Batatai gali augti ir Lietuvoje: išsami auginimo instrukcija

Batatai, arba saldžiosios bulvės, yra mano labai mėgstamos daržovės. Tik iki šiol jas visada pirkau parduotuvėje, nes nemaniau, kad jų galima užsiauginti savo darže. O pasirodo, galima, ir dar kaip! Štai Edita Mačiulaitienė juos sėkmingai augina jau ne vienerius metus ir yra tikra batatų specialistė. Todėl paprašiau, kad ji papasakotų viską, ką reikia žinoti, norint Lietuvoje užsiauginti šių egzotiškų bulvių giminaičių:

 • kada įsigyti batatų sodinimui;
 • ar tinka šitam reikalui parduotuviniai batatai;
 • kaip juos daiginti;
 • kaip paruošti batatams tinkamą dirvą;
 • kada sodinti, o kada derlių nuimti;
 • kokių veislių batatai Lietuvoje auga geriausiai.
 Tokie batatai gali sėkmingai užaugti ir jūsų darže. Nuotr. E. Mačiulaitienė
Tokie batatai gali sėkmingai užaugti ir jūsų darže. Nuotr. E. Mačiulaitienė

KADA PASIRŪPINTI BATATŲ SODINUKAIS IR IŠ KUR JŲ GAUTI

Augintoja sako, kad batatų sodinukais (gumbais) reikėtų pasirūpinti dar rugsėjo-spalio mėnesį, kai nuimamas batatų derlius ir augintojai tais sodinukais dalinasi. Jų parsisiųsti galima iš Lietuvos augintojų ir iš užsienio.

Labai svarbu batatų gumbų atsisiųsti tada, kai lauke yra pliusinė temperatūra, nes užėjus šalčiams, jų transportuoti nebegalima. O siųstis pavasarį jau irgi per vėlu, nes daiginti gumbus pradedama vasario mėnesį.

Gera žinia ta, kad net jeigu nepasirūpinom gumbais rudenį, daiginimui tiks ir maisto prekių parduotuvėje įsigyti batatai. Tik tokiu atveju E.Mačiulaitienė pataria gumbus gerai nuplauti ir net pamirkyti aktyvatoriuje, kad nuo paviršiaus pašalintumėte cheminių medžiagų likučius.

Iki daiginimo vasario mėnesį reikia laikyti juos sausoje patalpoje, kur temperatūra yra maždaug 10-13 °C šilumos. Tam geriausiai tinka sausas rūsys ar sandėliukas.  

DAIGINIMO PROCESAS

Batatai pradedami daiginti vasario pradžioje. Tai daroma taip: 

1) Gumbus iki pusės merkiam į stiklainėlius su vandeniu ir laikom ant palangės. Pirmiausia batatai išleis šakneles, o paskui ir daigelius viršuje.

Batatai vasario mėnesį pamerkiami į vandenį ir pradeda dygti. Nuotr. E. Mačiulaitienė
Batatai vasario mėnesį pamerkiami į vandenį ir pradeda dygti. Nuotr. E. Mačiulaitienė

Bet jeigu batatai smulkūs ar pažeisti, tada ne merkiam į vandenį (kad nesupūtų), o guldome į drėgną dirvožemį, vos įspaustus. Daiginimas vyks sunkiau, bet vis tiek batatas išleis nors kelias šakneles, o tada – ir daigelius.

Silpnesni ar pažeisti batatai guldomi į substratą. Nuotr. E. Mačiulaitienė
Silpnesni ar pažeisti batatai guldomi į substratą. Nuotr. E. Mačiulaitienė

2) Kai mirkomas arba į žemę paguldytas batatas išleidžia šaknis, galima jį persodinti į vazonėlį su dirvožemiu (vėl iki pusės). Taip padidėja daiginamo gumbo produktyvumas, nes jis turi kuo maitintis, aktyviau auginamos šaknys ir daigeliai.

Šaknis išleidęs batatas iki pusės pasodinamas į vazonėlį su žeme ir laukiama, kol užaugs ilgi daigeliai. Nuotr. E. Mačiulaitienė
Šaknis išleidęs batatas iki pusės pasodinamas į vazonėlį su žeme ir laukiama, kol užaugs ilgi daigeliai. Nuotr. E. Mačiulaitienė

3) Kai daigeliai užauga apie 20 cm aukščio, juos nulaužiame (geriausia, jei pavyksta nulaužti su „pėdute“), pamerkiame į vandenį ir dabar jau laukiam, kol daigeliai išleis šaknis.

Nulaužti ir į vandenį pamerkti batatų daigeliai. Nuotr. E. Mačiulaitienė
Nulaužti ir į vandenį pamerkti batatų daigeliai. Nuotr. E. Mačiulaitienė

4) Kai išleidžia šaknis, daigelius pasodinam į vazonėlius arba toliau paliekame vandenyje, kol galėsime sodinti į dirvą gegužės mėnesį.

Taigi, į dirvą sodiname ne sudygusį batato gumbą, o tik jo daigelius su šaknimis. E. Mačiulaitienė sako, kad net šiltuosiuose kraštuose jie auginami būtent iš daigelių, o ne iš gumbų.

KADA IR KAIP SODINTI

Batatų daigelius į dirvą sodiname gegužės mėnesį, praėjus pavasarinių šalnų grėsmei.

Daigelius sodinkite į aukštesnes lysves (kaip įprastoms bulvėms) 40-50 cm atstumu.

Specialistė sako, kad batatai labai mėgsta šilumą, todėl pasodinusi juos dar apdengia juoda plėvele, kad dirva gerai sušiltų.

Į lysves batatai sodinami gegužės mėnesį ir dengiami plėvele. Nuotr. E. Mačiulaitienė
Į lysves batatai sodinami gegužės mėnesį ir dengiami plėvele. Nuotr. E. Mačiulaitienė
Štai kaip batatai žydi! Nuotr. E. Mačiulaitienė
Štai kaip batatai žydi! Nuotr. E. Mačiulaitienė

KAIP PARUOŠTI DIRVĄ

Edita Mačiulaitienė pabrėžia, kad batatai negali augti sunkioje dirvoje – ji turi būti itin puri ir labai giliai įdirbta. Taip pat dirvoje turi būti gausu kalio ir fosforo, tad verta ir patręšti.

Man yra tekę girdėti, kad žmonės, pabandę auginti batatus, labai nusivilia, nes jie užauga ištįsę ir ploni kaip pieštukai, tad naudos iš tokių nedaug. Specialistė sako, kad taip dažniausiai nutinka dėl šių priežasčių:

 • dėl nepakankamai gerai įdirbtos dirvos,
 • dėl to, kad dirvoje trūksta maisto medžiagų.

Vadinasi, norint gero batatų derliaus, pirmiausia reikia dirvą tinkamai paruošti. Kaip patiems išsitirti savo gruntą, kaip pasiruošti žemę daržovių sodinimui ir dar daug kitų praktinių dalykų mokome nuotoliniuose kursuose „Šiuolaikinis daržas“. Kursai vyksta internetu, tad iki pavasario galima ramiai visko išmokti šiltai būnant namuose, o tada jau drąsiai kibti į darbus darže.

KAIP LAISTYTI

Batatai yra šiltų kraštų daržovės, todėl jos mėgsta šilumą. Bet persistengti laistant tikrai nebūtina.

Batatams patinka, kai jie yra laistomi retai, bet gausiai, panašiai kaip pomidorai.

Galima karts nuo karto palaistyti raugintu mėšlu, nes jame gausu batatų mėgstamo kalio.

KADA NUIMAMAS BATATŲ DERLIUS

Batatai kasami rugsėjo mėnesį. Geriau antroje pusėje, nes jie yra gana ilgos vegetacijos augalai ir savo gumbus pradeda auginti tik rudeniop.

Batatų derliaus nuėmimas. Nuotr. E. Mačiulaitienė
Batatų derliaus nuėmimas. Nuotr. E. Mačiulaitienė

KOKIAS VEISLES REKOMENDUOJA IR KODĖL

Specialistė išskyrė tris jai labiausiai pasiteisinusias batatų veisles, kurių sodinukus siunčiasi iš Lenkijos:

 • ‘T65 white’,
 • ‘Orange African’,
 • ‘Radiosa’.

Augintoja sako, kad šių veislių batatai labai derlingi. Editai yra pavykę iš vieno daigelio užauginti po 10 gumbų. Kai kurių ilgis siekė net 40 cm! Ar ne įspūdinga?

E. Mačiulaitienės užaugintas batatas. Nuotr. E. Mačiulaitienė
E. Mačiulaitienės užaugintas batatas. Nuotr. E. Mačiulaitienė

SAVAM DARŽE UŽAUGINTI BATATAI SKANESNI

Jeigu mėgstate batatus ir turite galimybę juos auginti patys, Edita Mačiulaitienė tikrai rekomenduoja pabandyti. Ji sako, kad pačių užauginti batatai yra gerokai saldesni, nei pirkti parduotuvėje. Kai kurių veislių batatai tokie traškūs, kad skanu juos triauškinti net šviežius, neapdorotus.

Nedrįstate pradėti auginti naują, neišbandytą augalą? Užsukit į Facebook grupę Egzotiškos Bulvės Ir Ne Tik, kur ir sutikau Editą. Čia savo patirtimis dalinasi ir kiti eksperimentų nebijantys entuziastai. Tad daug visokių įdomybių apie bulves sužinosit ir įsitikinsit, kad žmonės Lietuvoje bulves ne tik cepelinams augina!

Labai dėkoju Editai Mačiulaitienei už išsamią batatų auginimo instrukciją.

Ar bandysit auginti, o gal jau seniai auginat ir sau skaniai valgot?

TAIP PAT SKAITYKITE:

„Kas yra sėjomaina ir kaip ją taikyti savo darže“

„Pomidorų sėjimas: 3 paprasti būdai, kaip tai daryti“

„Pirmoji daržovių sėja šiltnamyje pavasarį: ką ir kaip sėti“

„Ištįsę pomidorų daigai? Yra būdas jiems padėti“

SUSIJĘ KURSAI:

„Šiuolaikinis daržas“ – nuotoliniai kursai norintiems auginti valgomus augalus ne iš nuojautos, o remiantis mokslu paremtomis žiniomis ir patyrusių sodininkų sukaupta praktika.

Įvairūs kiti nuotoliniai apželdinimo kursai – tai video pamokos su patarimais, pavyzdžiais ir užduotimis. Visas kursų programas rasite paspaudę čia.

Prenumeruokite „Geltono karučio“ naujienlaiškius ir gausite sezoninių patarimų, dizaino idėjų ir garantuotai - įkvėpimo.

Palaukite...

Ačiū.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt