Žalčialunkis – gražus, bet pavojingas. Kodėl neverta net liesti

Šiuo metu Lietuvos miškuose galima pamatyti tikrą augalą gražuolį – alyviniais žiedais pražydo paprastasis žalčialunkis. Tačiau šiuo augalu reikia grožėtis per atstumą, jeigu nenorite nuo jo nukentėti, nes, pasirodo, augalas – nuodingas. 

Žalčialunkis - sumedėjęs augalas plikomis ilgomis šakomis. Nuotr. Reda Narmontė
Žalčialunkis – sumedėjęs augalas plikomis ilgomis šakomis. Nuotr. Reda Narmontė

Kodėl žalčialunkis – ypač nuodingas

Tai vienas nuodingiausių Lietuvoje aptinkamų augalų, visos jo dalys yra nuodingos: ir šaknys, ir kotelis, ir žiedai, ir lapai. Ypatingai nuodingos ir vasarą prisirpstančios raudonos žalčialunkio uogos. Mirtina dozė yra apie 10 žalčialunkio uogų, o vaikui ir mažiau. 

Jis skaniai kvepia, tačiau net uostyti jo nereikėtų, nes augalo žiedadulkės taip pat gali pakenkti akims, kvėpavimo takams. Kadangi jo žiedeliai alyvų spalvos, daug kam labai norisi augalą nusiskinti ir parsinešti namo, tačiau jokiu būdu to nerekomenduojama daryti. Geriausia ir neuostyti, ir neskinti, neimti į rankas. Ant odos patekusios sultys gali sukelti pūsles, žaizdas.

Socialiniuose tinkluose paskelbę apie šį nuodingą augalą, sulaukėme nemažai žmonių reakcijų. Vieni tikina, kad augalą lietė ir nieko neatsitiko, kiti pripažįsta, kad po bandymo nukąsti šakelę teko ilgai jausti nutirpusios lūpos diskomfortą.

Žalčialunkis pražysta vienas pirmųjų, dėl to labai vilioja prieiti, pauostyti, nusiskinti. Nuotr. Pexels.com 
Žalčialunkis pražysta vienas pirmųjų, dėl to labai vilioja prieiti, pauostyti, nusiskinti. Nuotr. Pexels.com 

Daug kas pasižiūri miške, kad gražus, skaniai kvepia ir nori nusiskinti, bet jis sunkiai nuskinamas, žievelė plyšta, todėl kai kas juos nori nukąsti dantimis. O tai gali būti itin pavojinga.

Apsinuodijimas gali baigtis mirtimi

VU Botanikos sodo tinklalapyje nurodoma, kad, pakramčius žalčialunkio žievės, išpūslėja gleivinė, iškrinta dantys. Ypač pavojingos augalo uogos vaikams, apsinuodijimas jomis gali baigtis ir mirtimi.

Neveltui Kristinos Sabaliauskaitės romane „Silva rerum“ su žalčialunkiu buvo nunuodytas knygos personažas, todėl ir mes perspėjame: juokauti su šiuo augalu neverta.

Neštis iš miško sodinti pas save – nevertėtų

Kai kuriems žmonėms šis augalas taip patiko, kad jau parsinešė jį iš miško ir pasisodino savo kieme. Primename, negalima jokių augalų iš miško neštis ir persodinti. Stebėtina, kad dar daug žmonių išsikasa augalus iš miškų. Taip suardoma miško paklotė. Tikrai nieko nereikia draskyti ir neštis namo.

Paprastasis žalčialunkis - vienas nuodingiausių Lietuvos augalų. Nuotr. Reda Narmontė
Paprastasis žalčialunkis – vienas nuodingiausių Lietuvos augalų. Nuotr. Reda Narmontė

Turėkime omenyje, kad sodininkai, daržininkai, kurie tikisi, kad tas augalas gražiai augs jų kieme, ne visada apgalvoja, kaip tas augalas plėsis. Dažnu atveju laukiniai augalai plečiasi gana agresyviai. Taip, norėdami atsinešti vieną nekaltą augalėlį, galime atsinešti ir labai agresyviai plintantį augalą, vėliau bus sunku jį išnaikinti. Dėl visų šitų priežasčių neneškime jokių augalų iš miško.

Paprastasis žalčialunkis – vienas nuodingiausių Lietuvos augalų, patenkantis į nuodingiausiųjų penketuką. Jame taip pat – dėmėtoji mauda, nuodingoji nuokana, vilkauogė, varpotoji juodžolė.

Taip pat skaitykite:

„Pirmosios pavasario gėlės: apžvalga ir sodinimo rekomendacijos”

„Pavasarinės gėlės vazonuose: sodinam greitam efektui”

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis