kitos kaip tik praturtina dirvą azotu (pavyzdžiui, ankštinės daržovės: žirniai, pupos, šparaginės pupelės). Kitas būdas, kurį dažniau naudoja gamtinės žemdirbystės propaguotojai – vienoje lysvėje auginti skirtingų rūšių daržoves.
Šiltnamyje sunku įgyvendinti ir vieną, ir kitą būdą, nes paprastai jame dominuoja agurkai ir (arba) pomidorai. Negalime keisti augalų – todėl keičiame žemę.
KAIP PAGERINTI GRUNTĄ ŠILTNAMYJE
Jei gruntas šiltnamyje jau daug metų nekeistas, verta tai padaryti dabar, prieš pavasario darbus. Kaip žinoti, ar jau reikia keisti? Paimkite saują į rankas: sveika gera žemė yra trupininės struktūros, nualinta žemė būna sušokusi, sunkiai įgerianti drėgmę. Jei seniai keitėte ar gerinote gruntą šiltnamyje, veikiausiai derlius buvo vis mažesnis, o ligos puolė vis labiau – tai irgi ženklas, kad laikas šiam darbui.
Norint pakeisti gruntą, senojo nukaskite bent 10 cm sluoksnį. Jame greičiausiai yra ligų užkratų, todėl verta net atskirą komposto krūvą susipilti, ten susluoksniuoti su daržo žeme, organinėmis atliekomis, ir palikti bent porą metų ramiai pastovėti. Į šiltnamį atneškite gero komposto (geriausia, kad būtų savo darže pasigamintas), į žemę galite įterpti perpuvusio mėšlo ar mėšlo granulių.
Jei žemė šiltnamyje buvo paruošta prieš metus ar dvejus, dabar grunto keisti nereikia, užteks pagerinti kompostu arba įterpiant pavasarinių trąšų.
MULČIAVIMAS ŠILTNAMYJE
Praėjusių metų mulčio likučius geriausia išvalyti ir išmesti į kompostą dar rudenį. Jei to nepadarėte, dabar pats laikas. Senas mulčio sluoksnis gali būti puiki vieta grybinių ligų užkratams.

Mulčiavimą gerai toleruoja pomidorai, taip palaikoma dirvos struktūra ir saikinga drėgmė viršutiniame dirvos sluoksnyje.
Pasirūpinkite naujomis mulčiavimo priemonėmis. Specialistė sako, kad vasarą gerai mulčiuoti šienu, kurio šviesi spalva atmuša šviesą ir neleidžia per daug įkaisti. O ankstyvą pavasarį ji rekomenduoja atvirkščiai – naudoti tamsų mulčią, pvz. kompostą arba nurūgštintas durpes. Tamsus mulčias geriau sugers šilumą ir ilgiau ją išlaikys, tai ypač svarbu esant pavojingiems pavasario temperatūrų svyravimams.
IŠVALYKITE ŠILTNAMIO KONSTRUKCIJAS
Nebūtina kasmet valyti šiltnamio konstrukcijų su cheminiais preparatais, tačiau švarą ir tvarką reikia palaikyti, ypač jei praėjusiais metais neaplenkė ligos ar kenkėjai. Jei tik galite, venkite stipraus cheminio poveikio priemonių, pavyzdžiui, vario sulfato tirpalo, chorkalkių. Tokios priemonės užmuša ne tik kenkėjus, bet ir kitus gyvus organizmus. Kai kas konstrukcijoms (metaliniams bėgiukams, rėmams, kt.) valyti naudoja praskiestą buitinį valiklį su chloru, tačiau labai svarbu, kad nepatenktų jo ant žemės. Juk ji vėliau turi išauginti sveiką traškų agurkėlį, kuris keliaus ant jūsų stalo.
Naudokite ekologiškus buitinius valiklius, probiotinius tirpalus, karštą vandenį, kalio muilą, kitas natūralias priemones.
UŽTIKRINKITE DRĖGMĘ
Jei jūsų šiltnamis buvo nudengtas šią žiemą, su drėgme problemų neturite, žemelė sulaistyta kaip reikiant.
„Į uždengtą uždarą šiltnamį labai sveika žiemą sumesti sniego. Jei to nedarėte, tikrai neužteks tiesiog palaistyti prieš sodinimą. Drėgmė turi gerai įsigerti, todėl gausiai laistykite jau dabar ir darykite tai ne kartą dar iki pirmos sėjos“, – pataria apželdinimo kursų lektorė Ingė Auželienė.
Patikrinkite ir laistymo sistemą, jei tokią turite. Priklausomai nuo sistemos ir nuo susidėvėjimo, gali tekti pakeisti žarneles arba jas tiesiog praplauti, prapūsti. Apžiūrėkite, ar viskas veikia, pasirūpinkite trūkstamomis detalėmis.
Polietilenu dengiamą šiltnamį galima uždengti jau dabar – kuo anksčiau uždengsite, tuo greičiau viduje įšils žemė, tuo anksčiu galėsite ragauti savo ridikėlių, svogūnų laiškų ir kitų pirmųjų žalumynų. Šiltnamis pavasarį paruoštas – laikas pirmiesiems savo skanėstams!
Jei su auginimu šiltnamyje turite rimtesnių bėdų, arba jei tiesiog norite išmokti auginimo pagrindus ir sėkmingai juos taikyti savo darže, prisijunkite prie trumpų ir orientuotų į praktiką kursų “Modernus sodas ir daržas“.