Paprasta laistymo sistema vejai: gal ir jums tiks?

Vejos laistymo sistema nebūtinai turi būti automatizuota ir brangi. Pasižiūrėkite, kokį variantą parinkome vienam kiemui. Čia laistymo sistema apjungia ir kūdrą, iš kurios pumpuojamas vanduo, ir purkštuvą, kurį galima perkelti į kitą vietą, kur tuo metu reikia. Tai paprastas sprendimas, kuris tobulai tinka vasaros sodyboms:

Skaitykite toliau ir sužinokite, kaip įrengiama ir kaip veika tokia laistymo sistema.

Kada tinka neautomatizuota laistymo sistema

Rinkoje tikrai apstu įvairiausių vejos laistymo sistemų. Žinoma, lengviausia užsisakyti automatizuotą laistymo sistemą, kuri įsijungia ir išsijungia reaguodama į daviklių parodymus ir kitus nustatymus. Tačiau ji kainuoja daug, o ir ne visur tinka.

Ieškome kitų variantų, kai:

  • Per brangu įrengti laistymo sistemą, ypač dideliuose vejos plotuose, pavyzdžiui, sodyboje,
  • Jei pieva pusiau natūrali, šeimininkai gali rinktis ją laistyti tik itin sausringu laikotarpiu, kai yra poreikis;
  • Jei nėra patikimo vandens šaltinio, automatizuotą sistemą pritaikyti sunku;
  • Jei reikia laikino ar sezoninio sprendimo, o vėliau sistemos ten nereikės.
Reguliuojama laistymo vartyklė. Nuotr. L.Liubertaitė
Reguliuojamas laistymo purkštuvas. Nuotr. L.Liubertaitė

Numesti laistymo žarną – netinka

Noriu skeptikams užbėgti už akių. Jei jie sakytų, kad gali tiesiog numesti laistymo žarną ir veja bus palaistyta, tai turėčiau argumentų, kodėl tai nėra geriausias sprendimas:

  • Vanduo, paleistas iš numestos laistymo žarnos, ne susigeria į augalų šaknis, o suformuoja balą. Tada didelė tikimybė, kad šaknys užmirks ir pradės pūti, o veja pradės gelsti.
  • Jei veja yra šlaite, vanduo gali nubėgti žemyn ne susigerdamas, taip prarasime vandenį veltui, o naudos bus mažai.
  • Vejos šaknys yra paviršinės, o antžeminė dalis trumpa, todėl vandens reikia paduoti ilgai ir po mažai. Numesta žarna daro atvirkščiai: vandens duoda trumpą laiką ir daug.

Purškiamas vanduo, kurį galima palikti ilgiau, kuris gali tolygiai susigerti, yra tai, ko reikia vejai. Toliau rasite, ką pasirinkom konkrečiu atveju.

Kaip veikia paprasta laistymo sistema

Viename sklype turėjom tokį atvejį: šalia vejos yra nedidelė kūdra, šeimininkai nenorėjo savo gręžinio vandens naudoti laistymui, tad nusprendėme panadoti kūdros vandenį. Vandens naudojimas iš natūralaus telkinio neabejotinai yra sveikesnis pasirinkimas augalams: vanduo bus minkštas, gyvas, tinkamos temperatūros, o ir pats sprendimas ekologiškesnis.

Laistymui naudojamas vanduo iš šalia esančio prūdo. Nuotr. L.Liubertaitė
Laistymui naudojamas vanduo iš šalia esančio prūdo. Nuotr. L.Liubertaitė

Šiai laistymo sistemai reikalinga:

Siurblys paima vandenį iš vandens telkinio – apie jį netrukus papasakosiu.

Vandens žarną sujungiame su purkštuvu, pasukame rankenėlę ir purkštuvas įsijungia. Purkštuvas turi keletą laistymo padėčių: galima laistyti iki pusės, galima nustatyti abipusį laistymą – vartyklė laistys ir į priekį ir atgal. Vandens srovę galima platinti arba siaurinti. Purkštukas reguliuojamas taip, kad palaistytų tam tikrą vietą, todėl jis tiks ir didesnėms vejoms, ir siauriems vejos takeliams:

  • Jeigu veja apvali, tereikia purkštuvą pastatyti vidury vejos ir nustatyti plačiausią srovę ir laistymą į abi puses.
  • Kai veja kvadratinė arba takas pailgas, galima purkštuvą pastatyti kampe ir nureguliuoti siaurą ir tiesų vandens srautą.
  • Jei norite palaistyti nedidelį plotą, tiesiog sumažinkite srovės galingumą.
Purkštuką galite nureguliuoti pagal laistymo poreikius. Nuotr. L.Liubertaitė
Purkštuką reguliuokite pagal laistomą plotą. Nuotr. L.Liubertaitė

Palikite purkštuvą vienoje vietoje ilgesniam laikui, kad veja prisisotintų drėgmės, o tada perkelkite į kitą vejos plotą. Taip jūsų veja bus palaistyta lėtai ir kokybiškai.

Laistymo antgalis lengvai keičiamas, todėl nesunkiai atjungsite vejos purkštuvą ir prijungsite paprastą žarnos antgalį, skirtą gėlynams ir daržams laistyti.

Jei iš sodybos jau metas išvažiuoti, purkštuvą galite atjungti ir padėti į garažą ar tiesiog išsivežti.

Kaip išsirinkti tinkamą vandens siurblį

Grįžkim prie siurblio reikalų. Jeigu siurblys bus tinkamas, paprasta laistymo sistema veiks efektyviai ir suteiks maksimalią naudą jūsų vejai ir augalams. Yra vienas dalykas, kur dažnai daroma klaida pasirenkant.

Vandens siurbliai būna įvairių parametrų. Svarbu žinoti, kokiu atstumu telkinys nutolęs nuo laistomo ploto, ar yra šlaitas, kuris apsunkins arba palengvins vandens padavimą. Dažnai manoma, kad kuo didesnis vandens pralaidumas, tuo geresnis siurblys. Tačiau kalbant apie vejos laistymą, svarbiau ne vandens pralaidumas, o slėgis, kuris turi duoti pakankamai jėgos, kad vanduo pasiektų purkštuvą ir kad vanduo galėtų purkšti, o ne vos kapsėtų.

Slėginis vandens siurblys. Nuotr. L.Liubertaitė
Slėginis vandens siurblys. Nuotr. L.Liubertaitė

Todėl tokios vejos laistymo sistemai reikalingas slėginis siurblys.

Jei renkatės „Gardena“ prekinio ženklo siurblį, jų specialistai padės įvertinti, kokio slėgio reikia jūsų situacijoje – tiesiog parašykite jiems el.paštu info@gardena.lt.

Jei renkatės kitų gamintojų siurblį, ieškokite slėgio parametrų specifikacijoje.

Straipsnis parengtas bendradarbiaujant su “Gardena” atstovais Lietuvoje – ačiū už pagalbą ir už būsimas konsultacijas visiems, ieškantiems siurbliuko savo vejos gyvenimo palengvinimui.

TAIP PAT SKAITYKITE:

“Vejos atnaujinimas: kaip atpažinti problemą ir kaip gelbėti veją”

“Veja kaip dizaino elementas: pokyčiai kieme be išlaidų”

APŽELDINIMO KURSAI:

Trumpi, koncentruoti, orientuoti į praktiką – žiūrėkite mūsų kursų programas – spauskite čia.

KURSAI INTERNETU:

Apželdinimo kursai internetu – tai video pamokos su patarimais, pavyzdžiais ir užduotimis. Kursų progrmas, jų aprašymus rasite – spauskite čia.

Prenumeruokite „Geltono karučio“ naujienlaiškius ir gausite sezoninių patarimų, dizaino idėjų ir garantuotai - įkvėpimo.

Palaukite...

Ačiū.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis