Yra gudrybių, kaip padidinti mažą sklypą — na, bent jau vizualiai. Pakalbinau kraštovaizdžio architektę Liną Puodžiūtę Ragauskienę, kuri pasidalino 5 konkrečiais patarimais, kaip sukurti optinę apgaulę:
Lina Puodžiūtė Ragauskienė yra kraštovaizdžio architektė, kurios specializacija – nedidelių miesto sklypų projektavimas. Ji taip pat dėsto kursus „Mano sodo dizainas“, skirtus pradedantiesiems. Kursų tikslas — sukurti naują savo sklypo dizainą. Jeigu galvojate apie pokyčius sklype, kviečiame registruotis. Kursų metu susipažinsite su dizaino dėsniais, projektavimo eiga, padėsime išvengti klaidų, galiausiai patys kursite tiesiai ant savo sklypo plano.
O šiandien — keli specialistės patarimai optinėms apgaulėms sukurti.
1. Sodinkite aukštus medžius
Turbūt skamba keistai, bet maža erdvė atrodys didesnė, jei joje bus bent vienas didelis medis. Kai rinksitės medį mažam sklypui, kraštovaizdžio architektė rekomenduoja atkreipti dėmesį į:
- Paprastąjį šermukšnį (Sorbus aucuparia) ‘Fastigiata’;
- Mažalapę liepą (Tilia cordata) ‘Greenspire’.
Kai paaugs, šių medžių laja liks jums virš galvos — ji sukurs šešėlį, suteiks privatumo, tačiau kiemo erdvės neapsunkins.
Ko nedaryti: neapkraukite mažo sklypo krūmais, turinčiais žemą ir plačią lają. Sedulos, pūsleniai, jazminai, hortenzijos – jeigu jie neformuojami, laja gali būti labai plati. Tokie krūmai užima daug vietos, nesuteikia erdvės jausmo.
Todėl augalus itin mažam sklypui geriau rinkitės tokius, kurių laja yra aukščiau, o apačioje turite erdvės.
2. Suskaidykite sklypą zonomis
Kraštovaizdžio architektė sako: jei atsistoję ant terasos matotę visą savo sklypą — vertėtų pergalvoti kiemo dizainą.
1 aro sklypas — tai 100 m2 galimybių.
Tai lyg lauko butas, kuriame galima kurti skirtingus kambarius. Pamąstykite, ką kieme veikiate dažniausiai ir pagal tai sukurkite skirtingas erdves:
- Poilsio erdvę (terasą);
- Maisto gaminimo erdvę (lauko virtuvę);
- Vaikų žaidimų kampelį;
- Mažą pakeltą lysvę ar daržiuką;
- Ir kt.
Zonas reikėtų aiškiai atskirti: tai galite padaryti panaudodami įvairius augalus, pavyzdžiui, žemesnes gyvatvores, gėles vazonuose.
Kiemas, suskirstytas į zonas, atrodys paslaptingesnis ir įdomesnis dizaino prasme — kvieste kvies pasivaikščioti, tyrinėti. Kai negalėsite vienu žvilgsniu aprėpti viso sklypo, jis atrodys didesnis, nes sunku bus suprasti, kokio dydžio apskritai jis yra.
3. Kaip padidinti mažą sklypą — vejos formos gudrybės
Vejos forma gali kardinaliai pakeisti kiemo vaizdą. Apie tai kraštovaizdžio architektė plačiau pasakoja mūsų kursuose „Mano sodo dizainas“. Jų metu galite išbandyti skirtingas formas ant savo sklypo plano ir pamatyti, kuri tiktų geriausiai.
Tačiau jei rinktis reikėtų čia ir dabar — mažam sklypui Lina rekomenduoja apskritimo ar jo dalies formą. Būtent ši geometrinė forma tinka daugeliui nedidelių kiemelių, nes akiai tuomet sunku suprasti, kur sklypo pradžia, kur pabaiga. Jis atrodo vizualiai tvarkingas, bet perimetras nėra lengvai nuspėjamas.
4.Tamsių spalvų fonas
Dar viena optinė apgaulė — panaudoti tamsų foną. Tamsi spalva sukuria gylio efektą, neaišku, kur ji baigiasi.
Įsivaizduokite, kad prie juodos sienos auga rausvai žydintys augalai šviesiais lapais — vizualiai tamsioji dalis atrodo daug toliau negu yra iš tikrųjų.
Sukurti tamsių spalvų foną galima net keliais būdais, tai gali būti:
- Tamsi namo siena;
- Tamsiai dažyta tvora ar jos dalis;
- Tamsių atspalvių augalai — jei dažyti nieko nenorite. Pavyzdžiui, visžaliai kukmedžiai galėtų sukurti tokį dramatiškai sodrų fono efektą.
Kai sklypas yra mažas, visi atstumai trumpi, taip sukurta vieta optiškai pailgėja. Atrodo, tarsi ji baigiasi kažkur toliau.
5. Apgalvokite kietosios dangos pasirinkimus
Jei sklypo įrengimą dar tik planuojate, galite panaudoti ir šią gudrybę.
Dažnai mažame sklype pritrūkstama vietos plačiam takui, todėl tenka įrengti siauresnį negu norėtųsi. Tokiu atveju galite sužaisti pasirinkdami plyteles.
Pavyzdžiui, jei takelio plotis yra 80 cm, o jūsų pasirenkamos plytelės plotis yra 40 cm — toks takelis iš dviejų plytelių gali atrodyti siauresnis nei yra iš tikrųjų.
Visai kitas vaizdas būtų, jei į tokį takelį sutalpintume 10 vnt. 8 cm pločio trinkelių — vizualiai toks takelis atrodys platesnis.
Tai tik kelios gudrybės iš daugelio, kaip padidinti mažą sklypą negriaunant tvorų. Dėkojam Linai už patarimus.
SUSIJĘ KURSAI:
„Mano sodo dizainas“ — tai kursai, skirti turintiems kelių – keliolikos arų sklypą. Juose padėsime suvokti svarbiausius šiuolaikiško dizaino principus ir pritaikyti juos savo konkrečiam sklypui. Kalbame ne apie konkrečius augalus, o apie viso sklypo suplanavimą. Kursų metu dalyviai kuria eskizus iškart ant savo brėžinių — labai praktiška!
Šie kursai vyksta ir grupėse didžiuosiuose Lietuvos miestuose, ir internetu, patogiu jums laiku. Dabar geriausias metas imtis pokyčių.
TAIP PAT SKAITYKITE:
„Mažas kiemas — šimtas galimybių: štai konkretus pavyzdys“ (Tautvydo Gursko komandos sukurto projekto apžvalga)
“Kaip atnaujinti veją pagal šiuolaikinio dizaino principus” (daugiau apie vejos formos poveikį visam sklypo dizainui)