10 idėjų: sodo dekoracijos pagal kraštovaizdžio inžinierių

Sodo dekoracijos – tai ne tik plastikiniai ir metaliniai akcentai, kuriuos galite įsigyti sodo prekių parduotuvėse. Jūsų pačių rankų darbo sodo dekoracijos iš antrą kartą panaudotų žaliavų, kurių sode ir namų ūkyje tikrai atsiranda, jūsų kuriamam kiemui gali suteikti ypatingo cinkelio. Ir kas gi nemėgsta daiktų su istorija. 

Įkvėpimo vykstame pas kraštovaizdžio inžinierių, “Miško sodas” įkūrėją Gytį Lietvaitį. Šias idėjas jis pristatė LRT laidoje “Čia mano sodas”

Su Gyčiu ir gyvai galime susitikti – apie stilingo kiemo kūrimą jis papasakos aplinkos dizaino konferencijoje “Garden style” 2024 m. rugpjūčio 24 dieną.

Antrinis panaudojimas dekorui

  • Pergolės darže. Vaikštinėdami Gyčio darže, pirmiausia pastebime, kiek čia vertikalių objektų. “Pergolė” skamba prašmatniai, bet iš tiesų tai tėra stabiliai sutvirtintos lentos ar strypai. Tokios struktūros pasitarnauja ir kaip atrama augalams, ir kaip vizualinis erdvių atskyrimas (pridengia daržą nuo įvažiavimo į kiemą). Negalvokite, kad privatumą sukurti gali tik tujų gyvatvorė. Gytis sako, kad tam gali tikti ir ant pergolių kopiančios pupelės, šparagai, ir šalia žydinčios obelys. 
Daržas su pergolėmis įgauna vertikalumo. Nuotr. Norbert Tukaj
Daržas su pergolėmis įgauna vertikalumo. Nuotr. Norbert Tukaj
  • Šiltnamis iš langų. Pakeitęs namo langus, iš senųjų Gytis netruko kažką sumeistrauti. Taip atsirado romantiškai atrodantis šiltnamis. Kuris, beje, ir labai patogus, nes atidaryti jį galima iš visų pusių. Nepamirškite spalvų!
  • Šakos – atramos augalams. “Jei kažką paimu, ratas apsisuka ir vėl atiduodu atgal” apie antrinio panaudojimo ratą savo namuose pasakoja Gytis. Net ir genėdamas medžius, šakas jis panaudoja augalų atramoms, o šioms šakoms supuvus, deda jas į kompostą.
  • Šulinio žiedas – vazonas augalams. Senas šulinio rentinys gali tapti vandeniui nepralaidžiu betoniniu lauko vazonu. Tokį ir pasigamino kraštovaizdžio specialistas, jame apgyvendinęs vandenį mėgstančius augalus. Jo idėja – asiūklių pilnas vazonas. Bet neskubėkime, kol asiūkliai užpildys vazoną, praeis ne vieneri metai.
Šulinio žiedas virto betoniniu lauko vazonu. Nuotr. Vilma Janulytė
Šulinio žiedas virto betoniniu lauko vazonu. Nuotr. Vilma Janulytė
  • Medinis lauko vazonas. Iš lentų likučių galima sukalti nuostabiai netobulą lauko vazoną, jį nudažyti ir padekoruoti mėgstamais akcentais. Kartu pasigaminę medinį vazoną, nudažėme jį juodai, papuošėme žydrais akcentais ir metalinėmis detalėmis. Tokio sukalto vazono viduje įdėkite stiprų didelį šiukšlių maišą, o jo dugne nepamirškite angų vandeniui nubėgti.
Medinį lauko vazoną su Gyčiu pabandėme pasigaminti patys. Nuotr. Vilma Janulytė
Medinį lauko vazoną su Gyčiu pabandėme pasigaminti patys. Nuotr. Vilma Janulytė

Sodo dekoracijos – nuo sandėliuko iki gėlynų

  • Sandėliukas. Sodo įrankių sandėliukui ar pašiūrei Gytis pataria naujų medžiagų nenaudoti, nes iš lentų likučių puikiai galima jį suręsti. “Jei nepatinka viena senos lentos pusė, apverskite ją ir turėsite patrauklesnį vaizdą,” siūlo kraštovaizdžio inžinierius. Gyčio sandėliukas padekoruotas paties gamintais metaliniais akcentais.
Sandėliukas su dekoracijomis gali tapti sodo puošmena. Nuotr. Vilma Janulytė
Sandėliukas su dekoracijomis gali tapti sodo puošmena. Nuotr. Vilma Janulytė
  • Lauko paveikslas su augalais. Ant sandėliuko sienos Gytis pasikabino metalinį stačiakampį su gelių formos kiaurymėmis. Šis stačiakampis liko nuo metalinių dekoracijų gamybos. Nejaugi išmesi? Pakabino jį Gytis ant sienos – dabar puikiai tarnauja sukulentams ir svyrančioms gėlėms auginti.
  • Pergolė. Kadangi šis sodas – unikalus, pergolė turėjo būti ne mažiau išskirtinė. Gytis sukūrė raižytas medžio kolonas ir viršutinę pergolės dalį. Išskirtinumo suteikia ir pasirinktos spalvos.
Pergolė čia ypatinga, kaip ir pati Gyčio Lietvaičio sodyba. Nuotr. Vilma Janulytė
Pergolė čia ypatinga, kaip ir pati Gyčio Lietvaičio sodyba. Nuotr. Vilma Janulytė
  • Obeliskas. Medinis obeliskas – toks paprastas, tačiau kartu ir daug žavesio gėlynui suteikiantis objektas. Be to, kad yra atrama augalams, jis gali pasitarnauti ir kaip sodo kopėtėlės. Obeliskus kraštovaizdžio inžinierius surenčia ir iš nugenėtų niekaip neapdirbtų šakų, tokie obeliskai tarnauja porą metų. Apie obeliskus jis daugiau papasakojo čia.
Obeliskas atlieka ir sodo dekoracijos ir kopėtėlių funkciją. Kadras iš laidos “Čia mano sodas”
Obeliskas atlieka ir sodo dekoracijos ir kopėtėlių funkciją. Kadras iš laidos “Čia mano sodas”

Auksinė taisyklė dekoracijoms sode

  • Pjedestalas. Kitaip tariant tai – pakyla lauko skulptūrai, vazonui ar kitam objektui, kurį sode norite pakelti į akių lygį. Gytis dalinasi, kad iškelti sodo dekoracijas į akių lygį yra jo auksinė taisyklė. Jo sode visi eksponuojami objektai yra pakelti aukščiau. Tokią pakylą taip pat nesunkiai pasigaminsite iš lentų likučių.
Sodo dekoracijos - akių lygyje. Nuotr. Gytis Lietvaitis
Sodo dekoracijos – akių lygyje. Nuotr. Gytis Lietvaitis

Gyčio Lietvaičio sodas – tikras įkvėpimas nagingiems žmonėms, kurie vertina spalvas, tekstūras, formas ir unikalumą. Rankų darbo sodo dekoracijos gali suformuoti aplinką ir suteikti žavių akcentų, tereikia geros idėjos ir nebijoti pasiraitoti rankoves.

Gytis Lietvaitis – “Garden style” konferencijoje

Smagu žinoti, kad Gytis ne tik parodė savo kuriamą kiemą laidoje “Čia mano sodas”, bet ir sutiko pasidalinti patarimais aplinkos dizaino konferencijoje “Garden style”. Kviečiame ir jus atvykti: ši konferencija skirta ne tik profesionalams, bet ir visiems, besidomintiems kraštovaizdžio dizainu ir ieškantiems idėjų savo kiemui.

Konferencija vyks Vilniuje 2024 m. rugpjūčio 24 dieną. Paskirkite paskutinį vasaros savaitgalį savo malonumui ir sužinokite įdomių dalykų apie augalus ir dizainą.

TAIP PAT SKAITYKITE:

„Kiemo dekoravimas: kas tie obeliskai“

„Stilingas šiltnamis Vilniaus rajone — užsimanysite ir jūs tokio“

SUSIJĘ KURSAI:

„Mano sodo dizainas“ — tai kursai, skirti turintiems kelių – keliolikos arų sklypą. Juose padėsime suvokti svarbiausius šiuolaikiško dizaino principus ir pritaikyti juos savo konkrečiam sklypui. Kalbame ne apie konkrečius augalus, o apie viso sklypo suplanavimą. Kursų metu dalyviai kuria eskizus iškart ant savo brėžinių — labai praktiška!

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis