Sėkmingas arbūzų auginimas Lietuvoje iš pirmų lūpų

Arbūzų auginimas daug kam dar vis skamba egzotiškai, nors Lietuvoje jau galima įsigyti bent 18 skirtingų jų veislių. Perskaitę sužinosite, kaip juos užsiauginti: didelius ar mažus, raudonu minkštimu ar geltonu, saldesnius ar gaivesnius — tereikia pasirinkti. Pakalbinau arbūzų entuziastę Liną Narvydienę (Instagrame ji kaip @laimingas_darzas), kuri papasakojo, kaip išsirinkti tinkamą veislę pradedantiesiems, kada sėti, kaip persodinti daigus ir kaip žinoti, kad arbūzą jau laikas skinti.

Lina šiemet džiaugėsi savo penktu arbūzų auginimo sezonu. Nuotr. Lina Liubertaitė
Lina Narvydienė šiemet džiaugėsi savo penktu arbūzų auginimo sezonu. Nuotr. L. Narvydienė

Arbūzų įvairovė

Arbūzų būna labai įvairių. Veislės skiriasi:

  • Forma — gali būti apvalūs arba pailgi. Lina sako, kad būna arbūzų ir „vėzdo“ formos: vienas galas platus, o kitas siaurėjantis.
  • Vaisių dydžiu — vieni užauga mažuliukai, o kiti auginami rekordams mušti. Pavyzdžiui, arbūzų veislės ‘Carolina Cross’ vaisiai gali pasiekti 100 ir daugiau kilogramų (ne Lietuvoje).
  • Žieve. Būna vienspalvių: pavyzdžiui, geltonų ar tamsiai žalių. Būna su dryžiais ar net su geltonais taškeliais.
‘Moon and Stars’ arbūzai primena žvaigždėtą dangų. Ne veltui toks veislės pavadinimas. Nuotr. Lina Narvydienė
‘Moon and Stars’ arbūzai primena žvaigždėtą dangų. Ne veltui toks veislės pavadinimas. Nuotr. Lina Narvydienė
  • Minkštimo spalva. Jų yra net penkios: raudona, geltona, oranžinė, balta ir rožinė.
  • Saldumu. 
  • Vegetacijos laiku. Arbūzų veislės yra skirstomos į ankstyvąsias, vidutinio ankstyvumo ir vėlyvąsias.

Įvairių daržovių auginimo paslapčių galite išmokti iš ekspertės — kviečiame į kursus „Šiuolaikinis daržas“. Tai nuotoliniai išsamūs mokymai norintiems auginti augalus ne iš nuojautos, o remiantis mokslu paremtomis žiniomis ir patyrusių sodininkų sukaupta praktika.

Ką rinktis pradedantiesiems

Tai kaip išsirinkti tinkamą veislę ir nuo ko pradėti? Lina rekomenduoja rinktis trumpesnės vegetacijos arbūzus, t.y. ankstyvąsias arba vidutinio ankstyvumo veisles. Kuo trumpesnis vegetacijos laikas, tuo didesnė garantija, kad arbūzai spės užaugti ir sunokti net ir vėsesnę vasarą. 

Priklausomai nuo veislės, arbūzų minkštimas gali būti įvairių spalvų. Nuotr. Lina Narvydienė  
Priklausomai nuo veislės, arbūzų minkštimas gali būti įvairių spalvų. Nuotr. Lina Narvydienė  

Tiesa, jei mėgstate besėklius arbūzus, Lina skuba pabrėžti — tai kaprizingi augalai. Nors Lietuvoje jų sėklų galima nusipirkti ir teigiama, kad jie čia puikiai auga, reikėtų turėti omenyje, kad besėkliai arbūzai yra sterilūs ir augdami vieni vaisių neužmezgą. Todėl šalia derėtų auginti panašiu metu žydinčius arbūzus, kurie užaugę turi sėklų. 

Pasiteisinusios veislės pradedantiesiems:

  • ‘Kiemintai’ — populiariausia Lietuvoje arbūzų veislė. Tai selekcininko K. Nedzvecko išvesta veislė, pritaikyta Lietuvos klimatui. Intensyviai raudonu minkštimu, žievė nuo tamsiai žalios iki šviesesnės žalios spalvos — veislė nėra nusistovėjusi, todėl pasitaiko variacijų. Labai saldūs. 
Kiemintai
Lietuviškos veislės ‘Kiemintai’ arbūzai. Nuotr. Lina Narvydienė 
Lietuviškos veislės ‘Kiemintai’ arbūzai. Nuotr. Lina Narvydienė 
  • ‘Sugar Baby’ — kaip Lina sako, šie arbūzai visada užaugs ir sunoks — tokia patikrinta ir  patikima veislė. Vaisiai užauga nedidelio svorio (4 – 5 kg) ir išsiskiria itin intensyviu, kai kuriems net per dideliu saldumu. Minkštimas ryškiai raudonas, o žievė vienspalvė, tamsiai žalia. Tai antra pagal populiarumą veislė Lietuvoje. 
  • ‘Janosik’ — vienspalviai žali arbūzai su intensyviai geltonu minkštimu. Vaisiai kiek mažiau saldūs lyginant su kitomis veislėmis. 
  • ‘Red Star F1’ — tai hibridinė veislė, kurią Lina augina kiekvienais metais. Arbūzai sunoksta vieni pirmųjų. Veislė atspari ligoms, o skoniu primena veislinius arbūzus. 
‘Red Star F1’ hibridas skoniu nenusileidžia veisliniams arbūzams. Nuotr. Lina Narvydienė  
‘Red Star F1’ hibridas skoniu nenusileidžia veisliniams arbūzams. Nuotr. Lina Narvydienė  

Arbūzų auginimas nuo pirmųjų žingsnių

Arbūzų sėjimas:

  1. Planuokite sėją balandžio mėnesį. Lina pataria atkreipti dėmesį į turimas sąlygas: arbūzo daigai reikalauja labai daug šviesos, tad jei jos namie trūksta, geriau sodinti po balandžio 20 dienos, kai dienos jau yra ilgesnės.
  2. Sėkite į 1 litro talpos vazonėlius. Jie nemėgsta persodinimo, tad iškart skirkite vieną vazonėlį vienai sėklai.
  3. Daigus auginkite namuose arba šiltnamyje apie mėnesį laiko.
Arbūzų auginimas — taip atrodo daigas prieš sodinimą į lysvę. Nuotr. Lina Narvydienė  
Arbūzų auginimas — taip atrodo daigas prieš sodinimą į lysvę. Nuotr. Lina Narvydienė  

Daigų persodinimas į lauką

Arbūzų daigus perkelkite į lauką maždaug gegužės paskutinę savaitę,  bet jei yra vėsiau — iki birželio vidurio. Stebėkite orus, nes net ir pusės laipsnio šalna arbūzams gali būti pražūtinga. 

Parinkite arbūzams gerą vietą darže. Jiems reikalinga šviesi, atvira, saulėta vieta — geriausia pietinė pusė, kur saulės bus apsčiai. 

Skirkite arbūzams augti pakankamai vietos. Iš pradžių gali būti sudėtinga tai numatyti. Augalo plėtimasis labai priklauso nuo veislės — vienos kompaktiškesnės, kitos išauga ir po 3 metrus į šonus. Lina arbūzams paskiria 1,5 m lysvę, o takams palieka 1,5 – 2 m. Antroje vasaros pusėje takų jau nebesimato, bet iš esmės tiek užtenka.

Arbūzai linkę plėstis, tad sodindami daigus palikite daugiau vietos. Nuotr. Lina Narvydienė  
Arbūzai linkę plėstis, tad sodindami daigus palikite daugiau vietos. Nuotr. Lina Narvydienė  

Kai sodinsite daigus į gruntą, neardykite šaknų — arbūzų šaknynas yra labai jautrus, stenkitės nepažeisti. 

Po persodinimo į lauką daigus uždekite agroplėvele. Nors birželį dienos būna šiltos, bet naktys dar gali būti vėsios — jei temperatūra nukrenta žemiau nei +15 laipsnių, arbūzų daigai nebeauga nei dieną, nei naktį. Uždengtus arbūzus Lina laiko maždaug iki Joninių, tuomet naktys tampa šiltesnės, jie pradeda žydėti, uždangalus galima nuimti.

Kaip prižiūrėti arbūzus

Persodintus daigus Lina rekomenduoja po 10 dienų patręšti azoto turinčiomis trąšomis — jos skatins lapų ir stiebų vystymąsi. 

Dar po kelių savaičių arbūzus galima palepinti kalio prisotintomis trąšomis — jos užtikrins augalo žydėjimą ir vaisių mezgimą. 

Užsimezgęs arbūziukas. Nuotr. Lina Narvydienė  
Užsimezgęs arbūziukas. Nuotr. Lina Narvydienė  

Lina juokauja, kad laistymas kelia turbūt daugiausiai diskusijų tarp arbūzų augintojų. Vieningos nuomonės nėra. Vieni laisto daug ir retai, kiti dažnai ir po mažai. 

Vis dėlto su laistymu nereikėtų persistengti, nes šaknys gali pradėti pūti —  juk arbūzai kilę iš šiltų kraštų, kur vandens nėra tiek daug. Reikiamą vandenį arbūzai pasisavina per lapus, tad ryto rasa jiems yra pats tas. O toliau situaciją reikėtų stebėti pagal orus. 

Nors arbūzai plečiasi greitai, jų genėti nereikėtų. Vaisius augalas mezga pirmiausia ant pagrindinio stiebo, tik vėliau ant šoninių šakų — tad nugenėjus galima prarasti ne tik dalį derliaus, bet ir vaisiai užaugs mažesni.

Kada skinti arbūzus

Arbūzų derliaus mėnuo yra rugpjūtis, bet vėlgi, viskas priklauso nuo vegetacijos laiko — ankstyvosios veislės derlių pradeda duoti jau liepos gale. 

Štai kokia arbūzų derliaus įvairovė Linos kieme. Nuotr. Lina Narvydienė  
Štai kokia arbūzų derliaus įvairovė Linos kieme. Nuotr. Lina Narvydienė

Pradedantiesiems arbūzų augintojams dažnai kyla klausimas, kaip žinoti, ar arbūzas jau sunokęs ir jį galima skinti. Lina sako, kad vieno labai patikimo recepto nėra — kartais net ir jai nepavyksta, prapjovus tenka nusivilti. Būna ir atvirkščiai — požymių jokių, o arbūzas jau pilnai sunokęs. 

Ar arbūzą jau galima skinti, Lina siūlo vadovautis šiais požymiais:

  • Ieškokite sudžiūvusio ūselio ir parudavusio lašo formos lapelio, vadinamo ausele. Tiek ūselio, tiek auselės reikėtų ieškoti prie arbūzo kotelio.
Sudžiūvę ūselis ir lapelis — tikėtina, kad arbūzas jau prinokęs. Nuotr. Lina Narvydienė  
Sudžiūvę ūselis ir lapelis — tikėtina, kad arbūzas jau prinokęs. Nuotr. Lina Narvydienė  
  • Kitas būdas yra atsargiai paversti arbūzą ir patikrinti, kokios spalvos yra ta dalis, kuri remiasi į žemę. Jei arbūzas prinokęs — dėmė yra ryškiai geltona. Jei dar neprinokęs — balkšva arba žalsva.
Dar vienas prinokusių arbūzų požymis — geltona dėmė. Nuotr. Lina Narvydienė 
Dar vienas prinokusių arbūzų požymis — geltona dėmė. Nuotr. Lina Narvydienė 

Ačiū Linai už išsamią pažintį su arbūzais. Šis straipsnis yra parengtas pagal mūsų pokalbį „Žinių radijo“ laidoje „Augalų entuziastai“ — visą pokalbį rasite čia.

TAIP PAT SKAITYKITE:

„Batatai gali augti ir Lietuvoje: išsami auginimo instrukcija“

„Meksikietiškos daržovės lietuviškame darže: misija įmanoma!“

SUSIJĘ KURSAI:

„Šiuolaikinis daržas“ — nuotoliniai kursai norintiems auginti valgomus augalus ne iš nuojautos, o remiantis mokslu paremtomis žiniomis ir patyrusių sodininkų sukaupta praktika.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis