Kad vejos pjovimas būtų ne tik kokybiškas, bet ir malonus, žoliapjovės pasirinkimas yra be galo svarbus žingsnis. Juk sezono metu praleidžiame nemažai laiko stumdydami žoliapjovę pirmyn atgal, tad norėtųsi tai daryti su šypsena. Atėjo laikas ir man atsinaujinti turimą techniką, todėl prieš išsirenkant tą vienintelę, paprašiau „Gardenos“, kad leistų man išbandyti kelias skirtingo tipo vejapjoves. Štai mano išvados:
Noriu pabrėžti, kad šįkart orientavausi į mažų sklypų vejos priežiūrą, tad čia nerasite informacijos apie trimerius ar vejos traktorius, reikalingus dideliems sodybų plotams (apie vejos traktorius esu net kelis video epizodus paruošus, vieną jų galite rasti čia). Šiame straipsnyje sužinosite:
- Kokios vejapjovės būna;
- Kokie jų pliusai ir minusai;
- Kaip išsirinkti sau tinkamą;
- Ir žinoma, kokią ir kodėl išsirinkau aš.
Elektrinė žoliapjovė: kodėl sakau NE
Gėda prisipažinti, bet mūsų kieme vis dar dirba sena elektrinė žoliapjovė su laidais, triskart lipnia juosta apsuktais. Tikiu, kad tokių eksponatų rasčiau pas daugelį, tiesa?
Ranka nekyla pakeisti ją į tokią pačią, tik naujesnę. Ir jums elektrinės nerekomenduoju, nes:
- Jokio komforto. Laidas trukdo, jį tenka nuolat kilnoti, permesti į kitą pusę, patraukti nuo kelio. Atrodo, menkas rūpestis, bet dėl to sumažėja vejapjovės mobilumas ir darbas pasidaro lėtesnis. Laido buvimas eikvoja jūsų laiką.
- Nesaugu. Elektros laidai ir peiliai — ne pati geriausia kombinacija. Tai yra nesaugu, ir čia galima baigti diskusiją.
Cilindrinės vejapjovės sugrįžimas į šiuolaikinį kiemą
Cilindrinės vejapjovės esmė — ji vejos galiukus ne nukerta, bet gražiai, tarsi su žirklėmis nukerpa. Taip prižiūrima veja su laiku tampa lyg aksominis kilimukas.
Visada galvojau, kad cilindrinės vejapjovės yra šiokia tokia atgyvena, besislepianti senelių sodų sandėliukuose. Tik kaip aš, pasirodo, klydau — cilindrinės žoliapjovės grįžta ir į modernius kiemus. Išbandžiau „Gardena 400 C“ ir štai tokie mano įspūdžiai:
- Pjovimo garsas normalus, neprimena to bjauraus, kurį prisimenu iš anų laikų sodo bendrijos kaimynų;
- Pradėti stumti reikia šiek tiek jėgos, toliau juda tarsi savaime — bet ir tos jėgos reikia tiek juokingai, kad vaikas susitvarkytų;
- Vejapjovės pjaunamoji yra plati — platesnė negu įprastų akumuliatorinių vejapjovių, todėl sutaupo pjovimo laiko;
- Nereikia elektros — galima vežtis į sodybą ar naudoti ten, kur elektros nėra (tarp kitko, vežiojimui labai patogiai susipakuoja);
- Papildomai galima užkabinti krepšį-rinktuvą nupjautai žolei — jis talpus ir surenka nemažai žolės, tad darbas bus greitesnis.
Mano pastebėti trūkumai:
- Aukštą veją pjovė nekokybiškai — liko pavienių kuokštų. Galbūt dėl to, kad vejapjovė yra gana sunki ir su ratais prispausdavo tą kuokštą, o pravažiavus jis nespėdavo atsitiesti tiek, kad jį nukirptų. Todėl suprantu, kodėl britai savo aksomines vejas pjauna su cilindrinėmis vejapjovėmis — jei darysite tai dažnai, nebus jokių kuokštų ir veja bus tobula;
- Vejos surinkimo krepšelis yra atviras, tad pjaunant šiek tiek žolės barstosi aplink ir taip pat ant kojų. Tad einant šienauti, reikės atitinkamai apsirengti arba tiesiog planuoti dušą po to.
Dėl surinkimo krepšio: jei pjaunat veją dažnai, tai jo visai nereikia, nes smulki žolė gražiai išsibarsto aplink ir patręšia veją.
Cilindrinė akumuliatorinė vejapjovė
Nepatikėjau savomis akimis, kai pamačiau, kad yra cilindrinės vejapjovės akumuliatorinis variantas. Išbandžiau „Gardena 380 Li“.
Privalumai ir trūkumai visi tie patys (krepšį irgi galima rinktis, jei reikia), tačiau darbas gerokai lengviau einasi, kadangi veiksmas vyksta ne kiek stumiant, kiek patogiai vaikštant. Nors su mechanine šienavimas tikrai nebuvo sunkus fiziškai, bet su akumuliatorine tiesiog dirbau greitesniu tempu, tad laiko susitaupė daugiau.
Dar vienas skirtumas yra dėl garsumo — kadangi akumuliatorinė jau turi variklį, tai atsiranda žemas burzgimas, tačiau jis nėra nemalonus.
Sakyčiau, akumuliatorinis variantas stipriai padidina šansus, kad šienausite mieliau ir prestižinę veja jūsų kieme susiformuos greičiau.
Žoliapjovės pasirinkimas itin mažiems sklypams
Kotedžo ar nedidelio kiemelio šeimininkams rekomenduočiau ne elektrinę ir ne cilindrinę vejapjovę. Yra dar vienas puikus variantas — mano favoritas: tai „Gardena HandyMower“. Ji skiriasi nuo visų kitų iš esmės, nes yra itin maža. Mane ji taip sužavėjo, kad net praminiau vejapjove-siurbliu:
- Lengvai paprastai valdoma, jokių fizinių pastangų nereikia — tikrai primena dulkių siurblį;
- Manevringa: lengvai pasieksite atokesnius kampus, po suolu ir pan.;
- Užima labai mažai vietos — sakyčiau, vos vos didesnė už kastuvą, galima pakabinti ant sienos, todėl lengvai išspręsite klausimą, kur ją laikyti.
Galbūt vienintelis minusas, kurį galėčiau įžvelgti, yra tai, kad ši vejapjovė nerenka nupjautos žolės. Kita vertus, kiek gi ten tos žolės miniatiūriniuose sklypuose — dažnai pjaunant, nukertamas tik pats vejos galiukas, tad žolės rinkti tikrai nebūtina.
Akumuliatorinė vejapjovė su surinktuvu
Išbandžiau ir įprastą akumuliatorinę vejapjovę „Gardena PowerMax“, kad galėčiau palyginti visas ir galiausiai kažką išsirinkti.
Nuo aukščiau aptartų ji skiriasi šiais dalykais:
- Veja pjaunama visiškai švariai, net jeigu yra aukšta, tad tai privalumas, palyginti su cilindrine;
- Akumuliatorius dirba gražiai, garsas žinoma yra, bet jis ne itin stiprus — toks įprastas žemas žoliapjovės burzgimas;
- Pjaunamoji yra kiek siauresnė nei cilindrinių: tai reiškia, kad šienavimas užtruks ilgiau, nes vienu praėjimu nupjausite siauresnį ruožą. Tačiau tai gali tapti privalumu tada, jeigu veja nėra vientisas stačiakampis — akumuliatorinė žoliapjovė be vargo nupjaus siaurus vejos praėjimus tarp medžių, krūmų ar pakeltų lysvių.
- Surinktuvas yra labai talpus, o tai ypač paspartina vejos pjovimo darbus, kadangi turinio nereikia taip dažnai išpilti. Nors surinkimo talpa yra įrenginio priedas, tačiau dažnai būtent jos tūris yra lemiamas kriterijus pasirenkant vejapjovę. Nedarykite kompromisų šioje vietoje: kuo talpesnis surinktuvas, tuo mažiau laiko reikės skirti šienavimui.
- Surinkimo talpa yra uždara: palyginti su cilindrine vejapjove, kai šienaujant žolės likučiai barstosi ant kojų, su šia darbas visiškai švarus.
- Surinkimo talpa lengvai nusiima ir užsideda — čia jau lyginu su mūsų ankstesne elektrine vejapjove ir kitomis, esančiomis rinkoje. Jeigu gamintojai nepasirūpino patogumu, kartais vien šitas veiksmas užima užknisančiai daug laiko.
Mano asmeninis patarimas — jei rinksitės akumuliatorinę vejapjovę, atkreipkite dėmesį į jos galingumą ir jūsų vejos plotą. Dažnai verta įsigyti du akumuliatorius: kai vienas išsikrauna, tiesiog pakeičiate kitu ir tęsiate darbą — nereikia nutraukti vidury proceso ir daryti pertraukos dėl akumuliatoriaus pakrovimo.
Mūsų pasirinkimas
Man asmeniškai labiausiai patiko vejapjovė-siurblys. Su malonumu prabėgau su ja po visą plotą po cilindrinės pjovimo ir nušienavau visus likusius žolės kuokštus. Dar nuėjau pašienauti prie vartų iš gatvės pusės. Ir dar vaikai atsistojo į eilę išbandyti. Tai jeigu būtų mano valia, tas mažutis aparačiukas man buvo pats mieliausias. Bet sveikas protas sako, kad mūsų kieme vejos daugiau negu keli kvadratai, todėl reikia rimtesnio įrenginio.
Didelį įspūdį man padarė cilindrinė vejapjovė, buvau sužavėta kirpimo technikos. Be to, pjaunamosios plotis buvo didelis privalumas. Tačiau labai nepatiko žolės barstymas ant kojų. Gal kitam tai bus visiškai nesvarbu, bet mums tas kažkaip netiko.
Tad pasirinkome įprastą akumuliatorinę. Nors ji pjauna siauresnį ruožą, bet žinom, kad iškart po pjovimo galime lakstyti po veją ir neprinešime žolės skutelių į namus. Tad ir darbas švarus, ir po šienavimo viskas tvarkinga. Be to, mes nesame labai preciziški ir nuoseklūs dėl šienavimo dažnumo, tad aukštos žolės mūsų kieme tikrai būdavo ir bus. O šiuo atveju įprasta akumuliatorinė labiau atitinka mūsų gyvenimo būdą kieme.
O ką jūs renkatės?
TAIP PAT SKAITYKITE:
„Vejos robotas: sujungimas, paleidimas ir pirmieji įspūdžiai“