Meksikietiškos daržovės lietuviškame darže: misija įmanoma!

Ar žinojote, kad lietuviškame darže gali puikiausiai augti spalvingos meksikietiškos daržovės? Kalbinu Eglę Mikolaitytę iš šeimos ūkio „Sofos ūkininkai“, kuri papasakojo, kaip susikurti įdomesnį daržą ir patiems jame užsiauginti ne tik geltonų, bet ir įvairiaspalvių kukurūzų, pomidorų „pusbrolių“ tomatilų bei dumplainių, įdomesnių pupelių ir meksikietišku karščiu žaižaruojančių aitriųjų pipirų. Tad užsidedam sombrerus ir keliaujam medžiot šviežių idėjų!

Meksikietiškos daržovės gali augti ir lietuviškame darže.
Meksikietiškos daržovės gali augti ir lietuviškame darže.

MEKSIKIETIŠKOS DARŽOVĖS: NEĮTIKĖTINA KUKURŪZŲ ĮVAIROVĖ

Atrodo, tokios meksikietiškos daržovės, kaip kukurūzai, mūsų nebestebina. Juk perkam, valgom, o kai kurie ir patys auginam. Bet ar žinojot, kad kukurūzai tikrai nebūtinai turi būti tik geltoni? Tikrai nustebau, kai Eglė pradėjo vardyti kukurūzų spalvinę įvairovę. Pasirodo, jie gali būti:

  • Balti,
  • Juodi,
  • Violetiniai,
  • Raudoni,
  • Dryžuoti,
  • Su taškeliais,
  • Lyg stikliniai, peršviečiamais įvairiaspalviais grūdeliais ir t. t.

Be to, Eglė pasakoja, kad pirmieji kukurūzai, kurie prieš tūkstančius metų pradėti auginti Meksikoje, buvo vos 2,5 cm ilgio ir tikrai ne geltoni, o tamsiai mėlyni, violetiniai ar net juodi. Įdomu dar ir tai, kad tamsių kukurūzų maistinė vertė yra gerokai didesnė nei mums įprastų geltonųjų. Pastarieji tiesiog yra produktyviausi – turbūt dėl to labiausiai ir paplito po visą pasaulį.

KUKURŪZŲ VEISLĖS – KAIP IŠSIRINKTI TINKAMAS

Eglė pabrėžia, kad norint užsiauginti skanių  kukurūzų, pirmiausia reikia tinkamai pasirinkti jų veisles:

1) Jos būtinai turi būti skirtos maistui (ne pašarams ar miltams), nes tik tokios sunokina skanius saldžius kukurūzus;

2) Geriau rinktis ankstyvesnes kukurūzų veisles, kad burbuolės spėtų subręsti iki rudens šalčių. Kukurūzų vegetacijos periodas gana ilgas, tad gegužę pasėti kukurūzai burbuoles subrandina tik spalį;

3) Jeigu mėgstame spragintus kukurūzus, auginkite būtent tam skirtas veisles, bet turėkite galvoje, kad tiesiog valgyti tokius kukurūzus nebus skanu.

KUKURŪZŲ AUGINIMAS: GUDRYBĖS, KURIAS REIKIA ŽINOTI

Pati auginau kukurūzus ne kartą. Bet esu girdėjusi, kad pavyksta toli gražu ne visiems. Kodėl?

Eglė Mikolaitytė sako, kad meksikietiškos daržovės, tokios kaip kukurūzai, labai mėgsta šilumą. O Lietuvoje mes negalime tiksliai nuspėti, ar vasarą bus pakankamai saulės ir šilumos, o gal ištisai bus drėgna ir apniukę.

Norint sėkmingai užsiauginti įvairių kukurūzų, reikia žinoti kelias gudrybes.
Norint sėkmingai užsiauginti įvairių kukurūzų, reikia žinoti kelias gudrybes.

Oro sąlygų nepakeisime, bet yra tam tikrų gudrybių, kurios gali padėti kukurūzams gerai jaustis lietuviškame darže:

  • Kukurūzai dažniausiai sėjami tiesiai į dirvą. Bet galima kiek anksčiau susidaiginti sėklas namuose ant palangės, o kai dirva jau bus pakankamai įšilusi, perkelti į ją jau sustiprėjusius daigus. Tikėtina, kad taip augalas užaugs ir subręs greičiau, ir derlių pavyks nuimti laiku. Bet turėkite galvoje, kad į dirvą daigus reikia perkelti ypatingai atsargiai, nes kukurūzai yra gana jautrūs persodinimui.
  • Į dirvą kukurūzus sėkite arba sodinkite tik praėjus dviem savaitėms po paskutinių šalnų. Dirva turi būti gerai įšilusi – siekti 16-17 laipsnių. Taip bus gerokai daugiau šansų, kad kukurūzai sėkmingai sudygs ir augs.
  • Sėkite arba sodinkite gana tankiai, arti vienas kito, kad stiebdamiesi į viršų, augalai vienas į kitą atsiremtų ir neišlūžtų.
  • Prie kukurūzų pasodinkite moliūgų arba cukinijų – jų lapai sutvirtins kukurūzų pagrindą ir juos prilaikys, pataria Eglė.
  • Dažnai ir negailėdami laistykite, nes kukurūzai mėgsta drėgną gruntą, ypač burbuolių formavimosi metu.

DUMPLAINIAI: SALDŪS KAIP UOGOS IR GRAŽŪS KAIP GĖLĖS

Dar vienos meksikietiškos daržovės, kurias drąsiai galima auginti Lietuvoje – tai dumplainiai arba dumplūnės. Tikriausiai daugelis esate matę, ragavę ar net auginę mažus geltonus dumplainius (kiti augintojai juos vadina peruvinėmis dumplūnėmis).

Gražūs ir skanūs desertiniai dumplainiai.
Gražūs ir skanūs desertiniai dumplainiai.

Jie gražūs, saldūs ir skanūs kaip uogos, todėl dažniausiai naudojami:

  • Desertų gamyboje,
  • Tortams puošti,
  • Džiovinti kaip sveikas užkandis.

Šiuos dumplainius geriausia auginti šiltnamyje.

POMIDORO „PUSBROLIS“ – TOMATILAS

O štai tomatilas yra mums kur kas mažiau pažįstamas. Jis irgi yra dumplainis (dar vadinamas filadelfine dumplūne), tik gerokai didesnis už desertinį. Gali būti geltonas, žalias arba violetinis.

Geltonas tomatilas. Nuotr. E. Mikolaitytė
Geltonas tomatilas. Nuotr. E. Mikolaitytė

Savo išvaizda tomatilas labai panašus į pomidorą. Bet, anot Eglės, skoniu ir struktūra nuo pomidoro jis gerokai skiriasi – yra sultingesnis ir ne toks saldus. Puikiai tinka gaminant:

  • Padažus,
  • Salsas,
  • Čatnius.

TOMATILAMS NEBŪTINAS ŠILTNAMIS

Šios meksikietiškos daržovės gali būti auginamos šiltnamyje, bet kuo puikiausiai auga ir atviroje dirvoje.

Tomatilai arba dumplainiai dirvoje. Nuotr. E. Mikolaitytė
Tomatilai arba dumplainiai dirvoje. Nuotr. E. Mikolaitytė

Maža to, tomatilai patys pasisėja ir gali išplisti kaip piktžolė – be didelių pastangų galima turėti nors ir visą lauką. Todėl Eglė pataria prieš pradedant juos auginti, gerai įvertinti, ar turėsite kur dėti derlių. Nes jis būna tikrai gausus – šakos net lūžta nuo vaisių.

AŠTRIŲ POJŪČIŲ MĖGĖJAMS – MEKSIKIETIŠKI AITRIEJI PIPIRAI

Meksikietiška virtuvė tiesiog neįmanoma be aitriųjų pipirų, kurių įvairovė stulbina. Augintoja šiemet planuoja auginti net 20-30 aitriųjų pipirų veislių. Sako, kad atsirinko tik pačias įdomiausias išvaizda ir skoniu. O rinktis tikrai yra iš ko, nes aitrieji pipirai gali būti pačių įvairiausių spalvų:

  • Raudoni,
  • Violetiniai,
  • Balti,
  • Geltoni,
  • Žali.
Žali aitrieji pipirai. Nuotr. E. Mikolaitytė
Žali aitrieji pipirai. Nuotr. E. Mikolaitytė

Taip pat įdomių formų:

  • Įprasti pailgi,
  • Apvalūs,
  • Varpelio formos,
  • Raukšlėti ir pan.

Ką jau kalbėti apie aštrumo spektrą: nuo vos liežuvį kutenančių iki nejuokingai deginančių.

AITRIŲJŲ PIPIRŲ GALI UŽSIAUGINTI IR NETURINTYS DARŽO

Aitriuosius pipirus galima auginti:

  • Šiltnamyje – Eglė sako, kad jame auginant pipirus, geras rezultatas garantuotas;
  • Atviroje dirvoje – jeigu vasara saulėta ir šilta, pipirai auga be didelio vargo;
  • Vazone ant palangės arba terasoje – kadangi pipirai yra daugiamečiai augalai, juos vazonuose galima auginti net kelis metus iš eilės.
Iš šių meksikietiškų pipirų sėklų Eglė Mikolaitytė augins savąjį derlių. Nuotr. E. Mikolaitytė
Iš šių meksikietiškų pipirų sėklų Eglė Mikolaitytė augins savąjį derlių. Nuotr. E. Mikolaitytė

AR TIESA, KAD AITRIŲJŲ PIPIRŲ NEREIKĖTŲ AUGINTI ŠALIA SALDŽIŲJŲ PAPRIKŲ

Esu girdėjusi žmones pasakojant, kad aitriuosius pipirus auginant šalia saldžiųjų paprikų arba auginant skirtingas pipirų veisles labai arti viena kitos, susimaišo jų skoniai. Bet Eglė sako savo šeimos ūkio praktikoje tokio reiškinio nepastebėjusi. Nėra buvę, kad pirmus metus auginamos paprikos apkarstų, o aitrieji pipirai pasidarytų saldūs.

Kita vertus, galbūt taip galėtų nutikti ateities kartose, jeigu augalai susikryžmintų ir jūs sodintumėte sukryžminto augalo sėklas metai iš metų. Taip netyčia gal ir naują pipirų veislę išvestumėte.

MEKSIKIETIŠKOS DARŽOVĖS: ĮVAIRESNĖS PUPELĖS

Pupelės Lietuvoje auginamos ir labai mėgstamos. Tik pas mus labiau paplitusios paprastos baltosios. Tuo tarpu Meksikoje valgoma daugiau raudonųjų ir juodųjų pupelių.

Juodos ir baltos pupelės.
Juodos ir baltos pupelės.

Kaip jų užsiauginti? Pašnekovė sako, kad ji jau ne kartą sėkmingai užsiaugino pupelių, kurias tiesiog nusipirko maisto prekių parduotuvėje. Tad ir jūs galite parduotuvėje įsigyti patinkančių pupelių, jas sukišti į žemę ir žiūrėti, kas iš to išeis. Juk augalų auginimas visada yra tam tikras eksperimentas su netikėtais rezultatais.

KAM REIKALINGOS MEKSIKIETIŠKOS DARŽOVĖS LIETUVIŠKAME DARŽE

Negalvokite, kad Eglė neaugina tradicinių daržovių – be abejo, jos darže yra ir bulvių, ir svogūnų, ir burokėlių. Tačiau daržas gali atlikti ne maisto auginimo funkciją, jis gali būti ir gražus, ir įdomus. Temos pasirinkimas – vienas iš būdų mėgautis auginimu, puiki proga išbandyti auginti ką nors nauja. Meksikietiškos daržovės įneša šarmo ir leidžia kurti smagias istorijas. O gal jūs sugalvosite savo daržo temą šiems metams?

Dėkoju Eglei Mikolaitytei už įkvėpimą užsiauginti darže ko nors naujo ir įdomaus. Visą mūsų pokalbį galite išgirsti „Žinių radijo“ laidoje „Augalų entuziastai“.

TAIP PAT SKAITYKITE:

„Batatai gali augti ir Lietuvoje: išsami auginimo instrukcija“

„Populiariausios pomidorų veislės: sąrašas pradedantiesiems“

SUSIJĘ KURSAI:

„Šiuolaikinis daržas“ – nuotoliniai kursai norintiems auginti valgomus augalus ne iš nuojautos, o remiantis mokslu paremtomis žiniomis ir patyrusių sodininkų sukaupta praktika.

Prenumeruokite „Geltono karučio“ naujienlaiškius ir gausite sezoninių patarimų, dizaino idėjų ir garantuotai - įkvėpimo.

Palaukite...

Ačiū.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis