Šiuolaikiška lauko virtuvė: keli patarimai, kaip įsirengti

Lauko virtuvė turėtų būti patogi ir funkcionali. Sužinokite, kaip tokią įsirengti savo kieme – štai keli patarimai, kurie užves ant kelio.

Lauko virtuvė – tik viena sklypo funkcinė zona, o jų gali būti net kelios. Mūsų kursuose Mano sodo dizainas“ patarsime, kaip funkcines zonas tinkamai suskirstyti tuščiame sklype ir kokius svarbiausius dalykus reikėtų žinoti prieš pradedant.

Lauko virtuvės įrengimas gali būti ir visai paprastas (pavyzdžiui, jeigu tai bus tik vieta griliui), ir kur kas sudėtingesnis, jeigu svajojate apie pilną maisto ruošimo zoną su kriaukle, šaldytuvu ir lauko baldų komplektu.

Priklausomai nuo to, kur ir kaip planuojate įrengti lauko virtuvę, reikėtų atkreipti dėmesį į kelis dalykus.

Lauko virtuvė gali būti labai įvairi, viskas priklauso nuo jūsų poreikių ir fantazijos. Nuotr. Pixabay.com
Lauko virtuvė gali būti labai įvairi, viskas priklauso nuo jūsų poreikių ir fantazijos. Nuotr. Pixabay.com

Įvertinkite savo poreikius

Planuodami lauko virtuvės įrengimą visuomet pagalvokite apie tai, kaip jūs gaminate maistą ir kas jums yra svarbiausia šiame procese:

  • Jei mėgstate gaminti maistą didelėse kompanijose, skirkite daugiau erdvės. Maisto gamybos vietą integruokite į poilsio zoną taip, kad šeimininkui nereikėtų gaminti nusisukusiam. Viskas turi būti šalia: maisto gamybos vieta ir vakarėlis.
  • Jei maisto ruošai skiriate mažiau dėmesio, bet ilgiau vakarojate su draugais, daugiau investuokite į patogią, erdvią vakarėlio vietą;
  • Jei maistas jums ne prioritetas, gal matysite poreikį įsirengti atskirą sodo kambarį su didele laužaviete, aplink kurią susėstų didelė kompanija;
  • Jei lauko birtuve norite naudotis kasdien, gamindami maistą šeimai, įsirenkite specialiai tam skirtą vietą, apsaugotą nuo lietaus, su visomis komunikacijomis: vandeniu, nuotekomis, elektra.

Kai susidėliosite savo šeimos prioritetus, bus aiškiau apsispręsti, kokios lauko virtuvės jums reikia – didelės ar mažos, su daug įvairiausių priedų ar visai paprastos. Tai pirmas žingsnis.

Apsispręskite dėl elektros

Jau planuojant reikėtų apsispręsti, ar lauko virtuvėje jums bus reikalinga elektra. Jeigu norėsite šioje zonoje turėti elektrinį grilį ar elektra valdomų prietaisų, tuomet apie tai reikia žinoti iš anksto.

Idealiausia, jeigu elektros prieiga pasirūpinsite dar statybų metu. Patieskite elektros kabelį toje vietoje, kurioje vėliau planuojate turėti lauko virtuvę, kad vėliau turėtumėte mažiau vargo. Kitu atveju teks samdyti elektriką ir kasimo techniką, o tai papildomai kainuoja.

O galbūt jums elektra lauko virtuvėje visai nebūtina? Pavyzdžiui, elektros nereikės, jeigu maistą ruošite kepsninėje, o visus produktus laikysite namų šaldytuve. Šašlykinei ir laužavietei, savaime suprantama, elektra taip pat nereikalinga.

Tačiau jei norite pratęsti sezoną, lauko apšvietimas rudenį labai pravers. Be to, šią poilsio zoną galėsite išnaudoti ir darbui iš namų, tad be vargo pasikrausite kompiuterį ar telefoną.

Iš anksto pagalvokite, ar lauko virtuvėje jums reikės elektros. Galbūt užteks tik paprasto griliaus? Nuotr. Unsplash.com
Iš anksto pagalvokite, ar lauko virtuvėje jums reikės elektros. Galbūt užteks tik paprasto griliaus? Nuotr. Unsplash.com

Pasirūpinkite tekančiu vandeniu

Čiaupas su tekančiu vandenius yra tas dalykas, kurio įrengimą tikrai reikėtų apsvarstyti, ypač jei jūsų lauko virtuvė bus atokiau nuo namo.

Kepimas ant grotelių ir maisto ruošimas lauke dažnai būna netvarkingas procesas, todėl lauko virtuvėje tekantis vanduo reikalingas ne tik lėkštėms ar įrankiams valyti, bet ir rankoms nusiplauti.

Jeigu nėra galimybės atvesti vandens į lauko virtuvės zoną, tuomet pasistenkite, kad prieiga prie jo būtų kuo paprastesnė. Jeigu turite katilinę su kriaukle ir su atskiru išėjimu, galite įsirengti lauko virtuvę netoli jos. Kitu atveju reikėtų pasirūpinti patogiu praėjimu pro terasą iki namų virtuvės.

Apsvarstykite, iš kur gausite tekančio vandens. Jeigu nėra galimybės jo atvesti į pačią lauko virtuvę, čiaupas turėtų būti kuo arčiau. Nuotr. Pixabay.com
Apsvarstykite, iš kur gausite tekančio vandens. Jeigu nėra galimybės jo atvesti į pačią lauko virtuvę, čiaupas turėtų būti kuo arčiau. Nuotr. Pixabay.com

Žinokite, kaip sutaupyti

Jeigu norite sutaupyti pinigų ir įsirengti kuklesnę lauko virtuvę, kuriai nereikia samdyti dizainerio, santechniko ir elektriko, atkreipkite dėmesį į šiuos sprendimus:

  • Modulinė lauko virtuvė yra turbūt geriausias pasirinkimas turintiems užtektinai vietos. Dažnai tokios virtuvės įrengimas kainuoja nebrangiai ir jūs galite susidėlioti skirtingus virtuvės komponentus pagal savo poreikius.
  • Jei pilnai modulinei virtuvei trūksta vietos, rinkitės laisvai pastatomą grilį, o šalia jo įrenkite nedidelę valgymo zoną. Pavyzdžiui, pastatykite staliuką su keliomis kėdėmis.  
  • Lauko vežimėliai su ratukais yra universalus sprendimas, kai reikia daugiau sandėliavimo ir serviravimo vietos, tačiau nenorite skirti daug pinigų dar vienai spintelei.
  • Nenuvertinkite rankų darbo – visada lauko virtuvės baldus galite pasigaminti (ar bent pasigražinti) patys.
Vežimėliai gali suteikti papildomos serviravimo vietos, jeigu ieškote kuklesnio sprendimo. Nuotr. Pixabay.com
Vežimėliai gali suteikti papildomos serviravimo vietos, jeigu ieškote kuklesnio sprendimo. Nuotr. Pixabay.com

Kurkite jaukumą detalėmis

Praktiškas ir šaltas dizainas nėra pats geriausias sprendimas lauko virtuvei. Svarbu, kad žmonės norėtų šioje zonoje pasilikti ir bendrauti, o ne tik pavalgytų ir išsiskirstytų.

Nebijokite išlaisvinti savo fantazijos ir lauko virtuvėje panaudokite šiuos dalykus:

  • Pagalvės, pledai ir kilimėliai suteikia lauko erdvei švelnumo. Išdėliokite juos ten, kur sėsite valgyti. Jei tai uždara erdvė – galėsite palikti šiuos daiktus ir visam vasaros sezonui.
  • Šviečiančios lauko girliandos sukuria jaukią atmosferą ir pasitarnauja kaip foninis apšvietimas.
  • Lauko žibintai yra kitas puikus dizaino akcentas. Šalia jų jauku vakaroti, be to, nereikia sėdėti visiškoje tamsoje.
  • Lauko augalai vazonuose suteikia erdvei daugiau gyvumo. Žaiskite su spalvomis ir tekstūromis, sodinkite į vazonus skirtingų aukščių augalus ir vaizdas iškart bus įdomesnis.

Augalų į vazonus idėjų galite rasti čia.

Lauko girliandos suteikia jaukumo ir pasitarnauja kaip foninis apšvietimas. Nuotr. Pexels.com
Lauko girliandos suteikia jaukumo ir pasitarnauja kaip foninis apšvietimas. Nuotr. Pexels.com

Įrenkite prieskonių darželį

Kokia lauko virtuvė be prieskoninų augalų – tai gali būti mėtos, petražolės, čiobreliai, peletrūnai ar kitos jūsų mėgstamos žolelės. Kokius sėjau aš, sąrašą rasite šiame straipsnyje.

Pavyzdžiui, rozmarinai ir bazilikai skleidžia nuostabų aromatą, puošia aplinką, o svarbiausia, kad juos galite panaudoti ruošiant maistą.

Kuo arčiau lauko virtuvės bus šis darželis, tuo patogiau jums. Įsivaizduokite – kepate kepsnius ir tuo pačiu pasiskinate šviežių rozmarino šakelių. Arba ruošiate naminį limonadą ir jį iškart galite paskaninti mėtų lapeliais.

Daugybė dekoratyvinių augalų taip pat gali būti naudojami maistui. Valgomi rožių žiedlapiai, levandų lapeliai, našlaičių žiedai – visi jie turi savo nišą virtuvėje, todėl nebijokite puošti savo prieskoninio darželio ir gėlėmis.

Prieskonių darželis šalia lauko virtuvės – labai patogu ir naudinga. Nuotr. Pexels.com
Prieskonių darželis šalia lauko virtuvės – labai patogu ir naudinga. Nuotr. Pexels.com

Lauko virtuvė yra ta vieta, kurioje labiausiai mėgstame susiburti vasarą, todėl ji turėtų atitikti jūsų poreikius ir būti patogi būtent jums. Na, o visa kita priklauso tik nuo fantazijos!

Susiję kursai:

„Mano sodo dizainas“ – šiuos kursus siūlome tiems, kurie nori patys savo rankomis susikurti šiuolaikišką apželdinimo projektą. Kursų metu gausite naudingos informacijos, kuri tiks įvairioms situacijoms – ir tuomet, jeigu jūsų sklypas dar visai tuščias, ir planuojantiems pertvarką sename sklype.

Taip pat skaitykite:

„Kaip sėti žalumynus į vazonus – paprasta instrukcija“

„Terasos apželdinimas: sužinokite dizainerės gudrybes dėl vazonų ir augalų“

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis