Populiariausios pomidorų veislės: sąrašas pradedantiesiems

Populiariausios pomidorų veislės praverčia tada, kai norite pradėti auginti pomidorus, bet neaišku, nuo ko pradėti. Jei užmetėt akį į sėklų lentynas, tikiu, kad jau susisuko galva, nes pomidorų veislių yra tūkstančiai. Pradėkite nuo populiariausių, o kitais metais jau žinosite, kas patinka Jums ir kokių auginti daugiau.

Sąrašą sudarė mano kolegė Sigita, papildžiau aš ir dar mano mama. Jis paremtas ne parduotuvių pardavimo statistikomis (jų net ir nežinome), o apžvalgomis iš Facebook grupių, kur nuolat vyksta diskusijos ir populiariausių veislių balsavimai. Todėl šiame sąraše rasite ir tokių, kurios parduodamos parduotuvėse, ir tokių, kurios išsaugotos iš seno arba atsivežtos iš užsienio, bet tiek išpopuliarėjusios, kad negalėjom jų neįtraukti.

Aptariu kiekvienos veislės augumą, spalvą, dydį, derlingumą ir skonines savybes. Išskiriu po kelias populiariausias veisles tarp:

  • raudonų / avietinių,
  • geltonų / oranžinių,
  • žalių,
  • tamsių,
  • smulkių, vyšninio tipo,
  • vazoninių pomidorų.

Tad pradėkim.

Populiariausios pomidorų veislės yra tos, kurios metai iš metų sutinkamos dažname šiltnamyje.Nuotr. L. Liubertaitė
Populiariausios pomidorų veislės yra tos, kurios metai iš metų sutinkamos dažname šiltnamyje.Nuotr. L. Liubertaitė

POPULIARIAUSIOS POMIDORŲ VEISLĖS: RAUDONI POMIDORAI

Raudoni pomidorai – visiška klasika, bet nuobodžiais jų tikrai nepavadinsi. Ir nors raudonų pomidorų pasirinkimo gausa stulbina, vis tik dauguma augintojų augina šias veisles:

‘Red Pear’ – kriaušės formos, dideli, mėsingi pomidorai. Pati juos auginau jau kelis sezonus ir tikrai auginsiu vėl, nes šių raudonų pomidorų aromatas ir skonis fantastiški! Odelė plona, minkštimas mėsingas ir sultingas. Tinka valgyti šviežius, gaminti padažus ir konservuoti. Aukštaūgė, ankstyva ir labai derlinga veislė.

Nuostabaus grožio, aromato ir skonio raudoni ‘Red Pear’ pomidorai. Nuotr. L. Liubertaitė
Nuostabaus grožio, aromato ir skonio raudoni ‘Red Pear’ pomidorai. Nuotr. L. Liubertaitė

‘S. Marzano-2’ – vėlyva aukštaūgė (1,2-1,8 m) veislė. Vaisiai raudoni, pailgi 6-12 cm ilgio. Subalansuoto skonio, ypač tinka konservuoti ir džiovinti.

‘Jaučio širdis’ arba ‘Oxheart’ – širdies formos, dideli (iki 600 g) pomidorai. Labai mėsingi ir sultingi. Skanūs ir švieži, bet ypač tinka tirštiems padažams, sriuboms. Augalas aukštaūgis, tinka auginti lauke ir šiltnamyje. Vidutinio ankstyvumo veislė.

Mėsingas pomidoras ‘Jaučio širdis’. Nuotr. L. Liubertaitė
Mėsingas pomidoras ‘Jaučio širdis’. Nuotr. L. Liubertaitė

Malinowy Rodeo’ – dar viena širdinių pomidorų veislė. Labai gražūs avietinės spalvos vaisiai. Pomidorai mėsingi, beveik be sėklų, šiek tiek briaunoti, dideli (500-650 g). Puikaus skonio ir aromato.

GELTONI POMIDORAI

Šios spalvos kategorijoje labai populiarios tokios veislės:

‘Ananas’ – ankstyva aukštaūgė veislė, ypač vertinama dėl saldaus, švelnaus skonio ir puikaus aromato vaisių. Pomidorai dideli, mėsingi. Mano šeimoje jie irgi labai mėgstami – gal dėl to, kad dievinam mėsingus pomidorus, o jie būna vieni pirmųjų ir leidžia pasimėgauti sezono pradžia su dideliu malonumu.

Mūsų šeimoje geltoni ‘Ananas’ pomidorai ypač mėgstami, tad suvalgom juos labai greitai. Nuotr. L. Liubertaitė
Mūsų šeimoje geltoni ‘Ananas’ pomidorai ypač mėgstami, tad suvalgom juos labai greitai. Nuotr. L. Liubertaitė

‘Korol Sibiri’ tikrai ne veltui vadinami karališkais. Šie dideli, širdies formos geltoni pomidorai savo skoniu dažniausiai užkariauja visų ragautojų simpatijas. Vaisiai mėsingi, labai saldūs, beveik neturi sėklų. Stiebai aukšti, iki 2 m aukščio. Tinka auginti ir lauke, ir šiltnamyje. Tiesa, šios veislės pomidorų sėklų nusipirksite tik pas pomidorų augintojus ar entuziastus, nes įprastose parduotuvėse jų rasti sudėtinga.

‘Zoltyje grebeshki’ (‘Žoltie grebeški’) – dar viena aukštaūgė, labai derlinga geltonų pomidorų veislė. Vaisiai širdies formos, vidutinio dydžio, tvirti. Puiki saldumo ir rūgštumo pusiausvyra. Sėklų irgi ieškokite tiesiai pas pomidorų augintojus.

Suprantu, atrodo keistai, kodėl sėklų parduotuvėse negalima gauti – apie tai skaitykite “Įdomių veislių pomidorų sėklos – iš kur jų gauti?“, labai aiški situacijos apžvalga.

ŽALI POMIDORAI

‘Green zebra’ – ir kaipgi be žalių pomidorų! Tai vidutiniškai ankstyva aukštaūgė veislė, kurios pomidorai vidutinio dydžio skanūs, aromatingi.

Kadangi vaisiai žaliai dryžuoti, nepakeičiami ruošiant įvairiaspalves salotas. Nokstant mažai keičia spalvą, tai vis tenka ranka „prinokimą“ patikrint. Vėliau jau ir akys „supranta“.

TAMSŪS POMIDORAI

Tamsūs pomidorai (tamsiai raudoni, rudi, violetiniai, mėlyno atspalvio) pastaraisiais metais tampa vis populiaresni, nes pasižymi intensyviu, gerai subalansuotu skoniu ir turi labai daug antioksidantų. Štai trys populiariausios pomidorų veislės tarp tamsiųjų:

‘Noire de Crimée’ (‘Black Krim’) – daugelio giriama tamsių pomidorų veislė. Vaisiai dideli, raudonai rudi, labai sultingi ir saldūs. Krūmas aukštaūgis, derlingas.

‘Noire de Crimée’ pomidorai. Nuotr. L. Liubertaitė
‘Noire de Crimée’ pomidorai. Nuotr. L. Liubertaitė

‘Black Prince’ – dar vieni populiarieji. Ši veislė labai mėgstama dėl intensyvios tamsios spalvos bei didelių, sultingų ir saldžių vaisių. Veislė vidutinio ankstyvumo, aukštaūgė (iki 2,5 m aukščio).

‘Blue Jollies’ – šie pomidorai su tamsiai violetiniais „antpečiais“ susilaukia pomidorų augintojų liaupsių dėl intensyvaus aromato ir ypatingo saldumo. Jie – ir šiltnamio puošmena, ir tikras skanėstas. Veislė kiek vėlyvesnė, aukštaūgė. Šių pomidorų sėklų parduotuvėse irgi nėra, bet prisijungę prie pomidorų augintojų grupių socialiniuose tinkluose, tikrai rasite, kas jomis dalinasi. Pati jų irgi dar nebandžiau, smalsu būtų susirasti ir užsiauginti.

‘Sgt. Peppers’ – šie širdies formos tamsiai mėlyni pomidorai verčia aikčioti iš nuostabos: ir dėl ypatingo gražumo, ir nenusakomo skanumo. Vaisiai saldaus skonio su vaisiniu prieskoniu, turi labai nedaug sėklų. Augalas aukštaūgis, vidutinio vėlyvumo, labai derlingas.

VYŠNINIAI POMIDORAI

Populiariausios pomidorų veislės rinkimuose į aukščiausias pozicijas pretenduoja ne viena vyšninių pomidorų veislė. Juos dažniausiai mėgsta visi, bet ypač – vaikai. Dažnai tie pomidoriukai net nespėja sunokti, o jau būna mažų pirštukų nuraškyti. Patys populiariausi vyšninių pomidorų kategorijoje:

‘Black cherry’ – turbūt dažniausiai linksniuojama veislė, kai kalba pasisuka apie vyšninius pomidorus. Gražūs, saldžiarūgščiai, sultingi – jie tiesiog negali nusibosti! Pati šiuos tamsius pomidoriukus giriu jau ne pirmus metus ir tikrai neketinu liautis, nes jie iki šiol nė karto nenuvylė (apie geriausias praėjusių metų veisles mano šiltnamyje rašiau čia). Nors odelė linkusi trūkinėti, nuostabus skonis šį nedidelį minusą tikrai kompensuoja. Veislė aukštaūgė ir labai derlinga, drąsiai galima dviem stiebais auginti.

Populiariausios pomidorų veislės rinkimuose ‘Black cherry’ pomidoriukai užimtų vieną aukščiausių pozicijų. Nuotr. L. Liubertaitė
Populiariausios pomidorų veislės rinkimuose ‘Black cherry’ pomidoriukai užimtų vieną aukščiausių pozicijų. Nuotr. L. Liubertaitė

‘Barry’s crazy chery’ – labai giriami ir daugelio mėgstami geltoni pomidoriukai. Krūmas aukštas, ypač derlingas. Ant vienos kekės sunoksta kelios dešimtys šviesiai geltonų, tvirtų, saldžių ir traškių pomidoriukų. Be to, jie gana ilgai išsilaiko. Sėklų irgi ieškokite pas pomidorų augintojus-entuziastus.

‘Rubinka’ – raudoni vyšniniai pomidoriukai. Ant vienos kekės beveik vienu metu subręsta apie 30 pomidorų, todėl galima skinti kekėmis. Saldūs, skanūs, tinka valgyti tiesiai nuo krūmo, bet taip pat džiovinti ir konservuoti. Augalai aukštaūgiai.

VAZONINIAI POMIDORAI

Tie, kas neturi daržo ar šiltnamio, pomidorus puikiausiai gali auginti vazonuose ant palangės, balkone arba terasoje. Populiariausios pomidorų veislės, tinkamos auginti vazonuose, yra šios:

‘Venus’ – visiška vazoninė pomidorinė klasika. Lengvai auginami, nepretenzingi, o be to ir tikrai skanūs, derlingi. Krūmas užauga apie 30 cm aukščio. Vaisiai oranžiniai, apvalūs, 15–20 g svorio.

‘Vilma’ – raudonos spalvos vaisius nokinanti veislė. Derlius paprastai būna gausus, o vaisiai skanūs ir švieži, ir konservuoti. Krūmas užauga iki 25 cm.

Nokstantys vazoniniai ‘Vilma’ pomidorai. Nuotr. L. Liubertaitė
Nokstantys vazoniniai ‘Vilma’ pomidorai. Nuotr. L. Liubertaitė

‘Tumbling Tom red’ labai tiks, jeigu norite pomidorus auginti pakabinamuose arba labai aukštuose vazonuose kaip gėles, o gal net kartu su gėlėmis! Tai svyrančių pomidorų veislė, gausiai nokinanti mažus raudonus pomidoriukus. Ir skanu, ir aplinką puošia.

Auginti vazonuose idealiai tinka ir Dwarf tipo žemaūgius pomidorus. Apie juos esu parašiusi išsamų straipsnį, tad užsukite paskaityti čia. Šių pomidorų sėklos dar nepardavinėjamos paprastose parduotuvėse, bet pas pomidorų augintojus-entuziastus įsigysite be didelio vargo.

Tai štai tokios populiariausios pomidorų veislės šįkart. Aišku, sąrašą galima būtų tęsti, pildyti, pomidorus kitaip grupuoti. Šis neilgas sąrašas yra tik orientyras pačiam pirmam startui. Visada siūlau pradėti nuo kelių populiarių, tikrai daug kam pasiteisinusių variantų, o paskui ieškoti kažko išskirtinio, nematyto ir egzotiško. Tad auginkit, ragaukit ir raskit savo mėgstamiausias veisles!

Pasiruoškite pomidorų auginimui su Emedelynas.lt

TAIP PAT SKAITYKITE:

„Senosios lietuviškos pomidorų veislės: išsami apžvalga“

„Geriausios pomidorų veislės 2020: mano šiltnamio derliaus apžvalga“

„Įdomių veislių pomidorų sėklos: iš kur jų gauti?“

SUSIJĘ KURSAI:

„Šiuolaikinis daržas“ – tai nuotoliniai kursai norintiems auginti valgomus augalus ne iš nuojautos, o remiantis mokslu paremtomis žiniomis ir patyrusių sodininkų sukaupta praktika. Kursus sudaro vaizdo pamokos jums patogiu metu ir tiesioginė klausimų-atsakymų sesija su lektore po jų.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis