Norite gausaus didelių sultingų šilauogių derliaus, bet šilauogių priežiūra, apipinta įvairiausiais mitais, vis dar atrodo sudėtinga? Padėsime nepasimesti klaidingos informacijos jūroje – pateikiame šilauogių priežiūros ABC iš specialisto lūpų.
Tekstas parengtas pagal LRT televizijoje transliuotą laidą “Čia mano sodas”.
Šilauogių priežiūra su meile
Kodėl vienur šilauogės klesti ir uogas nuo jų gali skinti saujomis, o kitur krūmeliai vos žaliuoja, o uogos dera mažos ir negausios? Uogų ir vaisių ūkio „Vitaminų ūkis“ savininkas Rolandas Lančickas juokauja, kad geriausias ingredientas šilauogių priežiūrai yra meilė.
Kartą per mėnesį atvažiuoti į sodybą ir ten nusiskinti gausų šilauogių derlių, deja, tikriausiai nepavyks. Specialistas teigia, kad augalui reikalinga nuolatinė priežiūra, stebėjimas ir rūpinimasis.
Rūgštingumo palaikymas
Svarbiausia šilauogėms, pasak Rolando, yra pavasarinis mulčiavimas durpėmis. Užžerkite durpių aplink krūmelį – to pakaks, kad palaikytumėte 4,5 pH rūgštingumo dirvožemį. Papildomų priemonių rūgštingumui palaikyti jis nenaudoja.
Į rūgštinimą liaudiškomis priemonėmis specialistas žiūri su šypsena ir acto, kefyro, obuolių ar kitų panašių priemonių naudoti nepataria. „Kam tas kefyras, gal žmonės iškart jogurto tikisi gauti,“ – juokaudamas sako.
Šilauogių tręšimas
Jei krūmas reguliariai mulčiuojamas, kompleksinių trąšų daug nereikia, užteks saujelės. Vienam šilauogių krūmui reikia iki 30 mg kompleksinių trąšų, tačiau visada atkreipkite dėmesį į konkrečias gamintojo rekomendacijas ant pakuotės.
Rolando patarimai dėl tręšimo:
- Tinkamiausia – kompleksinės trąšos specialiai šilauogėms;
- Trąšose turi būti daug sieros;
- Trąšose – mažai azoto. Tinkamas NPK pavyzdys būtų 9-12-40;
- Geriau mažiau, negu per daug.
Viena didžiausių klaidų, daromų tręšiant šilauoges – pertręšimas, kuris gali būti pražūtingas visam krūmui. Pasak ūkininko, geriau jau pavasarį du kartus kas porą savaičių patręšti krūmelius mažesniais kiekiais, nei vienu kartu suberti per didelį kiekį trąšų.
Tręšimą būtina atlikti iki Joninių, o geriausia – balandžio mėnesį.
Pavasarinis genėjimas
Ūkininkas kviečia negailėti šilauogių šakelių ir jas genėti drąsiau. Šilauogės – krūmas, kuriam reikia nuolatinio atsinaujinimo ir tik tada jis dera gausiai. Stebėkite krūmo ūglius – vienam krūmui reikia po du vienmečių, dvimečių ir trimečių ūglių, taip pat galima palikti ir vieną kitą seną ūglį.
„Negailėkit“, drąsina specialistas, „jei gerai išgenėsime, turėsime dideles gražias uogas“. Neišgenėto krūmo uogos smulkėja, derlius mažėja, krūmas nustoja leisti naujas atžalas, trumpėja jo gyvavimo amžius.
Kaip genėti šilauoges, jau esame aprašę šiame straipsnyje.
Dengimas, laistymas, ligos
Šilauogės per žiemą nepašąla, tad dengti jas nuo šalčio nėra būtina. Daug pavojingesnės yra pavasarinės šalnos, kai šilauogės jau sukrovusios pumpurus. Didžiausią žalą šilauogių derliui „Vitaminų ūkyje“ ir padaro būtent šalnos.
Kita ne mažesnė grėsmė derliui – paukščiai, kurie šias gardžias uogas labai mėgsta. Tad jei gyvenate gamtos apsuptyje, kur paukščių daug, šilauoges galima dengti apsaugai nuo jų.
Šilauoges laistyti reikia gausiai, tad jei neturite laistymo sistemos, gali tekti gerokai padirbėti, kas antrą dieną nešiojant vandens laistytuvus. Žinoma, palankiausia šilauoges auginti šalia vandens telkinio arba tiesiog įsirengti laistymo sistemą.
Ligoms šilauogės yra gana atsparios, bet grybinės kilmės ligų tikrai pasitaiko. Pastebėjus nudžiūvusią šaką, ją reikėtų iškirpti sekatoriumi. Krūmas tokiu atveju dažniausiai atsistato, išleidžia naujus ūglius ir gyvuoja toliau.
Tekstas paruoštas pagal LRT televizijoje transliuotą laidą „Čia mano sodas“, kurią galite pažiūrėti ir internetu, LRT mediatekoje.
ĮVAIRIŲ ŠILAUOGIŲ SODINUKŲ RASITE EMEDELYNAS.LT:
Jums taip pat gali būti įdomu:
Kaip genėti šilauoges pavasarį, kad uogos būtų stambios
Išsami instrukcija, kaip sodinti šilauoges į vazoną
Susiję kursai:
„Šiuolaikinis daržas“ – video pamokos norintiems užsiauginti gausų vaisių, daržovių ir uogų derlių natūraliais būdais. Veda lektorė dr. Ingė Auželienė.