Vasario mėnesį aš nebeištveriu ir jau pradedu sėti šiltnamyje. Papasakosiu, kokias pirmas daržoves sėti šiltnamyje ir kaip tą daryti, jeigu nusprendėte, kad ir jums jau laikas pasirūpinti daržovių sėja. Spauskite žiūrėti arba skaitykite žemiau:
Kada pradėti sėti šiltnamyje
Paprastai sėklas į šiltnamį beriu kovą arba net balandį. Tačiau šiais metais jau vasarį galima sėti į šiltnamį – įšalo nėra, tad žemė pasiruošusi. Kai kurioms daržovėms užtenka poros laipsnių šilumos, kad jau pradėtų dygti.
Jei pavasarines daržoves sėsite iškart visas vienu metu, derlių taip pat turėsite visą vienu metu. O kas gi suvalgys kilogramą ridikėlių per vieną kartą? Todėl apsimoka sėti per keletą etapų, išlaikant bent poros savaičių tarpus.
Nesu garantuota, ar visos pirmojo sėjimo sėklos sėkmingai sudygs ir duos derlių – juk vis dėlto dar vasaris. Tačiau rezultatą matysime labai greitai, todėl nesėkmės atveju nuostolis ne toks skausmingas – tiesiog pasisėsiu iš naujo. Kas kita su paprikomis ar pomidorais, kurių daigus prarasti gali reikšti visą tų metų derliaus praradimą.
Tad drąsiau pradėkite ir jūs.
Daržovių sėja: tinkamų sėklų pasirinkimas
Daržovių sėja pradedama nuo tinkamų sėklų pasirinkimo. Kai kurios veislės būna tinkamesnės negu kitos. Užuominas apie tai rasite ant sėklų pakuotės:
- Jei nurodyta, kad tinka sėti iš rudens, reiškia tinka ir ankstyvai sėjai;
- Jei nurodyta, kad tinka sėti po priedanga nuo vasario, tai irgi geras ženklas;
- Jei parašyta, kad dygsta žemoje temperatūroje, taip pat tinka.
Pavyzdžiui, ant maniškių ridikėlių buvo parašyta, kad sėklos daigios 2-4 laipsnių temperatūroje – puiku, mums to ir tereikia.
Aš anksti pavasarį šiltnamyje sėju šias daržovės:
- ridikėlius: raudonus ir baltus,
- trijų veislių salotas,
- dviejų veislių špinatus,
- morkas,
- krapus,
- ir sodinu svogūnus dėl laiškų.
Priemonės, ką turėti daržovių sėjai
Gal jūs atrasite kitokius patogius įrankius, bet aš visada pasiruošiu štai tokį komplektuką:
- Šakės;
- Grėblys arba grėbliukas (su ilgu kotu patogiau);
- Medinė lenta (nebūtina, jei lysvės siauros);
- Įrankis su siaurėjančia plokšte grioveliams daryti (trumpa rankena);
- Grėbliukas su trumpa rankena (aš naudoju „Gardenos“ grėbliuką, kur galiu prisukti trumpą rankeną arba ilgą kotą pagal poreikį)
- Sėklos ir svogūnai;
- Agroplėvelė visam plotui apdengti.
Kaip sėti pirmąsias daržoves šiltnamyje?
Visų pirma reikia paruošti žemę: su šakėmis papurenti ir su grėbliu išlyginti, kad nebūtų didelių grumstų. Ir viskas.
Su kastuvu neperkasame, nes nenorime apversti žemės. Mums tereikia purumo, nes sėkloms išdygti oras labai svarbus.
Kad pasiekčiau visus tolimiausius šiltnamio kampus patogiai, bet nesutrypčiau purios žemės, aš pasidedu lentą skersai lysvės, kad galėčiau lipti ant jos.
Sėti pradedu nuo morkų, nes jas sėju į tolimiausią kraštą – pasidarau griovelį palei šiltnamio kraštą ir sėju. Stengiuosi palikti atstumus tarp sėklų, kad reikėtų kuo mažiau retinti vėliau. Išsamiau paskaityti apie tai, kodėl sėju morkas šiltnamyje ir kaip tą darau, kviečiu čia.
Pereinu prie špinatų – juos sėju į griovelius, kuriuos sulygiuoju statmenai morkų eilutei. Špinatų sėklos gana didelės, todėl jas išberti vienodais atstumais gerokai lengviau. Tokiu pat būdu sėju ir ridikėlius. Esu išsamiau parašiusi ir net nufilmavusi 3 būdus, kaip sėti ridikėlius – spauskite pažiūrėti, jeigu norite plačiau apie tai.
Griovelius su pasėtomis morkomis, špinatais ir ridikėliais užverčiu žemėmis – tam naudoju grėbliuką. Norint nevarginti nugaros, „Gardenos“ grėbliukui galima trumpą rankeną pakeisti ilgu kotu.
Salotas sėju šiek tiek kitaip, kadangi joms pakanka 0,5 cm gylio. Trims veislėms paskiriu po plotelį, kad tarpusavyje nesusimaišytų. Imu „Gardenos“ grėbliuką su retesniais nagais ir pasidarau daug negilių griovelių. Beriu kiekvienos rūšies sėklas į kiekvienai iš jų numatytą plotelį – netaikau į griovelus, tiesiog paskleidžiu sėklas dirvos paviršiuje ir tiek. Tada su tuo pačiu grėbliuku užgrėbliuoju priešinga kryptimi negu kad daryti grioveliai. Taip nedideliu sluoksniu žemė užsiverčia.
Daržovių sėja naudojant savo surinktas sėklas
Ne visas sėklas juk būtina pirkti, sezono metu galima prisirinkti ir jų pasiruošti pačiam. Taip šiemet aš padariau su krapais. Taigi turiu stiklainėlį, kuriame gausu krapų sėklų, jas ir naudoju.
Krapų sėklas tiesiog pabarstau ant ką tik pasėtų ir žemėmis užverstų morkų, špinatų, salotų ir ridikėlių. Ir dar kartą lengvais judesiais viską užlyginu. Jeigu sėklos susimaišys – nieko tokio. Svarbu, kad žemė nebūtų su kauburiais ar duobėmis.
Pabaigai – svogūnai. Juos sodinu prie pat tako. Kadangi jie bus reikalingi tik dėl laiškų, todėl sodinu gana tankiai.
Baigiamieji akordai
Žemės aš nelaistau – drėgmės joje ir taip pakanka.
Visą apsėtą plotą uždengiu agroplėvele, kad sėkloms būtų šilčiau ir jos galėtų lengviau išdygti.
Ir viskas, daržovių sėja baigta!
Dėkoju „Gardena” sodo įrankių gamintojams už bendradarbiavimą ruošiant šį straipsnį ir šiaip už gerus įrankius, kurie labai praverčia darže.
TAIP PAT SKAITYKITE:
„Mažos gudrybės, dėl kurių salotų derlių gausite ilgiau”
„Kaip sėti morkas šiltnamyje, kad morkų derlių gautume kuo anksčiau”