Vasara pasibaigė, tačiau gėlynas dar vis pilnas žiedų. Tai vėlyvieji astrai, kurie praturtina rudeninę aplinką gražiausiais žiedais ir neleidžia kiemui tapti niūriam ir nuobodžiam. Astrus rekomenduoja garsiausi dizaineriai, astrus lengva auginti ir patiems.
SPALVINIAI DERINIAI SU KITAIS AUGALAIS
Vėlyvųjų astrų žiedeliai atrodo labai paprasti, tačiau įsižiūrėję pamatysite, kokie jie įdomūs ir sudėtingi. Ant krūmų jų būna tiek daug, kad geriausiai pastebime tik jų ramunėlės formos žiedus ir dominuojančią spalvą. Todėl jei kuriate gėlyną atsižvelgdami į koloritą, prieš įsigydami sodinuką, pamatykite žiedų spalvą gyvai.
Paveikslėliai internete ar atspausdintam kataloge gali ne visai tiksliai atspindėti, kokia bus žiedo spalva. O astrų spalvų įvairovė išties atima žadą: nuo rausvų ir bordinių iki baltų su geltonu viduriuku.
Smagu, kad astrai savaime užima nemažai vietos, todėl jų krūmelis niekada nebus nepastebėtas. Tačiau neapsiribokite vienu, pakartokite juos skirtingose vietose. Taip stilistiškai apjungsite į visumą, kiemas atrodys harmoningas.
Nepadauginkite tamsių žiedų spalvų: rudenį lapija pradeda ruduoti, vėl pradeda matytis žemė, todėl žiedai turėtų „atmušti“ tą tamsumą, o ne pranykti.
Taip pat nepersistenkite su pretenzingomis spalvomis, tokiomis kaip rašalo mėlynumo, jas naudokite tik kaip akcentą.
VĖLYVIEJI ASTRAI SU KITAIS DAUGIAMEČIAIS AUGALAIS
Ramunėlės forma, būdinga vėlyviesiems astrams, yra labai svarbus dalykas, į ką reikia atsižvelgti ieškant tinkančių derinių. Daug plokščių ramunėlės formos žiedų reikalauja atsvaros, kontrasto. Kas gali kontrastuoti geriau negu vertikalūs žiedynai? Todėl astrai labai gražiai dera kartu su tokiais augalais kaip rūgtis (lot. Persicaria) ar smailiažiedis lendrūnas (lot. Calamagrostis acutiflorum).
Natūralistinio stiliaus želdynuose vėlyvieji astrai dažnai derinami su įvairiomis dekoratyvinėmis žolėmis, pavyzdžiui, melvenėmis, šluotsmilgėmis, miskantais, soruolėmis, ašuotėmis. Nors jos būna gerokai aukštesnės, ažūriškumas labai gražiai kontrastuoja su astrais, kurie šalia atrodo tokie pilni, žemiški, stabilūs ir kupini spalvos.
Natūralistinio tipo gėlynuose labai tinka ir astrai smulkiais žiedeliais, pavyzdžiui, erikinis astras ‚Golden spray‘. Keras su smulkiais žiedeliais išties atrodo visai kitaip nei tradiciniai mums gerai pažįstami astrai.
Tradiciniuose gėlynuose šeimininkėms patiks didesni ryškių spalvų žiedai, kurie bus rimtas akcentas ir gali sudaryti labai gražias ir ryškias spalvines dėmes.
Nuosaikiam ilgai žydinčiam gėlynui tinka ir astrų seserys, kurios ne kontrastuoja, o papildo plokščius astrų žiedelius. Tai ryškiai geltonos rudbekijos, įvairiaspalvės chrizantemos, be to, nuostabi draugija yra vilkpupės (anksčiau vadintos šilokais).
ASTRAI – VEIKLIŲ ŽMONIŲ GĖLĖS
Astrai galėtų būti tipiškas lietuvio miestiečio kiemo augalas. Visų pirma todėl, kad jis toks nereiklus. Vienoje vietoje astrai puikiausiai auga 4-5 metus, tada juos galima atnaujinti, praretinti. Gerai auga saulėtoje vietoje, tačiau kai kurios veislės ir dalinį šešėlį toleruoja. Svarbiausia, kad žemė nebūtų užmirkstanti, kad būtų lengvai drenuojama.
Astrus galima patiems pasisėti – sėjinukai žydės jau antraisiais metais.
Dar paprasčiau tiesiog padalinti kerą, kad kiekviena dalis turėtų bent 2-3 stiebus. Tik persodinus, svarbu gausiai lieti.
Su metais astrų žiedai susmulkėja, tai ženklas, kad jau laikas padalinti kerą arba persodinti.
Astrai turi būti mylimi ir dėl to, kad jie ilgai išsilaiko nuskinti ir pamerkti. Puokštė gražiai atrodo bent 10 dienų, o tai puikus būdas turėti gėlių skynimui tiesiog savo kieme.
Paprastas, bet neprastas būdas pagražinti savo kiemą gėlių žiedais rudenį – tai vėlyvieji astrai. Rekomenduojame visiems veikliems žmonėms, kurie negali daug laiko praleisti gėlyne, tačiau nori puikaus vaizdo savo kieme rudenį.
TAIP PAT SKAITYKITE:
„5 žydinčios pavėsio gėlės natūralistiniam gėlynui“
„6 patarimai, kaip gražiai sutvarkyti įėjimą į namą“
„Naujo sklypo apželdinimas: nuo ko pradėti?“ – pilna instrukcija naujakuriams
Kviečiame į seminarą „Dekoratyviai augalai: kuriame kompoziciją“ su L. Puodžiūte, kurio metu išmoksite iš atskirų augalų sukurti estetišką ir harmoningą kompoziciją.