Kaip atnaujinti veją pagal šiuolaikinio dizaino principus

Kaip atnaujinti veją savo kieme, kad ji puoštų sklypą, bet nebereiktų vergauti prižiūrint didelius jos plotus? Apie tai kalbėjausi su Lina Puodžiūte-Ragauskiene, kraštovaizdžio architekte ir „Geltono karučio“ kursų „Mano sodo dizainas“ lektore.

Straipsnyje skaitykite:

  • kodėl verta veją atnaujinti,
  • kaip nuspręsti, kiek vejos kieme jums iš tikrųjų reikia,
  • kokią vejos formą rinktis, kad ji taptų stilingu šiuolaikiško kiemo elementu.
Kaip atnaujinti veją pataria „Geltono karučio“ kursų „Mano sodo dizainas“ lektorė Lina Puodžiūtė-Ragauskienė. Nuotr. J. Andužis
Kaip atnaujinti veją pataria „Geltono karučio“ kursų „Mano sodo dizainas“ lektorė Lina Puodžiūtė-Ragauskienė.
Nuotr. J. Andužis

MAŽIAU YRA DAUGIAU

Veja visur, kur akys mato – vis dar dažnas vaizdas privačiuose kiemuose. Bet tie, kas turi didelius vejos plotus, puikiai žino, kiek laiko ir pastangų atima jų priežiūra. Negana to, veją tręšiame cheminėmis trąšomis, o laistymui išnaudojame labai daug vandens, kas niekaip nesuderinama su tvarios aplinkos kūrimo principais. Ir būkim atviri – net jei veja vešli ir žalia, vien ji įspūdingo grožio ar stilingumo kiemui nesuteikia. Tad kaip atnaujinti veją, kad ji būtų ir gražus kiemo akcentas, ir tiek mūsų energijos nesurytų? Atsakymas paprastas – veją mažinti. Kraštovaizdžio specialistė ragina nebijoti to daryti, nes turėdami mažesnę, bet geriau suplanuotą veją kieme:

  • sutaupysite laiko ir jėgų, nes mažesnį vejos plotą prižiūrėti bus gerokai lengviau;
  • eikvosite mažiau gamtos resursų, nes reikės mažiau vandens ir cheminių trąšų;
  • atnaujinsite bendrą sklypo dizainą gana nedidelėmis sąnaudomis.

Tad vejos planavimas aktualus ne tik naujakuriams, kurie dar tik pradeda kurti savo lauko aplinką, bet ir tiems, kurie savo sklype gyvena daug metų, bet nori jam suteikti šiuolaikišką ir stilingą išvaizdą.

KAIP ATNAUJINTI VEJĄ: KUR IR KIEK JOS PALIKTI

Anot specialistės, į veją derėtų pažvelgti kaip į namų kambario grindis. Tuščios grindys paprastai paliekamos ten, kur yra daug vaikštoma, bėgiojama, sportuojama – kitaip tariant ten, kur reikia erdvės laisvai judėti.

Tad veja reikalinga ten, kur:

  • daugiausiai vaikštote;
  • paprastai žaidžia ir bėgioja vaikai;
  • vasarą mėgstate pasėdėti ant žolės ar pasideginti saulės atokaitoje.

Įvertinę jūsų šeimos įpročius ir realius poreikius, aiškiai matysite, kiek sklypo erdvės užims atnaujinta veja. Įsitikinsite, kad jums pakaks kur kas mažesnio žalio ploto, nei jūsų kieme yra dabar.

Planuojamas vejos mažinimas ir atnaujinimas. Nuotr. L. Puodžiūtė-Ragauskienė
Planuojamas vejos mažinimas ir atnaujinimas. Nuotr. L. Puodžiūtė-Ragauskienė

Veja visai nefunkcionali, tad ir nereikalinga:

  • ten, kur nevaikštoma, nesėdima ar negulima ant žolės – pavyzdžiui, šiaurinėje sklypo pusėje, kur veja ir taip prasčiau auga;
  • sodo, gėlyno ir daržo zonose, ypač tarpuose tarp augalų, nes ten veja neatlieka jokios estetinės funkcijos, o prie jos prieiti ir šienauti yra labai nepatogu.

TINKAMIAUSIA VEJOS FORMA

Kai jau esate nusprendę, kur bus jūsų atnaujinta veja, pagalvokite apie jos formą. Lina Puodžiūtė-Ragauskienė rekomenduoja rinktis tikslią geometrinę formą, nes taip vejos ribos bus aiškios, neišplaukusios, o sklypas iš karto atrodys tvarkingiau. Tai visai nereiškia, kad atnaujinta veja turi būtinai būti kvadratas ar stačiakampis. Ji gali būti apskritimo, ovalo, elipsės ar kitokios aptakios formos, svarbu, kad jos ribos būtų aiškiai nubrėžtos, o ne vingiuotų bet kur ir bet kaip. Pasirinkta forma turėtų padėti atskleisti bendrą aplinkos dizaino idėją ir stilistiką.

Tinkamai parinkta vejos forma suteikia kiemui stilingą ir šiuolaikišką išvaizdą. Nuotr. L. Puodžiūtė-Ragauskienė
Tinkamai parinkta vejos forma suteikia kiemui stilingą ir šiuolaikišką išvaizdą. Nuotr. L. Puodžiūtė-Ragauskienė

Labai paprastas, bet itin veiksmingas būdas pasitikrinti, kokia vejos forma geriausiai tiktų jūsų kiemui, yra iš žalio popieriaus išsikirpti patinkančias geometrines figūras ir po vieną uždėti ant savo sklypo brėžinio. Taip labai akivaizdžiai pamatysite, kaip skirtingos formos keičia visą sklypo vaizdą, tad bus lengviau išsirinkti, kuri geriausiai tinka būtent jums. Šį ir daug kitų praktinių patarimų bei sklypo kūrimo gudrybių sužino kursų „Mano sodo dizainas“ dalyviai. Šiuose kursuose, padedami profesionalių lektorių, galite išmokti kurti savo svajonių kiemą pagal šiuolaikinius sklypo dizaino principus. Kursai vyksta ir grupėse, ir internetu – spauskite skaityti apie juos plačiau.

KAIP ATNAUJINTI VEJĄ SENAME SKLYPE

Sename sklype tikriausiai yra augalų (pvz., kelios vyšnaitės, agrastų ar serbentų krūmai), kurie pasodinti vejoje. Jeigu jie auga būtent ten, kur suplanavote savo naująją veją, perkelkite juos kitur. Iškasti ir kitoje sklypo vietoje persodinti drąsiai galite:

  • vaiskrūmius,
  • daugiametes gėles,
  • kitokius žolinius augalus.
Atnaujinta veja sodyboje.Nuotr. L. Liubertaitė
Atnaujinta veja sodyboje. Nuotr. L. Liubertaitė

Žinoma, kokios šimtametės liepos tikrai nepajudinsite, o ir nesiūlome to daryti. Jei jūsų kieme auga įspūdingas medis, verta paieškoti sklypo atnaujinimo sprendimo, kuris leistų medį išsaugoti.

KĄ DARYTI SU PLOTAIS, KUR NELIEKA VEJOS

Ten, kur baigiasi vejos ribos, gali prasidėti daržo ir dekoratyvinės zonos (gėlynai). Kadangi tarp augalų nebelieka vejos, dekoratyvinėse zonose augalus sodinkite tankiomis grupėmis, kurias sudarytų medžiai, krūmai, daugiametės gėlės ir varpiniai augalai, kad liktų kuo mažesni tarpai. Likusius tarpelius galite užpildyti pušies žievės, grikių mulčiu arba smulkiais akmenukais.

Aiški vejos ir dekoratyvinės kiemo zonos riba.Nuotr. L. Liubertaitė
Aiški vejos ir dekoratyvinės kiemo zonos riba. Nuotr. L. Liubertaitė

Ačiū Linai Puodžiūtei-Ragauskienei už patarimus. Visą mūsų pokalbį „Žinių radijo“ laidoje „Augalų entuziastai“ rasite čia.

TAIP PAT SKAITYKITE:

„Paprasta laistymo sistema vejai: gal ir jums tiks?“

„Vejos atnaujinimas: kaip atpažinti problemą ir kaip gelbėti veją“

„Veja kaip dizaino elementas: pokyčiai kieme be išlaidų“

SUSIJĘ KURSAI:

„Mano sodo dizainas“ – kursai skirti Jums, jeigu turite nedidelį sklypą ir norite susikurti šiuolaikišką dizainą jame. Kursų metu kuriate savąjį svajonių kiemą.

Prenumeruokite „Geltono karučio“ naujienlaiškius ir gausite sezoninių patarimų, dizaino idėjų ir garantuotai - įkvėpimo.

Palaukite...

Ačiū.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis