Geriausios pomidorų veislės 2020: mano šiltnamio derliaus apžvalga

Tikiu, kad jau svarstote, kokius pomidorus auginsite šiemet. Kad išsirinkti būtų lengviau, kviečiu pažiūrėti, kokios geriausios pomidorų veislės 2020 metais užderėjo mano šiltnamyje. Tai tradicinė kasmetinė mano derliaus apžvalga ir subjektyvi nuomonė apie augintas pomidorų veisles. Video siužete aptariu įvairių veislių pomidorus, pasakoju apie jų derlingumą, spalvas ir, žinoma, skonius:

Geriausios pomidorų veislės 2020 metais man buvo tos, kurios nenuvylė savo derlingumu ir aišku, buvo skaniausios mūsų šeimai. Tad žemiau pristatau metai iš metų pasiteisinančias veisles ir naujus savo šiltnamio atradimus.

Pomidorų ir kitų daržovių auginimo paslapčių galite išmokti iš ekspertės — kviečiame į kursus „Šiuolaikinis daržas“. Tai nuotoliniai išsamūs mokymai norintiems auginti augalus ne iš nuojautos, o remiantis mokslu paremtomis žiniomis ir patyrusių sodininkų sukaupta praktika.

Skaitykite toliau ir taip pat sužinosite, kurių veislių pomidorai tinkamiausi valgyti iškart, o kurie puikiai tiks konservuoti ar džiovinti. Pasakoju ir apie ilgai išsilaikančius pomidorus, kuriais galima gardžiuotis iki pat žiemos.

Beje, video siužete pristatau ir kelias lietuviškas paveldo veisles, kurias auginau praėjusiais metais, bet išsamiai apie jas paskaityti galėsite kituose „Geltono karučio“ straipsniuose, tad sekite naujienas.

Kasmet pasiteisinančios pomidorų veislės

Pradėkim nuo to, ką savo šiltnamyje auginu jau ne vienerius metus. Štai mažų pomidoriukų veislės, kurios manęs iki šiol nė karto nenuvylė:

  • ‘Medovaja kaplia’ – saldūs, geltoni pomidoriukai;
  • ‘Black cherry’ – tamsiai raudoni maži pomidorai.

Abi veislės gausiai dera, o svarbiausia, kad ir skonis jų puikus. Tiesa, šį kartą jų auginau tik po vieną stiebą, nors drąsiai galėjau auginti ir daugiau. Beje, būtent šiuos pomidorus sodinau guldant. Paskaitykite plačiau, kodėl ir kaip tai dariau – spauskite čia.

Geriausios pomidorų veislės 2020: niekada nenuviliantys ‘Medovaja kaplia’ ir ‘Black cherry’ pomidoriukai. Nuotr. L. Liubertaitė
Geriausios pomidorų veislės 2020: niekada nenuviliantys ‘Medovaja kaplia’ ir ‘Black cherry’ pomidoriukai. Nuotr. L. Liubertaitė

Geriausios pomidorų veislės 2020: atradimai ir naujienos

Vienas geriausių 2020 metų atradimų man yra ‘Sungold F1’– hibridinė pomidorų veislė. Tai patys saldžiausi mūsų ragauti vyšniniai pomidoriukai. Labai ilgos, gražios kekės, pomidorai saldūs, kieti ir traškūs. Neatsidžiaugiu atradusią šią veislę.

‘Sungold F1’ pomidoriukai saldūs kaip saldainiai. Nuotr. L. Liubertaitė
‘Sungold F1’ pomidoriukai saldūs kaip saldainiai. Nuotr. L. Liubertaitė

‘Ola polka’ – žemaūgiai pomidorai. Jų vaisiai nedideli, sultingi, nėra ypatingai saldūs. Tai ankstyvi pomidorai, labiau tinkami auginti lauke. Be to, ar žinojote, kad ta pati veislė, auginama šiltnamyje arba lauke, skiriasi savo skoniu? Būtent šios veislės pomidorai augdami lauke būna kur kas saldesni ir skanesni. Tad ateinantį sezoną juos tikrai iškraustysiu į lauką.

Žemaūgiai geltoni ‘Ola polka’ pomidoriukai. Nuotr. L. Liubertaitė
Žemaūgiai geltoni ‘Ola polka’ pomidoriukai. Nuotr. L. Liubertaitė

‘Striped cavern’ – didelis ir labai gražus dryžuotas pomidoras. Panašus į papriką ne tik savo forma, bet ir tuo, kad viduje yra tuščios ertmės, todėl labai tinka farširavimui bei džiovinimui. Skonis įprastas pomidorinis, bet aromatas nuostabus. Galiu pasidžiaugti, kad šis pomidoras užmezgė daug pomidorų, nors sezono pradžia ir buvo labai karšta.

Dryžuotas, papriką savo forma primenantis ‘Striped cavern’ pomidoras idealiai tinka farširavimui. Nuotr. L. Liubertaitė
Dryžuotas, papriką savo forma primenantis ‘Striped cavern’ pomidoras idealiai tinka farširavimui. Nuotr. L. Liubertaitė

Puikios pomidorų veislės, kurias auginau ne pirmus metus

‘Tigerella’ – dar vieni dryžuoti pomidorai. Ši veislė labai derlinga, sirpsta palaipsniui, pomidorai – vidutinio dydžio, labai skanūs. Veislė tikrai nuostabi, tačiau tai buvo pirmieji pomidorai, ant kurių pastebėjome rudosios dėmėtligės požymius. Džiugu bent tai, kad užteko vieno purškimo „Topu“ (plačiau paskaitykite čia) ir problemos neliko – liga labai stipriai neišplito ir pomidorų derlius buvo išsaugotas.

Nei per maži, nei per dideli ‘Tigerella’ pomidorai. Nuotr. L. Liubertaitė
Nei per maži, nei per dideli ‘Tigerella’ pomidorai. Nuotr. L. Liubertaitė

Itališkas pomidoras ‘Costoluto fiorentino’ – vizualiai itin patrauklus, tarsi raukiniais pasipuošęs ponas pomidoras. Dėl savo gražios formos supjaustytas riekelėmis puikiai papuošia salotas. Tačiau… neturi nei ypatingo skonio, nei aromato. Tiesiog pomidoriškas pomidoras ir tiek. Yra nei per daug mėsingas, nei sultingas.

Tradicinio skonio, bet labai išraiškingos išvaizdos pomidoras 'Costoluto fiorentino'. Nuotr. L. Liubertaitė
Tradicinio skonio, bet labai išraiškingos išvaizdos pomidoras ‘Costoluto fiorentino’. Nuotr. L. Liubertaitė

‘Sorento’mėsingi, skanūs, aromatingi, vos ne sviestiniai pomidorai. Labai derlingi. Tačiau karštai sezono pradžiai ši veislė neatspari: numetė keletą žiedų. Tiesa, pasireiškė kalio trūkumas – kai kurių pomidorų viršūnėlės liko žalios spalvos. Tai nereiškia, kad kalio nebuvo dirvoje apskritai, nes šį kartą tręšiau ir papildomai. Matyt dėl nepalankių aplinkos sąlygų ši veislė tiesiog negalėjo įsisavinti dirvoje esančio kalio.

Dideli ir skanūs 'Sorento' pomidorai. Nuotr. L. Liubertaitė
Dideli ir skanūs ‘Sorento’ pomidorai. Nuotr. L. Liubertaitė

Vėlyvieji, ilgai išsilaikantys pomidorai

Mano šeimoje visi yra prisiekę pomidorų mėgėjai, tad norime, kad pačių užaugintų pomidorų derlius mus džiugintų kuo ilgiau. Dėl to savo šiltnamyje visada auginu ilgai išsilaikančių pomidorų veislių, kurios dar vadinamos žieminėmis. Ilgai išsilaikančios geriausios pomidorų veislės 2020 m. titulą drąsiai atiduodu ‘Vesuvio giallo’ veislės pomidorams, nes jų dar turime ir mėgaujamės iki šiol, nors žiema jau persirito į antrą pusę!

Štai kaip atrodo 'Vesuvio giallo' pomidorai sausio mėnesį. Nuotr. L. Liubertaitė
Štai kaip atrodo ‘Vesuvio giallo’ pomidorai sausio mėnesį. Nuotr. L. Liubertaitė

Kita ilgai išsilaikiusi veislė yra ‘Pienolo del Vesuvio’. Tai saldūs, gražios smailėjančios formos pomidoriukai. Tačiau šįkart šių pomidorų lapai buvo susisukę, pavargę, vadinasi, pomidorams kažkas netiko, nors derlius vis tiek buvo gausus. Kitais metais šiuos pomidorus sodinsime lauke.

O štai ‘Long keeper’ ir ‘Ponderosa’ rugpjūčio pabaigoje, kai filmavau video, buvo dar tik žali. Šie pomidorai yra vėlyvi.

Įvairios kitos geros veislės

Turbūt supratote, kad vienos geriausios pomidorų veislės 2020 m. tiesiog neįmanoma išskirti, nes visos jos skiriasi savo dydžiu, forma, spalva, aromatu ir tekstūra.

‘Kazanova’ – pikantiškos formos, pailgi, puikaus švelnaus skonio pomidorai. Be to, labai derlingi ir visai nekaprizingi. Patogu pjaustyti į salotas ir konservuoti, nes į stiklainius galima sustatyti ir stačius.

Pailgos formos ‘Kazanova’ pomidorai. Nuotr. L. Liubertaitė
Pailgos formos ‘Kazanova’ pomidorai. Nuotr. L. Liubertaitė

‘De Barao’ – pomidorai tamsesni, pasižymi klasikiniu pomidoro skoniu. Drįstu juos pavadinti darbiniais pomidorais, nes jų uždera itin daug ir gausiomis kekėmis. Rinkdamiesi šią veislę, niekada nesuklysite, nes jie derlingi, skanūs, puikiai tinka ir konservavimui, ir salotoms.

‘Ananas’ – geltoni ankstyvi pomidorai, skanūs, mėsingi, aromatingi. Auginame jau ne pirmus metus ir labai jais džiaugiamės.

‘Noire de Crimée’ – užpernai juos labai išgyriau, nes buvo derlingi ir skanūs, o praėjusią vasarą šių pomidorų kažkodėl buvo labai mažai. Veislė žemesnė lyginant su kitomis, riboto augumo.

‘Homestead’labai dideli, skanūs ir derlingi pomidorai. Daigai ypatingai aukšti. Puikiai pasiteisinusi pomidorų veislė, nes visai neprobleminė, o vaisiai labai gardūs.

Dičkiai ‘Homestead’ pomidorai mums labai pasiteisino. Nuotr. L. Liubertaitė
Dičkiai ‘Homestead’ pomidorai mums labai pasiteisino. Nuotr. L. Liubertaitė

‘Red pear’ – tarsi kriaušės formos, dideli, skanūs ir fantastiško aromato pomidorai. Jeigu reikėtų išsirinkti ir auginti tik kelias pomidorų veisles, ši tikrai atsidurtų sąraše!

Geriausios pomidorų veislės 2020: nuostabieji ‘Red pear’ pomidorai. Nuotr. L. Liubertaitė
Geriausios pomidorų veislės 2020: nuostabieji ‘Red pear’ pomidorai. Nuotr. L. Liubertaitė

‘San marzano’ – pailgi, gerai derantys, puikaus skonio pomidorai. Labai tinka džiovinimui, nes neturi per daug sulčių.

Štai kokios buvo geriausios pomidorų veislės 2020 metais mano šiltnamyje. Laukiu nesulaukiu, ką skanaus ir naujo pavyks užauginti šiemet. O kokias pomidorų veisles šiemet auginsite jūs?

TAIP PAT SKAITYKITE:

„Skaniausių pomidorų veislės 2019: mano derlius šiltnamyje“

„Pomidorai, kurių nereikia genėti – viskas apie juos“

„Pomidorų sėjimas: 3 paprasti būdai, kaip tai daryti“

SUSIJĘ KURSAI:

„Šiuolaikinis daržas“ – tai nuotoliniai kursai norintiems auginti valgomus augalus ne iš nuojautos, o remiantis mokslu paremtomis žiniomis ir patyrusių sodininkų sukaupta praktika. Kursus sudaro vaizdo pamokos jums patogiu metu ir tiesioginė klausimų-atsakymų sesija su lektore po jų.

Prenumeruokite „Geltono karučio“ naujienlaiškius ir gausite sezoninių patarimų, dizaino idėjų ir garantuotai - įkvėpimo.

Palaukite...

Ačiū.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis