Neįtikėtina lietuvės šlovė – Ūla Marija pirmoji pelnė kraštovaizdžio dizaino Oskarą

Kraštovaizdžio architektė Ūla Marija Bujauskaitė prestižinėje tarptautinėje „RHS Chelsea Flower Show 2024” parodoje apdovanota aukščiausiu “Best in show” įvertinimu – neįtikėtina ir kartu labai labai džiugu! 

Apdovanojimo reikšmė

Šis apdovanojimas internetuose taikliai palygintas su kraštovaizdžio Oskaru, nes pristatydami savo projektus konkurse varžosi žymiausi kraštovaizdžio architektai. “Best in show” – svarbiausias šios didžiulės tarptautinės parodos apdovanojimas, kurio gavėjų sąraše daugelį metų galėjome tik pasvajoti išvysti lietuvišką pavardę.

Kokia galinga lietuvės pergalė, byloja ir faktas, kad Ūla Marija – jauniausia laimėtoja šimtametėje šio konkurso istorijoje (jai – 31-eri), o per visą konkurso šimtmetį vos trys moterys solo dizainerės yra laimėjusios šį apdovanojimą. Taip, perskaitėte teisingai, Ūla Marija yra tik trečioji istorijoje. Pasidžiaukime neįtikėtina Ūlos Marijos sėkme kartu! 

Ūla Marija Bujauskaitė - parodos „RHS Chelsea Flower Show 2024” nugalėtoja. Nuotr. Crocus.co.uk videoklipo stopkadrai
Ūla Marija Bujauskaitė – parodos „RHS Chelsea Flower Show 2024” nugalėtoja. Nuotr. Crocus.co.uk videoklipo stopkadrai

Ūla Marija pastebėta ir anksčiau

Ūla Marija Bujauskaitė gimė Lietuvoje, vaikystę praleido ant Šešupės kranto, pradėjusi studijuosi Vilniaus dailės akademijoje, mokslus tęsė Birmingamo (Didžioji Britanija) miesto universitete, kur mokėsi kraštovaizdžio architektūros bakalauro ir magistro studijų. Ten buvo apdovanota „Landscape Institute’s John Knight” apdovanojimu tiek už bakalauro, tiek antrosios pakopos studijas. Ūla yra laimėjusi ne vieną prestižinį apdovanojimą, pradedant nuo 2017 metų, kai pelnė jaunojo dizainerio titulą RHS (Karališkosios sodininkystės) parodoje.

Netrukus po to su Ūla Marija ir susipažinau. Pirmą kartą pasimatėme Italijoje, kraštovaizdžio dizaino festivalyje. Mūsų su Ūla Marija pirmasis kontaktas įvyko dar 2017-aisiais, kai jos sukurtas sodo biuras laimėjo aukso medalį “RHS Tatton” parodoje, tada paprašiau, kad ji papasakotų apie tai daugiau šiame straipsnyje.

Vėliau Ūla Marija išleido knygą “Green” apie mažų kiemelių planavimą. Šia tema pakviečiau ją pokalbio į “Žinių radiją”, kai vedžiau ten laidą “Augalų entuziastai”. Pokalbio įrašą ir dabar galime pasiklausyti, spauskite čia.

Sodo-nugalėtojo detalės. Nuotr. India Hobson
Sodo-nugalėtojo detalės. Nuotr. India Hobson

Ūla Marija Lietuvoje

2022-aisiais pakviečiau ją kaip pranešėją į aplinkos dizaino konferenciją “Garden Style” , kurią kasmet organizuoju Vilniuje. Jos pranešimas išties sulaukė begalės ovacijų – Ūla Marija tokia nuoširdi, bet ir tokia kūrybinga! Ji davė gerų idėjų ir net pavyzdžių, kaip užčiuopti vietos emociją, jausmą, įdomias detales. Jei smalsu, jos pranešimo “Sodas su unikalia atmosfera” įrašą galite įsigyti nors dabar ir peržiūrėti čia.

Įdomu tai, kad nors Ūla Marija dirba ir gyvena Londone, kelis projektus ji sukūrė ir Lietuvai. Galite pasižiūrėti Youtube video ir perskaityti straipsnį – tai gėlių, švenčių ir dekoro studijos “Vynvytis” kiemas Kaune, kur sovietinio pastato lauko erdvę ji pavertė jaukiu kiemeliu.

Studija „Vynvytis“ Kaune – tai šiuolaikinio apželdinimo pavyzdys. Šį projektą sukūrė kraštovaizdžio dizainerė Ūla Marija Bujauskaitė. Nuotr. Lina Liubertaitė
Studija „Vynvytis“ Kaune – tai šiuolaikinio apželdinimo pavyzdys. Šį projektą sukūrė kraštovaizdžio dizainerė Ūla Marija Bujauskaitė. Nuotr. Lina Liubertaitė

Ūla Marija taip pat prisidėjo prie unikalaus objekto apželdinimo idėjos. Tai meno galerija “Nemuno 7”, kuri įkurta žemkasėje. Anksčiau ši žemkasė plaukiojo Nemune ir gilino jo vagas, tačiau dabar gigantiškas laivas jau nebenaudojamas, o tarp metalinių dalių savaime užžėlusios piktžolės įkvėpė Ūlą Mariją sukurti apželdinimą, kurio pagrindas – augalai pionieriai. Žemkasė “Nemuno 7” šiltuoju sezonu būna prišvartuota Zapyškyje, galite ir jūs aplankyti, o apie ją nufilmavome LRT laidą “Čia mano sodas”, įrašas štai čia. Šis projektas laimėjo kraštovaizdžio architektūros apdovanojimą Lietuvoje tais metais.

Miško maudynių sode gausu įvairių tekstūrų. Nuotr. Crocus.co.uk
Miško maudynių sode gausu įvairių tekstūrų. Nuotr. Crocus.co.uk

Sodas-laimėtojas

Grįžkime prie parodos ir susipažinkime su idėja, kuri buvo pristatyta ir laimėjo parodoje. Ūla Marija “Muscular Dystrophy UK” – Miško maudynių sodą (angl. Forest Bathing Garden) sukūrė specialiai „RHS Chelsea Flower Show 2024” parodai (čia oficiali svetainė su jos sodo aprašymu anglų kalba). Ją įkvėpė miško maudynių idėja, kilusi iš Japonijos, ten vadinama “Shinrin-Yoku”.

Šis sodas yra prieglobstis ir nusiraminimo vieta tiems, kuriuos paveikė raumenų išsekimo diagnozė ir jų artimiesiems. „RHS Chelsea Flower Show 2024” laimėtoja Ūla Marija savo kūriniu primena, kad sodas yra ir gijimo, terapijos, rimties ir susitaikymo su savimi vieta. Jis skatina ištrinti ribas tarp savęs ir gamtos, pajusti vidinę ramybę gamtos apsuptyje. 

Parodos lankytojai bei teisėjai negalėjo atsistebėti, kaip kruopščiai parinktos tekstūros, koks ramus žalių lapelių mirguliavimas, koks estetiškas ir ramus šis mišką primenantis sodelis. Daugiau kaip 40 beržų sukūrė tokią raminančią atmosferą, papildytą proskynomis ir kai kur labiau užpavėsintais kampeliais. Tai leido panaudoti skirtingų tekstūrų augalus, užburiančius savo turtinga žaluma.

Vertikali sienelė sukurta taip, kad primintų raumenų ląsteles: taip lengviau paaiškinti, kas yra raumenų distrofija ir koks niokojantis jos poveikis raumenims.

Sodo centre yra centrinė vieta su stogu, skirta susitikti ir pasikalbėti už klinikos ribų (po parodos sodas bus perkeltas prie ligoninės). Tai erdvė, atspindinti emocinę ir praktinę paramą, kurią „Muscular Dystrophy UK“ teikia savo bendruomenei ligos metu.

Sodo elementas-sienelė su ypatinga reikšme. Nuotr. India Hobson
Sodo elementas-sienelė su ypatinga reikšme. Nuotr. India Hobson

Netrukus parengsime išsamų šio sodo aprašymą, sekite “Geltono karučio” naujienas.

„RHS Chelsea Flower Show” – kraštovaizdžio Oskarai

Bet ar mes neperdedame dėl šio apdovanojimo svorio, skirdami tiek daug dėmesio jam? Oi ne! Karališkosios sodininkystės draugijos (angl. Royal Horticultural Society) organizuojamas renginys „RHS Chelsea Flower Show” yra vienas svarbiausių kraštovaizdžio dizaino pasaulyje. Jį sudaro kelios dalys, įskaitant ir parodą, kurioje varžosi žymiausi kraštovaizdžio dizaineriai.

Ūla Marija 2022-ųjų “Garden Style” konferencijoje. Nuotr. Lina Liubertaitė
Ūla Marija 2022-ųjų “Garden Style” konferencijoje. Nuotr. Lina Liubertaitė

Ši paroda žinoma pasaulyje dėl parodomųjų sodų, kurie sukuriami ir pastatomi tik šiai išskirtinei progai. Parodos sodai varžosi dėl medalių ir specialių apdovanojimų. Būtent tie sodai, kurie geriausiai įvertinami, diktuoja tolesnes kryptis aplinkos dizaino kūrėjams. Tad neabejoju, kad ir pergalę pelniusios Ūlos Marijos idėjos atsikartos ir daugelyje naujai kuriamų sodų, o terminą “Miško maudynių sodas”, garantuoju, girdėsime ir dažniau.

Ūla Marija, sveika įžengusi į aukščiausią kraštovaizdžio dizainerių Olimpą!

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis