Viržiai – rudeninio grožio standartas. Bet ar būtina juos pirkti ir sodinti kasmet? O gal gražiau erikos, kurios parduodamos tuo pačiu metu rudenį? Kviečiu sužinoti, kaip atskirti viržius nuo erikų, ir kaip juos teisingai sodinti ir auginti, kad savo grožiu jie džiugintų ne vienerius metus:
Šiame straipsnyje papasakosiu, kuo skiriasi viržiai ir erikos. Pasidalinsiu patarimais, kaip sodinti ir prižiūrėti viržius, kad šie augalai pražystų jūsų kieme ir kitais metais.
Viržiai ir erikos: kuo jie skiriasi?
Viržiai ir erikos – giminaičiai iš tos pačios šeimos. Nors iš pirmo žvilgsnio parduotuvėje gali atrodyti, kad tai tas pats augalas, tačiau taip nėra. Štai kuo jie vizualiai skiriasi:
- Viržių žiedelių forma yra kaip mažų pumpurėlių, kurie atrodo lyg būtų neišsiskleidę:
2. Erikos žiedelis atrodo tarsi miniatiūrinė tulpytė:
Tai kurį pasirinkti rudeniniam grožiui?
Jei norite išsamiau sužinoti, kaip iš gausybės augalų išsirinkti tinkamus būtent jūsų kiemui — augalų dizaino pagrindų mokome „Augalų komponavimo dirbtuvėse“. Gyvų kursų metu susipažinsite su dizaino dėsniais bei gausite aiškiai pateiktų praktinių pritaikymo patarimų.
Grožio išsilaikymas rudenį:
- Viržiai ilgai išlaiko savo struktūrą rudenį ir žiemą. Net jeigu jie sudžiūna ar sušąla, vis tiek gerai atrodo. Todėl jie naudojami ne tik vazonuose, bet ir kapuose, kur kultūringai atrodo iki pavasario.
- Erikos turi stambesnius žiedelius, todėl atrodo ryškesnės. Bet jeigu sudžiūna ir yra pajudinamos, jų žiedeliai nubyra ir lieka plikos šakelės. Tad norint rezultato ilgiau, viržiai yra patikimesni.
Žiemojimas:
- Viržiai, turėdami tam tikras sąlygas, gali ne tik išsilaikyti per rudenį, bet ir išžiemoti. Apie tai skaitykite toliau.
- Erikos, kurios parduodamos žydinčios rudenį, per žiemą neišsilaikys. Lietuvoje galima auginti erikas, bet pavasarines – tas, kurios žydi ankstyvą pavasarį. Kai rudenį perkate žydinčią eriką, nesitikėkite, kad ją išsaugosite kitiems metams.
Viržiai vazonuose
Prieš sodindami viržius nuspręskite, ar norite vienkartinio grožio, ar pageidaujate, kad viržiai augtų keletą metų.
Jeigu nuspręsite, kad jums užtenka sezoninio efekto, viržius sodinkite į tokią žemę, kokią turite, ir nesukite galvos. Pasodinti rudenį, jie puikiai atrodys iki pat žiemos vidurio. Palaipsniui jie gali pradėti džiūti, tačiau vis tiek atrodys puikiai. Prieš Kalėdas paprastai vazonus su viržiais papuošiu šventiniais atributais, ir taip viržiai „atidirba“ per visą žiemą.
Jeigu paliktumėt viržius vazonuose iki pavasario, didelė tikimybė, kad jie žus, nes viržiams nepatinka šaknų užmirkimas. Pavasariop, kai žemė vazone atšyla, atšąla ir vėl atšyla – didelė tikimybė, kad šaknys kurį laiką bus vandenyje ir joms pritrūks oro.
Be to, vazonuose nėra daug vietos, todėl paprastai juose neturime prabangos laikyti augalus, kurie atrodys gražiai po pusmečio. Pavasarį yra begalė augalų, kurie atrodo puikiai, todėl teikiu pirmenybę jiems, o viržiams vietos nebepalieku.
Kaip ir kada sodinami viržiai
Norėdami, kad viržiai būtų daugiamečiai, jūs turėtumėte žinoti kelius dalykus:
- Ieškokite viržių ne prekybos centruose, o specializuotuose medelynuose. Jei norite viržius auginti ilgai, pirkite juos kaip įprastą sodinuką. Apžiūrėkite šaknis, kad būtų sveikos ir gyvybingos. Sodinukas neturi būti perdžiūvęs ar perlaistytas. Jei perkate viržius lapkritį prieš Vėlines, tai didelė tikimybė, kad jie jau bus perdžiūvę, ypač jei seniai laikomi parduotuvėje ir jais tinkamai nesirūpinama.
- Viržius sodinkite ne lapkritį, o vasarą arba rudens pradžioje, kad iki žiemos spėtų įsišaknyti.
- Viržiams reikalingas rūgštus dirvožemis, todėl juos būtina sodinti į natūralią durpę, o ne į paprastą daržo žemę. Tik rūgščioje terpėje šaknys įsisavina maisto medžiagas, t.y. šaknys sudaro mikorizę, ir viržiai gali išgyventi bei sėkmingai augti toliau.
- Viržiams reikalingas laidus dirvožemis. Viržiai negali užmirkti, žemė turi būti puri ir laidi, kad šaknys neužmirktų.
Viržių auginimas vėlesniais metais
Jeigu pavyko išlaikyti viržius per žiemą – sveikinu, puiki pradžia!
Laikui bėgant rūgštingumas sumažėja, nes durpė persimaišo su daržo žeme. Kad viržiai toliau sėkmingai gyvuotų, reikia palaikyti rūgščią terpę. Jokios ten obuolių sultys nepadės – rekomenduočiau geriau paprastą rūgštiklį, kuris tam ir skirtas. Užtektų palaistyti kartą per metus praskiedus.
Atkreipiu dėmesį, kad specialaus rūgštiklio viržiams greičiausiai nerasite, tačiau drąsiai naudokite skirtą šilauogėms.
Na, o jeigu viržius norėsite palepinti daugiau, pavasarį palaistykite juos trąšomis, kurios skirtos rūgščiamėgiams augalams. Lanksčiau žiūrėkite į užrašus – jeigu ant etikėtės parodyta, kad trąšos skirtos rūgščiamėgiams augalams (šilauogėms, rododendrams), tai drąsiai naudokite ir viržiams.
Geriausia būtų apskritai tokius augalus auginti kartu, vienoje grupėje. Tada visą plotelį galėsite prižiūrėti vienu būdu. Tokį pavyzdį apžiūrėjome Kauno rajone, kur mūsų lektorė Ingė Auželienė pristatė savo projektą. Ten buvo sukurtos kelios augalų grupės, kuriose auga išskirtinai tik tokie augalai, kuriems tinka rūgšti terpė: šilauogės, spanguolės, erikos, viržiai, bruknuolės ir kiti. Pasižiūrėkite šį video, kaip atrodo ta vieta.
Video ir straipsnis paruošti bendradarbiaujant su “Baltic agro”, jiems niekaip neįtakojant turinio – produktus pasirinkau aš ir papasakojau savo patirtį su jais.
TAIP PAT SKAITYKITE:
“Vazoninės gėlės mano terasoje: taip aš pritaikau dizaino dėsnius“
“Gėlių sodinimas į lovelį – video instrukcija”
“Kaip sodinti bijūnus į vazoną – idėja balkonui”
SUSIJĘ KURSAI IR SEMINARAI:
„Augalų komponavimo dirbtuvės“ – tai praktiškos ir smagios kūrybinės dirbtuvės, kuriose išmoksite iš medžių, krūmų ir gėlių sukurti harmoningą kompoziciją ir netgi pasidaryti augalų susodinimo planą su atstumais ir kiekiais.
„Geltonas karutis“ organizuoja mokymus „Apželdinimo akademija“, norintiems pradėti dirbti apželdinimo srityje, susipažinti su kraštovaizdžio projektų valdymu ir tolesne priežiūra, bei gauti daug praktinių žinių per trumpą laiką. Šie mokymai nėra skirti mėgėjams – tai susipažinimas su apželdinimo verslo „virtuve“.