Ištįsę pomidorų daigai? Yra būdas jiems padėti

Liauni ištįsę pomidorų daigai nežada gero derliaus. Tačiau galime jiems padėti. Viena vertus, galime ieškoti geresnių sąlygų daigams, kita vertus, jau ištįsusius galime pikuoti gudriau. Kaip atpažinti problemą ir kaip pikuoti tokius daigus, galite išsamiai pamatyti peržiūrėję šį video:

Paprastai, priežastys ištįsimui visada yra tos pačios. Ir aš pasakoju, ką gi daryti, kad ištįsę pomidorų daigai ir vėl taptų stiprūs.

Kodėl ištįsta pomidorų daigai

Kad sėkla išdygtų, jai tereikia šilumos ir drėgmės, bet kad daigas būtų stiprus, jam reikia dar ir saulės. Saulės šviesos trūksta tada, kai:

 • Daigus laikote ne ant pietinės palangės;
 • Turite labai daug daigų ant palangės ir jie užstoja šviesą vieni kitiems;
 • Kurį laiką vyrauja apniukusios dienos;
 • Sėjote sausį ar vasarį, kai dienos dar per trumpos, o naktys per ilgos – per mažai šviesaus periodo per parą.

Kai šilumos yra pakankamai, bet saulės per mažai, augalas greitai stiebiasi į viršų, bet fotosintezė nevyksta pilnavertiškai. Todėl daigai pasidaro ilgi ir gležni.

ištisę pomidorų daigai
Daigų ištįsimo priežastys visada tos pačios – saulės šviesos trūkumas. Nuot. L.Liubertaitė

Tai galioja ne tik pomidorams, bet ir visiems kitiems daigams.

Normalūs ar ištįsę?

Kokie ženklai rodo, kad pomidoro daigai ištįsę:

 1. Daigai aukštesni negu kiti, pirmieji (netikrieji) lapeliai yra aukštai;
 2. Koteliai liauni ir ploni, linkę išvirsti;
 3. Daigai šviesūs, tarsi be spalvos (o ne sodriai žali).
Ištįsęs pomidoro daigas. Nuotr. L.Liubertaitė

Ištįsimas gali priklausyti ir nuo veislės. Aukštaūgių pomidorų daigai auga greičiau, o žemaūgiai auga lėčiau, todėl paprastai būna tvirtesni.

žemaūgis pomidoras ne toks ištisęs
Žemaūgis pomidoras ne toks ištisęs. Nuotr. L.Liubertaitė

Kaip padėti daigams

Yra 4 būdai:

 1. Nešti juos kuo greičiau ant saulės. Žinoma, ne visada gausi tos saulės tiek, kiek reikia, tad tenka ieškoti kitų būdų.
 2. Nešti į patalpą, kuri saulėta, bet vėsesnė. Tada vegetacija sulėtėja, augimas prilėtinamas, o daigai, vykdydami fotosintezę, sutvirtėja. Šis būdas tinka visiems augalams, ypač naudingas tada, jeigu pasėjote per anksti, daigai jau beveik subrendę persodinimui, tačiau lauke dirva dar nepakankamai įšilo, kad galėtumėt persodinti. Šio būdo trūkumas – ne visi turi vėsią, bet saulėtą patalpą, pavyzdžiui, oranžeriją ar neapšildomą palėpę su dideliais langais.
 3. Persodinti daigus, siekiant, kad jie išleistų papildomas šaknis ir taip daigas sutvirtėtų. Šis būdas tinka pomidorams, tačiau kitoms daržovėms ar gėlėms netinka. Tad apie šį būdą – plačiau.
ištisę pomidorų daigai
Pats geriausias būdas padėti ištįsusiems daigams – juos pikuoti. Nuotr. L.Liubertaitė

Ištįsusių daigų pikavimas

Kai pomidorų daigai išleidžia pirmus tikruosius lapelius, laikas juos išskirstyti ir persodinti į didesnius vazonėlius, t.y. pikuoti. Štai instrukcija, kaip pikuoti labai ištįsusius pomidorų daigus:

 1. Pasirinkite vazonėlius su skylėmis apačioje, kad vandens perteklius galėtų išbėgti.
 2. Naudokite substratą daigams (jis būna smulkesnės frakcijos negu universalus). Jei turite, galite sumaišyti su perlitu. Substratas turi būti drėgnas.
 3. Į kiekvieną indelį dėkite po porą šaukštų substrato, užpildykite daugmaž trečdalį vazonėlio.
 4. Suformuokite kalnelį įstrižai vazono. Žemę galite lengvai spustelti, bet stipriai suspausti nereikia, kad žemė išliktų puri;
 5. Atsargiai išimkite ištįsusį daigą iš daigyklos, kurioje jis auga;
 6. Guldykite daigą kampu, kad šaknys būtų žemiausioje vietoje. Nors daigas dabar guli kampu, vėliau jis pats atsistos ir augs tiesus.
 7. Užberkite žemių iki pat lapelių
 8. Palaistykite – papurkškite kambario temperatūros vandeniu.

O kodėl reikia sodinti kampu? Taigi pomidoro stiebeliai apaugę plaukeliais ir pomidoras labai paprastai gali išauginti šakneles iš stiebo. Pasodinus kampu, po žeme atsidūręs stiebas išleis naujas šaknis. O kuo geresnis šaknynas, tuo sveikesnis ir stipresnis bus daigas.

Ištįsusio pomidoro pirmieji lapeliai yra aukštai
Ištįsusio pomidoro pirmieji lapeliai yra aukštai. Nuotr. L.Liubertaitė

Tolesnė kampu pasodintų daigų priežiūra

Jeigu sodinimas į šiltnamį dar toli, ir jei daigai toliau auga, lapoja ir tįsta, po kurio laiko galite pratęsti procedūras su jais:

 • Tokį per daug paaugusį daigą palenkite pagal laikrodžio rodyklę ir dar kartą užberkite žemėmis. Anksčiau pripildėme tik trečdalį vazonėlio, pamenate? Tad dabar prilenkę turite vietos vazonėlyje papildomam žemių sluoksniui.
 • Jeigu daigas jau turi daug lapų, galite nuskabyti pirmuosius lapelius ir žemių užberti iki pat tos vietos.
 • Tik prilenkę nepamirškite apipurkšti.
Kampu pasodintas pomidoro daigas
Išpikuotas pomidoro daigas. Nuotr. L.Liubertaitė

Klausiate, o kodėl reikia prilenkti laikrodžio rodyklės kryptimi? Nėra jokios intrigos – jeigu dar kartą ištįstų, pasuktume jį ir vėl, taigi tam, kad patys nesusipainiotume, visada sukame laikrodžio rodyklės kryptimi.

Kiti būdai išauginti papildomas šaknis

Jeigu ne visi jūsų augintų pomidorų ištįsę daigai, kitus pikuokite įprastu būdu, apie tai kviečiu paskaityti čia.

Jeigu  daigai ištįsę nedaug, nebūtina jų guldyti kampu – galima sodinti į vazonėlį tiesiai, bet šiek tiek giliau negu augo prieš tai.

Jei kampu sodintas daigas toliau nebetįsta, sėkmingai auga stiprus, tai jo nebereikia prilenkti, tačiau žemės po kurio laiko galite papildyti, kad vis tiek išleistų papildomas šakneles.

pomidorų daigai mėgsta pikavimą
Pomidorų daigai mėgsta pikavimą. Nuotr. L.Liubertaitė

Yra ir dar vienas etapas, kai sodinti galime giliau – kai orai sušils ir daigą perkelsime į dirvą. Jeigu daigą dar ankstyvojoje stadijoje sodinome kampu ir prilenkinėjome, tai persodinant į šiltnamį jį sodiname tiesiai. O jei mažam daigui nieko nedarėm, tai būtent perkėlimo į šiltnamį metu galima guldyti dalį stiebo po žeme, kad išleistų daugiau šaknų. Derlius tuomet bus vėlyvesnis, bet tai vis tiek geras būdas sustiprinti daigus.

TAIP PAT SKAITYKITE:

“Pomidorų sėjimas: trys paprasti būdai kaip tą padaryti”

“Pomidorų sodinimas šiltnamyje: kaip aš tą darau”

“Kaip pikuoti pomidorus: aiški instrukcija pradedantiesiems”

“Pomidorų genėjimas: video instrukcija pradedantiesiems”

“Geriausios pomidorų veislės: subjektyvi 18 veislių apžvalga”

KURSAI INTERNETU:

“Šuolaikinis daržas” – tai nuotoliniai kursai norintiems auginti valgomus augalus ne iš nuojautos, o remiantis mokslu paremtomis žiniomis ir patyrusių sodininkų sukaupta praktika.

Prenumeruokite „Geltono karučio“ naujienlaiškius ir gausite sezoninių patarimų, dizaino idėjų ir garantuotai - įkvėpimo.

Palaukite...

Ačiū.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis