Parduotuvės nukrautos žemių maišais ir specialių priedų pakuotėmis, bet ir darže pilna žemės – kaip suprasti, kas tinka mano augalams? Svarbiausia žinoti pagrindinius dalykus, ko reikia augalui, kad sėkmingai vystytųsi šaknys ir kad matytumėme gražų augimą.
Videoreportaže pristatome, kas yra reikalinga augalui kiekvienu jo gyvenimo etapu: nuo sėklos išdygimo iki daigo auginimo. Substratai, durpės, biohumusas, agroperlitas ir kiti priedai – išaiškinsim, kas yra kas, kokią funkciją atlieka, kada ką naudoti.
O video pabaigoje – 3 paprasti žingsniai, kaip paruošti tik ką nusipirktas žemes prieš sodinimą. Spauskite žiūrėti:
Čia žemiau skaitykite, kaip pasigaminti žemių mišinį jau išdygusiems daigams.
KOKS YRA TOBULAS ŽEMĖS MIŠINYS
Štai 3 pagrindinės žemių mišinio savybės, nuo kurių priklauso sėkmingas auginimas:
1.Lengvumas ir purumas. Paimkite į saują daržo žemės, sugniaužkite ją, tada atgniaužkite. Jei žemė molinga, pamatysite, kaip viskas sulipo į gumulą. Įsivaizduokite, kaip sunku šaknims pro tokį prasibrauti. Jei žemė smėlinga, žemės iškart subyrės į grumstelius ir išbyrės pro pirštus. Tai viena iš priežasčių, kodėl daržo žemė nėra pats geriausias pasirinkimas auginimui vazone.
Poringumo suteikia DURPĖ. Jos struktūra neleidžia žemėms susislėgti, todėl augalams lengva išleisti galybę šaknelių, kiekviena ras tarpelį, į kurį galės ištįsti ir augti tolyn. Be to, dėl tokio poringumo žemėje nepritrūksta deguonies, tai irgi labai svarbus argumentas durpės naudai.
Lengvumo ir purumo suteikia ir KOKOSO PLAUŠAS. Jis pagamintas iš kokoso riešuto kevalo plaušų, tad atlieka visiškai tą pačią funkciją, kaip ir durpė.
2.Vandens sulaikymas. Net ir vaikai žino, kad augalams reikia lietučio, tad čia ilgai nesustosime.
Principas toks: jei žemių mišinyje įdėsite priedų, kurie sulaikys vandenį, kad jį vėliau ilgai ir lėtai atiduotų atgal, tai jums lengviau pavyks palaikyti stabilų drėgmės režimą. Tiesiog perdžiūvimo rizikos mažiau, kas to nenorėtų?
VERMIKULITAS atlieka šią funkciją. Tai natūralios kilmės uolienos, kurios sugeria vandenį kaip kempinė, ir po to palaipsniui atiduoda drėgmę aplinkai, t.y. žemėms ir augalui. Jokių chemijų čia nėra, jokių maisto medžiagų, tik vandens sulaikymas. Dar gali pasitarnauti kaip drenažas, jei žemė sunkoka.
3. Maisto medžiagos. Durpė dėl oro, vermikulitas dėl vandens, o maistas kur?
Geriausias maistas yra KOMPOSTAS. Galite jį pirkti arba galite naudoti tą, kurį savo darže pasigaminote. Visos apželdinimo kursų „Geltonas karutis“ lektorės kaip susitarusios sako, kad mažiems daigeliams verta kompostą ir žemių mišinius pirkti, nes su žemėmis iš daržo atsinešite ir ligų užkratus. Na o didesniems augalams (tiek daržovėms, tiek gėlėms), kurie jau stipresni ir atsparesni, drąsiai naudokite savo pasigamintą kompostą. Jame yra organinių medžiagų, vitaminų ir mineralų, mikrobų ir grybienos, jo terpė yra gyva ir aktyvi. Geras kompostas yra malonus laikyti rankose ir kvepia miško žeme.
KAIP PASIGAMINTI SAVO ŽEMIŲ MIŠINĮ
Pradėkite nuo durpių (atkreipkite dėmesį, kad būtų nurūgštintos). Greičiausiai jos bus per sausos (taip lengviau ir saugiau transportuoti), todėl išverskite į karutį arba į kibirą, dubenį, ir suliekite vandeniu. Palaukite, kol susigers. Geriausia tai daryti iš vakaro.
Jei naudojate kokosą, jis parduodamas supresuotomis „plytomis“. Tačiau čia procesas žymiai greitesnis: tereikia užpilti vandeniu, ir po 15 min jau esate pasiruošę.
Jei naudosite savo pasigamintą kompostą, persijokite, kad kartu nepatektų aštrūs pagaliukai ar spygliai, netyčia įsimaišę plastiko ar virvių galiukai, nebaigusios suirti atliekos.
Kai jau durpes ar kokosą esate pasiruošę, pradedam visą būrimą. Orientacinės proporcijos galėtų būti tokios:
- 1 dalis durpių,
- 1 dalis vermikulito,
- 2 dalys komposto.
Sumaišykite ir pirmyn sodinti.
PRIEDAI IR VARIACIJOS
Proporcijas galite keisti, o galite pridėti ir papildomų „skanumynų“. Pavyzdžiui, biohumusas yra sliekų perdirbtas mėšlas ir organinės medžiagos. Tai labai „riebus“ kąsnelis. Vien biohumuse sodinti nereikia, bet šiek tiek jo įberti į mišinį – puikus sprendimas. Pridėkite 0,5 dalies biohumuso ir pagerinsite savo mišinio tekstūrą, praturtinsite maisto medžiagomis.
Kalbant apie papildomas maisto medžiagas, reikia ir apie sintetines trąšas užsiminti. Gėlėms, kurias auginsite visą vasarą vazonuose, papildoma pagalba tikrai pravers. Todėl maišydami žemes papildykite jas lėtai tirpstančiomis trąšomis. Proporcijos turi būti tiksliai tokios, kokios nurodytos ant trąšų pakuotės.
Prieš tai dar pasitikrinkite, ar nebuvo trąšų pridėta į kokias nors žemes, kurias pirkote – net ir vermikulitas gali būti papildytas trąšomis, todėl visada skaitykite kas parašyta ant pakuotės.
Reikia daugiau oro? Prašau, naudokite agroperlitą. Jis pagerins struktūrą ir leis lengviau įsišaknydinti. Ypač naudinga sausamėgiams (alpinariuminiams) augalams, kurie mėgsta, kai laistomas vanduo neužsistovi ir greitai nubėga žemyn. Agroperlitas taip pat sulaiko šiek tiek drėgmės savyje.
Reikia dar daugiau drėgmės? Taip, yra tokių augalų, kurie nepakenčia drėgmės stygiaus. Įgėrio granulės – puikus atradimas, kuris pagelbės šioje situacijoje. Išbrinkinkite ir tada sumaišykite su savo žemių mišiniu. Reikės gerokai rečiau laistyti, augalai reikšmingai geriau bus aprūpinti drėgme.
SAVAS MIŠINYS AR PIRKTINIAI SUBSTRATAI?
Ir pabaigai – galite nusipirkti gatavus žemių mišinius ir nesukti galvos. Tačiau jei mišinį patys susikursite, daugiau suprasite, kaip veikia augalų pasaulis, ko jiems trūksta, ko jiems reikia. Ant substratų pakuotės labai retai būna parašyta tiksli sudėtis procentais, todėl dažnai net nežinote, ką perkate. Be to, susimaišyti savo mišinį dažnu atveju būna pigiau.
O kadangi susimaišyti savo mišinį visai nesudėtinga, pradėkite tai daryti jau dabar.
KĄ RODŽIAU VIDEOREPORTAŽE:
Grynos medžiagos: Nurūgštinta durpė, Supresuotas kokoso substratas, Biohumusas.
Mišiniai: Organinis kompostas universalus, Organinis kompostas pomidorams ir daržovėms su kaulamilčiais, Durpių substratas daigams ir sėjimui, Durpių substratas universalus.
Priedai: Agrovermikulitas (su trąšomis), Įgėrio granulės.
Straipsnis buvo publikuotas ir LRytas.lt portale.
Taip pat skaitykite:
„Kaip sodinti bijūnus į vazoną – idėja balkonui” (kartu su video)
„Kaip sukurti gražią kompoziciją vazone su prieskoniniais augalais” (instrukcija su nuotraukomis)